Playmobil

Σωστότατος ο Joe.

Και μια απορία που την έχω από τότε που έπαιζα με τα playmobil. Γιατί δεν υπήρχε αντίπαλος στρατός πέραν του ομοσπονδιακού στο γουεστερν θέμα?
 
Όλα τα sets με κτίρια πλέον έχουν κατσαβιδάκι...ακόμα και οι επεκτάσεις που πουλάνε στο fan park.Αυτό γίνεται για να μπορείς να ενώσεις τα κτίρια μόνο με τις αντίστοιχες επεκτάσεις,και όχι διαφορετικά κτίρια μεταξύ τους.Τα παλιά sets αν και διαφορετικά,ενώνονταν,πχ το 3450 με το 3666 παρόλο που είναι κάστρα από διαφορετικές γενιές,ενώνονται μεταξύ τους,όπως επίσης ενώνονται και όλα τα sets με κωδικούς από 3440 ως 3450.
 
Γι αυτό λοιπόν πρέπει να φυλάξουμε όλοι ως κόρην οφθαλμού τα παλιά μας playmobil γιατί είναι πραγματικοί θησαυροί που δε νομίζω ότι θα ξαναβγούν ποτέ ισάξιοί τους......
 
Aπό τα sets που κυκλοφορούν,το μόνο που είναι ίδιο με τα παλιά είναι το συλλεκτικό set της άγριας δύσης.Κατά τ'άλλα οι φιγούρες γάμου και παλατιού πλησιάζουν κατά πολύ τις παλιές φιγούρες της δεκαετίας του 90,αλλά δεν θα έλεγα το ίδιο και για τα αντίστοιχα κτίρια,τα οποία είναι με κατσαβιδάκι.
 
thebest20 είπε:
Όχι και τόσο ακριβά
Πχ αυτό έχει 5?

4293_back.jpg


η αρχικη τιμη του ειναι 5? και μπορει να το βρεις εως 7,50? κ λιγο παραπανω. αυτο βεβαια ειναι κ θεμα καταστηματαρχη... απλα αν αυτο το κομματι κυκλοφορουσε προ ευρω (αχ ρε δραχμη) δεν θα εκανε πανω απο 700 με 800 δραχμες. με τα σημερινα λεφτα βγαινει περιπου 2,50?. ασε που η ποιοτητα τοτε ηταν σαφως καλυτερη ετσι? αν παμε τωρα στα μεγαλυτερα set η τιμη σαφως ειναι μεγαλυτερη κ η ποσοτητα μικροτερη. σκεψου οτι τοτε το νησι των πειρατων εκανε μμμ 10.000 με 12.000 χιλιαδες (τοσο το πουλουσε το καταστημα της γειτονιας μου) κ τωρα αν ξανακυκλοφορουσε εεε δεν νομιζω να το εβρισκες κατω απο 60? σχεδον διπλασια τιμη. οσο για την ποιοτητα μμμμ δεν νομιζω να ηταν η ιδια.σιγουρα αυτο ειναι κατι το οποιο συμβαινει ΠΑΝΤΟΥ πλεον κ στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ισχυει το οτι δινεις παρνεις. το κοστος εχει ανεβει κ η ποιοτητα εχει κατεβει
 
Και επίσης,τα βάζουν σε μεγαλύτερα κουτιά,ώστε να φαίνεται ότι το περιεχόμενό τους είναι πολύ.Μου έκανε εντύπωση που τη βασιλική άμαξα την έχουν σε τεράστιο κουτί,45?,με 6 φιγούρες και λίγα εξαρτήματα,ενώ την άμαξα που είχε βγει το 1994 μου την είχαν πάρει 4.000 δρχ και είχε 5 φιγούρες και περισσότερα εξαρτήματα σε μεσαίο κουτί.
 
καλα αυτα τα κουτια ειναι αερας κοπανιστος.....
 
Γνωρίζετε αν τέτοιο σπιτάκι κενό,έχει χώρο για έπιπλα ώστε να γεμίσει?Ο ανηψιός μου θέλει να πάρει ένα ίδιο,σε καφέ (το οποίο έχει μόνο ζωάκια μέσα)για να το γεμίσει με έπιπλα.Είναι ανθεκτικό ή θα σπάσει?

412832521o.jpg
 
το μονο που ξερω ειναι οτι κοστιζει γυρω στα 40 ευρω
 
Ναι,40-45 ? έχουν όλα αυτά τα σπιτάκια.Είναι αυτό το μπλε το χριστουγεννιάτικο,το καφέ που έχει μόνο ζώα μέσα,και το κίτρινο που έχει μερικά έπιπλα.Θα κυκλοφορήσει και ένα 4ο σπιτάκι,που είναι κλινική ζώων.Γενικά τα βρίσκω πολύ πρακτικά,γιατί μεταφέρονται εύκολα,κλείνουν και δεν πιάνουν χώρο.Απλά αν χωράνε αρκετά έπιπλα,ακόμα καλύτερα.Το μόνο σπαστικό είναι το τζάκι,που ενώνεται και καταλήγει έξω.Θεωρώ ότι το κάνουν επίτηδες,για να μην μπαίνουν έπιπλα εκεί.
 
Βγήκαν νέα playmobil που έχουν κοπέλες με άλογα...αν και φαίνονται φθηνά,στο πίσω μέρος του κουτιού υπάρχουν φράχτες κλπ,που δεν απεικονίζονται μπροστά,οπότε λογικά ανεβαίνει η τιμή τους.

5107.jpg


5107.jpg


Και τα υπόλοιπα

5108.jpg


5109.jpg


5110.jpg


5111.jpg


5112.jpg


Θα είναι διαθέσιμα στα τέλη Ιανουαρίου.Οι φιγούρες καλές φαίνονται,οι περισσότερες,εκτός των 2 πρώτων,θυμίζουν τις παλιές!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αυτά τα βρήκες στον γερμανικό κατάλογο. Γιατί αν είναι έτσι, η διάθεση σε αυτή την ημερομηνία δεν αφορά το ελληνικό κοινό.
 
Βγήκε και αυτό,θα είναι διαθέσιμο το Δεκέμβρη στη Γερμανία

4009.jpg


4009.jpg


Το έχει στα supersets,άρα λογικά δεν θα κοστίζει πάνω από 30?.

Nαι,όλα στο Γερμανικό κατάλογο...αλλά λογικά θα υπάρχουν στον ελληνικό του 2011 και θα βγουν τέλος 2011.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω την εντυπωση οτι αυτα θα ερθουν στην Ελλαδα μετα απο 2 χρονια περιπου
 
Θα δούμε αν τα έχει ο κατάλογος του 2011.Πάντως το σχολείο και τα έπιπλα του μοντέρνου σπιτιού μπήκαν το 2009 στο Γερμανικό κατάλογο και κυκλοφόρησαν αρχές 2010 τα έπιπλα,και Σεπτέμβρη 2010 το σχολείο.Ο κατάλογος του 2010 το είχε το σχολείο παρόλο που άργησε να βγει.
 
Aπό τον κατάλογο USA του 2010 έχει καταργηθεί εντελώς το 5301 και τα αντίστοιχα έπιπλα,και δεν έχει αντικατασταθεί με τα νέα.

Η σελίδα,έχει αυτή τη photo:

72053207.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
Σωστότατος ο Joe. Και μια απορία που την έχω από τότε που έπαιζα με τα playmobil. Γιατί δεν υπήρχε αντίπαλος στρατός πέραν του ομοσπονδιακού στο γουεστερν θέμα?
Υποτιθεται πως ηταν οι Ινδιανοι. Πολυ αργοτερα βγηκαν σετ αλλα με δεδομενη την καθυστερηση (ισως λογω Lyra) εδω εσκασαν καρα mid 90ς. Οποτε και εμεις δεν παιξαμε ποτε με αυτα. Αλλα οσο υπηρχε φαντασια πολλα μπορουσες να κανεις. Τιποτα δεν πηγαινε χαμενο. Με πολυ απλα αξεσουαρ εφτιαχνες οτι γουσταρες. Το τι απιθανα αξεσουαρ μπορουσαν να μεταμορφωθουν δεν λεγεται. Τα playmobil ηταν ακριβο παιχνιδι μα συναμα οικονομικο σε αντιθεση με αλλα δημοφιλη πχ GI JOE που αποτελουνταν απο πολυ ρεαλιστικες, αλλα συγκεκριμενες μεμονωμενες φιγουρες και με προδιαγεγραμενο σεναριο το οποιο καταντουσε και βαρετο (αμαν πια με αυτην την Κομπρα, κανα αλλο δεν εχουμε να φαμε?).
 
Ξέρετε κάποιο τρόπο για συντήρηση των playmobil?Οι φιγούρες μου έχουν μικρά μαύρα κομματάκια,ανάμεσα στα χέρια τους και στο λαιμό τους,ενώ το πρόσωπό τους έχει αρχίσει να φθείρεται.Όπως επίσης και τα εξαρτήματά τους έχουν κάποια μαύρα κομματάκια.Η σόδα είναι κατάλληλη,τουλάχιστον για να εξαφανιστούν αυτά τα μαύρα και να φαίνονται πιο καινούργια?Η φθορά στο πρόσωπό τους δεν νομίζω να φεύγει!
 
thebest20 είπε:
Ξέρετε κάποιο τρόπο για συντήρηση των playmobil?Οι φιγούρες μου έχουν μικρά μαύρα κομματάκια,ανάμεσα στα χέρια τους και στο λαιμό τους,ενώ το πρόσωπό τους έχει αρχίσει να φθείρεται.Όπως επίσης και τα εξαρτήματά τους έχουν κάποια μαύρα κομματάκια.Η σόδα είναι κατάλληλη,τουλάχιστον για να εξαφανιστούν αυτά τα μαύρα και να φαίνονται πιο καινούργια?Η φθορά στο πρόσωπό τους δεν νομίζω να φεύγει!
Πρωτη φορα το ακουω. Η στανταρ παντως φθορα που θυμαμαι στα δικα μου ηταν οτι τα μεταλλικα αντικειμενα, πρασινιζαν ή καφετιζαν (χρωμα σκουριας) σιγα σιγα. Βεβαια οσο κραταγαν (καποια χρονια) ηταν πολυ λαμπερα και εντυπωσιακα ειδικα τα χρυσα αντικειμενα. Το μπαουλο με τον θησαυρο ηταν απαιχτο! Οπως και τα χρυσα σπαθια στο πειρατικο σετ.
 
Πίσω
Μπλουζα