Playmobil

Μπράβο telonio,έχεις και εσύ τον μικρό σου θησαυρούλη από playmobil.Σ'ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες!!! :)
 
Εγώ απ' τη μεριά μου δεν είχα πολλά "extras". Καθόλου κάστρα κλπ....

Αλλά σαν παιδί του χωριού :biglaugh: είχα φτιάξει θυμάμαι απίστευτα πραγματάκια με κομμάτια από ξύλο.

Έστηνα κάθε βδομάδα και διαφορετικό κάστρο με αυτά.

Επίσης σώζεται από αυτές τις κατασκευές μία άμαξα που είχα κατασκευάσει.

Δεν έχω άλλη υπομονή! Πρέπει να πάω στο χωριό για να τα φωτογραφήσω...

Επίσης μην ξεχάσω να αναφέρω ότι είχα πάρει πανί από παλιό πουκάμισο και κλωστή και είχα ράψει τέντα για την άμαξα (η άμαξα ήταν σαν αυτή του far west= καρότσα σκεπασμένη).

Μάλλον θα πεταχτώ μέχρι το χωριό το Σάββατο...

Οπότε αναμένετε photos από Δευτέρα.
 
1000 bravo. Αγολάκια, να παίκχω κι εγώ μαζί σας?Ουαααα....Αχ, θέλω να γυρίσω στα παλιά...Εμένα το μεγαλύτερο δώρο που μου έφεραν ήταν ένα τεράστιο πειρατικό καράβι με το οποίο έπαιζα μέρες στο χωριό αλλά το άφησα εκεί γιατι δε χώραγε στη βαλίτσα της επιστροφής. Και του χρόνου μου το είχαν σουφρώσει και διασπαθίσει κάτι ξαδέρφια. Από την άλλη πάλι με είλκυε το αρχοντικό κουκλόσπιτο, με τα πατώματα και τον αέρα κλασικού και ωραίου παλιού που ανέδυε. Ποτέ δεν το απέκτησα (μόνο εξορκισμό δεν έκανε η μαμά στο σπίτι όταν το ζήτησα). :)
 
Καταπληκτικός telonio! Σε ευχαριστούμε!!!! :thumbup:

Άντε να δούμε, πότε θα αξιωθώ να πάρω ψηφ. φωτ. μηχ.... Έχω πολύ πράμα γενικότερα να ποστάρω....
 
Ρε παιδιά...με στείλατε πάλι στα 80s...πέρασα από όλα αυτά...Και το ιππικό και τα διαστημόπλοια..αχχχ
 
Μπράβο ρε Μάριε !

Έσκισες !!!
 
Εγώ είχα το περιπολικό πλοίο, και ένα φορτηγό. Τι παιχνίδι ειχα κάνει τότε δεν λέγεται.
 
stee είπε:
Το είχα, το είχα..... :D

Το εσωτερικό του με ανοικτή την πλαϊνή πόρτα, ήταν συναρπαστικό.

Θυμάμαι τοποθετούσα αυτοκόλλητα στους πίνακες οργάνων.
 
Να δείτε πλάκα που έπαθε ο υπάλληλος σε ένα παιχνιδάδικο που πήγαμε το Σάββατο εδώ στον Πύργο. Πέντε άτομα, ηλικίας από 25 έως 32 ετών (εγώ ο μεγαλύτερος) να κατεβάζουμε όλα τα ράφια για να βρούμε playmobil. Πήραμε απίστευτα κομμάτια από τα καινούργια, ενώ βρήκαμε και πήραμε πέντε κουτάκια μικρά της LYRΑ που είχαν ξεμείνει ποιος ξέρει από πότε. Είχε πέσει σήμα φυσικά και γι' αυτό πήγαμε εκεί...! Έχει πληροφορίες και για άλλα 2 μαγαζιά... Υπομονή μέχρι την Τετάρτη που λόγω απεργίας δεν δουλεύω...
 
Πάντως η γυναίκα μου ήθελε να μου πάρει το αεροδρόμιο και το Learjet για την γιορτή μου. :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Δεν κατάλαβες... έχω ζητήσει για δώρο από την κοπέλα μου την αρένα που βγήκε τώρα με τους Ρωμαίους. Εντάξει στην αρχή της ήρθε λίγο απότομα όταν είδε την συλλογή μου, αλλά τώρα το έχει συνηδητοποιήσει... και βοηθάει όσο μπορεί. Και προπάντων... δεν αγγίζει!!!
 
ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΔΩΡΟ

Για όσους εδώ μέσα έχουν ευτυχήσει και έχουν μικρά αγγελούδια, η καλή μας geobra (Playmobil) έφτιαξε μερικά μοναδικά σετάκια σε πολύ προσιτές τιμές. Τα παραμυθοπαιχνίδια.

Τι είναι αυτά, ένα κουτάκι που μέσα έχει ένα κλασικό παραμύθι, για την ώρα έχει βγάλει τη Σταχτοπούτα, τη Χιονάτη και το Χανς και Γκρέτελ, και όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ, (ανθρωπάκια playmobil, σκηνικό και πολλά ακόμα καλούδια) για να ζωντανέψετε το παραμύθι.

Εγώ προσωπικά πήρα την Χιονάτη και έχω ξετρελαθεί. Μέχρι και το γυάλινο φέρετρο έχει μέσα. Η τιμή ήταν γύρω στα 17 ευρώ.
 
Playmobil;Απλώς τα καλύτερα παιχνίδια! Για κάποιο λόγο αγόραζα αποκλειστικά και μόνο αστυνομικούς!!! Σε σύντομο χρονικό διάστημα είχα στην διάθεση μου μια σεβαστή δύναμη από περιπολικά μοτοσυκλετιστές και ΜΑΤ.

Η Απόλυτη ηδονή πάντως ήταν αυτό το σεντούκι των πειρατών με τα χρυσά νομίσματα! Σου έκοβε την ανάσα και σου αιχμαλώτιζε το βλέμα....:bigeyes:
 
Turrican είπε:
Playmobil;Απλώς τα καλύτερα παιχνίδια! Για κάποιο λόγο αγόραζα αποκλειστικά και μόνο αστυνομικούς!!! Σε σύντομο χρονικό διάστημα είχα στην διάθεση μου μια σεβαστή δύναμη από περιπολικά μοτοσυκλετιστές και ΜΑΤ.
Η Απόλυτη ηδονή πάντως ήταν αυτό το σεντούκι των πειρατών με τα χρυσά νομίσματα! Σου έκοβε την ανάσα και σου αιχμαλώτιζε το βλέμα....:bigeyes:
Χτυπησες φλεβα και με τα 2 ,ειδικα με το σεντούκι των πειρατών και τα χρυσά νομίσματα ειχα και εγω τα ιδια αποτελεσματα.

Οποιος βρει φωτο απο τα παραπανω......
 
Την παρασκευή που πέρασε χάζευα μία ντάνα με playmobil στο jumbo. Το πειρατικό καράβι δεν είναι άσχημο. Αν και έχει κολλήσει στο μυαλό μου το παλιό κλασσικό πειρατικό καράβι. Επίσης και το κάστρο ήταν πολύ γουστόζικο. Ω θεοί! Μην αρχίσω και συλλογή playmobil τώρα! Μακριααααααα!!!
 
telonio είπε:
Την παρασκευή που πέρασε χάζευα μία ντάνα με playmobil στο jumbo.
Απίστευτο telonie και εγώ το ίδιο..μήπως όλοι οι 30αρηδες το παθαίνουμε?
 
AARDVARK είπε:
Χτυπησες φλεβα και με τα 2 ,ειδικα με το σεντούκι των πειρατών και τα χρυσά νομίσματα ειχα και εγω τα ιδια αποτελεσματα.Οποιος βρει φωτο απο τα παραπανω......
Υπόσχεση που θα ήθελα πολύ να κρατήσω...αγόρασα 140 Ευρώ πριν μερικά χρόνια ένα καράβι 1979 αν δεν κάνω λάθος και αυτό γιατί είχε κάποια νομίσματα και σεντούκι πρέπει να ήταν έξτρα. όταν και αν πάω Θεσσαλονίκη με το καλό θα σας στείλω φώτο από όλη την συλλογή μου...δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα μου κάνουν επίσκεψη σύντομα...νομίζω ότι έχω αυτά που σας αρέσουν...για να δούμε...
 
Το έχω ξαναπεί. Ότι δεν κατάφερα να αποκτήσω ως παιδί, έχω βάλει στόχο να το αποκτήσω τώρα. Αν βρώ πάντως κάποια στιγμή και κατεβάσω τα κουτιά από τα ράφια τους και τα στήσω, θα ανεβάσω φωτογραφίες. Το σπίτι μου μοιάζει ήδη με μαγαζί playmobil. Και πραγματικά χαίρομαι γιατί η κοπέλα μου, και αν όλα πάνε καλά, μελλοντική σύζυγός μου τρελαίνεται και αυτή για τα playmobil. Και ακόμα περισσότερο χαίρομαι γιατί έχει τα δικά της και δεν παίρνει τα δικά μου...
 
!!

ρε παιδιά και σεις ε?? εγώ κρυφοκοιτάζω κάτι auctions στο ebay και κατι sites που πουλάνε playmobile..Η αλήθεια είναι ότι έχουν εξελιχθει από τότε..

Θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, γιατί όταν ήμουν παιδί οι γονείς μου, Θειοί και Θείες μου είχαν αγοράσει πολλά playmobile...επίσης υπήρχε playroom στην πολυκατοικία που έμενα και ερχόντουσαν καθημερινά οι φίλοι μου και παίζαμε...Κυριώς είχα ιππότες, καουμπόυδες και αστρονάυτες...συν το πειρατικό που αναφέρατε..τα είχα σχεδόν όλα...Τι ατέλειωτα παιχνίδια και σενάρια...¨Αγια Δύση με τον σερίφη να προσπαθεί να επιβάλει την τάξη στο salloon, ληστές να χτυπάνε την τράπεζα, ξαφνική επίθεση ινδιάνων στην πόλη..αναπαραστάσεις από ταινίες γουερστερν και Λουκυ Λουκ.

Οι αγαπημένοι ήταν οι Ιππότες και οι περιπέτειες τους...το κάστρο που δεχόταν επιθέσεις άπό τους πειρατές, δράκους, μαύρους ιππότες...Ιστορίες του βασιλια Αρθούρου από το παιδικό που βλέπαμε τότε στην τηλεόραση..Τι να προτοθυμηθώ..άπειρες ώρες διασκέδασης...

Είναι κρίμα γιατί πριν από λίγα χρόνια συνηδητοποίησα ότι τα έχω χάσει τα πιο πολλά...δεν υπαρχουν πουθενά...τα πιο πολλά παιχνίδια από τότε υπάρχουν κάπου φυλαγμένα αλλά όχι ta playmobile..΄

Θα ήθελα τώρα να αρχίσω να τα ξανααγοράζω σιγά σιγά για να τα δώσω στα παιδιά μου να παίζουν...
 
akmakas είπε:
Απίστευτο telonie και εγώ το ίδιο..μήπως όλοι οι 30αρηδες το παθαίνουμε?
Επιβεβαιώνω και εγώ αυτή την τάση που με διακατέχει τον τελευταίο καιρό...:nervous:
 
Πίσω
Μπλουζα