Playmobil

Και τα special τα εχει πανάκριβα. 2 ? εχουν εδώ

Aard απο αυτό το σετ του τσίρκου μου έχει απομείνει μόνο ένα άλογο :cry:
 
Το μόνο παλιό set που έχω πετύχει είναι αυτό

http://collectobil.com/catalogue/items/5325.htm

Ένα από τα τελευταία sets που απέκτησα...το είχε στο jumbo ακριβό,24? και εγώ το 1998 το είχα πάρει 6.000 δρχ!Αλλά στο Jumbo γενικά δεν έχει πολλά (σε 3 jumbo που κοίταξα) έχει τα ίδια,το τελευταίο κάστρο που βγήκε,με 199? επίσης τους δεινόσαυρους με 18? ενώ δεν έχω δει πουθενά τελευταία sets από νεοκλασική σειρά,μαγαζιά,πειρατές,σαλούν,καράβια κλπ!Σε ένα βιβλιοπωλείο που έκλεισε πριν 1 μήνα,είχε μόνο special με 2,5? και τους παίκτες ποδοσφαίρου με 3? καθώς επίσης και ένα μικρό σετ ζωολογικού κήπου με 20? και το μεγάλο ζωολογικό κήπο με 120?.
 
Αυτό είναι το εσωτερικό της καρίνας του πειρατικού πλοίου που έχω.

fetch


Το πράσινο που βλέπετε είναι η μεταλλική πλάκα που κρατάει την ισορροπία του καραβιού οταν το βάζεις στο νερό.

Ακόμα σήμερα παρατηρούσα οτι έχει και πολλά μεταλλικά αντικείμενα το σετ. Η άγκυρα έιναι μεταλλική, το καμπανάκι και μερικά γάντζα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γιατί είναι πράσινο σε σένα; Εμένα και στα δύο καράβια είναι μαύρο. Βέβαια το πιο παλιό επειδή πολλές φορές έχει "ναυαγήσει" και έχει κωλυμπήσει μέχρι και στην θάλασσα είναι πλέον κόκκινο της σκουριάς... Επίσης στο δικό μου το παλιό είναι πιο μεγάλες οι λάμες στο μήκος.
 
Εγώ από πειρατικά έχω αυτό με την κοπέλα με στήθος,και μπλε στολή!Δεν το έχω βάλει σε νερό,είναι πάνω στη βιβλιοθήκη μου!

3750.jpg

Ένα άλλο μικρό καραβάκι που έκανε 2000 δρχ είχα βάλει στο νερό και επέπλεε γιατί έπαιρνε ειδικό μηχανισμό

http://www.playmobil.de/on/demandware.store/Sites-DE-Site/de_DE/Product-Show?pid=3225-A&cgid=1992

3225-1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Playmolover δεν ξερω. Το σίγουρο είναι οτι δεν άλλαξε ποτέ χρώμα :)

Σημερα έψαξα να βρω κωδικό πάνω στο καράβι. Αυτό που βρήκα ήταν

Playmobil system, Geobra 1978

fetch


Tα δε playmobil στα πόδια τους γράφουν LYRA Geobra (το είχα πάρει μεσα 10ετιας 80 5000 δρχ)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστούμε πολύ για τον κατάλογο του 2010,γενικά έχει καλές τιμές και ωραία sets!
 
Λοιπον παιδες, ξερω ενα μαγαζι που εχει κατι εναπομειναντα playmobil εδω στην Αθηνα, τιμες δεν ξερω μην με ρωτησετε, αλλα να σας πω οτι κλεινει για παντα σε λιγες μερες..!

Εχει και ολο το τσιρκο αλλα ΟΛΟΚΛΗΡΟ μαζι με το stand playmobil(ειδικιο απ οτι ειδα για να στηθει μεσα ολο το τσιρκο) αλλα αυτο απο οτι μου ειπε το εχει ακριβο καπου στα 350 ευρω..!!! Αλλα ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ..!!!

Τεσπα οποιος ενδιαφερεται να του πω..!!

Εξειδικευμενες ερωτησες μην μου κανετε ομως γιατι ειμαι ασχετος απο playmobil..!! :D
 
Φίλε makisimos το έχεις ψάξει το μαγαζί?Έχει κι άλλα sets μικρότερα παλιά αν θυμάσαι?Μήπως βρούμε και εκείνο με τις κούνιες και τις πάπιες,επειδή έχει και παλιά playmobil?
 
πλακα μ κανεις!!!!ε να παρει η ευχη....βασικα το πειρατικο καραβι ειναι το μονο που εχει καταφερει να σωθει απο την μανια της μανας μου για αποσυρση!!!!!προσπαθω να μαζεψω πειρατες και ανταλακτικα για να το αναστησω. δε λεω ειμαι σε πολυ καλο δρομο αλλα γενικα προσπαθω να μαζεψω πειρατες και αλλων ετων γιατι οπως ειπα κ πριν κ οπως ειπες κ εσυ εχω μια τρελλα!!!!!πες μου οτι κ συ εχεις μια τρελλα?
 
αυτό το τεμαχιο κυκλοφορησε ποτε στην Ελλάδα? αν ναι ποτε?

picture.php
 
Εγώ πάντως δεν το έχω δει σε κανένα κατάστημα παιχνιδιών!Και έχω την εντύπωση πως όχι!
 
Kambia είπε:
Playmolover δεν ξερω. Το σίγουρο είναι οτι δεν άλλαξε ποτέ χρώμα :) Σημερα έψαξα να βρω κωδικό πάνω στο καράβι. Αυτό που βρήκα ήταν

Playmobil system, Geobra 1978

picture.php


Tα δε playmobil στα πόδια τους γράφουν LYRA Geobra (το είχα πάρει μεσα 10ετιας 80 5000 δρχ)
Και το δικό μου καράβι έχει την ίδια ταυτότητα και δεξιότερα γράφει Made in Spain.

To 4219 δεν το έχω πετύχει ούτε εγώ ποτέ.
 
Σας είχε τύχει ποτέ κάτι εντελώς περίεργο όταν αγοράζατε playmobil?Εμένα μου είχε τύχει (κυρίως σε Lyra δεύτερης γενιάς) εκτός από ότι διέφεραν τα χρώματα,να μην έχει ποτέ κοριτσάκια (αν και τα έδειχνε έξω στο κουτί).Επίσης πολλές φορές να λείπει κάποιο ανθρωπάκι ή εξάρτημα ,ή ακόμα να βρω διαλυμένο ανθρωπάκι.Μου είχε τύχει επίσης,τα μάτια του και το στόμα του να ξεβάφουν (μερικά Lyra δεύτερης γενιάς είχαν ζωγραφισμένα τα μάτια και το στόμα τους,και όχι σκαλισμένα όπως τα άλλα).

Διαφορές έχω βρει και μεταξύ 2 ίδιων set geobra (στο ένα,τα μαλλιά του κοριτσιού ήταν κολλημένα,και μόλις τα έβγαζες χαλούσε η φιγούρα,και στο άλλο έβγαιναν κανονικά).Πίσω από το κεφάλι των παιδιών υπήρχε κάτι καφέ σαν χείλη,που μόνο όσα είχαν αυτό,γινόταν να τους αλλάξεις μαλλιά.Αλλά σε sets δεκαετίας 80 που είχα πάρει από αποθήκες παιχνιδιών (που είχαν ξεμείνει),τα μαλλιά των παιδιών δεν έβγαιναν,ή χαλούσε η φιγούρα.

Σήμερα το απόγευμα πέρασα από ένα μικρό βιβλιοπωλείο της γειτονιάς και είχε μόνο 4 sets...το μεγαλύτερο,ένα superset σε τεράστιο κουτί,με 2 ελικόπτερα και μερικά ακόμα οχήματα,που δεν το έχω δει πουθενά,σε κανέναν κατάλογο (στα 118?).Επίσης 2 μικρά sets,ένας αιγύπτιος με άμαξα στα 10?,και τρεις φιγούρες αιγύπτιοι με εξαρτήματα 12?.Το άλλο set,ακριβό,ήταν το σαλόνι της νεοκλασικής σειράς,που κόστιζε 27? (πολύ μικρό κουτί,με 2 φιγούρες και 5 έπιπλα).Από εκεί και πέρα δεν είχε άλλα sets.Τα συγκεκριμένα 3 μικρότερα sets τα είχε 2-3 φορές το καθένα,εκτός από το μεγάλο set που υπήρχε μόνο 1 φορά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Σας είχε τύχει ποτέ κάτι εντελώς περίεργο όταν αγοράζατε playmobil?Εμένα μου είχε τύχει (κυρίως σε Lyra δεύτερης γενιάς) εκτός από ότι διέφεραν τα χρώματα,να μην έχει ποτέ κοριτσάκια (αν και τα έδειχνε έξω στο κουτί).Επίσης πολλές φορές να λείπει κάποιο ανθρωπάκι ή εξάρτημα ,ή ακόμα να βρω διαλυμένο ανθρωπάκι.Μου είχε τύχει επίσης,τα μάτια του και το στόμα του να ξεβάφουν (μερικά Lyra δεύτερης γενιάς είχαν ζωγραφισμένα τα μάτια και το στόμα τους,και όχι σκαλισμένα όπως τα άλλα).Διαφορές έχω βρει και μεταξύ 2 ίδιων set geobra (στο ένα,τα μαλλιά του κοριτσιού ήταν κολλημένα,και μόλις τα έβγαζες χαλούσε η φιγούρα,και στο άλλο έβγαιναν κανονικά).Πίσω από το κεφάλι των παιδιών υπήρχε κάτι καφέ σαν χείλη,που μόνο όσα είχαν αυτό,γινόταν να τους αλλάξεις μαλλιά.Αλλά σε sets δεκαετίας 80 που είχα πάρει από αποθήκες παιχνιδιών (που είχαν ξεμείνει),τα μαλλιά των παιδιών δεν έβγαιναν,ή χαλούσε η φιγούρα.
Αυτό που λες για τα μαλλιά ότι έμπαιναν και έβγαιναν χωρίς να χαλάσει η φιγούρα ούτε που το θυμάμαι. Όσο αναφορά για τα lyra δεύτερης γενιάς μην ξύνεις πληγές. . .
 
Φίλε thebest20 και που να δεις τι γίνεται με τα κεφάλια όταν τα βγάλεις από το σώμα των πρώτων ετών της Playmobil 74-76. Έχω εντοπίσει μέχρι τώρα έξι διαφορετικές ποικιλίες και συνεχίζω την έρευνα ακάθεκτος...

Φίλε and1, σε ότι αφορά το συγκεκριμένο σετ των πειρατών ούτε εγώ το έχω δει στην Ελλάδα. Το είχα πετύχει στα ράφια ενός πολυκαταστήματος στην Αυστρία και εγώ ο βλάκας πήρα τα διπλανά που ήταν το σετ των ιπποτών και του αγρότη, τα οποία όμως κυκλοφόρησαν και στην Ελλάδα ένα χρόνο μετά.
 
Η φάση ειναι οτι έχω δει πολλα set στο net που έχουν και ελληνικούς χαρακτηρους στο πίσω μέρος του κουτιού όπως την λέξη "περιεχομενο" και τις οδηγίες για το αν κάποιο κομματι ειναι ελλατωματικο. . . κλπ αλλα ποτε δεν τα ειδα σε κάποιο ραφι καταστήματος εδω στην Ελλαδα.παραξενο παντως γιατι νομιζω πως θα επρεπε να υπάρχουν

απο τιμες τι παιζει?πιο φθηνα στις άλλες χωρες η μια απο τα ιδια? α και φανταζομαι απο ποικιλια αλλο τιποτα ε?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
Αυτό που λες για τα μαλλιά ότι έμπαιναν και έβγαιναν χωρίς να χαλάσει η φιγούρα ούτε που το θυμάμαι. Όσο αναφορά για τα lyra δεύτερης γενιάς μην ξύνεις πληγές. . .
Ναι,στα παιδάκια...στους μεγάλους έβγαιναν και συνεχίζουν να βγαίνουν κανονικά τα μαλλιά,και να μπαίνουν σε όλα τα κεφάλια (πχ τα μαλλιά του πιανίστα τα είχα βάλει σε γυναίκα,επειδή ήταν μακριά).Γενικά άλλαζα πολύ συχνά μαλλιά...προτιμούσα ξανθά μαλλιά,σε όλη την οικογένεια.

Δεν είχες βγάλει ποτέ μαλλιά από παιδακια ή από μεγάλους,πιστεύοντας πχ ότι πηγαίνουν καλύτερα τα ξανθά σε μια φιγούρα?

Στα μωράκια και στα παιδάκια lyra-geobra ως τις αρχές του 90 χαλούσαν τα μαλλιά όταν τα έβγαζα (στα μωράκια και πιο μετά),και ήταν βλακεία,μετά η φιγούρα ήταν για πέταμα...μόνο όσα είχαν αυτό το καφέ σαν χείλος πίσω από το κεφάλι δεν χαλούσαν.Αλλά και πάλι δεν ήταν εύκολο να ξεχωρίσω ποια μαλλιά έβγαιναν και ποια όχι,εκτός κι αν προσπαθούσα να τα βγάλω από το κάτω μέρος του κεφαλιού,με φόρα προς τα πάνω
 
and1 είπε:
Η φάση ειναι οτι έχω δει πολλα set στο net που έχουν και ελληνικούς χαρακτηρους στο πίσω μέρος του κουτιού όπως την λέξη "περιεχομενο" και τις οδηγίες για το αν κάποιο κομματι ειναι ελλατωματικο. . . κλπ αλλα ποτε δεν τα ειδα σε κάποιο ραφι καταστήματος εδω στην Ελλαδα.παραξενο παντως γιατι νομιζω πως θα επρεπε να υπάρχουν
απο τιμες τι παιζει?πιο φθηνα στις άλλες χωρες η μια απο τα ιδια? α και φανταζομαι απο ποικιλια αλλο τιποτα ε?
Πλέον όλα τα playmobil που έρχονται κατευθείαν από την Geobra έχουν στο κουτί και Ελληνικά. Οι τιμές είναι ελάχιστα πιο φτηνές σε Γερμανία και Αυστρία (γι' αυτές τις χώρες μπορώ να σου πω μόνο) αλλά δεν έχω επισημάνει διαφορά να κυμαίνεται πάνω από ένα ευρώ.
 
Κι εγώ,τα μόνα καινούρια sets που έχω δει σε καταστήματα εδώ είναι το νέο παιδικό δωμάτιο του μοντέρνου σπιτιού,το πιάνο από το γάμο και το superset που είχα πριν λίγες μέρες με 118?
 
Πίσω
Μπλουζα