Playmobil

συγνώμη βρε παιδιά αλλα τα σημερινά eckluciv τα θεωρώ μπούρδες (sorry), τη δεκαετία του 1970 τότε που βγήκαν τα πρώτα πραγματικά excluciv τα οποία κυκλοφόρισαν μόνο στη Γερμανική αγορά και ποιότητα τους ήταν εξαιρετική .απολαύστε μία σημερινή αφιξη...DSC02278.jpg 3187 του 1979.σε εξαιρετική κατάσταση και το κουτί και το περιεχόμενο.
 
καλημέρα φιλαράκια μου.σήμερα είναι μία πολύ σημαντική συλλεκτική μέρα για μένα.μόλις παρέλαβα το πιο σπάνιο κομματι playmobil που κυκλοφόρισε ποτέ στην ευρωπαική αγορά.μετά απο προσπάθειες 8 ετών τελικά το απόκτησα.πρόκειται για ένα κωδικό ο οποίος ανήκει στην σειρά excluciv της geobra.Κυκλοφόρισε το 1982 μόνο για την Γερμανική αγορά και για μία μόνο χρονιά σε περιορισμενα κομμάτια.Με χαρά σας παρουσιάζω το 3550 (ν2) excluciv ...DSC02223.jpg.ολόκληρώθηκε η σειρά των πειρατικών. :D :D:D

DSC234534.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
giannislarisa είπε:
καλημέρα φιλαράκια μου.σήμερα είναι μία πολύ σημαντική συλλεκτική μέρα για μένα.μόλις παρέλαβα το πιο σπάνιο κομματι playmobil που κυκλοφόρισε ποτέ στην ευρωπαική αγορά.μετά απο προσπάθειες 8 ετών τελικά το απόκτησα.πρόκειται για ένα κωδικό ο οποίος ανήκει στην σειρά excluciv της geobra.Κυκλοφόρισε το 1982 μόνο για την Γερμανική αγορά και για μία μόνο χρονιά σε περιορισμενα κομμάτια.Με χαρά σας παρουσιάζω το 3550 (ν2) excluciv ...απλά τέλειο...δείτε και τη διαφορά με το 3550 (ν2) της απλής σειράς....ολόκληρώθηκε η σειρά των πειρατικών. :D :D:D

Γιάννη καλημέρα...έχω την τιμή να είμαι ο πρώτος που θα σε συγχαρώ!!! Καλά, κομματάρα και super!!! Κοίτα πόσες φιγούρες έχει μέσα! Απλά τέλειο! Να το προσέχεις! Είναι MISB ή είναι ανοιγμένο?

Μόλις είδα ότι οι φιγούρες που περιλαμβάνει είναι αυτές που δείχνει πάνω αριστερά και όχι αυτές που δείχνει στην μεγάλη εικόνα ;) ! Όπως και να 'χει απλά τέλειο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τζονάρα μου, να πω την αλήθεια μου δε βλέπω διαφορές εκτός από το διαφορετικό κουτί...

βέβαια, θα μου πεις "εγώ μαζεύω κουτιά, το από μέσα δεν μ' ενδιαφέρει !!! " :D :D:D

Καλορίζικο όμως anyway και μιας και σου πήρε τόσο χρόνο να το βρεις βάλτο σε περίοπτη θέση, να είσαι περήφανος και να είμαστε κι εμείς μαζί σου !!! :thumbup:
 
σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.εννοείτε πως είναι με ζελατινες.δέν εχει διαφορές στις φιγούρες απλα αλλάζει το backround της φώτο.
 
ελπιζω να μας βγαλεις καποιο πασο για να πληρωνουμε μειωμενο στο μουσειο που θα φτιαξεις :)
 
μα όλα τα ρετροφιλαρακια που θα είναι στο σύλλογο με την καρτούλα τους θα μπαίνουν δωρεαν.!!!
 
giannislarisa είπε:
μα όλα τα ρετροφιλαρακια που θα είναι στο σύλλογο με την καρτούλα τους θα μπαίνουν δωρεαν.!!!
χμμ....εγώ δεν θέλω ούτε κάρτα! θα είμαι συνιδρυτής!!!!!!!!!!!!!!χαχαχα....απλά θα πρέπει να πουλήσω όλη την συλλογή από playmobil (που δεν με συμφέρει) για να γίνω συνιδρυτής!!!Αλλά και πάλι η καλή ψυχή μετράει......οπότε άντε δώσε μου την καρτούλα ;) !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν πουλάει κανένας τιποτα.όλοι με τις συλλογές τους.αμα πουλησεις τη συλλογη αλλα θα έχουμε συνιδρυτη χωρις συλλογη... :( οπότε όλοι μαζι με όλα τα σετ....Υ.Γ έφτασα τα 200 μηνύματα!!! :cheers: :beer: :happyjump: :happyjump: :happyjump:
 
Παιδιά, σκέφτηκα να ανοιχτεί και ένα νέο post με τίτλο Playmobil: Νέα αποκτήματα, όπου όλοι μας θα παρουσιάζουμε τις νέες παραλαβές μας (καινούριες & παλιές)...

Τη γνώμη σας please!!

Ξεκινά πρώτος με τα εξής:

ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ ΚΑΡΑΒΙ 5135

playmobil-5135-Pirates large Back.jpg

ΦΡΟΥΡΙΟ ΑΓΓΛΩΝ 5139

playmobil-5139 England Fort Back.jpg

:happyjump:

playmobil-5135-Pirates large.jpg

playmobil-5139 England Fort.jpg
 
Πιαχταρά μου, αυτά συνήθως τα ποστάρουμε στην ενότητα "τα δικά μας", οπότε φαντάζομαι πως δε συντρέχει λόγος να ανοίγουμε καινούργιο thread... :)
 
Συμφωνώ κι εγώ. Έτσι κι αλλιώς τις αγορές μας τις παρουσιάζουμε όλες!

Μεγειά σου πάντως :)
 
giannislarisa είπε:
Φίλε and1 έχεις απόλυτο δίκιο.η νέα σειρα space κυκλοφόρισε το Σεπτέμβριο του '99 εως το 2001.Δέν είχε την αναμενόμενη επιτυχία παρότη σχεδιαστικά ήταν πολύ ανώτερη απο την προηγούμενη(εμεις την παλιά θέλουμε).οι κωδικοί ήταν :

3079(διαστημική βάση),

3080 (διαστημόπλοιο 3 θέσεων),

3081 (ν1) 3081(ν2) ρομποτ με διαφορετικό μέγεθος κουτιού (μικρότερο -μεγαλύτερο),

3082 (space collector),3083(μκρό διαστημικό όχημα) ολα τα παραπάνω κυκλοφόρισαν με έντονο μπλε μαυρο κουτι.

Το 2000 συμπλήρωσε τη σειρά με 4 κωδικούς(κακοι) τύπου νταρθ βέιντερ.:

3092(διθέσιο διαστημικό όχημα),

3093(μονοθέσιο διαστημικό όχημα),

3094(διαστημικό όχημα τύπου bagee),

κ 3095 (ιπτάμενος διαστημάνθρωπος..

το 2001 κγια μία μόνο σεζόν πρόσθεσε άλλους 5 κωδικούς με εξωγηινους. (σε πορτοκαλί μαύρα χρωματα τα κουτιά τους):

3280(εξωγήινη αστροπύλη με βάση μαζι),

3281 (ιπτάμενο εξωγηινο όχημα),

3282(εξωγήινο όχημα(αλλου τυπου))

3283(οι περιγραφή το δίνει alien sell)

κ 3284(ιπτάμενο ρπμποτ με εξωγηινο)..

να ενημερώσω κ όλους τους φάν ότι η playmobil απο την προηγούμενη σεζον κυκλοφόρισε μία εκπληκτική σχεδιαστικά σειρά την future planet με αρκετούς κ εντυπωσιακούς κωδικούς.
Θελω να ρωτησω για τον κωδικο 3081 αν υπαρχει φωτο απο τα 2 ρομποτακια
 
Το μονο 3081 που εχει κυκλοφορησει ειναι αυτο εδω

και ηταν απο την σειρα Space που κυκλοφορησε το 1999.

Το μονο σετ με δυο ρομποτ που κυκλοφορησε και αναφερεις ηταν το 3L95 της LYRA.

Ελπιζω να βοηθησα! ;)
 
παντα βοηθας Σταυρο απλα αγορασα αυτο 27112012717.jpg και αμα δεις ο κωδικος ειναι αλλο χρωμα

The box of this item was printed in the wrong tint of blue during it's first production run at the Maltese Factory in spring 1999. The normal blue box color was used instead of the darker color that identifies the New Space series. Since the second production run in october 1999 this mistake has been corrected.




λογικα κατι παιζει αυτο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To συγκεκριμενο εχει 2 version!

Version 1 με μπλε πλασιο γυρω-γυρω

στο κουτι και βγηκε το 1999 αλλα

καταργηθηκε την ιδια χρονια (αυτο ειναι το δικο σου). :)

Version 2 με μαυρο/γκρι πλαισιο γυρω-γυρω στο κουτι

κυκλοφορησε κι αυτο το 1999 και κρατησε μεχρι το 2001.

Version 2 ηταν ολη η σειρα Space. :)
 
Πίσω
Μπλουζα