Playstation Vita [Codename NGP]

47 προς 1 την προηγουμενη εβδομαδα στην Ιαπωνια!!

Last week, the Vita hit a new all-time low in the country, selling only 4,021 units. By comparison, the 3DS sold nearly 47 times that many, at 187,077.
Sony ξυπνα! Ανοιξε την πλατφορμα πριν βουλιαξει και σε βουλιαξει!

Με τετοια ισχυ θα ηταν το ονειρικο open source μηχανημα και θα πουλαγε παλεττες
 
Mε το τελευταίο exploit μπορείς να φορτώσεις όλα τα homebrew από psp. Που συμπεριλαμβάνει emus, προφανώς. Δεν βλέπω τη Sony να στεναχωρήθηκε ιδιαίτερα, θα δείξει βέβαια το κατά πόσο θα κοπιάσει για να βουλώσει τις τρύπες, αφού έχει ανοικτό μέτωπο και με το Ps3. Τα emus στο Vita είναι ότι ομορφότερο έχω δει πάντως, αφού τα games του megadrive και του snes απλά "ζωγραφίζουν" στην οθόνη του.

Όσοι έχουμε Vita bill, έχουμε να παίξουμε αρκετά παιχνίδια και δεν το πουλάμε !

AC3 Liberation, Call Of Duty Black Ops, NFS Most Wanted, Fifa 13, Street Fighter X Tekken. Τα Animal Cross που τρέχει στην πλαστικούρα του Jumbo δεν νομίζω να είναι στις προτεραιότητές μας...
 
Αυτό με τους emulators είναι όντως καλό. Εκμεταλλεύονται όμως την ταχύτητα του μηχανήματος? Το PSP εχει πολύ πράμα από emulators αλλά το πρόβλημά του ήταν πάντα η περιορισμένη δύναμή του, οπότε να υποθέσω ότι στο vita τα emulators τρέχουν γρηγορότερα και από ότι στο XBOX1?

Οσο για τα παιχνίδια... από ότι φαίνεται ο κόσμος προτιμάει τελικά να παίζει Animal Crossing (μιας και το ανέφερες) και γενικώς παιχνίδια που μπορεί να μην είναι τόσο εντυπωσιακά αλλά είναι κομμένα και ραμμένα για handheld (σε μία κονσόλα που έχει κάτι διαφορετικό τουλάχιστον) παρά downgarded ports από PS3. Φαίνεται ότι τα ρηχά games που ανέκαθεν ήταν φτιαγμένα για να παίζουν σε μεγάλη οθόνη σαλονιού (και να σε κρατούν απασχολημένο με τα γραφικά) δεν τραβάνε τόσο την προσοχή όσο χρειάζεται ώστε να κολλήσεις πάνω από μία μικρή οθόνη. Όπως, αντίστροφα, ένα Advance Wars ίσως θα κούραζε πολύ να το παίζεις στην τηλεόραση του σαλονιού σου ενώ στα GBA - DS κολλάς για ώρες.

Οπότε, στο τέλος, το Vita πάλι θα βασιστεί στο hardware αποκλειστικά για να πουλήσει σαν homebrew machine, όπως συνέβη και με το PSP κατά ένα μεγάλο ποσοστό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εις ανωτερα φιλε other_reality ευχομαι να παιζεις και παιχνιδια απο Atari 2600 στο πανισχυρο φορητο σου γιατι εκει καταντησε να το διαφημιζεται επειδη παιζει καλα παιχνιδια του snes και megadrive παιχνιδια δηλαδη της NINTENDO και της sega.Ωσο για τα παιχνιδια που αναφερεις βλεπω ποσο πολυ ενδιαφερουν τον κοσμο απο της πωλησεις τους.Πιο αδιαφορα δεν θα μπορουσαν να ειναι.Γιαυτο λοιπον καθηστε κατω απο την παλστικουρα του jumbo των 22 εκκατομυριων πωλησεων και των αποκλειστικοτητων που ουτε στα ονειρα σας θα δειτε και παιξτε super mario,Donkey kong και sonic για να λετε οτι επιασαν και σε κατι τοπο τα λεφτα σας.
 
Μα κάθε φορά ρε σύ Bill τα ίδια λέμε. Άλλα γούστα το ένα, άλλα το άλλο. Αδιάφορα είναι για μένα τα games του 3ds, ναι, εγώ θέλω να παίζω φορητά uncharted και full ports των beat'em'ups, των FIFA και Need for Speed, και απλώς τα συμπληρώνω με κανα emu για το χαλαρό. Κανα Super Sidekicks στην τουαλέτα ας πούμε. Τί με νοιάζει άμα "τσιμπάει" ή όχι στις πωλήσεις. Όπως δεν σου κάθεται εσένα το Vita, που με τόσο μένος το κράζεις, άλλο τόσο γελάω εγώ με την αλλήθωρη πλαστικούρα. Δεν θέλω να παίζω καρτουνίστικα jrpg και αλλήθωρα mario, πως να το κάνουμε τώρα !

@Imgema, τα emus τρέχουν προς το παρόν πάνω στα cores των psp εκδόσεων, και σε περιβάλλον emulated psp. Συνεπώς, είναι ακριβώς όπως ήταν στο PSP με τη διαφορά της οθόνης, τη δυνατότητα εισαγωγής touch σε αντιστοιχία με πλήκτρο, του color system και του hardware bilinear filtering. Απλώς πρέπει να δεις τη ζωντάνια της εικόνας για να το πιστέψεις. Μπορεί κανείς να το διαπιστώσει αυτό και με retro συλλογές μέσω του PSN, όπως αυτή του Megadrive που έχω αναφέρει στο παρελθόν, αν βαριέται να μπλέξει με exploits.
 
Other_Reality είπε:
Μα κάθε φορά ρε σύ Bill τα ίδια λέμε. Άλλα γούστα το ένα, άλλα το άλλο. Αδιάφορα είναι για μένα τα games του 3ds, ναι, εγώ θέλω να παίζω φορητά uncharted και full ports των beat'em'ups, των FIFA και Need for Speed, και απλώς τα συμπληρώνω με κανα emu για το χαλαρό. Κανα Super Sidekicks στην τουαλέτα ας πούμε. Τί με νοιάζει άμα "τσιμπάει" ή όχι στις πωλήσεις. Όπως δεν σου κάθεται εσένα το Vita, που με τόσο μένος το κράζεις, άλλο τόσο γελάω εγώ με την αλλήθωρη πλαστικούρα. Δεν θέλω να παίζω καρτουνίστικα jrpg και αλλήθωρα mario, πως να το κάνουμε τώρα !
Συμφωνω απολυτα σε ολα ωσα λες φιλε και εχεις απολυτο δικειο στο κομματι του γουστα ειναι αυτα και ο καθενας περνει οτι θεωρει πιο κοντα στα δεικα του απλα δεν μπορω να ακουω ανθρωπους να λενε οτι το vita ειναι πετυχημενο γιατι η δεν ξερουν τι τους γεινεται η ζουνε σε καποιο παραληλο συμπαν που το vita ειναι πρωτο σε πωλησεις.Και μενα οι πωλησεις δεν ειναι κατι που βλεπω πρωτα απ'ολα αλλα οπως και να το κανουμε παιζουν τεραστιο ρολο γιατι ειναι ο βασικοτερος λογος που ολοι σφαζονται να κυκλοφορησουν αποκλειστικοτητες στο 3DS ενω στο vita περα απο ελαχιστες ολα τα αλλα ειναι ports και μπορει εσυ να μην εχεις προβλημα αλλα η πλοιοψηφια φωναζει γιαυτο το θεμα και δεν γουσταρουν να παιζουν ports απο το ps3 αλλα θελουν καινουργια παιχνιδια που λογο των ανυπαρκτων πωλησεων του vita δεν προκυται να τα δουν ποτε.Θα δουν μονο κανενα που θα το φτιαξει η ιδια η sony.
 
Other_Reality είπε:
είναι ακριβώς όπως ήταν στο PSP με τη διαφορά της οθόνης, τη δυνατότητα εισαγωγής touch σε αντιστοιχία με πλήκτρο, του color system και του hardware bilinear filtering. Απλώς πρέπει να δεις τη ζωντάνια της εικόνας για να το πιστέψεις. Μπορεί κανείς να το διαπιστώσει αυτό και με retro συλλογές μέσω του PSN, όπως αυτή του Megadrive που έχω αναφέρει στο παρελθόν, αν βαριέται να μπλέξει με exploits.
Είχα δει την οθόνη του Vita από νωρίς και μου άρεσε η ποιότητα (αν και το uncharted που είδα είχε πολλά "jaggies"). Δεν έχω δει παιχνίδι με γραφικά τύπου 2D SNES κλπ, όμως έχω δει σε Galaxy S3 που αγόρασε πρόσφατα ένας φίλος και είναι μέχρι στιγμής ότι καλύτερο έχω δει σε χρώματα, φωτισμό και contrast σε μικρή οθόνη. Να φανταστώ ότι στο Vita μιλάμε για παρόμοια ποιότητα? Γιατί για καλύτερη μου φαίνεται δύσκολο.
 
Imgema είπε:
Είχα δει την οθόνη του Vita από νωρίς και μου άρεσε η ποιότητα (αν και το uncharted που είδα είχε πολλά "jaggies"). Δεν έχω δει παιχνίδι με γραφικά τύπου 2D SNES κλπ, όμως έχω δει σε Galaxy S3 που αγόρασε πρόσφατα ένας φίλος και είναι μέχρι στιγμής ότι καλύτερο έχω δει σε χρώματα, φωτισμό και contrast σε μικρή οθόνη. Να φανταστώ ότι στο Vita μιλάμε για παρόμοια ποιότητα? Γιατί για καλύτερη μου φαίνεται δύσκολο.
Το Vita έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη, αλλά μικρότερη σε ανάλυση. Σε χρώματα και contrast είναι περίπου ίδιες μιας και τα έχω συγκρίνει από κοντά. Δεν έχω δοκιμάσει 2d retro games στο S3 μιας και ήταν φίλου "nongamer", το Vita όμως κατάφερε και παραγκώνισε με άνεση το PSP μου, που εκτελούσε μέχρι πρότινος τα "φορητά" emu-χρέη.
 
Wally είπε:
47 προς 1 την προηγουμενη εβδομαδα στην Ιαπωνια!!

Sony ξυπνα! Ανοιξε την πλατφορμα πριν βουλιαξει και σε βουλιαξει!

Με τετοια ισχυ θα ηταν το ονειρικο open source μηχανημα και θα πουλαγε παλεττες
Ακριβώς αυτό!!

Από τότε που ανακοινώθηκε έλεγα ότι ΠΡΕΠΕΙ να του έχει τουλάχιστον Android!

Πραγματικά είναι κρίμα ένα τέτοιο μηχάνημα να ξεφτιλίζεται με έναν τέτοιο τρόπο, και η εταιρία του να μην κάνει η να μην μπορεί να κάνει τίποτα..
 
Άν θέλει πωλήσεις η $ony, πρέπει να ρίξει σημαντικά την τιμή.

Και το 3DS χάλια πήγε αρχικά, μέχρι που το ξανασκέφτηκε η Nintendo και έκανε μείωση τιμής 30% και βάλε. Τουλάχιστον είχε το μυαλό να το κάνει γρήγορα και όχι να περιμένει μια διετία, οπότε το μηχανάκι πήρε γρήγορα τα πάνω του.

Αν το Vita είχε 200ρι και όχι 300ρι, ίσως είχε ελπίδες για κάτι καλύτερο. Τώρα αν παγιδεύτηκε στο "σούπερ" hardware και δεν μπορεί να ρίξει την τιμή, ας πρόσεχε...
 
Maddog είπε:
Τώρα αν παγιδεύτηκε στο "σούπερ" hardware και δεν μπορεί να ρίξει την τιμή, ας πρόσεχε...
Μια ζωή όλοι οι ανταγωνιστές της Nintendo, όταν πάνε να την ανταγωνιστούν στην αγορά των φορητών κάνουν το ίδιο λάθος και πάντα την πατάνε. Ακόμα δεν έχουν μάθει ότι τα φοβερά specs (σε φορητό) ενδιαφέρει μόνο τους gadgetάκιδες (οι οποίοι τώρα έχουν και τα smartphone γι αυτήν την δουλειά μιας και είναι πιο "in", άσχετα αν τα παιχνίδια είναι επιπέδου free newgrounds flash games). Λίγοι gamers (που δεν τους τρέχουν από τα μπατζάκια) θα πάνε να δώσουν παραπάνω ή τα ίδια λεφτά που θα έδιναν για να πάρουν μία κονσόλα σαλονιού (πχ PS3 σε αυτήν την περίπτωση) ώστε να πάρουν ένα φορητό και μάλιστα της ίδιας εταιρίας, πόσο μάλλον όταν το software δεν έχει αρκετή διαφορά και αποτελείται από downgraded ports της σαλονο-κονσόλας.

Στα μάτια ενός gamer η κονσόλα του σαλονιού (ή ο επιτραπέζιος υπολογιστής) πάντα ήταν και πάντα θα είναι η πλατφόρμα του "απαιτητικού" gaming με τα τρομερά γραφικά, μεγάλη οθόνη, 5.1 ήχο κλπ που χρειάζονται για να ζήσει κάποιος την εμπειρία του gaming στο μέγιστο. Αρα εκεί τα σκας. Το φορητό όμως είναι κάτι δευτερεύον για όταν δεν μπορείς να είσαι στο σπίτι. Αρα ο gamer πρώτα θα ξοδέψει για το σαλόνι και μετά για το λεωφορείο. Αυτό πιστεύω ότι υπάρχει στο υποσυνείδητο των περισσότερων gamers (οι gadgetάκιδες δεν είναι gamers γι αυτό πουλάνε και τα smartphones).

Λες γι αυτό η Nintendo κρατάει πάντα μία διαφορά στην τιμή από την "μεγάλη" κονσόλα της με την φορητή της ίδιας γενιάς? Μήπως δεν έριχνε τόσα χρόνια την τιμή του Wii για να μην παγώσει τις πωλήσεις του DS? Μάλλον γι αυτό δεν πρόκειται να δούμε την τιμή του WiiU να πέφτει αν δεν πέσει ανάλογα και η τιμή του 3DS ώστε να έχουν μία διαφορά ασφαλείας. Αυτή η αναλογία νομίζω βοηθάει στις ισορροπημένες πωλήσεις μεταξύ φορητής και επιτραπέζιας κονσόλας μίας εταιρίας.

Όλα αυτά συν τα exclusives φυσικά. Ίσως το πιο σημαντικό αλλά όλα μαζί μετράνε. Είναι αυτό που λένε "it adds up".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι εξαιρετικό μηχάνημα, βολεύει σε κάμποσα πράγματα (εξαιρετικός media player, youtube, skype, facebook, tweeter, browser), έχει εξαιρετικό compatible library (PSP, PSone, minis, cross-play/buy με Ps3), remote play, ζόρικο build quality, dual touch surfaces, τραβάει ικανοποιητικό βίντεο και φωτογραφίες. Μην μπλέκουμε τα portable μηχανήματα με τα σαλονάτα. Τα σαλονάτα δεν έχουν οθόνη (ακριβή κιόλας), κάμερες, γυροσκόπια, ηχεία, touch, ενσωματωμένα controls, υποδοχές για κάρτες, και όλα να χωράνε στη τσέπη (του μπουφάν έστω).

Απλά χρειάζεται μερικά shmups και oldschool arcade games για να γίνει τέλειο (για μένα !) Ένα port του Sine Mora θα ήταν κούκλα, προς το παρόν τη βγάζω με το ΧΕΧΕΧ απο το Salamander Portable compilation. To υπόλοιπο library του είναι προς το παρόν υπερ-αρκετό για κάποιον που ξοδεύει φυσιολογικά χρήματα για τα games του, και δεν υπάρχει τρανταχτή απουσία από genres. Έχει για όλους.

Οι αμιγκάδες πάρτε και ένα πλήρες oldschool Alien Breed σε τιμή φραπέ :

http://www.thesixthaxis.com/2012/11/14/review-alien-breed-ps-vita/
 
Other_Reality είπε:
Είναι εξαιρετικό μηχάνημα, βολεύει σε κάμποσα πράγματα (εξαιρετικός media player, youtube, skype, facebook, tweeter, browser), έχει εξαιρετικό compatible library (PSP, PSone, minis, cross-play/buy με Ps3), remote play, ζόρικο build quality, dual touch surfaces, τραβάει ικανοποιητικό βίντεο και φωτογραφίες. Μην μπλέκουμε τα portable μηχανήματα με τα σαλονάτα. Τα σαλονάτα δεν έχουν οθόνη (ακριβή κιόλας), κάμερες, γυροσκόπια, ηχεία, touch, ενσωματωμένα controls, υποδοχές για κάρτες, και όλα να χωράνε στη τσέπη (του μπουφάν έστω).
Απλά χρειάζεται μερικά shmups και oldschool arcade games για να γίνει τέλειο (για μένα !) Ένα port του Sine Mora θα ήταν κούκλα, προς το παρόν τη βγάζω με το ΧΕΧΕΧ απο το Salamander Portable compilation. To υπόλοιπο library του είναι προς το παρόν υπερ-αρκετό για κάποιον που ξοδεύει φυσιολογικά χρήματα για τα games του, και δεν υπάρχει τρανταχτή απουσία από genres. Έχει για όλους.

Οι αμιγκάδες πάρτε και ένα πλήρες oldschool Alien Breed σε τιμή φραπέ :

http://www.thesixthaxis.com/2012/11/14/review-alien-breed-ps-vita/
Για τα περισσοτερα απο αυτα που λες εχω το κινητο μου που κανει ακριβως τα ιδια πραγματα και αντι να παιζω ports εδω παιζω τα κανονικα στο ps3.Γιαυτο και προτιμαει οπως φαινεται ο περισσοτερος κοσμος το 3DS γιατι πολυ απλα θα παιξει παιχνιδια με ολη την σημασια της λεξεως οπως και αποκλειστικοτητες που δεν εχει κανενας αλλος.
 
metalcandyman είπε:
Για τα περισσοτερα απο αυτα που λες εχω το κινητο μου που κανει ακριβως τα ιδια πραγματα και αντι να παιζω ports εδω παιζω τα κανονικα στο ps3.Γιαυτο και προτιμαει οπως φαινεται ο περισσοτερος κοσμος το 3DS γιατι πολυ απλα θα παιξει παιχνιδια με ολη την σημασια της λεξεως οπως και αποκλειστικοτητες που δεν εχει κανενας αλλος.
Βασικά αν το καλοσκεφτείς, σε μια αγορά που τα smarphones κερδίζουν όλο και περισσότερο έδαφος, για να επιβιώσει μία φορητή κονσόλα θα πρέπει να έχει κάτι το διαφορετικό. Αμα είχε κάποιος ήδη ένα καλό smartphone ποια κονσόλα θα αγόραζε? Νομίζω ότι το Vita δεν έχει πολλές διαφορές, βέβαια τα 2x analog που έχει του επιτρέπει να παίζει παιχνίδια που στο smartphone ούτε για πλάκα δεν θα τα έπαιζες σωστά αλλά και πάλι πιστεύω ότι παίζει μεγαλύτερο ρόλο η μικρότερη τιμή του 3DS και η 3D οθόνη χωρίς γυαλιά η οποία είναι κάτι μοναδικό μέχρι στιγμής. Γενικώς με το 3DS έχεις την αίσθηση ότι είναι τελείως διαφορετικό μηχάνημα από ένα smartphone ενώ το Vita έχει πάρα πολλές ομοιότητες. Οπότε ο κάτοχος smartphone ίσως νιώσει ότι θα δώσει ένα σωρό λεφτά για να πάρει κάτι που μοιάζει πολύ με αυτό που ήδη έχει.
 
Imgema είπε:
Οπότε ο κάτοχος smartphone ίσως νιώσει ότι θα δώσει ένα σωρό λεφτά για να πάρει κάτι που μοιάζει πολύ με αυτό που ήδη έχει.
Αυτο ακριβως λεω και γω.Εχοντας το κινητο που εχω αλλα και ps3 δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να παρω psvita.3DS ομως πηρα πρωτη μερα γιατι τα παιχνιδια που παιζω σαυτο δεν υπαρχουν πουθενα και κυριως δεν θυμιζει σε τιποτα κινητο.
 
Το Vita είναι κονσόλα και μετά gadget. Φυσικό είναι να έχει ταυτόσημες λειτουργίες με αυτές των κινητών. Έξυπνη συσκευή θεωρείται και αυτή. Με τη λογική αυτή, ούτε PC χρειάζομαι αφού έχει browser και mail client το κινητό, παίζει παιχνίδια κλπ...

Εννοείται ότι μέσα στο 2012 αυτές οι λειτουργίες είναι αυτονόητες
 
Other_Reality είπε:
Με τη λογική αυτή, ούτε PC χρειάζομαι αφού έχει browser και mail client το κινητό, παίζει παιχνίδια κλπ...
Μα αυτό ισχύει, τουλάχιστον για τον casual user, δηλαδή την πλειοψηφία. Δεν μιλάω για μένα και για σένα. Δεν χρειάζεται να έχει ο casual user και PC αν έχει smartphone αφού ότι κάνει με το ένα κάνει και με το άλλο. Και όταν θα μπορούν να συνδεθούν και με μεγάλη οθόνη και πληκτρολόγιο δεν θα υπάρχει κανένας λόγος γι αυτούς να έχουν PC. Η μόνη διαφορά είναι στις απαιτήσεις. Πιστεύω ότι στο τέλος τα PC θα καταλήξουν να πουλάνε μόνο στους χρήστες που ξέρουν να τα ξεζουμίζουν και να τα χρησιμοποιούν και δεν τους αρκεί το smartphone, δηλαδή στους advanced users.
 
Φυσικά για κάποιον ένα κινητό καταργεί πολλά, όταν δεν είναι power user. Οι τεχνολογίες όμως προχωράνε, και κάθε εταιρεία hardware πρέπει να πιάνει το σφυγμό των εξελίξεων. Στην μάχη των handhelds, είναι και τα κινητά κάτι που γνωρίζουν πολύ καλά η Sony και η Nintendo. Η Sony με το Vita προσπάθησε να φτιάξει ένα μηχάνημα που ναι μεν δεν θα αποξενώσει τους mobile users, αλλά θα πάει και ένα επίπεδο παραπέρα προσθέτοντας τα χαρακτηριστικά του Playstation. Αρχικά μπήκε στο χώρο με το λεγόμενο Playstation Mobile (fail κατά τη γνώμη μου) και έπειτα έβγαλε στην αγορά το Vita, σε μια προσπάθεια να τα βάλει όλα αυτά σε ένα πακέτο. Εξάλλου, πρώτα δείγματα με μερικά free software όπως το paint, δείχνουν ότι την νοιάζει να είναι "πολυμηχάνημα" το Vita, απλώς δεν έχει προβεί στον συνήθη "βομβαρδισμό" της με software όπως με προηγούμενες κονσόλες.

Οι devs γνωρίζουν ότι η αγορά στα κινητά με τα freemium, τα ads και φυσικά τα μικρά κόστη είναι με μικρότερο ρίσκο απ'ότι σε μια αμιγώς gaming πλατφόρμα, κάτι που σκάει μύτη και στο Vita, με freemium games όπως το Blitz (μεγάλο κόλλημα BTW), η φθηνά παιχνιδάκια ,κάποιες φορές φθηνά στο μάτι και μόνο -όπως το ολόφρεσκο Alien Breed που ανέφερα παραπάνω-. Η αγορά του 40ευρου είναι που πάσχει, αφού για να δώσεις πλέον τέτοιο ποσό, περιμένεις την υπερπαιχνιδάρα που θα στα δείξει όλα. Ποιός όμως θα κάνει develop τέτοια games, και να τα βάλει -με ρίσκο- στο Vita αντί στο PS3/360 ; Προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει. Άν συνεχίσουν να βγαίνουν καλά και φθηνά digital distros μια χαρά τη βρίσκω. To escape plan προσπαθώ ακόμα να το τερματίσω, και είναι υπόδειγμα εκμετάλλευσης του Vita. Στοίχισε 13 ευρώ, και 2 ευρώ το expansion με άλλο τόσο περιεχόμενο.
 
Other_Reality είπε:
Απλά χρειάζεται μερικά shmups και oldschool arcade games για να γίνει τέλειο (για μένα !) Ένα port του Sine Mora θα ήταν κούκλα
OK, τελικά κάποιος στη Sony διαβάζει τα posts μου. Διαθέσιμο το Sine Mora στο PSVita/PS3, κάτσε να οργανώσω τις προτάσεις μου μπάς και ακουστούν και άλλες ευχές !!!
 
Πίσω
Μπλουζα