Playmobil ή Lego

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Το διλλημα ταλανισε πανω απο 2 γενιες. Εγινε αφορμη παιδικων προβληματισμων, βιας και ορυμαγδου στα σχολικα διαλειματα κτλ κτλ

Τωρα που μεγαλωσαμε (??) πρεπει να ξεκαθαρισει το τοπιο λεγω!

Playmobil



ή

Lego



Σημειωση: Ομιλουμε περι των 70-80s εκδοσεων οχι των φρεσκων με τα μοτερ και τα φρου φρου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψήφισα Playmobil.

Τα λιγοστά lego που είχα τα χρησιμοποιούσα για να φτιάχνω κάστρα στα playmobil :D
 
Lego , κυρίως λόγω της μεγαλύτερης ελευθερίας που σου προσέφεραν
 
Playmobil επειδή... βασικά δεν ξέρω γιατί, υποθέτω άμα εξαρχής μου παίρναν περισσότερα lego από playmobil οι γονείς μου, θα μου άρεσαν καλύτερα...
 
Playmobil!

Η υπερβολικη δoση τετραγωνοποιησης στα lego μου εσπαγε τα νευρα!

Επισης στα playmobile υπηρχε εντονα το μεσαιωνικο αλλα και υπερφυσικο στοιχειο, οπως και υπηρχαν πολλες φιγουρες υπαρκτων αλλα και φανταστικων πλασματων, πραγματα που μου αρεσανε πολυ απο μικρος.

Μοναδικη εξαιρεση στα lego, οι δρακοι του, οπου δυστηχως Ελλαδα δεν βρηκα παρα μονο μια φορα δρακους στα playmobil..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
!!

playmobil χωρίς δεύτερη σκέψη!! για την Άγρια Δύση με τους τυχοδιώκτες ντεσπεράντος, τους ηρωικούς σερίφηδες, το γεννάιο ιππικό και τους "αγριους" ερυθρόδερμους...

playmobil, για τα ανδραγαθηματα Ιππότων, τις πολιορκίες στα κάστρα, τις ξαφνικές επιθέσεις των πειρατών και τις "αναπαραστάσεις" απο τις περιπέτειες του Βασιλιά Αρθούρου απο την τηλεόραση
 
thamonas είπε:
playmobil χωρίς δεύτερη σκέψη!! για την Άγρια Δύση με τους τυχοδιώκτες ντεσπεράντος, τους ηρωικούς σερίφηδες, το γεννάιο ιππικό και τους "αγριους" ερυθρόδερμους...
playmobil, για τα ανδραγαθηματα Ιππότων, τις πολιορκίες στα κάστρα, τις ξαφνικές επιθέσεις των πειρατών και τις "αναπαραστάσεις" απο τις περιπέτειες του Βασιλιά Αρθούρου απο την τηλεόραση


+10000 :cheers: :cheers:

υ.γ: λάτρευα το φάντασμα που φωσφόριζε τι νύχτα ;)
 
Μούφα η ψηφοφορία.

Έπρεπε να έχει επιλογή "και τα δύο" .

Και τα δύο λοιπόν από εμένα.......
 
Playmobil ψήφισα... τα λιγοστά που είχα ή παίζαμε με φίλους στη γειτονιά ήταν τέτοια ::)
 
Lego! Μοναδικό όριο η φαντασία στις κατασκευές!
 
Playmobil... Πειρατικό καράβι και δε συμμαζεύεται :cool:
 
Lego FTW! Mε τα lego δεν χρειαζόσουνα κόλλα/οξυγονοκόληση/στρατζόπρεσσα όπως τα playmobil για να φτιάξεις αυτό που είχες στο μυαλό σου ως παιδάκι ! :D

Το μόνο που μου άρεσε τα playmobil και το πήρα, 6000δρχ. τότε (1985 ή 1986 αν δεν κάνω λάθος), ήταν το πλοιο των ψαράδων που σου έδιναν και μοτεράκι για να το βάλεις σε μπανιέρα ή σε Jacuzzi (μπουρμπουληθρόλουτρο! :p :D) αν ήθελες να έχεις και το εφέ της κακοκαιρίας στην θάλασσα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Ψήφισα Playmobil. Τα λιγοστά lego που είχα τα χρησιμοποιούσα για να φτιάχνω κάστρα στα playmobil :D
Κι εγώ playmobil!Αν και όταν ήμουν 3 χρονών άρχισαν να μου παίρνουν lego από τα άμορφα (τα γνωστά τουβλάκια).Όλοι οι συγγενείς μου έφερναν τέτοια!Μετά αυτά τα τουβλάκια τα χρησιμοποιούσα για να φτιάχνω κτίρια για τα playmobil!Τα μόνα lego σε πραγματική μορφή που έχω από την αδερφή μου είναι ένα σπίτι με φιγούρες σαν κούκλες και άλλα 3-4 κομμάτια που έχει αυτή η σειρά (επιπλέον δωμάτιο,παιδική χαρά,αυτοκίνητο)!Και κάτι άλλα μικρά,αυτοκινητάκια τα οποία τα είχα κερδίσει!Τα lego όταν απέκτησαν μορφή έγιναν πανάκριβα,το πιο μικρό set κόστιζε 2000 δρχ!Ένα τελευταίο αρνητικό των Lego είναι ότι λόγω του μικρού τους μεγέθους χάνονταν πολύ εύκολα!
 
Μα PLAYMOBIL φυσικά..!! Τα LEGO μου φάνταζαν πιο ψεύτικα, πιο πολυ για συναρμολόγηση παρά για να παίξεις μετά πλάθοντας ιστορίες και κόσμουσ δικούς σου ήτα δηλαδή λιγοτερο αληθινά, ενώ τα playmobil ήταν οπτικά πιο ευπαρουσιαστα, πιο αληθινά και δεν είχε το στοιχείο της συναρμολόγησης αλλά μπορούσες να φτιάξεις μια μικρογραφία του κόσμου και να παίξεις με αυτήν..!!...
 
Playmobil η επιλογή μου, αφού μόνο αυτά είχα στη διάθεσή μου ως παιδί. Lego, ποτέ δεν έτυχε να μου δωρίσουν...
 
Omenforever είπε:
Playmobil... Πειρατικό καράβι και δε συμμαζεύεται :cool:
Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά το καράβι (που ποτέ δεν απέκτησα) ήταν η μανία όλων μας τότε!!!!
 
Playmobil!

Καουμποϋδες, Ιππικό, Ινδιάνοι.... Και όπως είπε και ο thamonas, φουλ αναπαραστάσεις από τα γουέστερν που έδειχνε η TV...

Το να βάζεις το ιππικό με τις μπλε στολές τους ανα δυο με τα άλογα, ήταν κάτι μαγικό!

Άντρες.... Εεεεε!!!

Και φυσικά Fort Union rulez!!!
 
Playmobil!!!!

Ηταν τα πρωτα μου παιχνιδια πριν καν ονειρευτω τις ΒΙΒΙΒΟ, 5 χρονων ημουνα!!!

Ακομα θυμαμαι τον ξαδερφο μου που ηρθε στο σπιτι μας με ενα σακι γεματο Playmobil και τα εριξε χυμα στο δωματιο μου! Ελαμψε το σπιτι!!!
 
Playmobil και εγω ψηφισα, μες την καρδια μου τα εχω! ατελειωτες ωρες παιχνιδιου,πιο πολυ ειχα τρελα με τα διαστημικα playmobils!!
 
Lego, ώστε να έχεις απόλυτο έλεγχο του τι φτιάχνεις.
 
Πίσω
Μπλουζα