Playmobil

corollagr είπε:
Το καταστημα διαθετει παλιους κωδικους;
Εκτος απο τους τρεχοντες κωδικους,πολυ πιθανον να υπαρχουν παλαιοτεροι κωδικοι και να πετυχεις καποιους.

Απο την αλλη,υπαρχουν και κωδικοι απο τον καταλογο εξαρτηματων,που στην ουσια ειναι κομματια παλαιοτερων κωδικων.

Και μιας και το εφερε η κουβεντα....

Τρεχων καταλογος εξαρτηματων και....καταλογος εξαρτηματων 2016/17....αυτος θα κυκλοφορησει του χρονου Ελλαδα. :sta2
 
Παιδιά έχει το πιάνο,με μόλις 9,99.Τέλεια τιμή.Όσοι δεν το έχετε αξίζει η αγορά του για το 2017

Επίσης το παλάτι με τα 45 ευρώ είναι τέλειο.
 
Μια γενική ερώτηση για τους σκληροπυρηνικούς fans των playmobil.Τι υποδηλώνει η χρονολογία στο κάτω μέρος των παπουτσιών?

Έχω 3 νέες φιγούρες (2 πριγκήπισσες και 1 βικτωριανή κυρία) και έχουν ως ημερομηνία το 1987.Αλλά και οι περισσότερες γυναικείες φιγούρες της σειράς 1900 έχουν ως χρονολογία το 1987.Η κυρία με τα σκυλάκια από την άλλη,και η διάσημη ντίβα έχουν άλλες χρονολογίες 2013-2014.

Οι ξυπόλητες φιγούρες βέβαια δεν έχουν καμία χρονολογία,ούτε όμως και ο rockstar.

Αρχικά πίστευα ότι πρόκειται για το έτος κατασκευής των παπουτσιών,αλλά τώρα πιστεύω ότι δηλώνουν πότε κατασκευάστηκε το συγκεκριμένο καλούπι.

Οι πριγκήπισσες και η βικτωριανή κυρία που έχω φέρνουν στο σώμα στις βικτωριανές φιγούρες της σειράς 1900.Οπότε κάτι τέτοιο πρέπει να ισχύει.
 
Κάπου το είχαμε ξαναπεί αυτό και αν θυμάμαι καλά έχει να κάνει με την ημερομηνία του καλουπιού (ή κάτι τέτοιο)
 
Τελικά το βρήκα εδώ, έχει να κάνει με το καλούπι

"The datestamp on the foot of PLAYMOBIL� figures does not indicate the year of production, but the year of copyright registration of the mold."

 


On auction sites like Ebay, it often shows that there is great confusion between two concepts: the original copyright date of a certain mold and the actual year of production of a specific set.


 


Some of the older PLAYMOBIL� figures that are being offered for sale on Ebay, are claimed to be genuine 1974 productions by auctioneers, because they mistake the copyright imprint on the foot of the figure for a production date. Most of the PLAYMOBIL� figures produced between 1974 and 1992 have the very same 1974 imprint on their foot. A good example is the photographer figure shown above which was produced for the first time in 1989 #(5401).


 


As a result, the actual year of release / first production of a Playmobil� set cannot be determined by checking out the mold copyright imprint alone.


 


NOTE: Some of the very first figures produced did not have any copyright year stamp on their feet at all, some only had the circular Brandst�tter logo imprinted, and in other cases the feet simply displayed the word geobra. These are figures dating back from the very first production runs, and usually also have their eyes and mouth painted on instead of molded in with a second plastic material.


http://www.collectobil.com/guide/mold.html

Εντύπωση μου κάνει που κάποιες φιγούρες δεν έχουν χρονολογία,όπως οι ξυπόλητες και αυτές που πρωτοκυκλοφόρησαν Αμερική πχ rockstar (4784)

[h=4][/h]
 
Καλησπέρα σας φίλοι μου..

Ο γιος μου αυτή τη φορά μου ζήτησε τρενάκι (ένα της geotrax, σειρά που έχει καταργηθεί). Ε σαν γνήσιος playmobilάκιας λέω να πάρω του γιου μου το 5258.

Σε εκείνο το τρένο που μου ζήτησε ο γιος μου είχε ενθουσιαστεί με 2 πράγματα. 1ον τον τηλεχειρισμό (που έχει και το 5258) και η πίστα είχε βουνά τούνελ κτλ.

Έχει δει πουθενά το μάτι σας σε expansion sets βουνά ή τούνελ να του αγοράσω και τέτοια για να τον πείσω?

Σας ευχαριστώ πολύ
 
Το 5258,εκτος απο τις γραμμες - αυτο το ειχαν ολα της τα τρενα - που εχει στην συσκευασια ( 2 ισιες,12 καμπυλες) δεν εχει μεσα κατι αλλο!!!

Ξεχωριστα σετ με τουνελ,βραχια κλπ. ειδικα για τρενα...δεν εχει βγαλει ποτε η playmobil!!! :nono:

Ειχαν κυκλοφορησει πολυ παλιοτερα,στον καταλογο εξαρτηματων καποια βραχια αλλα πλεον εχουν εξαντληθει.

Ως εκτουτου,αν θελεις να φτιαξεις ενα διοραμα με βραχια,τουνελ,κτηρια κλπ....μαλλον θα πρεπει να βαλεις το χερι πολυ βαθια στην τσεπη!!! :D

Και δεν εννοω να τα βρεις σε καποιο καταστημα στην ελληνικη αγορα,αλλα στο ebay. ;)

Αυτα. :sta2
 
Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Άρα θα πρέπει να ψάξω να βρω αυτό της geotrax που μου ζητάει (και αυτή η σειρά έχει καταργηθεί και με βλέπω επίσης να πληρώνω....)
 
Φεβρουάριο βγαίνει ο νέος κατάλογος!!!!!

ps:Οι φώτος που ανέβασα από κάτω είναι άκυρες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα το καινούριο fun park δε μου άρεσε καθόλου και νομίζω πως το παλιό κατάστημα είχε πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Αν πας προς τα εκεί γράψε μας τη γνώμη σου!
 
Σήμερα Παίδες η Μαίρη, η λατρεμένη μου σύζυγος, μου έδωσε το δώρο των γενεθλίων και της γιορτής μου :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 
Αυτη η μηχανη συναρμολογησης φιγουρων, που υπαρχει στο Fun Store, μεγαλη απογοητευση!!!! :(

Οι μονες - καπως σωστες - φιγουρες, που μπορει να φτιαξει κανεις ειναι ενας πυροσβεστης, ενας ιπποτης και ενα τυπακο Halloween!!! :eek:

Εχουν βαλει οτι να 'ναι ισα-ισα για να ξεγελασουν τα πιτσιρικια ή για να το πω καλυτερα, οτι τους εχει μεινει σε στοκ το εχουν ριξει εκει μεσα,

ντε και καλα οτι κατι εφτιαξαν!!! :banghead:

Αλλα τι να το κανεις και αυτο, που δεν υπαρχουν καπελα, κρανη, οπλα κλπ. ουτε για δειγμα!!! :rant:

Καλυτερα να αγορασει καποιος figures / playmo friends / special παρα να ξοδεψει χρονο και χρημα για φιγουρες με ασχετα parts. :precry:
 
Πριν μέρες είχα δει την σχετική ανακοίνωση της Playmobil στο facebook κ μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα τόσο για την τιμή τους όσο κ για το ότι φέραν -επιτέλους- αυτή την πατέντα κ στα μέρη μας. Διαβάζοντας τα σχόλια σου μάλλον δεν αξίζει κ τόσο πολύ η φάση. Περίμενα βέβαια ότι στην τιμή δεν συμπεριλαμβάνονται εξαρτήματα κ αυτό γιατί θ ανεβεί το κόστος. Σου λέει υπάρχουν τα figures με 2 ευρώ κ παίρνεις την φιγούρα κομπλέ. Εεεε όπως είπες κ συ είναι πιο πολύ για τα παιδάκια , να χαρούνε κ να πούνε ότι κάτι φτιάξανε.
 
Ένα ενδιαφέρον αφιέρωμα που πέτυχα σερφάροντας:

 
Πίσω
Μπλουζα