Playmobil Kατάλογοι

PLAYMONOSTALGOS είπε:
Έχεις δικιο.Οι φωτογραφίες εκ παραδρομής απεστάλησαν δις.Υπάρχουν ακόμη 23-24 φωτογραφίες για αποστολή.Υπόψιν οτι δεν στέλνω φωτογραφίες των σετ που υπάρχουν στο link που μου υπέδειξες.Το βιβλίο συνολικά περιέχει 230 φωτογραφίες από playmobil lyra!
Συγγνώμη πάλι τις ίδιες έστειλα!!!!!?????
 
Δεν πειράζει για το λάθος που έκανες!!!!!Όποτε μπορείς βάλε και τις άλλες!!!!Είναι τέλειες photos!!!!!Αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά πράγματα.

1)Πότε βγήκαν αυτά τα Lyra sets που περιέχουν το L

2) Γιατί δεν υπήρχαν σε κατάλογο(μάζευα καταλόγους και φυλλάδια,από LYRA sets δεκαετίας 80,που έβρισκα σε αποθήκες παιχνιδιών τη δεκαετία του 90)

3)Γιατί τα ελάχιστα sets με L που είχα πάρει,δεν περιείχαν κατάλογο

4)Γιατί αρκετά LYRA Sets γενικά έχουν μικροδιαφορές από τα ακριβώς ίδια sets που βγήκαν από τη Geobra (στην εικόνα του κουτιού,ακόμα και στα εξαρτήματα)

5)Γιατί το set με τους Ινδιάνους είναι 3481/L

6)Υπάρχουν κι άλλα sets LYRA που δεν τα έχει ο κατάλογος?
 
PLAYMONOSTALGOS είπε:
Τον κατάλογο τον προμηθεύτηκα από το ebay.de για 28 ΕΥΡΩ (23 + έξοδα αποστολής).Κατά τη γνώμη μου τα αξίζει τα χρήματά του..Για οποιαδήποτε απορία στη διάθεσή σας στο sbd@in.gr.
Παιδιά, ο κατάλογος collector του playmobil υπάρχει πολύ πιο φθηνός στα μισά λεφτά!!!!! εγώ τον πήρα πέρσυ απο το amazon για 20 λίρες συν 2 ευρώ μεταφορικά...φέτος κάνει 17 λίρες και βεβαια δεν χρεώνουν πλέον μεταφορικά για Ελλάδα (αν η παραγγελία είναι πάνω απο 25)

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/ASIN/3935976577/ref=ox_ya_os_product
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πήρες την 3η έκδοση όμως?Η τρίτη έκδοση είναι αυτή που έχει 650 σελίδες και περιέχει sets από 1974-2009 και LYRA Sets.Εδώ δεν το έχω βρει κάπου.
 
thamonas είπε:
Παιδιά, ο κατάλογος collector του playmobil υπάρχει πολύ πιο φθηνός στα μισά λεφτά!!!!! εγώ τον πήρα πέρσυ απο το amazon για 20 λίρες συν 2 ευρώ μεταφορικά...φέτος κάνει 17 λίρες και βεβαια δεν χρεώνουν πλέον μεταφορικά για Ελλάδα (αν η παραγγελία είναι πάνω απο 25)

http://www.amazon.co.uk/exec/obidos/..._ya_os_product
Δίκαιο έχεις φίλε.Αυτός είναι ο κατάλογος μέχρι το 2009!Οι 17,17 λίρες Αγγλίας αντιστοιχούν σε 20 Ευρώ περίπου.Απλώς θα πρέπει να αγοράσεις και κάτι συμπληρωματικό ώστε να ξεπεράσεις τις 25 λίρες. Δεν γνώριζα την προσφορά του amazon για τη δωρεάν αποστολή.Σε ευχαριστώ για τη γνωστοποίηση!

Επίσης πολύ φθηνό βιβλιοπωλείο είναι το thebookdepository.co.uk.Αυτή τη στιγμή με 20.40 ευρώ το στέλνει στην Ελλάδα.

thebest20 είπε:
Δεν πειράζει για το λάθος που έκανες!!!!!Όποτε μπορείς βάλε και τις άλλες!!!!Είναι τέλειες photos!!!!!Αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά πράγματα.
1)Πότε βγήκαν αυτά τα Lyra sets που περιέχουν το L

2) Γιατί δεν υπήρχαν σε κατάλογο(μάζευα καταλόγους και φυλλάδια,από LYRA sets δεκαετίας 80,που έβρισκα σε αποθήκες παιχνιδιών τη δεκαετία του 90)

3)Γιατί τα ελάχιστα sets με L που είχα πάρει,δεν περιείχαν κατάλογο

4)Γιατί αρκετά LYRA Sets γενικά έχουν μικροδιαφορές από τα ακριβώς ίδια sets που βγήκαν από τη Geobra (στην εικόνα του κουτιού,ακόμα και στα εξαρτήματα)

5)Γιατί το set με τους Ινδιάνους είναι 3481/L

6)Υπάρχουν κι άλλα sets LYRA που δεν τα έχει ο κατάλογος?
Μερικές φωτογραφίες ακόμη [edit] Dead pics [edit]

και μερικές άλλες....

[edit] Dead pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τέλειες...4101 το έχω...μάλιστα ήταν κακής ποιότητας.Η τελευταία φιγούρα που απεικονίζεται δεξιά,ήταν αγοράκι μέσα στο κουβαδάκι.Τα 3L62 και 3L66 απλά respect!!!!!!!!Αυτά ξέρεις σε ποιους καταλόγους υπήρχαν παλιά?

Πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτά με τα L χρησιμοποιούσαν κομμάτια από άλλα sets της LYRA που δεν είχαν πουληθεί,και νομίζω ότι βγήκαν λίγο πριν κλείσει το εργοστάσιο,απλά για να έχει περισσότερο κέρδος.

ps: 3481/L και 3L81 είναι ακριβώς το ίδιο set...απλά το σχήμα του κουτιού αλλάζει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Τέλειες...4101 το έχω...μάλιστα ήταν κακής ποιότητας.Η τελευταία φιγούρα που απεικονίζεται δεξιά,ήταν αγοράκι μέσα στο κουβαδάκι.Τα 3L62 και 3L66 απλά respect!!!!!!!!Αυτά ξέρεις σε ποιους καταλόγους υπήρχαν παλιά?Πάντως έχω την εντύπωση ότι αυτά με τα L χρησιμοποιούσαν κομμάτια από άλλα sets της LYRA που δεν είχαν πουληθεί,και νομίζω ότι βγήκαν λίγο πριν κλείσει το εργοστάσιο,απλά για να έχει περισσότερο κέρδος.

ps: 3481/L και 3L81 είναι ακριβώς το ίδιο set...απλά το σχήμα του κουτιού αλλάζει.
Αρχικά θα συμφωνήσω με το υστερόγραφό σου.Όντως το σετ είναι ίδιο και αλλάζει μόνο η συσκευασία.Όσον αφορά τις υπόλοιπες ερωτήσεις μπορώ μόνο να σε διαβεβαιώσω ότι δεν περιέχονται όλα τα σετ lyra σ'αυτόν τον κατάλογο.Λείπει π.χ. το πειρατικό καράβι και τα διαστημόπλοια!Για τους καταλόγους και την κωδικοποίηση δεν γνωρίζω κάτι.Λόγω ηλικίας (γεννημένος αρχές της δεκαετίας '70) έπαιξα με playmobil μέχρι το 1985-86 περίπου.Να σκεφθείς ότι klicky με κινούμενους καρπους δεν πρόλαβα και όλα τα ποδαράκια είχαν και τα δύο λογότυπα (αν δεν με απατά η μνήμη μου).Πάντως είχε τύχει να αγοράσω το 3242 και να λείπουν όλα τα φουλάρια!Κατά τ'άλλα μέχρι τότε η ποιότητα ήταν καλή.Ξεφυλλίζοντας το βιβλίο παρατήρησα ότι και σε άλλες χώρες διαφοροποιούνταν τα κουτιά και τα χρώματα σε σχέση με αυτά της geobra.Ενδιαφέρον είναι επίσης το γεγονός ότι σε ορισμένα σετ μερικά klicky είναι με περιστρεφόμενους καρπούς και κάποια όχι.
 
Σε ευχαριστώ πολύ για τις photos.Τα 6L01 ως 6L04 είναι σχεδόν ίδια με αυτά που έβγαλε αργότερα η LYRA ως ελαττωματικά.Επίσης έχω ως ανάμνηση έναν κατάλογο LYRA που μου είχαν φέρει αρχές δεκαετίας 90,και είχε sets που δεν τα είχα ξαναδεί.Νομίζω ότι είχε και ένα σπιτάκι σαν τα μεσαιωνικά με την κόκκινη σκεπή,αλλά με 2 ορόφους.Δεν ξέρω αν το είχα βγάλει από το μυαλό μου ή αν όντως υπήρξε!

Υπάρχουν κι άλλες LYRA photos στο βιβλίο,ή αυτές ήταν οι τελευταίες?

ps : Για την ακρίβεια:

6001 παρόμοιο με 6L01

6002 παρόμοιο με 6L02

6003 παρόμοιο με 6L03

6004 παρόμοιο με 6L04

Οι φιγούρες αλλάζουν μόνο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ για τις photos.Τα 6L01 ως 6L04 είναι σχεδόν ίδια με αυτά που έβγαλε αργότερα η LYRA ως ελαττωματικά.Επίσης έχω ως ανάμνηση έναν κατάλογο LYRA που μου είχαν φέρει αρχές δεκαετίας 90,και είχε sets που δεν τα είχα ξαναδεί.Νομίζω ότι είχε και ένα σπιτάκι σαν τα μεσαιωνικά με την κόκκινη σκεπή,αλλά με 2 ορόφους.Δεν ξέρω αν το είχα βγάλει από το μυαλό μου ή αν όντως υπήρξε!Υπάρχουν κι άλλες LYRA photos στο βιβλίο,ή αυτές ήταν οι τελευταίες?

ps : Για την ακρίβεια:

6001 παρόμοιο με 6L01

6002 παρόμοιο με 6L02

6003 παρόμοιο με 6L03

6004 παρόμοιο με 6L04

Οι φιγούρες αλλάζουν μόνο
Έχουν μείνει 5 φωτογραφίες ακόμη.Με την πρώτη ευκαιρία θα τις στείλω.Τα δύο τελευταία σετ τα πήρα απ'το ebay!Οι φιγούρες όμως πρέπει να είναι geobra γιατί στα πέλματα δεν έχουν λογότυπο της lyra!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ και πάλι!Δηλαδή έγραφαν Lyra στο κουτί,και Geobra στα πόδια τους?Τα δικά μου Lyra δεν έγραφαν τίποτα στα πόδια τους,ήταν κενά.
 
Έγραφαν lyra στο κουτί και lyra στο ένα πέλμα geobra στο άλλο.Αλήθεια ποια χρονιά πρωτοκυκλοφόρησαν klickies με περιστρεφόμενους καρπούς?
 
Aπό ότι έχω ακούσει γύρω στο 85-86 ήρθαν στην Ελλάδα αυτά με τους περιστρεφόμενους καρπούς,αν και στη Γερμανία είχαν κυκλοφορήσει από το 80-81.Τα περισσότερα από τα δικά μου ελαττωματικά Lyra δεν είχαν περιστρεφόμενους καρπούς,αλλά το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής μου αποτελείται από Geobra.
 
thebest20 είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ για τις photos.Τα 6L01 ως 6L04 είναι σχεδόν ίδια με αυτά που έβγαλε αργότερα η LYRA ως ελαττωματικά.Επίσης έχω ως ανάμνηση έναν κατάλογο LYRA που μου είχαν φέρει αρχές δεκαετίας 90,και είχε sets που δεν τα είχα ξαναδεί.Νομίζω ότι είχε και ένα σπιτάκι σαν τα μεσαιωνικά με την κόκκινη σκεπή,αλλά με 2 ορόφους.Δεν ξέρω αν το είχα βγάλει από το μυαλό μου ή αν όντως υπήρξε!Υπάρχουν κι άλλες LYRA photos στο βιβλίο,ή αυτές ήταν οι τελευταίες?

ps : Για την ακρίβεια:

6001 παρόμοιο με 6L01

6002 παρόμοιο με 6L02

6003 παρόμοιο με 6L03

6004 παρόμοιο με 6L04

Οι φιγούρες αλλάζουν μόνο
Οι τελευταίες φίλε thebest20.
 
Είναι τέλειες,σ'ευχαριστώ πολύ!Το 7L01 μου το είχαν φέρει δώρο,βέβαια οι εργάτες μέσα είχαν άλλα χρώματα,άλλοι ήταν πράσινοι κι άλλοι κίτρινοι.

Τελικά και το 6L05 είναι παρόμοιο με το 6005 και το 6L06 παρόμοιο με το 6006.Δυστυχώς,πρέπει να υπάρχουν και άλλα,που δεν τα έχει ο κατάλογος.
 
thebest20 είπε:
Είναι τέλειες,σ'ευχαριστώ πολύ!Το 7L01 μου το είχαν φέρει δώρο,βέβαια οι εργάτες μέσα είχαν άλλα χρώματα,άλλοι ήταν πράσινοι κι άλλοι κίτρινοι.Τελικά και το 6L05 είναι παρόμοιο με το 6005 και το 6L06 παρόμοιο με το 6006.Δυστυχώς,πρέπει να υπάρχουν και άλλα,που δεν τα έχει ο κατάλογος.
Και κάποιες φρέσκες από το ebay.Το ερώτημα είναι ποιος πληρώνει 60-65 ευρώ να τα αποκτήσει....
 
Είναι πολύ ακριβά τα παλιά sets!Ευτυχώς που έχω φυλάξει στο πατάρι μια συλλογή με κάποια της LYRA NEW και της Geobra.Μάλιστα έχω ένα παρόμοιο set με τηλεφωνικό θάλαμο και γραμματοκιβώτιο,το οποίο δεν είναι από playmobil,αλλά από τα PLAY OK,αλλά έχει ίδια χρώματα.Και οι φιγούρες αυτές δεν μου πολυαρέσουν,γιατί δεν περιστρέφονται τα χέρια,δεν έχουν στήθος οι γυναικείες φιγούρες κλπ.Το μόνο που μ'αρέσει από τις φιγούρες είναι τα μαλλιά τους,είναι πολύ απαλά,και βγαίνουν εύκολα,σε αντίθεση με τις νέες φιγούρες,που έχουν σκληρά μαλλια και βγαίνουν με δυσκολία.
 
Γερμανικός Κατάλογος Εξαρτημάτων 2010-2011

img751.jpg


img733.jpg


img734.jpg


img735.jpg


img736.jpg


img737.jpg


img738.jpg


img739.jpg


img740.jpg


img741.jpg


img742.jpg


img744.jpg


img745.jpg


img746.jpg


img747.jpg


img748.jpg


img749.jpg


img750-1.jpg


Οι photos είναι από:

http://www.tricornejock.com/phpBB3/viewtopic.php?f=48&t=1362

Στη Γερμανία ο κατάλογος εξαρτημάτων όπως και ο κανονικός κατάλογος βγαίνει πάντα στη μέση της χρονιάς!

Και εδώ ο κανονικός γερμανικός κατάλογος 2010-2011

http://download.playmobil.com/public/eCS/Store/de/FSICatalog/index.html
 
Το 7483 έχει πολύ καλή τιμή και γίνεται εύκολα αγοράζοντας 3,να χτιστεί ένα σπίτι (βέβαια χωρίς σκεπή).Όπως επίσης 4251 και 4255.Και για όσους ενδιαφέρονται,το 4270 (Ρωμαϊκή Αρένα) έχει super τιμή.
 
Βλέπω πως έχουν κυκλοφορήσει οι επεκτάσεις για τα νέα κάστρα!!!

Η ρωμαική αρένα δεν στοίχιζε 100? ή μου φαίνεται;

Όσο αφορα το 4255 και το 4251 στο γερμανικό σαιτ της playmobil, δεν τα εμφανίζει στην αναζήτηση!

Μήπως πάνε για καταργηση;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όσο αφορα το 4255 και το 4251 στο γερμανικό σαιτ της playmobil, δεν τα εμφανίζει στην αναζήτηση!

Μήπως πάνε για καταργηση;
 
Πίσω
Μπλουζα