playstation απορίες

Με μπερδέψατε περισσότερο με τις άγνωστες λέξεις σας και οι δύο..

Θα τα δω στον υπολογιστή να ησυχάσω...ώχου... :D
 
Κλασσικη τακτικη σου ,αρχισες τις αγνωστες λεξεις για να μας κομπλαρεις. :eviltongue: Τουλαχιστον απο το "no xvid" at all δηλωση σου το αλλαξες σε "xvid με custom matrices".
Ελααα....και να σκεφτεις, ακομα δεν εχει αλλαξει τα fubαρα που ειπε για την μη υποστηριξη της GPU στο Linux του PS3....καθε μερα και μια καινουρια θεωρια καταστροφης του κοσμου....εντωμεταξυ ολος ο καλος ο κοσμος παιζει με nulldc στο Linux και σιγουρα με πανω 35fps, μονο ο Wally δεν το ξερει....η μοναξια του Παρα(μυ)θυρακια.... :biglaugh:
 
Εχουμε και λεμε...ατυχης η αναφορα σου στο NullDC μιας και κανει ΒΑΡΙΑ χρηση shaders και το οπτικο αποτελεσμα-πιστοτητα ειναι μερα με τη νυχτα σε σχεση με το "οποιο" software rendering.

Μηπως συγχεεις το GPU με το DirextX???

Ολοι οι συγχρονοι emulators χρησιμοποιουν την GPU.

Kαι μιας και υπαρχουν Linux experts και PS3 users εδω θα ηθελα να μου πειτε ποιους emulators παιζετε στο YellowDog Linux distro του PS3 (σχεδον ρητορικη η ερωτηση... :D )
 
Εχουμε πηξει στα παιχνιδια και στις xvid ταινιες ,δεν μενει χρονος για emu. :tease:
 
Συνεχιζονται τα fubara...οποτε με προκαλεις

ατυχης η αναφορα σου στο NullDC
Ατυχης ? μηπως ηταν πολυ ευτυχης ? Εσυ ο ιδιος λες λιγα posts πιο πριν οτι

τα περισοτερα emulatoria χρειαζονται πλεον GPU (SSF,Chankast,WinUAE κτλ κτλ κτλ)
Ο nullDC οπως ξερει ολος ο κοσμος ειναι μια συνεχεια του "συγχρονου" Chankast...τωρα ξαφνικα θα μου πεις οτι δεν δουλευει την "GPU" αλλα κανει "ΒΑΡΙΑ χρηση των shaders" ? τον εβαλες ποτε να δουλεψει και δεν προσεξες με ποια plugins δουλευει ?


Μηπως συγχεεις το GPU με το DirextX???
Συγνωμη αλλα εσυ τα εχεις μπερδεψει - εδω και 3 σελιδες μιλας για GPU και GPU, προφανως εννοεις το 3D Acceleration κομματι μιας GPU και το συγχεεις με την ιδια την GPU. Για να κλεισουμε αυτο το θεμα - το Linux και αναγνωριζει την ιδια την GPU και με τη χρηση drivers ενεργοποιει τα 3d χαρακτηριστικα της και κανει κλησεις κατευθειαν στο hardware της. Την δυνατοτητα αυτη την χρησιμοποιουν ολα τα προγραμματα που τη χρειαζονται - οπως πχ οι "συγχρονοι" emulators...
Αυτο για το DirectX δεν το καταλαβα - μη με βαζεις στο τρυπακι να ασχοληθω με χαζοτεχνολογιες των παρα(μυ)θυρακιων.

Kαι μιας και υπαρχουν Linux experts και PS3 users εδω θα ηθελα να μου πειτε ποιους emulators παιζετε στο YellowDog Linux distro του PS3 (σχεδον ρητορικη η ερωτηση... :D )
Τους ιδιους που χρησιμοποιουν στο Ubuntu for Playstation3 , τους ιδιους που εχει και το Ubuntu , τους ιδιους που εχουμε ολοι οι Linux χρηστες - δηλαδη ΟΛΟΥΣ. Και χωρις να εχουμε 40 πυρηνες οπως ισχυριστηκες πριν λιγο καιρο - για να παιξουμε Dreamcast στο pcακι μας. (Ξανατερματισα το DC Ikaruga και σε Linux)

Δεν προκειται να αλλαξεις αποψη, το ξερω, αλλα οποτε γραφεις τετοιου ειδους "τερατα" (χωρις καν να εχεις σεταρει ενα μηχανακι με Linux) θα διαβαζεις και τις αντιστοιχες απαντησεις - γιατι ειναι τουλαχιστον αδικο να "διαβαζονται" τετοια πραγματα χωρις αντιλογο. ;)
 
Παλι με παρεξηγησες.Συνεχιζω να λεω πως ΟΛΟΙ σχεδον οι συγχρονοι emulators (KAI TO ΝULLDC!!!!) χρησιμοποιουν GPU.ΤΕΛΟΣ :D

Το access στη GPU του PS3 ειναι KOMMENO απο τη SONY σε hardware επιπεδο οποτε μπορουμε να εχουμε μονο software rendering.

Θες να μου πεις οτι παιζεις με software-assist-only Ν64 και Saturn εμουλατορια στο Linux/Win ή οπουδηποτε αλλου?

Δεν καταλαβαινω λοιπον προς τι η χαριτωμενη επιθεση.

Θα σε παρακαλουσα να βαλεις μια παλια S3 και να ριξεις ενα Yabause,ενα Zebra κτλ και πες μου τι βλεπεις.

Τελικα θα μου πεις πως πανε τα "μουλατορια" στο YellowDog/Ubuntu κτλ στο PS3?
 
Συνεχιζω να λεω πως ΟΛΟΙ σχεδον οι συγχρονοι emulators (KAI TO ΝULLDC!!!!) χρησιμοποιουν GPU.ΤΕΛΟΣ :D
Συμφωνω απολυτα - αλλα εξακολουθεις να μπερδευεις την ιδια την GPU και τη λειτουργια της με το 3D Accelerate κομματι της.


Το access στη GPU του PS3 ειναι KOMMENO απο τη SONY σε hardware επιπεδο οποτε μπορουμε να εχουμε μονο software rendering.
Το δεχομαι (προσωρινα) μεν αλλα απο σενα το ακουω - δεν το ηξερα πριν.


Τελικα θα μου πεις πως πανε τα "μουλατορια" στο YellowDog/Ubuntu κτλ στο PS3?
Γιατι να σου πω ? Εχω PS3 και δεν το θυμαμαι ? ή μηπως καιγεσαι να μαθεις για να τα βαλεις στο δικο σου PS3 ? Εσυ απλα θες να κανεις πλακα με το υποδεεστερο (για σενα) PS3 εναντι του εκπληκτικου (για σενα παλι) ΧΒΟΧ360. Αυτη η χαζοκοντρα ποσως με αφορα - σου απανταω μονο για οτι εχει σχεση με το GNU/Linux και τα οσα λανθασμενα λες καθε φορα.



Δεν καταλαβαινω λοιπον προς τι η χαριτωμενη επιθεση.
Επιθεση ? οχι δα...αλλα να σου πω πως αρχισε αυτη η ανταλλαγη αποψεων.
Ρωταει ο regardie

θέλω να ρωτήσω:1.Μπορει κάποιος να αλλάξει τον σκληρο δισκο στο PS3 και να βάλει έναν αλλο πχ 500GB?

2.είναι ευκολο να τρέξεις Linux? σε αυτό

3.Εχει emulators για παλια home computers (ναι για amiga λεω)
του απανταω

Παράθεση:3.Εχει emulators για παλια home computers (ναι για amiga λεω)

Ατοπη ερωτηση, απο τη στιγμη που θα τρεξεις Linux, εννοειται ναι.
και πετας εσυ το καλοδιατυπωμενο

ανευ υποστηριξης GPU...
με το οποιο προφανως εννοουσες οτι η SONY εχει κλειδωμενο το hardware rendering της GPU της κλπ κλπ - και ξαναλεω οτι αυτη η διατυπωση ειναι λαθος - μιας και η GPU ειναι ολοκληρο το chip και αυτο κανει και αλλες δουλειες εκτος απο το 3D - αλλα ακομα και ετσι ο Rigardie ρωτησε για την υπαρξη emus για παλια home micros (και την Amiga οκ) και εκει οπως πολυ σωστα σου απαντησε ο Captain Cal δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.
Εξαλλου μιας και θα (ξανα) αναφερεις την Amiga - στο Linux δεν υπαρχει το WinUAE αλλα ο αυθεντικος UAE ο οποιος μια χαρα τα καταφερνει να "στρεψει" τα γραφικα της ακομα (και) με software μεθοδο.

Κατα τα αλλα - μια απο τα ιδια - ειναι να μην "συζητησουμε" για λειτουργικα εμεις οι 2....αν ειναι να μου απαντησεις , κατσε 2 λεπτα να παω να τσιμπησω κατι γιατι νιωθω μια αδυναμια απο τη μακρα νηστεια....:biglaugh:
 
Μα δεν εχω τιποτα με Linux.Οπως σωστα παρατηρησες μιλαγα για το PS3.

H GPU ειναι κλειδωμενη και μονο η μιση μνημη (- τα reserved Megabytes) ειναι available στο Linux.

Δυστυχως δεν εχω σχεση με Linux forums αλλα εκει θα εχουν ενδειξεις για ποση μνημη μιλαμε...Αν ισχυουν τα παραπανω μιλαμε για ~140MB...

Το X απο τα λιγα που γνωριζω χρησιμοποιει direct rendering modes για να εχουμε αυτα τα σβελτα αποτελεσματα στο desktop.

Αν δεις το Quake3 port σε PS3 linux με software rendering να τρεχει windowed-low resolution-μονοψηφια frames θα αντιληφθεις τι εννοω...

Εισαι ειδικοτερος σε αυτα οποτε το αφηνω σε εσενα...
 
45690306qq3.jpg


IN THE END, THERE WILL BE ONLY ONE!

©2007/2008 GRM

:D :D:D
 
:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια.
:acoustic:

1103saliaria.jpg
 
Πολυ πιθανο να εχεις δικιο Πανο σχετικα με τη μνημη που μενει - αυτο ειναι κατι που δεν το ηξερα μιας και η δικη μου "επιθεση" αφορουσε αποκλειστικα το Linux και οχι συγκεκριμενα το PS3. Μια μικρη διορθωση μονο σε αυτα που εγραψες πιο πανω - δεν υπαρχει Quake3 port - το Quake τρεχει natively στο linux ελεω OpenGL.

DINO , ειναι PAL η εκδοση αυτη ? γιατι τον Πανο τον βλεπω μαυροασπρο :biglaugh:
 
Το συγκεκριμενο port ηταν αναγκαστικα software-rendered λογω του οτι δεν υπηρχε καπου να "κατσει" το OpenGL (δεν υπαρχει GPU virtulization (δεν ξερω αν ειναι ο σωστος ορος) απο το Cell)

και επαναλαμβανω οτι μιλω για PS3...το Q3 παιζει ωραιοτατα στο Linux
 
@AARDVARK. Έλιωσα λέμε

 


@Telamona. Απορώ γιατί ασχολείσαι ακόμα. Τροφή για console war ψάχνει μη μασάς. Αν ενδιαφερόταν ο Wally να μάθει για emulators και Linux θα το είχε κάνει σε ένα PC. Δε χρειάζεται να πάρει PS3 και να κοτσάρει YD πάνω.

Ειδικότερα για PS3+YD+Emulators φαντάζομαι ότι υπάρχουν αρκετά σημεία στο internet για να ενημερωθεί κάποιος.

@Wally. Ρε συ έγινες πατέρας δις, πότε θα βάλεις μυαλό? Πήγαινε άλλαξε καμιά πάνα και άσε τον κόσμο στην ησυχία του.

Το PR της Μ$ δουλεύει ακόμα και τις τελευταίες ώρες του χρόνου. Απίστευτο!
 
Γουσταρω console wars μεχρι τις 23:55. :headbang:

Shock πανε βαλε σε παρακαλω μια xvid ταινια στο ps3 και πες μας αποτελεσματα. :rofl:

:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια.
:acoustic:


Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια.
:acoustic:
 
:shout:Τelamonaaaaaaa

PS3 GPU Use in Linux

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=vuRLsB2q7QY]YouTube - PS3 GPU Use in Linux
 
U.F.O στα Βλαχικα!!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-cfqthnu1Kk]YouTube - U.F.O

Μπουαχαχαχαχαχα
 
Aπο απορίες το ξεκινήσαμε σε oufo το φτάσαμε ρε πού παμέ

¨)))
 
Δεν τα ειδα πολυ ανετα αυτα UFO πανω απο τα Βλαχικα....καποιο προβλημα με το Λογισμικο ελεγχου ?

Υπαρχουν πολλες αναφορες σχετικα...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=eNqPTOb31S8]YouTube - The blue screen of death (banned commercial??)
 
:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:


Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια.
:acoustic:


:acoustic: Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Καλη χρονια Χαρουμενη χρυση πρωτοχρονια. :acoustic:

http://www.youtube.com/watch?v=NUzIhyBseBE
 
ρε παιδιά εγω θελω να ρωτησω εαν γινεται να παιξεις ολα τα παιχνδιδια με πληκτρολογιο και ποντικι.........εγω νομιζω οτι γινεται να παιξεις μονο το unreal tournament.....τα αλλα δεν ξερω........μιπως το υποστιριζει μονο αυτο το παιχνιδι ??????........και κατι αλλο.......μπορεις να σινδεσεις οποιοδηποτε πληκτρολογιο και ποντικι με το play station 3

????????σας παρακαλω απαντιστε μου οσο πιο γρηγορα μπορειτε.... :) ........plz plz plz.....σας παρακαλω παρα πολυ εαν ξερετε να μου απαντισετε να μου στο email μου...

edafermosjunior@hotmail.com
 
Πίσω
Μπλουζα