Playmobil

Φίλε Buzzer ξέρεις αν θα καταργηθούν ή αν έχουν ήδη καταργηθεί τα sets

3019, 3020, 3021, 3022, 3031, 3032 (παλάτι)

3965, 3966, 3967, 3968, 3969 (μοντέρνα βίλα 1)

4250 ως 4258 (νέο παλάτι)

4279 ως 4288 (νέο μοντέρνο σπίτι)

4296 ως 4299 + 4306 ως 4309 (γάμος+δεξίωση)

5317 ως 5319 + 5327, 5328 (νεοκλασικό σπίτι)

Έχω ακούσει ότι όλα αυτά τα sets θα καταργηθούν (αν και μερικά από αυτά πρέπει να έχουν σταματήσει την κυκλοφορία τους) και ότι από τέλος Δεκέμβρη θα κυκλοφορήσει το 5302 με τα έπιπλα από 5329 ως 5335
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oτι δεν είναι στον κατάλογο του 10 έχει καταργηθεί. Δηλαδή οι 3019, 3020, 3021, 3022, 3031, 3032, 3965, 3966, 3967, 3968, 3969.

Οι νέοι κωδικοί που αναφέρεις προφανώς και ισχύουν.

Στο νεοκλασσικό Θα αντικαστατηθούν τα δωμάτια με νέα σύγχρονα.

Γάμος και δεξίωση συνεχίζουν.
 
Δηλαδή ότι έχει καταργηθεί,σημαίνει ότι δεν κυκλοφορεί πουθενά,ότι δεν θα έχει ξεμείνει σε κάποιο κατάστημα?Ο κατάλογος του 2011 θα βγει τον Ιανουάριο του 2011 ή στα τέλη του 2010?Θα βγει και νέος κατάλογος εξαρτημάτων?
 
Σίγουρα θα μπορείς να βρεις καταργημένους κωδικούς στα καταστήματα, ιδίως στα μικρότερα. Ακόμα και playmospace είδα πρόσφατα. Μην περιμένεις όμως να βρεις ολόκληρες σειρές.
 
Ok thanx για τις πληροφορίες.Ο κατάλογος με τα sets και ο κατάλογος εξαρτημάτων για το 2011 ξέρεις πότε βγαίνουν?
 
Εγω ειχα το πειρατικο πλοιο πολυ μου αρεσε αλλα γενικα πιστευω οτι τα playmobil πρεπει να τα αγοραζεις οταν εισαι μεγαλυτερος γιατι ως παιδι σιγουρα θα χασεις κομματια!!!Επισης ειχα κ ενα σπιτακι που ηταν κ καλα σαν εξοχικο κ στο κουτι το εδειχνε που διπλα ειχε κ μια λιμνη!!!!!!Ηταν ωραιο γιατι ειχε μεσα δυοροφα κρεβατακια!!!!!!!!
 
argy είπε:
Εγω ειχα το πειρατικο πλοιο πολυ μου αρεσε αλλα γενικα πιστευω οτι τα playmobil πρεπει να τα αγοραζεις οταν εισαι μεγαλυτερος γιατι ως παιδι σιγουρα θα χασεις κομματια!!!Επισης ειχα κ ενα σπιτακι που ηταν κ καλα σαν εξοχικο κ στο κουτι το εδειχνε που διπλα ειχε κ μια λιμνη!!!!!!Ηταν ωραιο γιατι ειχε μεσα δυοροφα κρεβατακια!!!!!!!!
Αυτό το σπιτάκι που λες,θα ήταν ενδιαφέρον να μας το τραβήξεις σε photo και να τη βάλεις εδώ,αν το έχεις,ή αν ξέρεις περίπου που υπάρχει (ποιος κωδικός είναι)!Τα διώροφα κρεβατάκια μου κάνουν εντύπωση,μήπως τα είχες αγοράσει ξεχωριστά,στο set 5311?Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες,πότε το αγόρασες???Δεν μου λέει κάτι αυτό,αν και έχω μεγάλη συλλογή με photos από playmobil.Εγώ τα σπίτια που έχω είναι τα νεοκλασικά 5300 και 5305 με έπιπλα,και κάποια μεσαιωνικά που αυτά τα έχω στο πατάρι σε κομμάτια.

Όσο για το ότι πρέπει να τα αγοράζεις μεγαλύτερος,θα συμφωνήσω...από τα 4 μέχρι τα 8 μου έχανα αρκετά κομμάτια,εξαρτήματα και φιγούρες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστυχως εκαναν το λαθος κ μου το εκαναν δωρο οταν ακομη δεν ηξερα απο συλλεκτικοτητα!:mad:

Οποτε οπως καταλαβαινεις δεν το εχω!!!Εψαξα κ εγω σε ενα site με καταλογους αλλα δεν το εβρισκα!!!κ μου εκανε εντυπωση!!

Τα διωροφα κρεβατακια δεν τα επαιρνες ξεχωριστα τα ειχε μεσα!!Ηταν καφε!!

Τωρα θα το περιγραψω λιγο οπως το θυμαμαι:

Ηταν χαμηλο δηλαδη ενας μονο οροφος!Ειχε μαυρη οροφη ο τοιχος ηταν ολος καφε!Μεσα εβαζες τα κρεβατια,ειχε κ μια μικρη κουζινιτσα,ειχε γυρω στα τρια παραθυρα,διπλα απο το σπιτι τοποθετουσες κατι πρασινα δεντρακια κ ειχε & κατι γκρι βραχακια!!Αυτο που θυμαμαι χαρακτηριστικα ηταν οτι εβαζες στα ανθρωπακια να κρατανε κ καλαμι ψαρεματος γιατι ειχε κ πολλες μινιατουρες απο ψαρακια!Τελος θυμαμαι πως στο κουτι το εδειχνε κ καλα οτι ειναι διπλα σε λιμνη!

Τα ειδα τα κρεβατια που λες οχι δεν ειναι αυτα!!Αυτα ηταν καφε πιο απλα κ τα εβαζες να στεκονται σε κατι λεπτες κολονες!Καποιος θα το εχει τωρα δεν μπορει!!!Αλλα παραξενευτηκα που δεν το ειδα στη λιστα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπόν,το βρήκα το set σου,είναι το 3826 και όντως πρέπει να είναι συλλεκτικό,γιατί στην Ελλάδα δεν το είχα δει σε κανένα μαγαζί,μόνο σε καταλόγους.Πρέπει να είναι γύρω στο 93-95

3826.jpg


3826_back.jpg


Από την περιγραφή σου κατάλαβα το εξώφυλλο του κουτιού.Δεν ήξερα ότι είχε διώροφα κρεβάτια,γιατί δεν φαίνονται,μόνο στο πίσω μέρος του κουτιού φαίνονται!Να πω επίσης πως το set αυτό επανακυκλοφορεί από το 2010,με τον κωδικό 5918,αλλά δεν γνωρίζω αν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμάμαι όταν τα πλεϊμομπίλ πρωτοήρθαν στην Ελλάδα, ήταν περί το 1975 αν θυμάμαι και κάτω από το πόδι τού καθενός έγραφε LYRA 1974 (ίσως 1972). Θυμάμαι που πωλούνταν μόνα τους ή σε σετ των 5 και των 7. Πολύ δημοφιλή ήτανε το σετ των 7 πυροσβεστών ενώ τα κορίτσια αγόραζαν το σετ τού νοσοκομείου. Επίσης υπήρχαν οι Βόρειοι από τον Αμερικάνικο εμφύλιο πόλεμο και ινδιάνοι. Από αστυνομία θυμάμαι μόνο κάτι μοτοσυκλετιστές. Τότε τα χέρια δεν γύριζαν ενώ από οχήματα υπήρχε το πυροσβεστικό αλλά ήταν ακριβό, κανείς συμμαθητής μου δεν το είχε. Οι πυροσβέστες ήτανε μπλε, με κόκκινα καπέλλα. Για την εποχή η ποιότητα και η ελευθερία παιχνιδιού ήτανε εντυπωσιακές.
 
thebest20 είπε:
Λοιπόν,το βρήκα το set σου,είναι το 3826 και όντως πρέπει να είναι συλλεκτικό,γιατί στην Ελλάδα δεν το είχα δει σε κανένα μαγαζί,μόνο σε καταλόγους.Πρέπει να είναι γύρω στο 93-95
3826.jpg


3826_back.jpg


Από την περιγραφή σου κατάλαβα το εξώφυλλο του κουτιού.Δεν ήξερα ότι είχε διώροφα κρεβάτια,γιατί δεν φαίνονται,μόνο στο πίσω μέρος του κουτιού φαίνονται!Να πω επίσης πως το set αυτό επανακυκλοφορεί από το 2010,με τον κωδικό 5918,αλλά δεν γνωρίζω αν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα!

Μπραβο αυτο ειναι!!!!!!!!!!!! :happyjump:

Καλα μιλαμε τα χρωματα τα πετυχα ε!!!!!!!!!!!

Πωωω θυμαμαι που το ειχα σε ενα τραπεζακι κ το κοιταγα!!!Κριμα επρεπε να το κρατησω αφου ειναι συλλεκτικο!!!Παντως εκει γυρω στο 94 μου το πηραν,αλλα πρεπει να κυκλοφορισε στην Ελλαδα γιατι δεν θυμαμαι να μου ειπαν οτι μου το πηραν απο το εξωτερικο!!!!! ;)
 
Τα playmobil ήταν το αγαπημένο μου παιχνίδι. Πάντα μου άρεσε η αρχοντική τους βίλα.Αν θυμάμαι καλά είχε διαφήμιση της βίλας σε παιδικά περιοδικά και μπορούσες να την αποκτήσεις συμπληρώνοντας ένα κουπόνι και πληρώνοντας 20.000 δρχ...Επίσης οι φιγούρες στα κουτάκια τους κόστιζαν 100-120 δρχ η μία...Αξέχαστα χρόνια και παιχνίδια...! Ατέλειωτες ώρες χαράς...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το γνώριζα ότι έδιναν τη βίλα σε περιοδικό με κουπόνι και 20.000 δρχ.Τη μικρή την είχα πάρει 16.000 δρχ σε προσφορά το 92 (χωρίς έπιπλα).Η κανονική της τιμή ήταν 30.000.Τη μεγάλη την είχα από την αδερφή μου,αλλά έπαιζα και με αυτή.
 
κοιτούσα τις προαλλες τις εικονες στο site playmodb.org και πραγματικα απορησα με αυτα που ειδα... εχει παρα πολλα set τα οποια δεν καταλαβα πότε και σε ποια χωρα κυκλοφορησαν αφου ακομη και ο Γερμανικος καταλογος δεν τα συμπεριλαμβανει. παραξενα πραματα....
 
and1 είπε:
κοιτούσα τις προαλλες τις εικονες στο site playmodb.org και πραγματικα απορησα με αυτα που ειδα... εχει παρα πολλα set τα οποια δεν καταλαβα πότε και σε ποια χωρα κυκλοφορησαν αφου ακομη και ο Γερμανικος καταλογος δεν τα συμπεριλαμβανει. παραξενα πραματα....
Μερικά από αυτά έχουν κυκλοφορήσει αποκλειστικά και μόνο στην Αργεντινή από την Antex,και άλλα κυκλοφορούν παντού,αλλά είναι από αυτά που δεν περιλαμβάνονται σε κάποιο κατάλογο (πχ οι 2 ολοκληρωμένες παιδικές χαρές).Ακόμα είναι και μερικά sets που προστέθηκαν μόλις τώρα,όπως το νέο σπίτι 5302 και τα έπιπλά του,αλλά και τα μικρά κουτάκια που περιέχουν διαφορετικούς τύπους μηχανόβιων,όπως και τα μικρά κουτάκια με γυναίκες που είναι πάνω σε άλογα.

Spybil είπε:
Kαι που να μπείτε και εδώ http://www.macgayverplaymobil.be/για να δείτε τι μπορεί να φτιάξει ο άνθρωπος με τα playmobil!!

Είναι τέλεια...ειδικά το παλάτι και τα νεοκλασικά σπίτια!!!!!!!!Και τέλεια έχουν φτιάξει την όπερα,με πολλά κτίρια από παλάτι+διάφορα δωμάτια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
κοιτούσα τις προαλλες τις εικονες στο site playmodb.org και πραγματικα απορησα με αυτα που ειδα... εχει παρα πολλα set τα οποια δεν καταλαβα πότε και σε ποια χωρα κυκλοφορησαν αφου ακομη και ο Γερμανικος καταλογος δεν τα συμπεριλαμβανει. παραξενα πραματα....
Yπάρχουν πολλά sets τα λεγόμενα exclusive που δεν περιλαμβάνονται σε κανένα κατάλογο. Συνήθως είναι εκδόσεις που βγαίνουν για μια δύο χρονιές και όχι σε όλες τις χώρες. Τέτοιο κωδικοί που κυκλοφορούν και στην ελληνική αγορά είναι ο 5775, 5917, 5881 και αρκετοί άλλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
buzzer είπε:
Yπάρχουν πολλά sets τα λεγόμενα exclusive που δεν περιλαμβάνονται σε κανένα κατάλογο. Συνήθως είναι εκδόσεις που βγαίνουν για μια δύο χρονιές και όχι σε όλες τις χώρες. Τέτοιο κωδικοί που κυκλοφορούν και στην ελληνική αγορά είναι ο 5775, 5917, 5318 και αρκετοί άλλοι.
Σ'ευχαριστώ που το διευκρίνισες περισσότερο!Αλλά το 5318 (λουτρό playmobil) βγήκε περιορισμένα?Πάντως σε μαγαζιά δεν υπάρχει σχεδόν τίποτα από νεοκλασική σειρά,εκτός από 5301,5319,5327 και σε λίγα κομμάτια.Λογικά επειδή θα αντικατασταθούν από τα νέα sets.
 
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες !!!!!το 5881 το εχει δει κανεις σας στην Ελληνική αγορα?
 
Πίσω
Μπλουζα