Playmobil

Κι εγώ μ΄αυτά μεγάλωσα, είχα το διαστημόπλοιο, πυροσβέστες, καουμπόηδες-ινδιάνους, το φρούριο των αμερικανων, ιππότες, ένα αεροπλανάκι, ένα σκάφος, άμαξες-κάρα, μόνο το πειρατικό μου έμεινε δώρο του παππού μου από το 1980.
 
Εγω ειχα ενα χωριατοσπιτο, και τον εξοπλισμο νοσοκομειου, σαν αυτο της Arduinna :) Θυμαμαι κ'αυτο που αναφερετε σε προηγουμενο post, για τα χερακια που περιστρεφονταν. Νομιζω οτι εχω και απο τα παλια, και απο τα καινουρια.

Τα playmobile ειναι καταπληκτικα! Και δεν χαλουσαν ευκολα, οποτε γλιτωσαν απο την καταστροφικη μανια της αδερφης μου :D
 
και μια υπεροχη συλογη που βρηκα απο ολα τα playmobile στο λινκ μου
 
johnk10 είπε:
και μια υπεροχη συλογη που βρηκα απο ολα τα playmobile στο λινκ μουκαλο download........

http://www.retromaniax.gr/showthread.php?t=1850
johnk10, απιστευτο! Στην λιστα εχει και το δικο μου σπιτακι.

[edit] Dead pic [edit]

Μαλλον η λιστα αυτη εχει ΟΛΑ τα σετ που εχουν κυκλοφορησει ποτε :clap: :clap: :clap:

image1gg7.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
απιστευτα πραγματα!!!

το διαστημοπλοιο το ειχα και εγω

καθως επισης και τον σεριφη και το γραφειο του

και αλλα πολλα ,αλλα ρε παιδια η μαμακα μου τα εστειλε αδιαβαστα ολα!!

συμφορα μου!
 
Eίχα μπόλικα και τα δωσα σε κάτι ξαδέρφια μου. Καουμπόιδες, ινδιάνους, στρατιώτες κτλ απόλα είχε ο μπαξές. Τα χα σε μια τεράστια σακούλα όταν τα δωσα. (Καποια διαλυμένα-τους είχα αλλάξει τα φώτα)
 
Μπορεί να είμαι 32 χρονών αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω πόσες όμορφες αλλά και πόσες άσχημες αναμνήσεις έχω από αυτά τα μοναδικά πλαστικά ανθρωπάκια. Η οικογένειά μου δεν είχε την οικονομική δυνατότητα να μου προσφέρει αυτά που ήθελα, αλλά προσπαθούσε για να με προμηθεύσει με ότι το καλύτερο. Έτσι, μερικά από αυτά, μέχρι σήμερα παραμένουν στη σφαίρα του φανταστικού.

Πριν λίγο καιρό, αποφάσισα να αποκτήσω αυτά τα κομμάτια έστω και τώρα. Δυστηχώς όμως, ο μισθός των σχεδόν 650 ευρώ δεν μου επιτρέπει να "χτυπήσω" κάποιοα πολύ παλιά ή ακόμα και νεότερα κομμάτια. Αλλά εγώ θα συνεχίσω να το παλεύω.

Η πρώτη αγάπη, δεν ξεχνιέται με τίποτα...
 
Περασμένες μου αγάπες...όνειρα που σβήσατε... (Σκοτώνουμε τη μαμα;-θεατρικό έργο, μην ψαρώνετε :) )
 
Τα καλύτερά μου ήταν το Ιππικό και οι Ινδιάνοι!

Είχα και οχυρό (Fort Union)...

Κάποια πετάχτηκαν, κάποια χάθηκαν στη μετακόμιση αλλά έχω κρατήσει αρκετά...

Απίθανες και ανέμελες στιγμές σε μια αθώα (για την ηλικία μας) και αγνή εποχή...
 
Το οχυρό ήταν τέλειο!Θυμάμαι έναν φίλο μου που το είχε μόνιμα στημένο στο σύνθετό του!
 
Τώρα μην με κάνετε να το στήσω και να το φωτογραφίσω. :D
 
Ακριβώς αυτό είχα :

[edit] Dead pic [edit]

Το φημισμένο και δοξασμένο Fort Union!!!! (O.K. Δεν ήταν και το Άλαμο) :D

@telonio

Εννοείται, οτι θα έπρεπε να το είχες ήδη στημένο! :D

fort15mh0.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πιάστηκε η μέση μου μέχρι να τα στήσω! :D Χαλάλι σας! Δεν τους φόρεσα όλα τα εξαρτήματα. Είναι μερικά ακόμη μέσα στη σακούλα.

Το φρούριο. Καουμπόιδες και ινδιάνοι μια σύντομη μάχη (η βάρκα τι στο καλό κάνει εκεί; )

[edit] Dead pic [edit]

[edit] Dead pic [edit]

Κάποιοι ιππότες χαμένοι στον χρόνο. Ο ένας μόνο με πλήρη εξάρτιση.

[edit] Dead pic [edit]

Άσχετο αλλά ήταν μαζί με τα υπόλοιπα. Ο Πήγασος. Ένα αγαπημένο μου αεροπλανάκι των playmobil.

[edit] Dead pic [edit]

Τα μοναδικά boxed που έχω. Τα κουτιά έχουν τα playmobil μέσα.

[edit] Dead pic [edit]

Κάπου στο σπίτι πρέπει να υπάρχουν και οι διαστημάνθρωποι playmobil και ένα μικρό διαστημόπλοιο (το μεγάλο μου ήταν καημός). Ελπίζω να σας έφτιαξα. :D

Και μία πανοραμική από το φρούριο. Φτου δεν δέχετε όλες μαζί τς εικόνες το post! :D

[edit] Dead pic [edit]

edit: Α μπράβο DINO! Fort union λεγόταν και δεν θυμόμουν!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φανταστικά telonio!Έρχομαι να παίξουμε! :D
 
Τώρα είναι πολύ αργά. Έπρεπε να είχα κοιμηθεί από τις δέκα! Το σάββατο να έρθεις με τη μαμά σου. Οι μαμάδες μας να πιούν καφέ και να τα πούνε και εμείς σαν καλά παιδάκια να παίξουμε με τα playmobil! :D

(και έχω πιει μόνο ένα κουτάκι μπύρα!)
 
Πίσω
Μπλουζα