Playmobil

ναι πιθανοτατα. Ετσι και αλλιως 2-3 πραγματα ειχα μονο και ετσι δεν ακολουθουσα τις "εξελιξεις"
 
kasfikis είπε:
καλησπέρα,γνωριζει καποιος να μου πει τη γνωμη του gia playmobil της antex απο αργεντινη,ευχαριστω

Ιωάννης1ος είπε:
Φίλε τα έχω δει και εγώ αλλά όχι από κοντά... σκεφτόμουν να αγοράσω απ το διαδίκτυο ένα διαστημόπλοιο της σειράς playmospace αλλά τα έξοδα αποστολής ήταν αβάσταχτα υψηλά. Η εταιρεία δεν παράγει πια playmobil... αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες :)

kasfikis είπε:
Λες για τον κωδικό 3536;

Ιωάννης1ος είπε:
Προβολή συνημμένου 134610Ζαχάρωνα τον 3535...Προβολή συνημμένου 134609

ακόμα μου αρέσει αν και θα προτιμούσα το κομμάτι που έφτιαξε η ΛΥΡΑ!

kasfikis είπε:
Με χαλάει σε αυτό το κομμάτι που είναι άσπρες οι οθόνες ,εκτος και εάν υπάρχουν αυτοκόλλητα αλλά δεν φαίνονται στην φωτογραφία.

playmofreak είπε:
Αυτο που έχεις αναρτήση φιλε μου ειναι η έκδοση της Antex.απο Αργεντινή.Ειναι λιγο ψιλομουφα.στην Γερμανική έκδοση αλλα και στην Λύρα εχει αυτοκόλλητα στις οθόνες
Φίλε μου Playmofreak συμφωνώ μαζί σου ότι τα playmobil της Antex είναι χαμηλώτερης ποιότητας συγκρίνοντας τα με αυτά που παρήγαγε η Λύρα, αλλά το συγκεκριμένο διαστημόπλοιο #3535 το ήθελα από παιδί!

:D

(Σου παραθέτω τις προηγούμενες αναρτήσεις για να δεις ότι ήδη μιλούσαμε με τον kasfikis για την Antex.

Ζητώ συγγνώμη αν σε κούρασα με την διευκρινησή μου.) ;)

ΥΓ.

Αν κερδίσω το Τζόκερ θα μπορέσω να αποκτήσω όλα όσα ήθελα από παιδί! :headbangdude:
 
Η Antex πάντως βγάζει ακόμα sets παρόμοια με της Lyra,σε δικές της κατασκευές,από το 1991 ξεκίνησε να βγάζει.Κάθε χρόνο βγαίνουν 2-3 sets μόνο.Μιλάμε για Αργεντινή που είναι μια χώρα σε χειρότερη οικονομική κατάσταση από τη δικιά μας.

Πριν το 1991 έβγαιναν ότι έβγαλε η Geobra,δηλαδή και η ροζ σειρά ακόμα βγήκε από Antex (όχι όλα τα sets βέβαια,αλλά αρκετά).
 
Ιωάννης1ος είπε:
Προβολή συνημμένου 134610Ζαχάρωνα τον 3535...Προβολή συνημμένου 134609

ακόμα μου αρέσει αν και θα προτιμούσα το κομμάτι που έφτιαξε η ΛΥΡΑ!
Καλημερα και απο μενα.. Πρωτη φορα γραφω στο forum... Προσφατα, "ξεθαψα" απο την αποθηκη, καποιες κουτες NOUNOU με playmobil. Ειχα το συγκεκριμενο διαστημοπλοιο αλλά πριν καμια 15 χρονια (λογω ελλειψης χωρου), πεταξα τα μεγαλα κομματια και μεσα σε αυτα ηταν και το συγκεκριμενο διαστημοπλοιο (Lyra ή Geopard). βασικα τα ειχα τοποθετησει σε μια μεγαλη ανοικτη σακκουλα διπλα στον καδο, ωστε αν καποιος τα δει, να μπορει να τα παρει... Συντομα θα γραψω ενα θεμα/παρουσιαση για τα playmobil που ειχα και εχω αυτη τη στιγμη...

Καλη συνεχεια...
 
corollagr είπε:
πριν καμια 15 χρονια (λογω ελλειψης χωρου), πεταξα τα μεγαλα κομματια και μεσα σε αυτα ηταν και το συγκεκριμενο διαστημοπλοιο (Lyra ή Geopard). βασικα τα ειχα τοποθετησει σε μια μεγαλη ανοικτη σακκουλα διπλα στον καδο, ωστε αν καποιος τα δει, να μπορει να τα παρει
Συγκλονίστηκα!! ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΣΕΣ;;;

Καλώς ήρθες στην παρέα. Αναμένουμε οπτικό υλικό από τα διασωθέντα :)
 
ΛΥΓΜ ΚΛΑΨ! Φαντάζομαι χαρές που έκανε αυτός που τα βρήκε! αναμένουμε με αγωνία τις φωτογραφίες σου φίλε! και καλώς ήρθες!

;)
 
corollagr είπε:
Καλημερα και απο μενα.. Πρωτη φορα γραφω στο forum... Προσφατα, "ξεθαψα" απο την αποθηκη, καποιες κουτες NOUNOU με playmobil. Ειχα το συγκεκριμενο διαστημοπλοιο αλλά πριν καμια 15 χρονια (λογω ελλειψης χωρου), πεταξα τα μεγαλα κομματια και μεσα σε αυτα ηταν και το συγκεκριμενο διαστημοπλοιο (Lyra ή Geopard). βασικα τα ειχα τοποθετησει σε μια μεγαλη ανοικτη σακκουλα διπλα στον καδο, ωστε αν καποιος τα δει, να μπορει να τα παρει... Συντομα θα γραψω ενα θεμα/παρουσιαση για τα playmobil που ειχα και εχω αυτη τη στιγμη...Καλη συνεχεια...

ΛΥΓΜ ΚΛΑΨ! Φαντάζομαι χαρές που έκανε αυτός που τα βρήκε! αναμένουμε με αγωνία τις φωτογραφίες σου φίλε! και καλώς ήρθες!

;)
 
Φίλε μου είμαι της άποψης οτι η ποιότητα ενος playmobil δεν αντικαθηστά ούτε την σπανιότητα ουτε κ την συναισθηματική αξία.Οπότε μαζί σου ;)
 
Οι πρώτες φιγούρες (από το αρχείο του Playmorache Deutschland)

11908933_530793567072520_3201628155943051772_o.jpg


The 1973 (or earlier) plastic prototypes largely resemble the 1e generation klickyʼs that were produced 1974 and went into the first sets, mainly sold in the Netherlands.


Thatʼs because they came from the same injection mould and only little was changed on the design between 1973 and 1974.



Except for the marking (gesetzl-gesch) on the inner structure, the hair dress and the face print.



Those first prototypes were also used for experimenting with new variations.



And in the first pictures made for advertising.


και bonus οι πρώτες γυναικείες φιγούρες

11892339_530800613738482_2862265750305844839_o.jpg


11892339_530800613738482_2862265750305844839_o.jpg

11908933_530793567072520_3201628155943051772_o.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Οι πρώτες φιγούρες (από το αρχείο του Playmorache Deutschland)
11908933_530793567072520_3201628155943051772_o.jpg


The 1973 (or earlier) plastic prototypes largely resemble the 1e generation klickyʼs that were produced 1974 and went into the first sets, mainly sold in the Netherlands.


Thatʼs because they came from the same injection mould and only little was changed on the design between 1973 and 1974.



Except for the marking (gesetzl-gesch) on the inner structure, the hair dress and the face print.



Those first prototypes were also used for experimenting with new variations.



And in the first pictures made for advertising.


και bonus οι πρώτες γυναικείες φιγούρες

11892339_530800613738482_2862265750305844839_o.jpg


Προβολή συνημμένου 137404 Προβολή συνημμένου 137405
Φίλε μου the best 2 μέρες τώρα έχω κολλήσει και βλέπω ξανά και ξανά τα προτότυπα! Παρατηρώ ότι μαλιά με τις αφέλιες είναι ίδια με του νέου χαρακτήρα "Alex" που προταγωνιστεί στην σειρά Super4!

:thanx2: :thanx2: :bow:
 
Καλημέρα παιδιά! Θέλω να προσθέσω κι εγώ την συλλογή μου στο φόρουμ, να ανοίξω θέμα ή να γράψω σεηδη υπάρχον ?ανεβασα τις γενικές φωτογραφίες σε άλμπουμ, πως τις προσθέτω ?
 
saxlina είπε:
Καλημέρα παιδιά! Θέλω να προσθέσω κι εγώ την συλλογή μου στο φόρουμ, να ανοίξω θέμα ή να γράψω σεηδη υπάρχον?
Μπορεις να την παρουσιασεις και σε αυτο το θεμα. ;)

saxlina είπε:
ανεβασα τις γενικές φωτογραφίες σε άλμπουμ, πως τις προσθέτω ?
Αν και υπαρχει οδηγος θα στο πω οσο πιο απλα γινεται για να το καταλαβεις. ;)

Πας στο album που εχεις ανεβασει τις φωτο,ανοιγεις την φωτο που θες,κατω δεξια εχει 2 link,κανεις copy paste

αυτο που γραφει "BB Code",ερχεσαι στο post που δημιουργεις,

στην γραμμη εργαλειων που βλεπεις στο πανω μερος του, πατας το κουμπι για τα link (αυτο με την Υδρογειο),

το κανεις επικολληση,πατας ΟΚ και ενσωματωνεται μεσα στο post σου. ;)

Αν εχεις ακομα αποριες,στειλε ενα pm σε μενα H' σε καποια απο τα παιδια της διαχειρισης να σε βοηθησουμε! :)
 
Λοιπόν το δωμάτιο το εστεισα φέτος με βάση τα Playmobil.

Η τρέλα μου γι αυτά από μικρός και το απωθημένο μου να έχω οχήματα, αφού είχα μόλις ένα, με οδήγησε να αγοράζω στα παιδιά μου από την ηλικία των 2χρονων παιχνίδια μεγαλύτερης ηλικίας αλλά που θα μπορούσαν να παίξουν χωρίς να πάθουν τίποτα.

Οπότε ξεκινήσαμε την σειρά των χοντρόκομενων οχημάτων εργοτάξιου.

Σε λιγότερο από 6 μήνες την συμπληρώναμε αφού έδωσα γραμμή και στους υπόλοιπους νονούς, θείες, παππούδες για αγορά μόνο Playmobil.

Στην συνέχεια ξεκινήσαμε την αστυνομική σειρά, ήρθε και ο δεύτερος μικρός διπλασθαστηκαν τα δώρα και σε λιγότερο από 5χρονια φτάσαμε εδώ.....

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


10 ράφια και τρία ντουλάπια με κουτιά στα οποία υπάρχουν τι άλλο τα μικρά κομμάτια του κάθε θέματος χωριστά.

Εννοείται κράτησα όλες τις οδηγίες και μόλις κολλήσαμε τα αυτοκόλλητα.

Αφού τους έδινα μόνο τα μεγάλα κομμάτια και πότε τα μικρά και για να μην τα χάσουν και να μην τα φάνε!!!

Θα βάλω και άλλες φωτογραφίες, αναλυτικά όταν κατεβάζω ένα ένα τα θέματα, και τα στεινουμε για παιχνίδι! Ίσως γι αυτό να ανοίξω ένα θέμα ώστε να υπάρχει μια συνέχεια γιατί εδώ θα αργήσω μέχρι να τις βγάλω όλες και να μην βγαίνει άκρη!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν το δωμάτιο το εστεισα φέτος με βάση τα Playmobil.

Η τρέλα μου γι αυτά από μικρός και το απωθημένο μου να έχω οχήματα, αφού είχα μόλις ένα, με οδήγησε να αγοράζω στα παιδιά μου από την ηλικία των 2χρονων παιχνίδια μεγαλύτερης ηλικίας αλλά που θα μπορούσαν να παίξουν χωρίς να πάθουν τίποτα.

Οπότε ξεκινήσαμε την σειρά των χοντρόκομενων οχημάτων εργοτάξιου.

Σε λιγότερο από 6 μήνες την συμπληρώναμε αφού έδωσα γραμμή και στους υπόλοιπους νονούς, θείες, παππούδες για αγορά μόνο Playmobil.

Στην συνέχεια ξεκινήσαμε την αστυνομική σειρά, ήρθε και ο δεύτερος μικρός διπλασθαστηκαν τα δώρα και σε λιγότερο από 5χρονια φτάσαμε εδώ.....

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=146211&d=1447931590[/img]"]http://
attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


10 ράφια και τρία ντουλάπια με κουτιά στα οποία υπάρχουν τι άλλο τα μικρά κομμάτια του κάθε θέματος χωριστά.

Εννοείται κράτησα όλες τις οδηγίες και μόλις κολλήσαμε τα αυτοκόλλητα.

Αφού τους έδινα μόνο τα μεγάλα κομμάτια και πότε τα μικρά και για να μην τα χάσουν και να μην τα φάνε!!!

Θα βάλω και άλλες φωτογραφίες, αναλυτικά όταν κατεβάζω ένα ένα τα θέματα, και τα στεινουμε για παιχνίδι! Ίσως γι αυτό να ανοίξω ένα θέμα ώστε να υπάρχει μια συνέχεια γιατί εδώ θα αργήσω μέχρι να τις βγάλω όλες και να μην βγαίνει άκρη!!!
 
Μια χαρα συλλογη ειναι.....να την χαιρεσαι!!! :thumbup:
 
Παλιές διαφημίσεις της playmobil

 
χρονια πολλα και καλη χρονια!!!ωραιες διαφημησεις!!!
 
Παιδιά, μια ερώτηση για το καινούριο Playmobil Fun Park (για όσους το έχουν επισκεφθεί): πώς είναι σε σχέση με το παλιό; Είχα πάει τα παιδιά αρκετές φορές στο παλιό αλλά διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια για το καινούριο στο Facebook. Αξίζει ο κόπος και το έξοδο να πάω δύο πιτσιρίκια;
 
Rio Blast είπε:
Παιδιά, μια ερώτηση για το καινούριο Playmobil Fun Park (για όσους το έχουν επισκεφθεί): πώς είναι σε σχέση με το παλιό; Είχα πάει τα παιδιά αρκετές φορές στο παλιό αλλά διάβασα αρκετά αρνητικά σχόλια για το καινούριο στο Facebook. Αξίζει ο κόπος και το έξοδο να πάω δύο πιτσιρίκια;
Σε σχεση με το παλιο ειναι πολυ μεγαλυτερο και πολυ πιο ανετο

και η προσβαση πλεον ειναι πιο ευκολη απ'οτι στο παλιο. ;)

fetch


Γνωμη μου.....αξιζει να πας μια βολτα με τα πιτσιρικια σου. :)

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα το καταευχαριστηθουν!!! :D

Ενδεικτικα μερικες φωτο απο την facebook σελιδα του Fun Park....

Ειδοδος

fetch


Παιδοτοποι

fetch


fetch


Καταστημα

fetch
 
Το καταστημα διαθετει παλιους κωδικους;
 
Πίσω
Μπλουζα