Playmobil

Στις 2 τελευταίες φωτογραφίες δεν μπορώ να διακρίνω κάτι... Για βοήθα :)
 
Kambia είπε:
Στις 2 τελευταίες φωτογραφίες δεν μπορώ να διακρίνω κάτι... Για βοήθα :)
Ωπ....σε τσακωσα αδιαβαστη.... :tsktsk:

Αντε να βοηθησω... :)

1) Δευτερη φωτο βλεπουμε τα εξης

Τρενο 4029

Περιπολικο 3149

Σχολικο 3170

Ζωολογικο Κηπο 3145

2) Τριτη φωτο βλεπουμε το εξης...

Ελικοπτερο Αστυνομιας 3144

3) Τεταρτη φωτο Βλεπουπε το εξης...

Κουκλοσπιτο 5300
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστώ :)

Έτσι καλύτερα. Βοηθάς να καταλάβουν και οι αμύητοι στο τι βλέπουν ;) . Όχι μόνο τους αδιάβαστους :p
 
stayros είπε:
Επειδη διαπιστωσα οτι με τα συγκρκριμενα 4 link υπαρχει θεμα

ως προς την προβολη των φωτο,παρακατω θα δειτε και τα σετακια! :)

4029

attachment.php


3149

attachment.php


3170

attachment.php


3145

attachment.php


Πηγες φωτο

3149

3145

4029

3170
 
Εμένα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία σήμερα την ώρα που έπαιζα με την μικρή playmobil.

Έχουμε πάρει αρκετά νέα σετ. Οπότε το λογικό είναι να περιμένεις να δεις στα πέλματα των playmobil "geobra 2008" πχ. ή ένα "geobra 2006" Αντιθέτως βλέπεις κάτι χρονολογίες 1997, 1998! Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Τόσο μεγάλο απόθεμα είχε η geobra που σε σετ με ημερομηνία παραγωγής 2007 έχει μέσα playmobil με στάμπα χρονολογίας 1997? 'Η τελικά η ημερομηνία αυτή υποδηλώνει κάτι άλλο?
 
Kambia είπε:
Εμένα μου δημιουργήθηκε η εξής απορία σήμερα την ώρα που έπαιζα με την μικρή playmobil.
Έχουμε πάρει αρκετά νέα σετ. Οπότε το λογικό είναι να περιμένεις να δεις στα πέλματα των playmobil "geobra 2008" πχ. ή ένα "geobra 2006" Αντιθέτως βλέπεις κάτι χρονολογίες 1997, 1998! Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Τόσο μεγάλο απόθεμα είχε η geobra που σε σετ με ημερομηνία παραγωγής 2007 έχει μέσα playmobil με στάμπα χρονολογίας 1997? 'Η τελικά η ημερομηνία αυτή υποδηλώνει κάτι άλλο?
Στην αρχή κ γω αυτό νόμιζα ότι έχουν αρκετό απόθεμα αλλά δεν θα έπρεπε να έχει τελειώσει ?Αυτό το έχω παρατηρήσει κ σε αρκετά εξαρτήματα.Μπορεί η χρονολογία να σημαίνει οτι το καλούπι για το τάδε εξάρτημα ή την τάδε φιγούρα να κατασκευάστηκε το τάδε έτος. Έχω αρκετά σεντούκια πειρατών τα οποία ενω όλα είναι ακριβώς ίδια απλά σε διαφορετικά χρώματα γράφουν απο κάτω έτος 1998 εκτός απο ένα το οποίο γράφει 1990.
 
Είναι λογικό, καθώς οι περισσότερες σχηματικές-χρωματικές αλλαγές την τελευταία δεκαετία έχουν γίνει στα σώματα. Οπότε λογικά δε χρειαζόταν μεγάλη αλλαγή στα καλούπια για τα κομμάτια από τη μέση και κάτω.

Με λίγα λόγια δηλαδή, στα ίδια πόδια μπαίνουν πλέον καινούργια σώματα και προκύπτουν οι καινούργιες φιγούρες.

Κι αυτό έχει την πολύ σωστή λογική του, γιατί αν γίνονταν αλλαγές και στα πόδια, τότε θα έπρεπε αυτομάτως π.χ. να βγούν με διαφορετικό σχέδιο τα άλογα κλπ κλπ
 
Καλησπερα!Ειμαι νεος στην παρεα σας και ενδιαφερομαι για το collectos club.

Εχει εγγραφει κανενας σας?
 
Καλωσήρθες ilias1 .Το μόνο που ξέρω είναι οτι κοστίζει 10? η εγγραφή το χρόνο κ αν δεν κάνω λάθος σου στέλνουν κάτι αναμνηστικά δωράκια. Δες εδώ
 
Ευχαριστώ!Τη διαβασα την σελίδα.Απλά ρωτάω αν είναι κανένας μέλος και αν ισχύουν οι εκπτώσεις και οι προσφορές στην Ελλάδα?
 
Οι εκπτώσεις δεν ξέρω αν ισχύουν στην Ελλάδα. Κάνε ένα τηλ. στην playmobil hellas κ ρώτα ,σίγουρα θα σου πουν.
 
Ισχύει το 10% στα προϊόντα του φαν παρκ.
 
Ευχαριστώ zouzou!Και το playmobil που στέλνουν με την εγγραφή είναι κάποιο μόνο για τα μέλη?

Είναι κανένας μέλος?
 
κοιτάξτε οι Ισπανοι μαγκια..http://www.youtube.com/watch?v=RYwjcmfpUuQ
 
ilias1 είπε:
Ευχαριστώ zouzou!Και το playmobil που στέλνουν με την εγγραφή είναι κάποιο μόνο για τα μέλη?Είναι κανένας μέλος?
Νομίζω πως αυτό που στέλνουν είναι μόνο για τα μέλη, αλλά δεν ξέρω περισσότερα, δεν έχω γραφτεί ακόμα!
 
καλημέρα.αγόρασα πριν μέρες απο το γνωτό διαδυκτιακό κατάστημα ενα playmobil που εγω προσωπικά δεν το είχα ξαναδεί.δεν αναφέρει πουθενα ττη λέξη playmobil πάνω στο κουτί.μόνο σαν εταιρία παραγωγής κάποια εταιρία sears.μετά που το έψαξα στο ιντερνετ είδα ότι είναι απο τα πρώτα αμερικάνικα σετ.για πείτε μου αν σας αρέσει...DSC02369.jpg
 
Δεν λεγεται Sears η εταιρια...αλλα Schaper! :)

Στην Αμερικη την δεκαετια του '70 αλλα και μεχρι τα μεσα '80

τα playmobil τα διακινουσε η εταιρια Schaper που βρισκοταν λιγο εξω απο την Μινεαπολη.

Το 1985 και για ενα μονο χρονο την αδεια για την διακινηση των playmobil στην Αμερικη,

την πηρε η ΜΑΤΤΕL (Ναι...η γνωστη,αυτη που φτιαχνει τις Barbie!).

Απο το 1986 και επειτα η επισημη playmobil ανελαβε την διακινηση στην Αμερικη

και μαλιστα με πολλα exclusive & deluxe σετ!!!

Μαλιστα πολλοι συλλεκτες ανα τον κοσμο "πλακωνονται"

στις δημοπρασιες για να αποκτησουν τετοια σετακια!!!

Το εν λογω με κωδικο 59975 ειναι exclusive σετ! ;)

Οπως και να εχει ειναι καλη αγορα και καλοριζικο! :thumbup:
 
Σταυρο σε ευχαριστω για τις πληροφορίες όμως η schaper ανελαβε την παραγωγή των playmobil στα τέλη του 1976.αυτό είναι κομματι του 1974 και απ ότι γνωρίζω τα σετς της schaper είχαν όλα λογότυπο playmobil με διαφορα χρώματα στο κουτι.Το συγκεκριμένο δεν αναφέρει πουθενά ούτε playmobil ούτε schaper.

το Sears είναι προφανώς το λογότυπο της παραγωγού εταιρίας.

...αν προσέξεις απάνω δεξιά στο κουτί εκει που ξεκινάνε τα γράμματα λέει SEARS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα