Playmobil

Spybil είπε:
Παρεμπιτπόντως έχω εντοπίσει αυτό στα 110 Ευρώ. Δεν είναι άκρως τσιμπιμένο;
Πλάκα μου κάνετε? Είναι ένα από τα ελάχιστα σετ που έβγαλε η playmobil για τα 30 της χρόνια... Θεωρώ ότι η τιμή του στα επόμενα χρόνια θα είνια πολλαπλάσια...

Ήδη έχει αρχίσει να χτυπιέται αλύπητα στο ebay ο χρυσός ιππότης (αυτός με την γνήσια επικάλυψη χρυσού 24 καρατίων)
 
thebest20 είπε:
Όχι δεν είναι το τσίρκο αυτό που είδα με 120?,έχω την εντύπωση πως είναι το άλλο.Το βιβλιοπωλείο που το πουλούσε έκλεισε πριν λίγο καιρό.Το set με τα ελικόπτερα το είδα σε άλλο βιβλιοπωλείο!Γενικά θεωρώ πολύ τσιμπημένες τις τιμές που έχουν τα συνοικιακά καταστήματα.

μη το λες γιατι εχω βρει σε συνοικιακα μαγαζια και βιβλιοπωλεια playmobil πιο φθηνα κ απο τα Κουκου. η διαφορα ηταν 1,50 με 2 ευρω τουλαχιστον στα κουτακια και μ εκανε φοβερη εντυπωση αυτο το πραγμα
 
thebest20 είπε:
Πολύ φθηνά 4000 δρχ για τόσα πολλά!Αλλά άλλη αξία είχαν τότε...εγώ περίπου 12000 δρχ είχα πάρει γύρω στο 94 (προφανώς όταν έκλειναν τα 20 χρόνια τα playmobil) ένα set με 3 κουτιά κολλημένα σε διάφανη ζελατίνα από το praktiker που είχε saloon,τράπεζα κι άλλο ένα μαζί (νομίζω τροχόσπιτο).Ήταν τα Lyra δεύτερης γενιάς.Και το γραφείο του Σερίφη το έχω (γύρω στις 4.000 πρέπει να κόστιζε τότε)
Τώρα πλέον δεν υπάρχει ποικιλία...έχει καταργηθεί το Saloon και όλα τα υπόλοιπα.Μόνο το γραφείο του Σερίφη (σε άλλη version) το δίνουν με παραγγελία από το playmobil fanpark
Eκανε 1 χιλιαρικο το μεγαλο σετ (με 7 playmobil) ή ενα σπιτι. Καταλαβαινεις ποσο ακριβο ηταν το καραβι ή το καστρο για μεμωνομενο σετ. Δεν ηταν λιγα χρηματα, αλλα σε αναλογια με σημερα ηταν φθηνοτερα σιγουρα. Απλα τοτε υπηρχε μια αλλη λογικη στην διαχειρηση χρηματων και πολυ λιγοτερη καταναλωτικη μανια.

Playmolover είπε:
Πλάκα μου κάνετε? Είναι ένα από τα ελάχιστα σετ που έβγαλε η playmobil για τα 30 της χρόνια... Θεωρώ ότι η τιμή του στα επόμενα χρόνια θα είνια πολλαπλάσια...
Ήδη έχει αρχίσει να χτυπιέται αλύπητα στο ebay ο χρυσός ιππότης (αυτός με την γνήσια επικάλυψη χρυσού 24 καρατίων)
Δηλαδη τα δικα μας που ειναι τα original ποσο κοστολογουνται? Καταλαβαινω την λογικη των συλλεκτων, αλλα το θεωρω μεγαλη αρπαχτη και τα σκηνικα με 24 καρατια κτλ υπερβολες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
joe είπε:
Δηλαδη τα δικα μας που ειναι τα original ποσο κοστολογουνται? Καταλαβαινω την λογικη των συλλεκτων, αλλα το θεωρω μεγαλη αρπαχτη και τα σκηνικα με 24 καρατια κτλ υπερβολες.
Όσο και αν σου φανεί παράξενο, η τιμή του original είναι πολύ - πολύ πιο κάτω... Και βέβαια αν μιλάμε για LYRA, οι συλλέκτες στο εξωτερικό είναι μετρημένοι στα δάχτυλα. Μας έχουν στην ίδια κατηγορία με την Antex και τη Famobill.

Διαφωνώ με την φράση "λογική των συλλεκτών".

Κάποιοι δεν έχουν λογική. Είναι άρρωστοι και εξαρτημένοι όσοι δεν μπορούν να ελέγξουν την κατάσταση.

Και δυστυχώς, έχω γνωρίσει τέτοιους ανθρώπους...

Θεωρώ και εγώ μεγάλη αρπαχτή κάποια τέτοια "τερτίπια" για τα οποία από ότι γνωρίζω δεν φέρει όλη την ευθύνη την εταιρεία αλλά κάποια συγκεκριμένα στελέχη της... Τα ίδια θεωρώ που διαφώνησαν στο τέλος του 2009 με την μείωση της τιμής στα παραγώμενα σέτ, η οποία όμως σε κάποια, πέρασε. Αυτό είναι τεκμηριωμένο γιατί μου το είπε ιδιοκτήτρια παιχνιδάδικου, φίλη μου και συλλέκτης επίσης Playmobil.

Όσο για τον χρυσό και τον ασημένιο ιππότη, δεν τον αγόρασα. Ήταν δώρο γενέθλίων από τον κολητό μου :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να ρωτησω κατι?οι τιμες ειναι στανταρ απο την εταιρια κ απλα ο καθε καταστηματαρχης το πουλαει οσο θελει? γιατι εχω την εντυπωση οτι αυτο το πραγμα συμβαινει τα τελευταια χρονια?κανω λάθος?
 
Δεν ξέρω,αλλά από αποθήκη παιχνιδιών,αρχές δεκαετίας 90 είχα πάρει το μικρό νεοκλασικό 16.000 δρχ,σχεδόν μισή τιμή δηλαδή,τη στιγμή που το είχαν 30.000 δρχ τα μεγάλα καταστήματα.Και μου το πήραν,παρόλο που είχα και το μεγάλο,από την αδερφή μου,λόγω της προσφοράς αυτής.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι τιμές είναι στάνταρ και απλά ο καταστηματάρχης παίζει πάνω - κάτω με το κέρδος του.
 
Σας έτυχε ποτέ να σας κλέψουν playmobil,κάποια φιγούρα ή κάτι πιο σημαντικό?Εμένα μου είχαν κλέψει φιγούρες,και αναγκαστικά τα ξανααγόραζα (αν ήταν μικρά sets),αλλά μου έκλεψαν και το πιάνο,και το ξανααγόρασα.Μια φορά ένας φίλος μου μου είχε κλέψει μια ξανθιά περούκα από κοπέλα,αλλά μου την είχε επιστρέψει τελικά.
 
ήθελα να ρωτήσω το εξής.. διαστημανθρωπους και ιππικό βγάζουν ακόμα?
 
thebest20 είπε:
Σας έτυχε ποτέ να σας κλέψουν playmobil,κάποια φιγούρα ή κάτι πιο σημαντικό?Εμένα μου είχαν κλέψει φιγούρες,και αναγκαστικά τα ξανααγόραζα (αν ήταν μικρά sets),αλλά μου έκλεψαν και το πιάνο,και το ξανααγόρασα.Μια φορά ένας φίλος μου μου είχε κλέψει μια ξανθιά περούκα από κοπέλα,αλλά μου την είχε επιστρέψει τελικά.
Ααααα καλαααα, μου ειχαν φαει ουκ ολιγα! 2 φιλοι μου στην γειτονια οταν ημασταν πολυ μικροι ειχαν αυτο το πολυ κακο συνηθειο. Επειδη ειχα πολλα παιχνιδια και πολλες φορες εξωτικα γιατι ο μπαμπας ταξιδευε συχνοτερα τοτε, με ειχαν ρημαξει και το καταλαβαινα μετα απο καιρο.

Χαμος ειχε γινει με το κουμποτο κουστουμακι ενος στρατιωτη απο το θεμα των πειρατων. Ηταν το κλασσικο κιτ με τον σημαιοφορο-τυμπανιστη. Εκει γιναμε μαλλια κουβαρια.

Αυτη ηταν και η βασικη αιτια που με παιχνιδια οπως playmobil ή στρατιωτακια επαιζα παντα μονος μου. Μετα μου αρεσε περισσοτερο ετσι γιατι εφτιανα φανταστικα σεναρια ή αναπαριστουσα ταινιες, ενω εκανα καταμετρηση εξαρτηματων πριν και μετα το παιχνιδι. Ηξερα ακριβως ποσα σπαθια, οπλα, αλογα κτλ ειχα και αν κατι ελειπε δεν σταματαγα να ψαχνω μεχρι να το βρω. Γιαυτο και διατηρηθηκαν και οποιες απωλειες προεκυψαν απο φυσικη φθορα.
 
Επίσης τα είχα κατεβάσει καλοκαίρι στο χωριό και ενώ λείπαμε σε συγγενείς (το 15αύγουστο ήταν) μπήκαν γυφτάκια μέσα στο σπίτι της γιαγιάς μου,και μου πήραν το αμάξι του νεοκλασικού και 2 σκηνές ινδιάνων.Ευτυχώς που τους είδαν οι γείτονες έγκαιρα και δεν μου πήραν τίποτε άλλο!Μετά,τα ξανααγόρασα αυτά.
 
Τί λέτε? Φύγαμε για Παρίσι?

http://www.lesartsdecoratifs.fr/francais/accueil-292/une-486/francais/arts-decoratifs/expositions-23/actuellement-501/dans-la-galerie-des-jouets/il-etait-une-fois-playmobil/

Νοσταλγοί των παιχνιδιών Πλέιμομπιλ που μεγάλωσαν μερικές γενιές παιδιών εισάγοντάς τους στον μικρόκοσμο της καθημερινής ζωής, ανακατασκευάζοντας ολόκληρες πόλεις και χωριά -σπίτια, φαρμακεία, πάρκα, αστυνομικά και πυροσβεστικά τμήματα, εργοστάσια, αυτοκινητόδρομους, παιδικές χαρές και λοιπά-, διοργάνωσαν την πρώτη έκθεση στο Παρίσι μεγαλώνοντας κατά πολύ σε μέγεθος τα πλαστικά πολύχρωμα ανθρωπάκια. Η έκθεση που έχει τίτλο «Οnce upon a time Ρlaymobil» (Μια φορά και έναν καιρό Πλέιμομπιλ) διαρκεί έως τις 9 Μαϊου στο Μουσείο Διακοσμητικών Τεχνών και δημιουργεί μικρές σκηνές καθημερινής ευτυχίας, με άντρες που σκαλίζουν τον κήπο φορώντας καρό πουκάμισα, έναν κύριο με σμόκιν που χαρίζει λουλούδια σε μια κυρία που κρατάει ομπρέλα έξω από το Μουλέν Ρουζ, και τον αξιωματικό-πειρατή της φωτογραφίας πλάι στα κάστρα του.

Πηγή http://www.ethnos.gr/summary.asp?catid=11364&subid=2&pubid=8858888
 
Ναι κ γω ειχα ενα φιλο ( Ο Θεος να τον κανει) που μου επερνε playmobil που κ που.Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι μια φορα κατηγορησε εμενα οτι τον εκλεψα κ θυμαμαι να απολογουμαι στον αδερφο του για το τι playmobil εχω κ τι δεν εχω κ που τα βρηκα ΕΛΕΟΣ!!!!!!αυτο ειναι θρασος!!!!!
 
Υπάρχουν photos από την έκθεση αυτή???????Αυτό με τον κύριο και την κυρία έξω από ένα Μουλέν Ρουζ θα είναι τέλειο!Φαντάζομαι είναι η κυρία με το μπλε φόρεμα,και ο κύριος ένας αδύνατος και κατσαρά μαλλιά και μουστάκι

ps : Έχει ωραία videos από διαφημιστικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πείτε μου και εμένα ρε παιδιά διαστημανθρωπους και ιππικό βγάζουν ακόμα?
 
Σύμφωνα με το νέο κατάλογο δεν υπάρχουν διαστημάνθρωποι,αλλά στο κάστρο έχει μερικά που μπορεί να σε ικανοποιήσουν από θέμα ιππικού!

http://www.playmobil.com/GREEK/index.html

Λογικά όλο και σε κάποιο κατάστημα θα υπάρχουν ξεχασμένα παλιότερα sets

Αλλά και στον κατάλογο εξαρτημάτων έχει φιγούρες ιππικού

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12520&page=4

Τώρα εξαρτάται αν θες καινούρια ή παλιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο το κομματι ποτε κυκλοφορησε στην Ελλαδα?ξερει κανεις?

picture.php
 
Είναι σίγουρο ότι κυκλοφόρησε στην Ελλάδα?Δεν έχω δει σε κανένα ελληνικό κατάλογο κωδικούς μετά από 5640,που είναι και το τέλος της νεοκλασικής σειράς!Αυτό που μπορώ να σου πω 100% είναι ότι δεν υπάρχει στους ελληνικούς καταλόγους από το 2007 ως το 2010!
 
δεν ξερω ,γι' αυτο ρωταω μηπως κ ξερει κανεις
 
Βγήκε καινούριο σπίτι στο γερμανικό site,αλλά όπως φαίνεται θα κυκλοφορήσει περίπου σε 2 χρόνια στην Ελλάδα (τόσο κάνει η κυκλοφορία τους,από τη στιγμή που μπαίνουν στο γερμανικό site)!Υπάρχει στην κατηγορία του νεοκλασικού,αλλά μόνο νεοκλασικό δεν είναι,γι'αυτό το βάζω εδώ!

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Search-Show?cgid=Puppenhaus

Σε κάποιες χώρες μάλιστα έχουν αφαιρέσει το παλιό νεοκλασικό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα