Playmobil

[h=1]Lord of the Rings - The Battle of Helm's Deep[/h]

 
The lord of the rings - The battle of Helm's Deep

 




 
Καλησπέρα σε όλους !!!

Νέος στην παρέα, πολύυυυυ παλιός (έως και παρωχημένος θα έλεγα) στο αντικείμενο...

Εδώ και αρκετό διάστημα, ασχολούμαι με την αυτοσχέδια κατασκευή εξαρτημάτων για playmobil, με σαφή κλίση στη σειρά μεσαιωνικών ιπποτών, που άλλωστε ήταν και τα περισσότερα που είχα ως παιδί. Για να μη μακρηγορώ, οι βασικές αρχές στις κατασκευές μου είναι οι εξής:

1) Μηδενικό ή το ελάχιστο δυνατό κόστος (όταν δείτε τι φτιάχνω πλέον από πράγματα που πετάμε καθημερινά, θα πάθετε εγκεφαλικό), 2) Κανόνες κατασκευής ανάλογα με την εποχή (τι είχαν αυτοί δηλαδή στη διάθεσή τους και πώς θα το έφτιαχναν οι ίδιοι), 3) Κατασκευή σε όσο το δυνατόν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κλίμακα σε σχέση με το ανθρωπάκι (δυστυχώς τα κάστρα και τα σπίτια της μεσαιωνικής σειράς ήταν πάντα πολύ μικρά σε σχέση με τις διαστάσεις της φιγούρας) και 4) Δυνατότητα χειρισμού ΟΛΩΝ των μηχανισμών από την ίδια τη φιγούρα και όχι από αυτόν που παίζει !!!

Θα μ' ενδιέφερε λοιπόν αρχικά να μάθω:

α) Αν υπάρχει κάποιος ειδικός χώρος που να μπορώ να "στήσω" τις κατασκευές μου

β) Αν μπορώ να προμηθευτώ από κάπου παλιές φιγούρες, εξαρτήματα, ακόμα και κακέκτυπα, δεν με πειράζει. Βρίσκω χρήση για τα πάντα !!!
 
Ασχετο: Τι άλλο εκτός από την κλασική πειρατική καραβέλα μπορεί γύρω στα τέλη του 70 να είχε βίντσι με αναβατόριο ???
 
αγαπητέ παππού .όσο και αν έψαξα το μόνο αντικείμενο που έχει βίντσι χωρις όμως αναβατόριο είναι ο κωδικός 3473(ν1) του 1978 απο τη σειρα της geobra.τωρα πιθανών να έχουν βγει και άλλοι κωδικοί απο άλλες εταιρίες 'οπως πχ η δικιά μας LYRA,η TROL, ANTEX SCHAPER,MARX TOYS κλπ.αναβατόριο πλην του κωδικού 3550(πειρατικό καράβι) δεν έχει βγάλει άλλος κωδικός.αυτά ελπίζω να σε βοήθησα :)
 
ευχαριστώ Λάρισα,

το πιθανοτερο είναι ότι έχω βουτήξει δεύτερο από κάνα ξάδερφο όταν τα παλιά τα χρόνια τα ανακατεύαμε και στο τέλος δεν ξέραμε ποια είναι ποιανού... αχαχαχαχαχαχααχα :D :D:D
 
1_4bffc5708b463ec6c6a44a075ef65403.jpg

ορίστε για του λογου το αληθές...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ, έλα στο φόρουμ των κατασκευών ΄τωρα να δεις κάτι... χεχεχε
 
Εδώ σας θέλω...

attachment.php


Βγήκε σήμερα στο ebay "προσφορά". Δείτε τιμούλα...

http://www.ebay.com/itm/Vintage-Playmobil-System-3260-Knights-casefresh-nrfb-misb-neu-neuf-new-rare-/261072632240?pt=LH_DefaultDomain_146&hash=item3cc92439b0#ht_500wt_949
 
οχι φίλε μου το παλικάρι δεν ξερει τι ζητάει .εχω μιλήσει μαζι του αρκετες φορες.ειναι υπερτιμημενα.πριν 2 χρονια το βρήκα απο ένα βέλγο σε εφάμιλη κατάσταση στα 55 ευρω!!!
 
εννοείται ότι δεν ξέρει τι ζητάει...

ούτε κι ο Βέλγος όμως πρέπει να ήξερε... χαχαχαχα "κώτσο" τον έπιασες...

η αλήθεια είναι κάπου στη μέση... (για αχρησιμοποίητα μιλάμε πάντα)
 
μιλάμε για ολοκαινουριο μεσα στις ζελατίνες του.
 
"Καρακώωωωωτσος" ο Βέλγος :D

Μήπως δίνει κι άλλα τέτοια ??? :p #) ;)
 
Παιδες δεν έχει νόημα να κουβεντιάζουμε νομίζω την τιμή του κάθε σετ που πωλείται στο e-bay. Δεν έχει να προσφέρει τίποτα στο παρόν θέμα όπως και οι παλιότερες παρόμοιες συζητήσεις. Αν πουλήθηκε σε εξωφρενική τιμή, αν πιάστηκε "κώτσος" κάποιος ή αν το πήρε "τζάμπα" αποτελούν αποφάσεις ή τυχερές αγορές του καθένα.
 
Σύμφωνοι, δε νομίζω ότι μας ενδιαφέρει τι πουλιέται από εδώ κι από κει και σε τι τιμές. Μας ενδιαφέρει όμως να ξέρουμε τι αξίας πράγματα έχουμε ο καθένας στα χέρια του, δεν είναι ? Σ' αυτήν τη βάση έγινε η κουβέντα.
 
Εγώ δε βλέπω όμως κάποιον που να λέει οτι το έχει και να σχολιάζει το σετ. Βλέπω να σχολιάζεται η τιμή του πωλείται και που κάποτε αγοράστηκε.

Κάνεις συλλογή Playmobil γιατί το αγαπάς και σου θυμίζει τα παιδικά σου χρόνια ή γιατί κάποτε αυτό που έχεις θα αποκτήσει αξία και θα το πουλήσεις? :)
 
καλό είναι να ξέρεις αν αξίζει αυτό που έχεις ώστε να ΜΗΝ το πουλήσεις ;)

το ότι τα αγαπάμε τόσο, ώστε να συμμετέχουμε σε τέτοια φόρουμ δε νομίζω ότι αμφισβητείται...

και δεν κάνουμε κουβέντα για οτιδήποτε, είδαμε ένα σετάκι με φιγούρες από το '75 (τυχαίο το ότι το είδαμε σε ιστότοπο αγωραπωλησίας) και θυμηθήκαμε κι εμείς τα παλιά μας... lol

τεσπα, πολύ δεν ασχοληθήκαμε ?
 
@The best: Ξέρω ότι καταντάω γραφική κάθε, μα κάθε φορά... Αλλά σε παρακαλώ, μήπως θα μπορούσες να τις ανεβάσεις σ' ένα album σου στο φόρουμ?

Θα τις χάσουμε ρε συ κάποια στιγμή! :(

Έχουμε χάσει φωτογραφίες και από άτομα που είχαν λογαριασμό και μας κρέμασαν ολόκληρα θέματα! :(

Κρίμα δεν είναι? :(

Σόρρυ για τα off - κλασικά θα διαγραφούν!....
 
Πίσω
Μπλουζα