Playstation Vita [Codename NGP]

Εξτρα λεπτομερειες στο PDF
 
Το psp το απεχθανομαι δεν το αγορασα ποτε δεν με νοιαζη να το αγορασω και αμφιβαλω αν εχει πανω απο 5 παιχνιδια που να αξιζουν.Το vita φαινεται να αξιζει και αν δω ενδιαφεροντα παιχνιδια τοτε μονο θα το αγορασω.
 
Η κονσόλα φαίνεται ωραία και δυνατή. Τα smartphones θα χρειαστούν κάμποσα χρόνια για να την φτάσουν σε επιδόσεις. Και να την φθάσουν, δύσκολα θα βγάλουν ισάξια παιχνίδια.

Προβλέπω λαμπρό μέλλον για την νέα φορητή κονσόλα της Sony.
 
divined είπε:
Η κονσόλα φαίνεται ωραία και δυνατή. Τα smartphones θα χρειαστούν κάμποσα χρόνια για να την φτάσουν σε επιδόσεις.
To iPad έχει το ίδιο πρακτικά hardware αλλά τους μισούς πυρήνες και έχει βγει εδώ και 5 μήνες. Τον καιρό που θα κυκλοφορήσει το psp στην Ευρώπη θα περιμένουμε το επόμενο μοντέλο που λογικά (όπως πάνε τα πραγματα θα έχει τους άλλους 2. Το iphone 5 έχει το ίδιο hardware επίσης. Αρχές του 2012 θα έρθουν τα Tegra 3.

Τα smartphones διπλασιάζουν (τουλάχιστον) την ταχύτητα τους κάθε χρόνο, αυτό δεν συμβαίνει με το PSP, δεν γίνεται κάθε χρόνο να βγαίνει καινούριο.

Edit: σήμερα διάβαζα την ανακοίνωση της Qualcomm. 2.5 Ghz 4-core επεξεργαστές για το 2012. Επίσης η Intel μπαίνει στο παιχνίδι και συνεργάζεται άμεσα με την Google....

divined είπε:
Και να την φθάσουν, δύσκολα θα βγάλουν ισάξια παιχνίδια.
Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε! Με 1-2 video demos του PSP έβγαλες αυτό το συμπέρασμα;

divined είπε:
Προβλέπω λαμπρό μέλλον για την νέα φορητή κονσόλα της Sony.
Μακάρι, κι εγώ μαζί σου, αλλά ειλικρινά δεν το βλέπω. Έχει περάσει ο καιρός των dedicated φορητών παιχνιδομηχανών.
 
metalcandyman είπε:
Το psp το απεχθανομαι δεν το αγορασα ποτε δεν με νοιαζη να το αγορασω και αμφιβαλω αν εχει πανω απο 5 παιχνιδια που να αξιζουν.
Εγώ το λάτρεψα και είναι μακράν απο τα πιό "λιωμένα" κονσόλια που είχα ποτές. Πάρα πολλά παιχνίδια που αξίζουν, σύν τις ταινίες και τα mp3 που κατα καιρούς με εξυπηρετούσε (και ακόμα δηλαδή). Πρέπει να είμαι και απο τους λίγους που αγόραζαν UMD ταινίες. Και ΟΚ, η κοπέλα μου έχει iphone και εγώ android, έχω παίξει και δεί αρκετά, παρόλα αυτά τίποτα δέν συγκρίνεται με God of War, Gran Turismo, Wipeout, Tekken, WRC και Grand Theft Auto, μεταξύ πολλών-πολλών άλλων (Όπως πχ ολόκληρη η βιβλιοθήκη του PS1) . Δέν αναφέρω κάν τα emulators για να μείνουμε στο θέμα. (ούπς, μόλις τα ανέφερα). Tώρα που ανεβαίνει το hardware στα κινητά (και το gaming μαζί του) είναι η πλέον κατάλληλη στιγμή για μια αληθινή φορητή παιχνιδομηχανή.

Συνεπώς το Vita στα δικά μου μάτια, έρχεται να καλύψει το κενό του PSP, και νομίζω ότι θα τα καταφέρει εύκολα. Σε προσωπικό επίπεδο δέν με καλύπτει το gaming στο κινητό, με κατα κύριο λόγο casual παιχνίδια αφής. Είναι εξαιρετικά για την τουαλέτα (Fruit Ninja, pyramid, ακόμα και το Dead Space και το Rage HD) όμως δέν έχουν την αίσθηση της κονσόλας, όπως τουλάχιστον εγώ την θέλω.

Εμπορικά η κόντρα μπορεί να είναι Ds - κινητά, σε gaming αξία όμως νομίζω ότι θα είναι Vita και όλα τα άλλα.
 
Αν και εχθρος του Playstation, εχω λιωσει το 100αρη PSP. Φοβερη homebrew κοινοτητα, μετρια commercial παιχνιδια...δεν μπορει να τα εχεις ολα. Must για το καλοκαιρι.

Το Vita εχει εξαιρετικα specs, μεγαλη διαφαινομενη υποστηριξη απο τα software houses και προπαντων...PADS :) (τα κινητα ειναι για να τηλεφωνεις)
 
Other_Reality είπε:
Εγώ το λάτρεψα και είναι μακράν απο τα πιό "λιωμένα" κονσόλια που είχα ποτές. Πάρα πολλά παιχνίδια που αξίζουν, σύν τις ταινίες και τα mp3 που κατα καιρούς με εξυπηρετούσε (και ακόμα δηλαδή). Πρέπει να είμαι και απο τους λίγους που αγόραζαν UMD ταινίες. Και ΟΚ, η κοπέλα μου έχει iphone και εγώ android, έχω παίξει και δεί αρκετά, παρόλα αυτά τίποτα δέν συγκρίνεται με God of War, Gran Turismo, Wipeout, Tekken, WRC και Grand Theft Auto, μεταξύ πολλών-πολλών άλλων (Όπως πχ ολόκληρη η βιβλιοθήκη του PS1) . Δέν αναφέρω κάν τα emulators για να μείνουμε στο θέμα. (ούπς, μόλις τα ανέφερα). Tώρα που ανεβαίνει το hardware στα κινητά (και το gaming μαζί του) είναι η πλέον κατάλληλη στιγμή για μια αληθινή φορητή παιχνιδομηχανή.
Συνεπώς το Vita στα δικά μου μάτια, έρχεται να καλύψει το κενό του PSP, και νομίζω ότι θα τα καταφέρει εύκολα. Σε προσωπικό επίπεδο δέν με καλύπτει το gaming στο κινητό, με κατα κύριο λόγο casual παιχνίδια αφής. Είναι εξαιρετικά για την τουαλέτα (Fruit Ninja, pyramid, ακόμα και το Dead Space και το Rage HD) όμως δέν έχουν την αίσθηση της κονσόλας, όπως τουλάχιστον εγώ την θέλω.

Εμπορικά η κόντρα μπορεί να είναι Ds - κινητά, σε gaming αξία όμως νομίζω ότι θα είναι Vita και όλα τα άλλα.
Δεν διαφωνουμαι σε κατι φιλε other_reality και γω εχω iphone αλλα ειμαι της ιδιας αποψης μς σενα οτι τα παιχνιδια που εχει ειναι για την τουαλετα εκτος το chaos ring το eternal darkness και την τρισδιαστατη μεταφορα του εκπληκτικου final fantsy iii που και τα τρεια και πιο πολυ το τελευταιο τα εχω λιωσει.Aπλα δεν ειχα λογο να παρω μια φορητη κονσολα και να παιζω ολοκληρη την βιβλιοθηκη του ps1 απο την στιγμη που βαρεθηκα να τα παιζω στο ιδιο το ps1(γιαυτο το λογο επισης ποτε δεν θα επερνα το γελοιο xperia play).Ωσο για τους emulators δεν ξερω την ποιοτητα τους αλλα αν ειναι σε πολυ καλα επιπεδα τοτε θα το επερνα μονο και μονο γιαυτο.
 
Wally είπε:
Αν και εχθρος του Playstation, εχω λιωσει το 100αρη PSP. Φοβερη homebrew κοινοτητα, μετρια commercial παιχνιδια...
Για την homebrew κοινότητα εννοείται πως θα συμφωνήσω, τα μέτρια εμπορικά παιχνίδια, δέν μου κάθεται, με την καμμία όμως ! Μέτρια δηλαδή ώς προς τί ; Δέν νομίζω ότι συγκρίνονται ούτε με του DS, ούτε φυσικά με των κινητών. Ούτε τεχνικά τα λές μέτρια, αλλα ούτε και σε production values/gameplay και γενική αξία. Δηλαδή - άσε τα God of war..βαρέθηκα να τα αναφέρω συνέχεια - το Metal Gear Peace Walker, Tekken 6, Grand Turismo, Socom Fireteam Bravo 3,Ace Combat Joint Assault , Parasite Eve 3rd Birthday, Little Big Planet, Resistance Retribution, σύν τα πολλά και καλά που παίζουν σε PSN (είτε minis, είτε PS1, υπάρχουν παιχνίδια διαμάντια εκει μέσα) τα θεωρείς μέτρια ; Και να φανταστείς ότι επειδή σιχαίνομαι το είδος των jrpg's, έχω χάσει και αυτά τα παιχνίδια του είδους που παίζουν στο PSP, και -λένε- ότι είναι εξαιρετικά ( FF, Tactics ogre, Monster hunter κλπ).
Τέλοσπάντων, ακούγομαι σαν fanboy το ξέρω, αλλα θεωρώ gaming αδικία το να λέμε ότι έχει μέτρια παιχνίδια αυτή η κονσόλα, αφού άμα το καλοκοιτάξεις έχει σχεδόν τα πάντα απο τα μεγάλα franchises (τα οποία είναι κατα κύριο λόγο της Sony, οπότε λογικά δέν θα έβλεπε κανείς halo ή Forza στο PSP)
 
Box Art!

vita_boxart-574x741.jpg
 
ωραίο κουτάκι,μου αρέσει και το μπλε.δεν θα ταιριάζουν όμως όλα τα box art με το κουτί,όπως συμβαίνει και με το xbox360....

γι'αυτό ίσως θα ήταν καλύτερο να βάλουν πιο ουδέτερους χρωματισμούς.
 
Ωραίο φαίνεται ! Θυμίζει κουτί απο Blu-Ray. Το φλασάκι θα είναι το φορμάτ τελικά ε ? Ευτυχώς γιατί ανησυχούσα για μονάχα download (βλέπε go). Αυτό είναι και καλό νέο για την αγορά μεταχειρισμένων (εκτός και άν χώσουν τίποτα χαζά κλειδώματα όπως έκανε η Capcom με το RE για το 3DS) Για αυτά ξέρουμε τίποτα (χωρητικότητα, τύπος κλπ) ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Other_Reality είπε:
Ωραίο φαίνεται ! Θυμίζει κουτί απο Blu-Ray. Το φλασάκι θα είναι το φορμάτ τελικά ε ? Ευτυχώς γιατί ανησυχούσα για μονάχα download (βλέπε go). Αυτό είναι και καλό νέο για την αγορά μεταχειρισμένων (εκτός και άν χώσουν τίποτα χαζά κλειδώματα όπως έκανε η Capcom με το RE για το 3DS) Για αυτά ξέρουμε τίποτα (χωρητικότητα, τύπος κλπ) ;
νομίζω ότι αρχικά είχαν πει για χωρητικότητες 2-4-8 gb με μεγαλύτερες χωρητικότητες να ακολουθούν στο μέλλον
 
Πάντως ρε παιδιά, το επιχείρημα ότι το PSP VISTA, δεν θα πιάσει επειδή υπάρχουν τα smartphones, Μου θυμίζει το αντίστοιχο επιχείρημα για τα pc vs consoles.

VIVA VITA!!

:D
 
divined είπε:
Πάντως ρε παιδιά, το επιχείρημα ότι το PSP VISTA, δεν θα πιάσει επειδή υπάρχουν τα smartphones, Μου θυμίζει το αντίστοιχο επιχείρημα για τα pc vs consoles.
VIVA VITA!!

:D
btw,αν ισχύει αυτό που λέει εδώ δεν νομίζω να έχει λόγους να φοβάται ιδιαίτερα :)
 
Είναι managed κώδικας και δεν είναι ελεύθερος. Ο σκοπός είναι να τρέχουν και στο Android, οπότε καταλαβαίνετε, δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί η ισχύς του Vita.
 
Shock είπε:
Είναι managed κώδικας και δεν είναι ελεύθερος. Ο σκοπός είναι να τρέχουν και στο Android, οπότε καταλαβαίνετε, δεν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί η ισχύς του Vita.
μα έτσι κι αλλιώς δεν έχει εφαρμογή που θα δίνει πρόσβαση σε πιο "lighthearted" παιχνίδια; εννοείται πως δεν θα εκμεταλλεύονται την ισχύ του psv,απλώς έτσι θα είναι πιο εύκολη η μεταφορά τους μεταξύ των δύο συστημάτων.

κάτι που δεν κατάλαβα,θα είναι απλώς εύκολη η μεταφορά ή θα δίνει επιπλέον και δυνατότητες cross platform (?) multiplayer ; (τα διάβασα σε eurogamer και byteme αντιστοιχα)
 
Και εγώ από δω τα διάβασα. Δε ξέρω κάτι περισσότερο
 
ε,δεν έχουμε παρά να περιμένουμε (δυστυχώς :( ). το μόνο σίγουρο είναι ότι το xperia play θα αποκτήσει λόγο ύπαρξης :D
 
Με τέτοιο hardware? Δε ξέρω..
 
Πίσω
Μπλουζα