Playmobil ή Lego

pooky(1) είπε:
Μούφα η ψηφοφορία.
Έπρεπε να έχει επιλογή "και τα δύο" .

Και τα δύο λοιπόν από εμένα.......
+ 1 Και από εμένα.

Αν και νομίζω πως είναι και θέμα ηλικίας, μικρότερος έπαιζα πιο πολύ με τα playmobil ενώ μεγαλώνοντας περισσότερο με τα lego ;)

Off topic : Το καλοκαίρι του 1981, σε ηλικία 8 ετών, φεύγοντας από το <χωριό> για την Αθήνα, έθαψα στον κήπο του σπιτιού 4 σακούλες σκουπιδιών playmobil αφού δεν μπορούσα να τα πάρω μαζί μου, με την ελπίδα όταν ξαναγυρίσω να τα βρω... Μετά από χρόνια που πέρασα από το παλιό σπίτι στη θέση του υπήρχε ένα κατάστημα της Εμπορικής Τράπεζας, οπότε κάθε σκέψη για ανασκαφή πήγε περίπατο... :banghead:
 
Lego... ακόμα και τα τουβλάκια, στη φαντασία μου με ανθρωπάκια έμοιαζαν! Οπότε εκτός από κτίρια, παρίσταναν και... ολόκληρες οικογένειες! (Δον Κορλέονε και βάλε!!! :D ή στην ελληνική έκδοση Φουρτουνάκηδες και Βροντάκηδες - ή μήπως... Βροντάκηδες και Φουρτουνάκηδες;; :xm: :D )
 
Αν και ειχα και απο τα 2 και μαλιστα αρκετα (αν και τα playmobil ηταν σαφως *περισσοτερα) :

-με τα lego τις περισσοτερες φορες το fun τελειωνε την στιγμη που θα ολοκληρωσεις την συναρμολογηση (σαν ενα 3d Jigsaw puzzle,και οι δυνατοτητες να αυτοσχεδιασεις κατι καλο πολλες φορες ηταν πολυ περιορισμενες)

-Mε τα playmobil το fun* δεν τελειωνε σχεδον ποτε ....

-επισης αμα ειχες την καταλληλη παρεα ο δεικτης fun πολλαπλασιαζοταν

ενω με τα lego δεν συνεβαινε αυτο .

Οποτε *playmobil for me ...

Βεβαια δεν εχω κρατησει κανενα playmobil ,σε αντιθεση με τα lego που τα εχω κρατησει τα περισσοτερα.(πιαστο αυγο και κουρευτο δηλαδη :p )

tsalk είπε:
Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά το καράβι (που ποτέ δεν απέκτησα) ήταν η μανία όλων μας τότε!!!!

Μεγα απωθημενο ,ειχα αμαξες ,αυτοκινητα,νοσοκομειακο,αεροπλανο ...,

αλλα ποτε το Πειρατικο Καραβι (καποια στιγμη μαλιστα μου δωθηκε η ευκαρια , αλλα δυστηχως την "πεταξα") :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Playmobil φυσικά! Είχαμε με τον αδερφό μου ένα ινδιάνικο χωριό και καουμπόιδες, με σκηνές, κανό, μια άμαξα, άλογα κλπ, αλλά κανένα μεγάλο κομμάτι (κάστρα, καράβια και τέτοια)! Οπως είπε και η Αναστασία, έπαιζα με playmobil πολύ πριν μάθω την ύπαρξη της bibi bo! Φοβερές μάχες, χορός της βροχής, το τομαχόκ του πολέμου, το τοτέμ και γενικά ότι διαβάζαμε στα λούκυ λουκ που λατρεύαμε και αγοράζαμε ανελιπώς κάθε μήνα!
 
TZANNSPY είπε:
Off topic : Το καλοκαίρι του 1981, σε ηλικία 8 ετών, φεύγοντας από το <χωριό> για την Αθήνα, έθαψα στον κήπο του σπιτιού 4 σακούλες σκουπιδιών playmobil αφού δεν μπορούσα να τα πάρω μαζί μου, με την ελπίδα όταν ξαναγυρίσω να τα βρω... Μετά από χρόνια που πέρασα από το παλιό σπίτι στη θέση του υπήρχε ένα κατάστημα της Εμπορικής Τράπεζας, οπότε κάθε σκέψη για ανασκαφή πήγε περίπατο... :banghead:
off topic επίσης: Μία η λύση... το ριφιφί! Άντε μετά να εξηγούσες βέβαια στην αστυνομία ότι δε στόχευες το χρηματοκιβώτιο ή τις θυρίδες, αλλά τη σακούλα με τα playmobil... :D
 
Τα playmobil βλέπω ότι νικάνε με μεγάλη διαφορά,4πλάσια έναντι των Lego!Εγώ βέβαια ήμουν πίσω σε σχέση με τα άλλα παιδιά της ηλικίας μου γιατί κανένας στο σχολείο εκτός από μένα δεν είχε playmobil,αλλά ούτε και lego,όλοι οι άλλοι έπαιζαν με ηλεκτρονικά από 5 χρονών!
 
Playmo 4 Ever!!

Με αυτά μεγάλωσα και αυτα ψήφισα... :)
 
Kambia είπε:
Ψήφισα Playmobil.Τα λιγοστά lego που είχα τα χρησιμοποιούσα για να φτιάχνω κάστρα στα playmobil :D
με καλυψατε πληρως φιλτατη..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ξεκινωντας το poll ειχα αντιληφθει οτι τα Playmobil μαλλον θα ειχαν μεγαλυτερες πιθανοτητες νικης αλλα δεν περιμενα τετοια εξελιξη. :)

Αν και ξεκινησα πορωμενος με το Φρουριο και τα λοιπα Playmobilιστικα της εποχης, μολις γνωρισα τα Lego δεν γυρισα πισω.

Επαιζα ωρες, καθημερινα με τις υπεροχες σειρες της Lego. Κυριως με τη LegoLand και τα Space.

Lego ασυζητητι!
 
Εννοείται Playmobil!Παίζαμε με τον φίλο μου όλη μέρα,φτιάχναμε κάστρα,είχαμε τους ιππότες μας και κάθε φορά φτιάχναμε νέα ιστορία.Ανοίγαμε το διαφημιστικό φυλλάδιο να δούμε τα καινούργια και παθαίναμε!
 
Kambia είπε:
Ψήφισα Playmobil. Τα λιγοστά lego που είχα τα χρησιμοποιούσα για να φτιάχνω κάστρα στα playmobil :D
nuff said!!!

αν και εγώ δεν είχα λιγοστά lego αλλά πολλά, οπότε απλά έφτιαχνα μεγαλύτερα κάστρα... :D
 
Playmobil γιατί...έτσι μας αρέσει...

με αυτά μεγάλωσα και δίχως ν' αδικώ τα lego στην Ελλάδα έπαιζαν μόνα τους
 
No brainer. Playmobil φυσικά.

Και για όσους το έθιξαν ήδη, ένα συγκεκριμένο πειρατικό καράβι-φετίχ πούλησα την ψυχή μου, παρακάλεσα γονατιστός επί τριετία περίπου και το απέκτησα τελικά.

Ίσως το αντικείμενο για το οποίο προσπάθησα περισσότερο στην ζωή μου. Lame but true. :)
 
Ψήφισα Playmobil.Θα μπορούσαν να είναι τα lego αλλά ήταν ακριβά και δεν μου τα αγοράζανε εύκολα.
 
Playmobil χωρίς να ξοδευτεί ούτε δευτερόλεπτο σκέψης. Τα Lego ήταν πιο τετραγωνισμένα κι από τα γραφικά του amstrad, εκτός αυτού διαλυόντουσαν πιο εύκολα...
 
!!

Ενα επιπλέον + για τα Playmobil??? ήταν ΕΛΛΗΝΙΚΑ...LYRA RULES!!
 
playmobile.....παρολο που αρεσανε και τα lego τα playmobile ειναι για μενα μοναδικα xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Getta Robo είπε:
Playmobil!Η υπερβολικη δoση τετραγωνοποιησης στα lego μου εσπαγε τα νευρα!

Επισης στα playmobile υπηρχε εντονα το μεσαιωνικο αλλα και υπερφυσικο στοιχειο, οπως και υπηρχαν πολλες φιγουρες υπαρκτων αλλα και φανταστικων πλασματων, πραγματα που μου αρεσανε πολυ απο μικρος.

Μοναδικη εξαιρεση στα lego, οι δρακοι του, οπου δυστηχως Ελλαδα δεν βρηκα παρα μονο μια φορα δρακους στα playmobil..
PLAYMOBIL δαγκωτό !!

Η υπερβολικη δoση τετραγωνοποιησης στα lego μου εσπαγε τα νευρα! χαχα ! Συμφωνώ !
 
Διαμαρτύρομαι !!! Το δίλημμα "playmobil vs lego" μου θυμίζει την ερώτηση που μας έκαναν όταν ήμασταν μικρά "ποιόν αγαπάς περισσότερο, τον μπαμπά ή τη μαμά;".

Θα συμφωνήσω ότι τα playmobil πρωταγωνιστούσαν στην παιδική μας ηλικία αλλά τα (καημένα) τα lego (που δεν ήταν ανθρωπάκια) μας έκαναν παρέα και αυτά βάζοντας τη φαντασία μας να δημιουργήσει από το μηδέν.

Άσπονδοι "εχθροί" των playmobil καταγγέλουν ότι το μαλλί τους θυμίζει τα "σκαθάρια", δεν έχουν μύτη και πάντα είναι ευτυχισμένα (ακόμα και όταν σκοτώνονται).

Άσπονδοι "εχθροί" των lego υποστηρίζουν ότι η μαγεία σταματάει γρήγορα, επειδή δεν κυριαρχεί η φιγούρα.

Επειδή αναφερόμαστε στην παιδική μας ηλικία όμως, θα συμφωνήσω ότι τα playmobil κυριαρχούσαν και όχι άδικα στις επιλογές μας. Τα lego όμως θα είναι πάντα τα όμορφα τουβλάκια μας

Playmobil vs Lego - The siege of the Legondian castle

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Playmobil, γιατί τα παιχνίδια μας τα θέλουμε όπως τις γυναίκες μας: με καμπύλες.
 
Πίσω
Μπλουζα