Playmobil Kατάλογοι

Έχει αγοράσει κανείς τον κατάλογο 1974-2009,edition 3?????????Είδα κάπου ότι έχει 650 σελίδες και 4800 photos με όλα τα sets από την αρχή της κυκλοφορίας τους ως το 2009 (ακόμα και τα sets που κυκλοφορούν σε άλλες χώρες).Η τιμή του είναι γύρω στα 22ευρώ.Εγώ έχω περίπου 3000 photos,με όλα τα sets που έχει η playmodb.Επομένως θα υπάρχουν πάρα πολλά σπάνια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Έχει αγοράσει κανείς τον κατάλογο 1974-2009,edition 3?????????Είδα κάπου ότι έχει 650 σελίδες και 4800 photos με όλα τα sets από την αρχή της κυκλοφορίας τους ως το 2009 (ακόμα και τα sets που κυκλοφορούν σε άλλες χώρες).Η τιμή του είναι γύρω στα 22ευρώ.Εγώ έχω περίπου 3000 photos,με όλα τα sets που έχει η playmodb.Επομένως θα υπάρχουν πάρα πολλά σπάνια!
Τον κατάλογο τον προμηθεύτηκα από το ebay.de για 28 ΕΥΡΩ (23 + έξοδα αποστολής).Κατά τη γνώμη μου τα αξίζει τα χρήματά του.Είναι όλος έγχρωμος με σχόλια στα γερμανικά και αγγλικά.Περιέχει όλους τους κωδικούς της GEOBRA 1974-2009.Επίσης (όπως αναφέρονται στα περιεχόμενα) PLAYMOBIL train,special,exclusive sets,easter & halloween.Playmobil προιόντα από Αργεντινή,Αυστραλία,Βραζιλία,Γαλλία,Ελλάδα,Ιαπωνία ,Καναδά,Κορέα,Μεξικό,Ισπανία,Ηνωμένο Βασίλειο,ΗΠΑ.Κeyrings,Promotional figures,Various sets,Merchandise,Other Give Aways.Όσον αφορά την Ελλάδα δεν έχει φωτογραφίες από όλες τις συσκευασίες της LYRA.Λείπουν κυρίως κάποιες από τις παλαιότερες.Για οποιαδήποτε απορία στη διάθεσή σας στο sbd@in.gr.
 
Δηλαδή έχει photos από όλα τα sets που έχουν κυκλοφορήσει διεθνώς?Από LYRA έχει τους κωδικούς που έχουν το γράμμα L?Σίγουρα αξίζει τα χρήματά του!
 
Δεν γνωρίζω αν περιέχει όλα τα σετ που έχουν κυκλοφορήσει διεθνώς,διότι όπως λείπουν κάποια σετ της LYRA μπορεί να λείπουν και κάποια από άλλες χώρες.Από κωδικούς L της LYRA έχει 1L02,1L03,1L05,1L06,1L08,1L09,1L10,2L01,2L05,2L06,3213/L,3481/L,3L02,3L08,3L11,3L12,3L15,3L16,3L17,3L19,3L20,3L21,3L22,3L23,3L24,3L26,3L27,3L31,3L32,3L33,3L38,3L40,3L41,3L42,3L45,3L46,3L50,3L56,3L60,62,66,70,71,72,73,74,75,81,84,85,86,90,91,92,93,98,4L01,5L01,02,6L01,02,03,04,05,06,7L01,02,8L01,02.
 
Μπορείς αν γίνεται να σκανάρεις αυτά της Lyra?Αν δεν μπορείς να τα ανεβάσεις,να μου τα στείλεις με pm?Aν σου είναι εύκολο!Έχω περιέργεια γι αυτά τα set!
 
Προτιμώ να στα στείλω με pm διότι το ''ανέβασμα'' είναι παράνομο.Το βασικό όμως πρόβλημα είναι ότι δεν έχω scanner κι επιπλέον πνίγομαι στη δουλειά αυτόν τον καιρό.Ίσως να μπορέσω να φωτογραφήσω τις σελίδες και να σου στείλω τις φωτογραφίες.Δώσε μου όμως λίγο χρόνο.Ευχαριστώ.
 
Οκ με pm...και να τις φωτογραφήσεις,όποτε μπορείς!!!!!!!!Έχω μεγάλη περιέργεια!Να σε ρωτήσω κάτι!Υπάρχει στον κατάλογο ένα set Lyra που περιέχει πολλούς στρατιώτες,φυλάκια και άλλους άντρες,γυναίκες και παιδάκια?Επίσης ένα άλλο set με μια μαμά,ένα μπαμπά,2 μωρά,1 αγοράκι,μια κούνια,ένα παιδικό πάρκο και ένα αλογάκι-παιχνίδι?Kαι ένα set με Ινδιάνους και πορτοκαλί σκηνές?Αυτά τα 3 τα έχω ανακατωμένα σε μια κούτα μαζί με τα άλλα,όμως δεν έχω βρει πουθενά photos για να δω πως ακριβώς απεικονίζονταν έξω στο κουτί.Ξέρω ότι είναι σίγουρα της Lyra και κατά πάσα πιθανότητα,έχουν κωδικούς με το γράμμα L.Έπαιρνα όλους τους καταλόγους των playmobil από το 1990 και δεν τα είχαν σε κανέναν κατάλογο.Επίσης μέσα σε αυτά τα 3 sets δεν υπήρχε διαφημιστικός μικρός κατάλογος,όπως υπήρχε στα άλλα Lyra και Geobra.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8003 το FORT UNION με 9 στρατιώτες (new lyra).3290 μαμά,μωρό στην κούνια,2 κοριτσάκια,2 αγοράκια(το ένα νεγράκι),ξύλινο αλογάκι,παιδικό τραινάκι,κρεββατάκι(όχι κούνια),τραπεζάκι με καρέκλες,ντουλάπα,ραφιέρα,παιδικό καροτσάκι με κούκλα.3560 δασκάλα,παιδάκια.3L24 δασκάλα,παιδάκια,πίνακας,θρανία.3L38,3L45,3L98,8L01 σετ που περιέχουν άνδρες,γυναίκες,παιδάκια.Ελπίζω να βοήθησα.

Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου απαντήσει αν τα playmobil πρώτης γενιάς είχαν όλα εκτός από το λογότυπο της geobra και αυτό της lyra στα πέλματα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι δεν εννοώ αυτά.Εννοώ για 3 συγκεκριμένα sets,

το ένα είχε στρατιώτες με κόκκινα ρούχα και φυλάκια και μαμάδες,μπαμπάδες,παιδάκια (όχι fort union).Ήταν μεγάλο κουτί με πάνω από 10 φιγούρες.

Το άλλο είχε την κούνια και το πάρκο,το παιδικό αλογάκι,2 μωρά,κόκκινο και κίτρινο,μια μαμά με κόκκινα ρούχα,ένα μπαμπά με πράσινα ρούχα και ένα αγοράκι με μπλε ρούχα.

Όσο για το set με τους ινδιάνους,είχε πορτοκαλί σκηνές με αυτοκόλλητα

Δεν έχει κάτι από αυτά τα 3 sets που αναφέρω???????

ps : το set με τα θρανία και τη δασκάλα,το έχω κι αυτό.Δεν θυμάμαι αν το δικό μου ήταν της LYRA,επειδή είχε βγει και από τη Geobra το 1990,με άλλο κωδικό.Το 8L01 αν είναι αυτό με το κόκκινο αυτοκίνητο,το έχω

ps2:Όσο για αυτό που ρωτάς,σε κάποια Lyra που έχω,δεν υπάρχουν καθόλου γράμματα κάτω από τα πόδια τους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
8002 (lyra new) δύο πορτοκαλί σκηνές με αυτοκόλλητα,πέντε ινδιάνοι,μία ινδιάνα,δύο κανώ,τέσσερα άλογα,φράκτης.Tα άλλα σετ λύπάμαι αλλά δεν τα περιέχει.
 
Ναι,αυτό είναι το set με τους Ινδιάνους!!!!!!!Κρίμα να μην περιέχει τα άλλα sets!

Πιστεύω ότι αυτά που αναφέρω ήταν κάτι σαν special εκδόσεις της Lyra,κυρίως αυτό με τα φυλάκια και τους στρατιώτες.Αλλά στο συγκεκριμένο ξέβαφαν τα μάτια τους και έβγαιναν τα σώματά τους.Τα μόνα που έμειναν ακάθεκτα είναι τα φυλάκια.

Για να καταλάβεις,τα φυλάκια ήταν ακριβώς σαν αυτό

5581.jpg


Και οι στολές των στρατιωτών σαν αυτές στη photo,με τη διαφορά ότι δεν είχαν ρίγα στο παντελόνι,και τα μπλε στο λαιμό και στα μανίκια.Τα καπέλα τους ήταν μαύρα αλλά όχι σαν αυτά.

Eπιπλέον αν έχεις χρόνο,κοίταξε εδώ

http://playmobil-greece.blogspot.com...obil-lyra.html

Έχω βάλει αρκετά LYRA sets από photos που έχω βρει στο internet.Αν έχουν ότι και το βιβλίο,τότε μην φωτογραφήσεις κάτι!

5581.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτό είναι από τη ροζ σειρά της geobra 1989/90-1991/92.To 5580 έχει άλλους στρατιώτες χωρίς ρίγα στο παντελόνι και μπλε γάντια.Ίσως σε μελλοντική έκδοση του καταλόγου να βρουν και να καταχωρήσουν τις φωτογραφίες κι από τα υπόλοιπα σετ της lyra.Περίεργο πάντως είναι πώς η geobra επέτρεψε στη lyra να βγάζει τόσο κακής ποιότητας προιόντα.
 
Aκριβώς σαν του 5580 είναι και οι στρατιώτες του set της Lyra που αναφέρω

5580.jpg


Ακριβώς ίδια καπέλα,χωρίς το εξάρτημα στο λαιμό τους,και χωρίς τη ζώνη.Είχε πολλούς το set της LYRA,περίπου 10 στρατιώτες.Έξω στο κουτί φαίνονταν μερικοί με μουστάκι,και με μαλλιά σαν αυτά του 5580,αλλά μέσα όλοι ήταν με τα κλασικά μαλλιά της Lyra.Σε μερικούς ήταν ζωγραφισμένα τα χαρακτηριστικά επάνω στις στολές τους (τα οποία ξέβαφαν πολύ εύκολα),σε άλλους ήταν απλά κόκκινη στολή.Επιπλέον τα κοριτσάκια που φαίνονταν απ'έξω,ήταν αγοράκια.

5580.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Οκ με pm...και να τις φωτογραφήσεις,όποτε μπορείς!!!!!!!!Έχω μεγάλη περιέργεια!Να σε ρωτήσω κάτι!Υπάρχει στον κατάλογο ένα set Lyra που περιέχει πολλούς στρατιώτες,φυλάκια και άλλους άντρες,γυναίκες και παιδάκια?Επίσης ένα άλλο set με μια μαμά,ένα μπαμπά,2 μωρά,1 αγοράκι,μια κούνια,ένα παιδικό πάρκο και ένα αλογάκι-παιχνίδι?Kαι ένα set με Ινδιάνους και πορτοκαλί σκηνές?Αυτά τα 3 τα έχω ανακατωμένα σε μια κούτα μαζί με τα άλλα,όμως δεν έχω βρει πουθενά photos για να δω πως ακριβώς απεικονίζονταν έξω στο κουτί.Ξέρω ότι είναι σίγουρα της Lyra και κατά πάσα πιθανότητα,έχουν κωδικούς με το γράμμα L.Έπαιρνα όλους τους καταλόγους των playmobil από το 1990 και δεν τα είχαν σε κανέναν κατάλογο.Επίσης μέσα σε αυτά τα 3 sets δεν υπήρχε διαφημιστικός μικρός κατάλογος,όπως υπήρχε στα άλλα Lyra και Geobra.
Αγαπητέ thebest20 σου στέλνω τις πρώτες φωτογραφίες που κατάφερα να βγάλω.Ίσως η ποιότητα να μην είναι η καλύτερη αλλά είναι καλό δείγμα των περιεχομένων του γερμανικού καταλόγου.

PLAYMONOSTALGOS είπε:
Αγαπητέ thebest20 σου στέλνω τις πρώτες φωτογραφίες που κατάφερα να βγάλω.Ίσως η ποιότητα να μην είναι η καλύτερη αλλά είναι καλό δείγμα των περιεχομένων του γερμανικού καταλόγου.
Και συνεχίζω...

PLAYMONOSTALGOS είπε:
Και συνεχίζω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Αρκετές δεν τις έχω ξαναδεί ποτέ!
 
PLAYMONOSTALGOS είπε:
Αγαπητέ thebest20 σου στέλνω τις πρώτες φωτογραφίες που κατάφερα να βγάλω.Ίσως η ποιότητα να μην είναι η καλύτερη αλλά είναι καλό δείγμα των περιεχομένων του γερμανικού καταλόγου.
Και συνεχίζω...

Και συνεχίζω...
μερικές ακόμα...

PLAYMONOSTALGOS είπε:
κι αυτές.......

PLAYMONOSTALGOS είπε:
κι αυτές.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχω λόγια!!!!Τέλειες!!!!!!Τελικά αυτό το 3481/L με τους Ινδιάνους μου είχαν αγοράσει!!!!!!Και επίσης παρατήρησα ότι σε μερικά SETS Lyra,τα οποία έχουν βγει και από τη Geobra,έχουν διαφορετική απεικόνιση στο κουτί,σε σχέση με αυτά της Geobra.

Υπάρχουν κι άλλες με LYRA?????Όποτε έχεις χρόνο και μπορείς,να τις βάλεις!!!!!!!
 
thebest20 είπε:
Δεν έχω λόγια!!!!Τέλειες!!!!!!Τελικά αυτό το 3481/L με τους Ινδιάνους μου είχαν αγοράσει!!!!!!Και επίσης παρατήρησα ότι σε μερικά SETS Lyra,τα οποία έχουν βγει και από τη Geobra,έχουν διαφορετική απεικόνιση στο κουτί,σε σχέση με αυτά της Geobra.Υπάρχουν κι άλλες με LYRA?????Όποτε έχεις χρόνο και μπορείς,να τις βάλεις!!!!!!!
ορίστε....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία.Το 3742 το έχω σε άλλη version,από τη geobra.Ο άντρας είναι ηλικιωμένος,με κοιλιά,και τα άλογα έχουν βούλες.Επίσης το 3L17 θυμίζει ένα άλλο set της Geobra.

Στο προτελευταίο post που έκανες στη σελίδα 80,έχεις βάλει κάποιες ίδιες photos με πριν!Μήπως ήθελες να βάλεις άλλες?

Πάντως έχουν πάρα πολύ ενδιαφέρον!!!!!!!!!Πόσες photos LYRA υπάρχουν ακόμα στο βιβλίο?
 
thebest20 είπε:
Πολύ ωραία.Το 3742 το έχω σε άλλη version,από τη geobra.Ο άντρας είναι ηλικιωμένος,με κοιλιά,και τα άλογα έχουν βούλες.Επίσης το 3L17 θυμίζει ένα άλλο set της Geobra.Στο προτελευταίο post που έκανες στη σελίδα 80,έχεις βάλει κάποιες ίδιες photos με πριν!Μήπως ήθελες να βάλεις άλλες?

Πάντως έχουν πάρα πολύ ενδιαφέρον!!!!!!!!!Πόσες photos LYRA υπάρχουν ακόμα στο βιβλίο?
Έχεις δικιο.Οι φωτογραφίες εκ παραδρομής απεστάλησαν δις.Υπάρχουν ακόμη 23-24 φωτογραφίες για αποστολή.Υπόψιν οτι δεν στέλνω φωτογραφίες των σετ που υπάρχουν στο link που μου υπέδειξες.Το βιβλίο συνολικά περιέχει 230 φωτογραφίες από playmobil lyra!
 
Πίσω
Μπλουζα