Playstation Vita [Codename NGP]

Εννοώ αφού δεν έχει άλλο media να πληρώσεις το κόστος του, αλλά είναι καθαρά downloadable, γιατί πρέπει να το ξαναπληρώσεις?

Και αν πάρεις και ένα δεύτερο NGP? θα το πληρώσεις και τρίτη φορά;
 
Αντωνη μου με ολη την ευγενεια που με διακρινει δεν σε υποχρεωνει κανεις να παρεις το καινουργιο PSP Vita και να ξαναπληρωσεις πραγματα που εχεις ηδη αγορασει,μπορεις να μεινεις με το παλιο σου και να παιζεις εκει τα umd σου. :p
 
Φυσικά και μπορείς, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, το καταλαβαίνεις φαντάζομαι.

Και ω ναι NGP θα ήθελα να πάρω, απλά είναι κάποια πράγματα στραβά και δεν είναι κακό να τα τονίζουμε.

Καταναλωτές είμαστε :)
 
Γιατι βρε ντωνη ειναι στραβα,επρεπε να τα δωσει τζαμπα; να ειχε HD-umd η Umd-super θηκη να εχεις ενα πατημα αλλα αφου δεν εχει.


Ta δινει με discount.
 
Δεν έπιασα τον συλλογισμό σου να πω την αλήθεια.

Τεσπα ίσως να κάνω λάθος, πάντως την ίδια σκέψη με εμένα έκαναν όσοι σχολίασαν την είδηση στα ξένα fora. Από τη στιγμή που δεν της κοστίζει τίποτα, το έχεις ήδη αγοράσει, δεν έχει media, είναι downloadble θα έπρεπε να είναι τσάμπα. Βέβαια δικαίωματα της να ορίζει τις τιμές.

Ίσως ο κόσμος να ανταποκριθεί και να ξαναγοράσει τα παιχνίδια, ίσως πάλι όχι και τότε το κάνει δωρεάν

Θα ειδούμε :)
 
Πως δεν της κοστιζει τιποτα,ανεβασμα στο store ,μετατροπες σε αλλη πλατφορμα,tweaking στον χειρισμο,εργατικο δυναμικο,ρευματα,πιτσες κοκα κολες,αυτα δεν κοστιζουν κατι;


Απο την τσεπη της θα τα βαλει αυτα;



 
Aardvark είπε:
Πως δεν της κοστιζει τιποτα,ανεβασμα στο store ,μετατροπες σε αλλη πλατφορμα,tweaking στον χειρισμο,εργατικο δυναμικο,ρευματα,πιτσες κοκα κολες,αυτα δεν κοστιζουν κατι;
Απο την τσεπη της θα τα βαλει αυτα;



Μολονότι συμφωνώ κι εγώ με τον Αντώνη, δεν έχεις άδικο στη συλλογιστική σου!

Aardvark είπε:
H λυση απο την Σονυ ειναι το λεγομενο UMD Passport service που λειτουργει ως εξης ,κατεβαζεις στο παλιο psp σου ενα app,βαζεις το umd σου μεσα ,το κανεις register και μετα πας με το Vita στο ps store και το παιρνεις με discount.
Βέβαια, αν είναι τελικά να χρεώνομαι, έστω και με discounted price, τότε ας μη με βάζουν στη διαδικασία να κατεβάζω app, να μετατρέπω τα UMD και να τα κάνω upload στο psp store! Μια κι έξω, ανέβασέ τα να τα ξαναπληρώσω ή αν είναι να βασανίζομαι με την παραπάνω διαδικασία, τότε μη με χρεώνεις! :)

Τουλάχιστον, αυτό υποβάλλει η λογική!
 
Ούτε γω συμφωνώ με το να πληρώσεις κάτι που ήδη έχεις αγοράσεις. Οπότε όπως είπε ο Aard κρατάμε το παλιό psp και παίζουμε τα umd από κει και αν περισσεύουν φράγκα "χτυπάμε" και ένα Vita :)
 
Δεν έπιασα τον συλλογισμό σου να πω την αλήθεια.

Εγω απλως θελω να πω οτι οταν οταν αγορασαμε το gta vice city για το psp απο το πολυκαταστημα δεν μας ειπε κανεις οτι aγορασες τα δικαιωματα του παιχνιδιου για τις επομενες 5 γενεες κονσολων δεν θα το ξαναπληρωσουμε μεχρι να πεθανουμε,αγορασαμε το δισκακι και μονο αυτο.



Τωρα θα πληρωσεις ενα x Ποσο για την digited psp vita μορφη του αν θες ..
:)
 
Kambia είπε:
....Οπότε όπως είπε ο Aard κρατάμε το παλιό psp και παίζουμε τα umd από κει και αν περισσεύουν φράγκα "χτυπάμε" και ένα Vita :)
Α, δηλαδή το κλείσαμε! Να ξέρω να αρχίσω να μαζεύω λεφτά! :p

Πότε είπαμε ότι βγαίνει?
 
Τωρα στις γιορτες,θα το βαλουν οι admins επαθλο στον Μεγαλο Σουπερ Πρωτοχρονιατικο διαγωνισμο μας! :happyjump:
 
Ρε συ Aardy δεν είναι έτσι. Βρίζετε όλοι την Apple (σε δουλειά να είμαστε), αλλά εκεί αν αγοράσεις ένα Navigator, ας πούμε 80ε κόστος, δεν κλειδώνει η αγορά στη συσκευή αλλά στο account σου. Αν αγοράσεις μια άλλη συσκευή μετά από 2-3 χρόνια θα εγκατασταθεί μια χαρά και στη νέα.

Δεν είναι κόστος γι' αυτούς το να κάνεις ένα download, και για μένα (γνώμη μου) με την αγορά ενός UMD έχεις αγοράσει και το δικαίωμα να παίζεις την "ουσία" του παιχνιδιού, όχι μόνο το UMD σαν υλικό.
 
Δεν είναι κόστος γι' αυτούς το να κάνεις ένα download, και για μένα (γνώμη μου) με την αγορά ενός UMD έχεις αγοράσει και το δικαίωμα να παίζεις την "ουσία" του παιχνιδιού, όχι μόνο το UMD σαν υλικό.
Tι λες βρε Ντων ,δηλαδη εγω που αγορασα το Star Wars σε VHS το '85 πρεπει να μου το δινουν τζαμπα και σε bluray μεχρι να αποθανω!


Oταν αγοραζες τις amstrad δισκετες σου ,τα megadrive cartridges ετσι σκεφτοσουν,μηπως καλομαθαμε..


 

Να πεσει φωτια να με καψει αν εχω πει κακη κουβεντα για την apple.
 
Aardvark είπε:
Τωρα στις γιορτες,θα το βαλουν οι admins επαθλο στον Μεγαλο Σουπερ Πρωτοχρονιατικο διαγωνισμο μας! :happyjump:
Πλάκα-πλάκα, αν βάλετε τέτοιο δώρο, θα πέσει ο server από τις επισκέψεις! :)

Πέρα από την πλάκα, συνεχίζω να συμφωνώ με τον Αντώνη!...
 
Aardvark είπε:
Tι λες βρε Ντων ,δηλαδη εγω που αγορασα το Star Wars σε VHS το '85 πρεπει να μου το δινουν τζαμπα και σε bluray μεχρι να αποθανω!
Oταν αγοραζες τις amstrad δισκετες σου ,τα megadrive cartridges ετσι σκεφτοσουν,μηπως καλομαθαμε..

Όχι γιατί μιλάμε για μια αρρωστημένη κατάσταση που σου πουλάνε το ίδιο πράγμα 10 φορές με άλλο μέσο(στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει κάποια extra επεξεργασία όπως στην περίπτωση μας). Σήμερα είμαστε στην ψηφιακή να την πούμε εποχή και υπάρχουν παίχτες στο παιχνίδι που δεν προέρχονται από τη μουσική/κινηματογραφική βιομηχανία (κλίκα). Πιστεύω ότι αργά η γρήγορα θα αλλάξουν οι κανόνες και θα κάνουν το αυτονόητο αλλιώς θα βγουν από το παιχνίδι.

Chart_USportableGameRevenue_MarketShare_2009-2011-resized-600.jpg

Κοίτα πόσο μικραίνει το πρασινάκι.
 
αν και είναι ψιλοάδικο (όχι εντελώς άδικο γιατί θα τα παίρνεις με έκπτωση) να πληρώνεις για κάτι που ήδη έχεις μπορεί να δικαιολογηθεί σαν κίνηση εν μέρει,διαβάστε το παρακάτω απόσπασμα από τη wikipedia.

"...The graphics for PSP releases will be up-scaled, with a smoothing filter to reduce pixelation."

αυτό θα προϋποθέτει ουσιαστικά έξτρα εργατοώρες από τους υπεύθυνους της κάθε εταιρίας για τις μεταφορές των παιχνιδιών στο νεότερο σύστημα άρα και έξτρα κόστος.

btw,Shock το διάγραμμα που δημοσίευσες αφορά μόνο την αμερικάνικη αγορά (που έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν υποδέχτηκε το psp με ιδιαίτερο ενθουσιασμό) άρα δεν είναι και τόσο αντιπροσωπευτικό της όλης κατάστασης ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι krem13 έχεις δίκιο
 
πάντως εγώ θέλω να πετύχει λιγάκι το σύστημα αυτό,αρκετά ώστε να δημιουργηθούν superior/ultimate/definitive εκδόσεις των περισσότερων,καλών,τρισδιάστατων action και fps παιχνιδιών της βιβλιοθήκης του (αν καθίσουν βέβαια να φτιάξουν εκτός από τα γραφικά και το χειρισμό) αλλά όχι τόσο ώστε να ενθαρρύνει τη sony στη συνέχιση αυτής της τακτικής στο μέλλον.
 
Γενικα για το Vita για να με πεισει εμενα προσωπικα σαν gamer που δεν αρεσκεται στα handhelds ,οταν εχεις το real thing (κονσολες) σπιτι σου τι να τα κανεις...


θα ηθελα full integration με το ps3 και δεν εννοοω ενα απλο remote play οπως ειχες στο απλο Psp Και το γουσταρα αλλα να το χρησιμοποιεις και σαν controller ,να εκμεταλευται το touch screen χειρισμο του ,την οθονη του (πχ mirror στα racings) κ.α



Να γινει πληρες ανταγωνιστικο και να προσφερει οτι προσφερει και η ταμπλετα κοντρολι του U!



Κοινως το θελω να το "δινουν" σαν περιφερειακο για το ps3,lol.


 


That's the way i am going to buy it!



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
paidia kalhspera... exw ena provlhma me to psp mou (1000) eixa kairo na to xrhsimopoihsw kai parathrisa oti dn anavei ... to vazo na fotizei ,ou deixnei oti fortizei g lg kai meta stamataei... to psp omws dn anavei me tipota... exete kamia idea g t ti mporei na ftaiei kai ti mporw na kanw?
 
Πίσω
Μπλουζα