Playmobil

and1 είπε:
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !!!!!το 5881 το εχει δει κανεις σας στην Ελληνική αγορα?
Όχι δεν το έχω δει σε ελληνικούς καταλόγους,ίσως είναι από αυτά που κυκλοφόρησαν περιορισμένα στην Ελλάδα,αλλά μπορεί να μην κυκλοφόρησε και καθόλου.Σε μαγαζιά δεν το έχω δει,γενικά στα μεγάλα μαγαζιά δεν έχω δει ποτέ sets με κωδικούς από 5700-5999.
 
Θα κυκλοφορήσει μέσα στον Οκτώβριο σε μεγάλα καταστήματα σε όλη την Ελλάδα και σε μια αλυσίδα παιχνιδιών.
 
σκεφτομουν να παρω το 5775 αλλα τωρα που ειπες οτι μπορει να κυκλοφορισει κ αυτο δε ξερω θα το σκεφτω. ααα το νησι με κωδικο 4073 υπαρχει περιπτωση να το δουμε και στην Ελληνικη αγορα?αν ναι μεσα στο χρονο?
 
and1 είπε:
σκεφτομουν να παρω το 5775 αλλα τωρα που ειπες οτι μπορει να κυκλοφορισει κ αυτο δε ξερω θα το σκεφτω. ααα το νησι με κωδικο 4073 υπαρχει περιπτωση να το δουμε και στην Ελληνικη αγορα?αν ναι μεσα στο χρονο?
Δεν υπάρχει κάτι για φέτος.
 
καλως!!!!ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!!!
 
Στην playmodb βγήκαν νέα sets από 5107 ως 5133

Aπό αυτά βάζω 2 photos που μου αρέσουν

5120.jpg


5129.jpg


Αυτά θα κυκλοφορήσουν στην Ελλάδα σύντομα?Μου φαίνονται εντελώς διαφορετικά από τα υπόλοιπα,σαν να αρχίζει μια νέα εποχή,μια νέα γενιά playmobil.Ίσως φταίει το γεγονός ότι οι photos είναι μάλλον τραβηγμένες από κάποιο διαφημιστικό.

Τα sets 5302 και τα αντίστοιχα δωμάτιά του 5329 ως 5335 θα βγουν από το 2011?
 
στον γερμανικο καταλογο τσεκαρες να δεις αν υπαρχουν?

τωρα που εβλεπα τον Γερμανικο καταλογο το ματι μου επεσε στα νεα καστρα !!!! η ιδεα μου ειναι η μοιαζουν καπως ψευτικα?και οι ιπποτες ειναι καπως ....

αυτο που μ εκανε εντυπωση ειναι η Χριστουγεννιατικη σειρα!!!!!καιρο ειχαμε να δουμε κατι τετοιο (εκτος απο τα ημερολογια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο που μ εκανε εντυπωση ειναι η Χριστουγεννιατικη σειρα!!!!!καιρο ειχαμε να δουμε κατι τετοιο (εκτος απο τα ημερολογια)
 
Είναι μόνο δική μου ιδέα ή τα σπίτια και το γενικότερο consept μοιάζουν ολοένα και περισσότερο στα Lego??
 
Και εμένα,δεν μου θυμίζουν playmobil,αλλά κάτι άλλα παιχνίδια,που έβγαιναν τη δεκαετία του 90.Τελικά δεν υπάρχουν στο γερμανικό κατάλογο,δεν ξέρω αν θα κυκλοφορήσουν.

Eπίσης βρήκα photo με την επέκταση από το νέο σπίτι.

nnowvr4dea9812860305183.jpg
 
Spybil είπε:
Είναι μόνο δική μου ιδέα ή τα σπίτια και το γενικότερο consept μοιάζουν ολοένα και περισσότερο στα Lego??

συμφωνω απολυτα κ δεν καταλαβαινω το γιατι .πιστευω οτι κ οι δυο εταιριες εχουν αποδειξει με τα χρονια την αξια τους, τα προιοντα τους εχουν μεγαλωσει γενιες κ γενιες κ δεν εχουν να ζηλεψουν κατι η μια απο την αλλη (κατα την ταπινη μου γνωμη ) απο την αλλη δεν ειμαι κ μεσα στο μυαλο της Geobra για να ξερω... παντως μπορω να πω οτι μμμ τα εχουν "αγριεψει" καπως τα playmobil
 
Λογικά είναι χαμηλότερο το κόστος...γιατί το υλικό από το οποίο είναι κατασκευασμένα τα κτίρια είναι πιο ελαφρύ και φαίνεται πιο φθηνό.Η ανθεκτικότητά του στηρίζεται στις βίδες (βλέπετε και την επέκταση του σπιτιού).Όσο για τις φιγούρες,είναι ζωγραφισμένες όλες οι λεπτομέρειες επάνω στο σώμα,ώστε να μη χρειάζονται εξαρτήματα στο λαιμό,και επίσης τα μαλλιά τους κατασκευάζονται έτσι ώστε να μη χρειάζονται καπέλα.Ακόμα και στα μαλλιά των μικρών δεν παίρνουν καπέλα.Και γενικά οι φιγούρες φαίνονται πιο "φθηνές" παρόλο που έχουν τόσες λεπτομέρειες.Όσο λιγότερα εξαρτήματα τόσο το καλύτερο για τις εταιρείες.Συγκρίνετε τo παλιό set 5320 σε σχέση με το νεότερο 5327 και το πιο πρόσφατο 5332.Θα δείτε μείωση των εξαρτημάτων και αύξηση τιμής.
 
παντως ειναι παραξενο οι παλιες φιγουρες οι οποιες ηταν κ απλες να ειναι ποιο "ακριβες" απο τις σημερινες που υπαρχουν στο εμποριο.αν το καλοσκεφτειτε η geobra ανεβασε κατα πολυ τον πηχυ στα προιοντα της κ τα τελευταια χρονια μμμ σαν να εχει χασει λιγο την μπαλα....
 
Θεωρώ ότι οι παλιές είναι πιο ακριβές,γιατί μπορεί να μην είχαν λεπτομέρειες,είχαν όμως γιακάδες και καπέλα,κάτι που σήμερα δεν έχουν οι περισσότερες.Επιπλέον το υλικό που είναι κατασκευασμένα τα μαλλιά,στις μεγάλες φιγούρες,αλλά και στα παιδάκια είναι πολύ κακοφτιαγμένο,ενώ παλιά τα μαλλιά τους ήταν πιο απαλά (κυρίως στα Geobra που βγήκαν αρχές δεκαετίας 90).Ακόμα,το πλαστικό στο σώμα τους φαίνεται πιο "φτηνιάρικο" σε σχέση με τα παλιά,ίσως γι'αυτό βάζουν σχέδια πάνω στα "ρούχα τους",για να καλύψουν αυτή την αδυναμία.Οι μόνες φιγούρες που μοιάζουν με τις παλιές,είναι από τη σειρά του γάμου και ότι έχει σχέση με το παλάτι.Έχουν απαλά μαλλιά,καπέλα,εξαρτήματα στο λαιμό τους κλπ.

Παρόλα αυτά,ένα κουτάκι με 3 ανθρωπάκια,και ελάχιστα εξαρτήματα,σήμερα έχει 10? ενώ παλιά είχε λιγότερο από 1000 δρχ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
10?? πες καλυτερα 15? μη σου πω κ 20? ...
 
and1 είπε:
10?? πες καλυτερα 15? μη σου πω κ 20? ...
Όχι και τόσο ακριβά

Πχ αυτό έχει 5?

4293_back.jpg


αυτά τα 2 είναι αρκετά ακριβά,στα 10? το καθένα

4298_back.jpg


4299_back.jpg


Αλλά 11-13 ? έχουν και αυτά,που είναι πιο μεγάλα κουτιά

4286_back.jpg


4289_back.jpg


4252_back.jpg


4253_back.jpg


4254_back.jpg
 
Το μεγαλο λαθος που εχουν κανει οι υπευθυνοι της geobra ειναι πως σκοτωσαν το ''system'' απο τον τιτλο των playmobil και μαζι μια ολοκληρη φιλοσοφια. Η ολη γοητεια των παλιων που ολοι γνωρισαμε ηταν πως μεσα απο ενα αφαιρετικο παιχνιδι με αρκετα θεματα και πολλα εξαρτηματα, το παιδι μπορουσε να εξασκησει την φαντασια του και να παιξει με δημιουργικο τροπο. Η μαγεια του playmobil ηταν πως με μερικα εξυπνα αγορασμενα σετ, μπορουσες να φτιαξεις απειρες δικες σου εκδοχες.

Για παραδειγμα, δεν υπηρχε αντιπαλος στρατος περαν του ομοσπονδιακου στο γουεστερν θεμα. Αυτο σαν πιτσιρικα δεν με εμποδισε καθολου να εξοπλισω ολοκληρο στρατο απο πλεοναζοντα εξαρτηματα και να σκηνοθετω κανονικες μαχες του αμερικανικου εμφυλιου οπως τον εβλεπα στο Βορειοι και Νοτιοι.

Αντιστοιχα μπορουσα να δωσω μεταγραφη σε μερικες φιγουρες και να γινουν αντιπαλοι των ιπποτων μου. Κλικ κλακ μερικι γιακαδες, καπελα και λοιπα εξαρτηματα και ειχες ετοιμη μια νεα φιγουρα. Η πληθωρα εξτρα εξαρτηματων αλλα και η μετατροπη με την δυναμη της φαντασιας καποιων (πχ το τσεκουρι της βαρκας των πειρατων γινοταν για πλακα μεσαιωνικο αξεσουαρ) σου εδινε την δυνατοτητα παιχνιδιου στα μετρα σου, σε μια εποχη που τα παιδια οριζαν τα παιχνιδια ακομη και οχι το αντιστροφο.

Ομως αυτη ακριβως η πρακτικη στερουσε πωλησεις. Ετσι τωρα οι φιγουρες γινονται συγκεκριμενες. Δεν γινεται να παρεις τον τυπακο με το κολλημενο μοντερνο μπουφαν ή την βαμμενη στολη και να τον μετατρεψεις σε κατι αλλο, οπως εγω μετετρεπα τις φιγουρες του σετ του σκι σε καουμποηδες. Βλεπετε σιγα σιγα τα παιδια εμαθαν αρχικα με ''τηλεοπτικες'' σειρες παιχνιδιων και στην συνεχεια με τα computer games να υπακουν στο storyline που ορισε ο σχεδιαστης/κατασκευαστης. Οχι πλεον στο δικο τους φανταστικο σεναριο.

Στην περιπτωση της geobra ισως να τους βολεψει για λιγο πουλωντας μερικα σετ παραπανω, αλλα στην πορεια πιστευω δεν θα βγει σε καλο. Πολυ απλα γιατι η μαγκια των playmobil ηταν στην αφαιρετικοτητα. Οταν το κανεις συγκεκριμενο το παιδι θα διαπιστωσει οτι υπαρχουν αλλα παιχνιδια με πολυ περισσοτερη ρεαλιστικη απεικονιση.
 
Και τώρα όλα λειτουργούν με μπαταρίες,πχ στα κτίρια υπάρχει κουδούνι,το αστυνομικό αμάξι ανάβει φώτα και κάνει ήχους αστυνομίας,τα πορτατίφ είναι ενωμένα με το κρεβάτι και ανάβουν,κλπ.Γι'αυτό και έχουν ανέβει οι τιμές!
 
Πες τα Joe, έχεις απόλυτο δίκιο!
 
Οταν ειδα στα σημερινα Playmobil "κατσαβιδακι" για να μπαινουν οι σφηνες μεταξυ των κομματιων προς συναρμολογηση, ξενερωσα...

Που ειναι οι μαυρες διπλες "πιαστρες" απο τα τειχη του Fort Union...
 
Πίσω
Μπλουζα