Playmobil

Kambia είπε:
Θα ήθελα να υπάρχουν και δω ως ανταλλακτικά τα συγκεκριμένα. Άλλα και άλλα υπάρχουν! Καλούπια έβγαλα από τους συνδέσμους αλλά για πες μου υλικό κατάλληλο και ανθεκτικό να ρίξω μέσα? Ρητίνη 2 συστατικών δε θα αντέξεις πάνω από 10 βάλε-βγάλε τόσο λεπτό που είναι.
Μωρε να ηταν μονο αυτα που θα ηθελα κι εγω να υπαρχουν...καλα θα ηταν!

Υπαρχουν ενα σωρο μικροεξαρτηματα - που τα διαολεμενα ειναι απαραιτητα - και

δεν μπορουμε να το βρουμε...παρα μονο στην "μαμα" και στον μπεη.

Ρε συ Ναταλι...αν ριξεις μεσα στο καλουπι σιλικονη δεν θα γινει δουλεια?

Την εχω για πιο ανθεκτικη. :wait2:
 
Ρε συ Αντρικο....:burn::animeek:

Respect στο απειρο ρε φιλαρακι...... :bow: :bow: :bow: :bow:

Μιλαμε εμεινα μ......εεεχχχμμμμ...γκουχχχχχ,γκουχχχχχ,γκουχχχχ... :sealed: ....παγωτο!!!!!:augenrollen::animeek::augenrollen::animeek:

Τι ομορφιες ηταν αυτες????!!!!!:dribble::dribble:

Ε ρε...να δει μια ψυχη τα Ινδιανικα....θα την μαζευουμε απο τα πατωματα...:biglaugh::biglaugh::biglaugh: :tease: :tease: :tease:
 
Τι σιλικόνη να ρίξεις? Είναι ελαστική και δε θα κρατήσει το βάρος από τα κατάρτια.
 
:wub:Happy Valentine's Day!

:wub:
(Romantic version) :flower:


attachment.php


(Spooky version) :diablotin:

attachment.php


 
Ε, δεν θέλει και ερώτημα, για το ποια εικόνα μου άρεσε πιο πολύ Σταύρο... :clap: :clap: :clap:
 
Η πρώτη περισσότερο,αλλά και η δεύτερη έχει μια διαφορετική "οπτική" για τη σημερινή μέρα!!!!!!
 
RIO είπε:
Ε, δεν θέλει και ερώτημα, για το ποια εικόνα μου άρεσε πιο πολύ Σταύρο... :clap: :clap: :clap:
Χεχεχεχεχε....ημουν σιγουρος! :D

thebest20 είπε:
Η πρώτη περισσότερο,αλλά και η δεύτερη έχει μια διαφορετική "οπτική" για τη σημερινή μέρα!!!!!!
Εχεις δικιο...πιο πολυ για Halloween ταιριαζει... ;) ...αλλα μιας και μου "βγηκε" σαν φωτογραφια ηταν κριμα να μεινει στα αζητητα.:biglaugh:
 
Μπράβο ρε Αντρέα για το σκάψιμο και τα ευρήματα!!

Με αφορμή αυτές τις διαφημίσεις θυμήθηκα βέβαια ότι το πως σε ξεγελούσαν σε εικείνη την αθώα και τρυφερή ηλικία ότι τα playmos μπορούσαν να κινηθούν, μέχρι που αγόραζες (σου αγόραζαν για την ακρίβεια μετά από πολλά παρακαλητά λόγω τιμής) το πρώτο και προσγειωνόσουν...

Σταύρο, τα είπαμε, ψηφίζω το πρώτο αν και απόλυτα γλυκανάλατο όπως και η γιορτή άλλωστε :) λόγω πληθώρας υλικών.
 
Το παρακάτω σετ κυκλοφόρησε στην Ισπανία (exclusive) κ η φώτο είναι απο ebay.co.uk

$_57.jpg

Δεν θυμάμαι να το είχα ξαναδεί :dribble:
 
Τέλειο,το έχω ξαναδεί,και όντως είναι exclusive.Όπως εμείς είχαμε αυτά με τους κωδικούς L.
 
Oι "Κρήτες" του Στελιου Μυλωνα εντυπωσιαζουν το facebook!!!

Το τελευταίο χρονικό διάστημα στους προσωπικούς λογαριασμούς πολλών Κρητικών στο facebook, αναρτήθηκαν φωτογραφίες του Ψαρονίκου, του Ελευθερίου Βενιζέλου, του Καγιαλέ, εικόνες από την κρητική ύπαιθρο.... Εικόνες που είχαν μια αξιοσημείωτη ιδιαιτερότητα. Είναι όλες τους φωτογραφίες από δημιουργίες ενός ανθρώπου, του 39χρονου Στέλιου Μυλωνά, που για τις φιγούρες του χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο υλικό ... playmobil και εμπνέεται από τις επιθυμίες της κόρης του και το προσωπικό του μεράκι για την ιστορία.

kritikoi.749x0.jpg

Το εν λογο γκρουπ στο facebook: Playmobil SMZS

Απλα...Συγχαρητηρια!!!!! :bow:
 
Εξαιρετικές οι δημιουργίες!!!!!
 
Πολύ καλές photos και μοιάζουν απίστευτα με τις πραγματικές (πχ Άγιοι)
 
Dennis Vagopoulos


Τσικνοπέμπτη βρεεεειιι!!!! Ξεκιναμεεεε !!!!!


1961762_10202654926149318_814696695_o.jpg


Dennis Vagopoulos Μέρος δεύτερων πάμε αδέρφια !!!! Γιωργος Αρωνης playmo-μπριζολιδια!!!!

1610008_10202655192635980_1757441761_n.jpg


από το facebook του Ντένη Βαγγόπουλου
 
Οι Κρητικοί και ο Κος Βαγγόπουλος θέλουν να μας τρελάνουν! :d@redevil

Τι να λέμε - το ένα καλύτερο από το άλλο (αν και τους σύντεκνους τους λάτρεψα! :flower: )
 
από το facebook του Σαράντη Γαβάκη

1618550_221530364718131_180983535_n.jpg
1618550_221530364718131_180983535_n.jpg

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΕΒΕΝΤΙΑ....

 


Πολλοι φιλοι μου ξαφνιαζονται με το χομπι μας....



Καποιοι νομιζουν οτι εγω και οσοι ασχολουμαστε,ειμαστε ενα ειδος ψυχοπαθων που χριεαζομαστε θεραπεια....



Καποιοι αλλοι παλι,το βαφτιζουν ''παλιμπαιδισμο,''και γελανε....



Αλλοι παλι,τα βλεπουν και σκεφτονται''καλα,με τοσα προβληματα γυρω μας,εσυ ασχολεισαι με τα ανθρωπακια?''


 


Φυσικα δεν καθομαι να εξηγησω στον καθενα πως και τι......ισως απο την σκοπια τους να εχουν δικιο....ισως παλι,κανεις να μην εχει κατσει να σκεφτει οτι ΟΛΟΙ και εννοω ΟΛΟΙ,εχουν καποιο παθος που αφιερωνουν χρονο,ενεργεια και χρημα.Αλλος παει στο 5χ5,αλλος παει στα μπαρ τα βραδια,αλλος τρεχει σε μοναστηρια,και αμα του πεις''γιατι πας εκει?'',σου απανταει''γιατι θελω να καταλαβω τι θελει απο εμενα ο Θεος.......(λες και ο Θεος δεν εχει με τιποτα αλλο να ασχοληθει,απο το να σου ΞΑΝΑεξηγησει εσενα τι θελει....ενω τα εχει ξεκαθαρισει επανηλλημενα)........αλλος εχει διαρκειας στο γηπεδο,και γυριζει Κυριακη σπιτι βριζοντας,(αν χασουνε),η' ΔΕΝ ΓΥΡΙΖΕΙ,(αν κερδισουνε),γιατι καπου τα πινει απ'την χαρα του...



Αλλος παλι βλεπει ολα τα τουρκικα σηριαλ.....και το θεωρει και σημαντικο.....ενω εγω,,,,παλιμπαιδιζω.........


 


Αλλα το μεγαλυτερο ενδιαφερον,δεν το εχουν οι παραπανω κατηγοριες.....Υπαρχουν και καποιοι αλλοι.....εκεινοι που ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι το καταλαβαινουν......και το χομπι μας,και τον χωρο μας γενικοτερα.Ειναι ολοι εκεινοι,που μας χαμογελουν με συμπαθεια,και εχουν την εντυπωση οτι ειναι ενας χωρος υπεροχος,χωρις στεναχωριες,χωρις προβληματα και με υπεροχες σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων που ασχολουνται με αυτο..........Αυτοι ειναι οι παραπλανημενοι...


 


Ο χωρος μας εχει αρκετα τρωτα σημεια,εφοσον χωριζεται σε πολλες διαφορετικες κατηγοριες ανθρωπων,με πολλους διαφορετικους στοχους,που συχνα συγκρουονται μεταξυ τους.Θα αναφερω εδω μερικες απο αυτες:


 


1.Οι Συλλεκτες


 


Αυτοι χωριζονται σε 3 κατηγοριες:Α)Τους ΠΟΙΟΤΙΚΟΥΣ,αυτους δηλαδη που μαζευουν συγκεκριμενους και σπανιους κωδικους-θησαυρους,συνηθως με το κουτι τους,Β)τους ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΥΣ,αυτους που μαζευουν συγκεκριμενα κομματια συγκεκριμενης εποχης η' σειρας,και Γ)τους ΠΟΣΟΤΙΚΟΥΣ,αυτους που μαζευουν οτι PLAYMOBIL υπαρχει σε ποσοτητες.....


 


2.Οι ''Γονεις''


 


Ειναι εκεινοι που μαζι με τα παιδια τους ζουν μεσα σε αυτον τον ομορφο κοσμο του playmobil,παιζουν μαζι τους,και ξαναθυμουνται τα παιδικα τους χρονια...


 


3.Αυτους που ονομαζω''Κυνηγους Αναμνησεων''


 


Ειναι εκεινοι που προσπαθουν να βρουν αυτα που ειχαν μικροι και τους τα πεταξανε,η' αυτα που ΔΕΝ ειχαν,και να τα αποκτησουνε....


 


4.Τους custom makers


 


Ειναι αυτοι που θελουν να εχουν κατι περισσοτερο απο τις ιδεες καποιου Γερμανου,και προσπαθουν να φιαξουν τις δικες τους δημιουργιες


 


5.Τους Διοραματαδες


 


6.Τους Παικτες


 


Ειναι αυτοι που παιζουνε,τα χαιρονται,τα στηνουνε,οχι μονο για να τα δουν οι αλλοι,αλλα γιατι ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝΕ!!!Τα κανουν Οτι θελουνε,Οπως θελουνε και πανω απο Ολα,ΤΑ ΑΓΑΠΑΝΕ!!!


 


(ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΟΣΟ ΖΩ.ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ Αrvanitopoulos Arvanitopoulos Minas,ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ,ΕΙΧΕ ΣΤΗΣΕΙ 175 ΑΓΓΛΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ.....ΜΕ ΜΙΑ ΠΡΩΤΗ ΜΑΤΙΑ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ''ΚΑΛΑ,ΜΑΣ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΟΣΑ ΕΧΕΙΣ?''....υΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ 3 ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ,ΠΟΥ ΑΝ ΤΙΣ ΔΕΙ ΚΑΝΕΙΣ,ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΠΟΣΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΟΣ,ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΑ PLAYMOBIL....



1.Ολα ηταν στοιχισμενα και τοποθετημενα με αγαπη,oχι οπως τοποθετουν συνηθως στρατους....



2.Ολοι ειχαν τα οπλα τους επ'ομου(κοπιαστικο),αντιθετα με το συνηθες-πατεριτσα στησιμο...



3.ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ:Τα εστησε ξεροντας οτι σε 1 ωρα επρεπε να τα μαζεψει!!!


 


ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΗΝΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΣ ΕΤΣΙ ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΕ!!!!(Καθαρμα,τους 5 αλυσ. και τα 25 τουφεκια μην ξεχνας!!!)


 


Κλεινοντας την παρενθεση,θα επισημανω οτι μπορει καποιος να συγκεντρωνει περισσοτερες απο μια κατηγοριες στοχων,δηλαδη να ειναι και συλλεκτης και παικτης,κ.λ.π


 


Ετσι λοιπον κι εγω....Δεν θεωρω τον εαυτο μου συλλεκτη,μαλλον παικτη.....επαιξα,παιζω και θα παιζω με αυτα....εχω φιαξει κανονες μαχης,τετραδια ολοκληρα....Επειτα αγαπαω την Ιστορια,και προσπαθω να φιαχνω στρατους που υπηρξαν(Αγγλους,Γαλλους,Ισπανους κλπ),και ξεφορτωθηκα αυτα που μας πασαραν καποιοι μυαλοπωλες απο μακρυα....



Ειμαι και εγω νοσταλγος παλιων εποχων,μαζευω κι εγω καποια παλια κομματια,ειμαι και διοραματας....κλπ....μαλλον λιγο απο ολα....και φυσικα....custom maker......θα φιαξω την φιγουρα που γουσταρω,ο κοσμος να χαλασει,ακομα κι αν χρειαστει να της βαλω και 2 αυγα ματια πανω!!!


 


Μεσα λοιπον απο την αγαπη μου για την Ιστορια,μοιραια ξεπηδησε και μια φιλοδοξια:να φιαξω φιγουρες Ιστορικες που δεν υπαρχουν στα playmobil....



Βεβαια,τις περισσοτερες φορες,καποιοι αλλοι,σε αλλες χωρες,ειχαν και εκεινοι πριν απο μενα τα ιδια σχεδια.Ας πουμε,οι Αγγλοι του Λεοντοκαρδου,ειναι κατι που εχουν φιαξει στο παρελθον αλλοι,η' οι Χαιλαντερς......οποτε,δεν μπορω να οικιοπειηθω την ιδεα.....Παραδειγματος χαρην,εγω εφιαξα το πρωτο ελληνικο gatling gun,μετα εφιαξε ο Γιαννης Καρχας,και μετα εφιαξε και ο Ντεννης Βαγγοπουλος.....Πριν ομως απο εμενα,καποιοι αλλοι ειχανε ηδη φιαξει στο εξωτερικο,που σημαινει οτι δεν πρεπει να περιμενω ''μπραβο για την ιδεα''....(Ασχετως αν ο φιλος Καρχας με ευχαριστησε που του εδωσα την ιδεα)



Ειχα ομως την χαρα,να φιαξω και κατι που δεν το ειχε φιαξει κανεις ποτε...Ελληνες του 1821...ηταν η πρωτη φορα που εφιαχνα ενα τοσο δυσκολο custom,το 2006,και το σπιτι που εμενα τοτε ,ηταν σαν βομβαρδισμενο απο την προσπαθεια.Η ικανοποιηση μου ομως σαν playmoσυλλεκτης και σαν Ελληνας ηταν τεραστια...



Εκτοτε ,και αλλοι φιαξανε Ελληνες του 1821,και στην μεγαλη τους πλειονοτητα ολοι αναφερανε οτι την αρχικη ιδεα την πηραν απο την δικια μου δημιουργια....


 


Σε αυτο το σημειο,θα αναφερω οτι τους Ελληνες τους ειχε εμφανισει πριν απο εμενα,ο Ντεννης Βαγγοπουλος,ο οποιος ηταν ο μονος συλλεκτης που ειχα ανακοινωσει την ιδεα μου.Και οφειλω να ομολογησω,οτι προς τιμην του,οταν του επεσημανα την δυσαρεσκεια μου,μου ζητησε δημοσια συγνωμη μεσω facebook,για την χρηση της ιδεας μου χωρις να με αναφερει...(η επιστολη του δεν βρισκεται στο χρονολογιο του,υπαρχει ομως γραμμενη στο Tricornejock Forum,http://www.tricornejock.com/phpBB3/viewtopic.php?f=38&t=9137&start=15),και τον ευχαριστω για την αποκατασταση της δικαιοσυνης.....


 


Οπως λοιπον εφιαξα τους Ελληνες του 1821,ετσι εφιαξα και καποιους αλλους Ελληνες,και αυτους για πρωτη φορα στην Ελλαδα και στον κοσμο.Και σε αυτην την περιπτωση αλλοι μετα απο μενα,εφιαξαν κι εκεινοι.Εκτος μιας περιπτωσης,ολοι με ευχαριστησαν που εδωσα αυτην την ιδεα.Σε μια περιπτωση ομως,οχι μονο δεν με ευχαριστησαν,αλλα την παρουσιασαν και για δικια τους εμπνευση...



Βεβαιως,τυπικα,δεν ειναι το ιδιο....ειναι οπως οι ποδοσφαιρικες ομαδες.....αλλο η ΑΕΚ και αλλο ο ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ.....ΑΛΛΕΣ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΕΓΩ,ΑΛΛΕΣ ΑΥΤΟΣ......



Ειναι ομως και οι 2 απο την ιδια ιδεα.......γιατι πριν ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ!!!!!!


 


Δεν ζηταω κατι τωρα......αλλα εχει χαθει εντελως η λεβεντια!!!!


 


Σαραντης Γαβακης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μερικές photos από US exclusive sets που έχω βρει κατά καιρούς στο ebay.Μερικές από αυτές είναι από το πίσω ή τις άκρες των κουτιών,καθώς είναι πολύ δυσεύρετα sets

3133.jpg

3135.jpg

3137.jpg

3165.jpg

3170.jpg

3187.jpg

3157.jpg

Προβολή συνημμένου 97670

3163.jpg

3176.jpg

3194-.jpg

και bonus μία που βρήκα χθες 3958 (πρέπει να είναι εποχής 1987-88 και λογικά κάποιο exclusive set καθώς δεν υπάρχει σε κανέναν κατάλογο).

3958.jpg

Την κυρία τη συναντάμε μερικά χρόνια αργότερα και στο 5350

3158.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια και σπανια σετακια οντως. :)

Ειδικα αυτο με τις 2 φορμουλες (3137) ειναι απο τα πιο σπανια.
 
Πίσω
Μπλουζα