Playmobil

Ένα έχω να πω: που να το φανταζόμασταν στα χρόνια μας!!! Πολύ ωραίο και θεαματικό βίντεο.
 
Σημερα το πρωι ειχα την τιμη και την χαρα να εχω μια συναντηση με τον κ.Βαγγοπουλο!!!

:d@redevil :D @redevil
attachment.php


Για μενα προσωπικα αυτη η συναντηση ηταν πραγματικα μια παρα πολυ ευχαριστη εκπληξη!!!!

Μιας μεχρι και το σημερινο πρωινο...τον κ.Βαγγοπουλο τον γνωριζα και μιλαγαμε μονο μεσω facebook.

Μου δωθηκε η ευκαιρια οχι μονο να γνωρισω ενα καταπληκτικο συλλεκτη για τα ελληνικα δεδομενα

αλλα και εναν εξαιρετο ανθρωπο με υπεροχο χαρακτηρα και μεγαλειο ψυχης,

που εχει μεγαλη αγαπη και γνωση για τα Playmobil!!! :)

Οσοι δεν γνωριζεται τον κ.Βαγγοπουλο...ειναι ο ανθρωπος που μας χαρισε

αυτη εδω την καταπληκτικη δουλεια...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν γνωρίζω τι κέρδος έχει η εταιρεία στην Ελλάδα,το σίγουρο είναι ότι πλέον τα μικρά παιδιά έχουν σταματήσει να αγοράζουν playmobil και αν αγοράζουν,αναγκάζονται να πάρουν μικρά σετάκια.Από το περιβάλλον μου πλέον δεν ξέρω κανένα μικρό που να αγοράζει,(παλιότερα ήξερα) όλα είναι με το psp από τα 4-5 τους.

Αυτό που θα έπρεπε να είχε κάνει προ κρίσης,θα ήταν να ανεξαρτητοποιηθεί εν μέρει από τη Γερμανία,να εισάγει τα sets από τον κατάλογο εξαρτημάτων και κάποια επιλεγμένα,και να ξαναδημιουργηθεί ένας χώρος όπου να κατασκευάζονταν ελληνικά sets λιγότερα σε αριθμό από αυτά που κυκλοφορούν κάθε χρόνο,αλλά πιο ποιοτικά.Δεν ξέρω ποιοι τη συντηρούν την εταιρεία,τη στιγμή που τα καταστήματα παιχνιδιών κλείνουν το ένα μετά το άλλο,τα Jumbo και τα Public φέρνουν μόνο ένα μικρό αριθμό sets και πρέπει να πάει κάποιος στο fanpark για να τα βρει όλα.Νομίζω πως το μεγαλύτερο κέρδος προέρχεται από τα παιδιά που πληρώνουν είσοδο για να παίξουν,και από τους συλλέκτες που αγοράζουν από τον κατάλογο εξαρτημάτων.

Η Antex πάντως,στην Αργεντινή έχει ανεξαρτητοποιηθεί από το 1990 (παλιότερα εισήγαγε τα sets της Geobra και απλά κολλούσε το αυτοκόλλητο της εταιρείας).Τα sets που κυκλοφορεί (5-6 sets το χρόνο) τα οποία θυμίζουν τα LYRA.Το καλοκαίρι του 2012 μάλιστα κυκλοφόρησε ένα τσίρκο και ένα Fort Brave.
 
Νομίζω το έχω αναφέρει πάλι, προσωπική άποψη είναι πως το playmobil είναι ένα πολύ ιδιαίτερο - ευγενές παιχνίδι επειδή συνδιάζει πολλά θετικά πράγματα μαζί, χωρίς να έχει την στατικότητα άλλων εκπαιδευτικών παιχνιδιών (συναρμογή-κατασκευή, φαντασία, αλληλεπίδραση, ψυχαγωγία, κ.α)

Το psp και τα συναφί, είναι η εύκολη λύση για όλους με συνέπεια το παιδί να αδρανοποιείται σε μεγάλο βαθμό.

Με το playmobil το παιδί μαθαίνει και εφαρμόζει τις εμπειρίες του από την ζωή στο παιχνίδι, μοιράζεται, καλπάζει η φαντασία του, ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ.

Η αναβίωση της LYRA ή της κάθε LYRA θα ήταν πραγματικά μια μεγάλη ανάσα προς πάσα κατεύθυνση αλλά είναι τόσο τεράστιο το εγχείρημα (καλούπια, άδειες, σήματα, κλπ) που και πάλι ερχόμαστε στην εύκολη λύση της εισαγωγής.
 
Βγάζει ακόμη sets η Antex? ΤheBest υπάρχει κανα Link να δούμε αυτά τα σετάκια που ανέφερες?
 
Ναι,τουλάχιστον μέχρι το 2012 έβγαζε sets η ANTEX αλλά 2-3 το χρόνο,για την ακρίβεια έκανε reissue των ήδη γνωστών sets είτε αλλάζοντας το κουτί και με το ίδιο περιεχόμενο,είτε βγαζοντας νέα sets

οι photos από το ebay

2l9twti.jpg

1355301s.jpg
 
Thank you TheBest!!! Όντως μοιάζουν πολύ με τα Lyra
 
Πράγματι πολύ όμορφα κομμάτια!

TheBest, έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα γράφεις σχετικά με τα playmobil στην Ελλάδα.
 
Διάβασα στο playmofriends και με αυτό συμφωνούν οι περισσότεροι εκεί,ότι τα sets που κυκλοφορούν τώρα,τα βγάζουν σε συγκεκριμένα κομμάτια,ούτε περισσότερα,ούτε λιγότερα από όσο πρέπει,και μετά από 2-3 χρόνια κάνουν updates με νέα sets επειδή προφανώς αυτά που κυκλοφορούν δεν ελκύουν και πολύ τα παιδιά.Γενικά η εταιρεία ψάχνει τρόπους και κόλπα να αρέσουν τα παιχνίδια σε περισσότερα παιδιά και ταυτόχρονα να έχει και κέρδη,γι'αυτό ανανεώνει πχ τα σπίτια με νέα (έχοντας σκοπό οι fans της κάθε σειράς να αγοράζουν και τα επόμενα),παράλληλα αναβαθμίζονται και τα sets με βάση τις ανάγκες της εποχής.Αυτές ήταν οι απόψεις των περισσότερων στο playmofriends,και γενικά εκεί βλέπω γονείς που δεν αρέσουν στα παιδιά τους όλα τα sets,περισσότερο αγοράζουν νέα sets για custom κατασκευές και διοράματα.
 
Mιας και ξεκιναν σημερα στο Σοτσι της Ρωσιας

οι 22οι Ολυμπιακοι Χειμερινοι Αγωνες,

ειπα να φτιαξω κατι αναλογο. :)

attachment.php


«Ο αθλητισμός είναι ανθρώπινο δικαίωμα.


Κάθε άτομο πρέπει να έχει τη δυνατότητα να αθλείται,



χωρίς να υφίσταται διακρίσεις και με βάση το Ολυμπιακό πνεύμα,



που απαιτεί αμοιβαία κατανόηση στο φρόνημα της φιλίας,



της αλληλεγγύης και της ευγενούς άμιλλας».


 
1978 -2011

attachment.php


Which of these two ships would you like to board - the old or the new one?


Πηγη




 
Με το πειρατικό του captain jimmy φυσικά! (που είναι του '78 και εγώ το απέκτησα το '87 :animlaugh: )
 
Το παλιό σίγουρα,αν και το καλύτερο είναι αυτό της αγγλικής φρουράς,του 1990.Πάντως το καλό με τους πειρατές είναι ότι θυμίζουν κάτι από τα παλιά sets!!!!!
 
Στο πειρατικό του '78.

Δεν μου λέτε, οι σύνδεσμοι στα κατάρτια των νέων πειρατικών είναι τόσο χάλια όσο και του παλιού (δεν έχω ιδέα από τα νέα κομμάτια)?
 
Από σχόλια που έχω ακούσει από άλλους ναι δεν είναι τόσο γεροί,όπως επίσης και μερικοί έχουν κάνει παράπονα για τους συνδέσμους των system x!!!!!!!!
 
Κατάλαβα... Τουλάχιστον να βάζαν τίποτα ανταλλακτικά καλά θα ήταν! Όλο και περισσότερο πλέον σκέφτομαι να υλοποιήσω την ιδέα που έριξε τότε ο Phil να τα φτιάξω από ξύλο. Με βλέπω να το προχωράω.

Thanks Βest για την απάντηση
 
Kambia είπε:
Τουλάχιστον να βάζαν τίποτα ανταλλακτικά καλά θα ήταν!
Και το τμημα ανταλλακτικων στη Γερμανια τι θα κανει? Κλεφτες θα γινουν?

Υποστηριξη στην αναπτυξη σου λεει μετα... :tsktsk:

:p :p

Απλα σε βαζουν στο τριπακι "Σου σπασε, το παραγγελνεις".

Οποτε...καλουπακια και ησυχαζεις. ;)
 
Θα ήθελα να υπάρχουν και δω ως ανταλλακτικά τα συγκεκριμένα. Άλλα και άλλα υπάρχουν!

Καλούπια έβγαλα από τους συνδέσμους αλλά για πες μου υλικό κατάλληλο και ανθεκτικό να ρίξω μέσα? Ρητίνη 2 συστατικών δε θα αντέξεις πάνω από 10 βάλε-βγάλε τόσο λεπτό που είναι.
 
Πίσω
Μπλουζα