Pleo

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Πριν κανα εξαμηνο χαζευα κατι links και videos για το ρομποτ-δεινοσαυρακι Pleo μαζι με τα πιτσιρικια. Μου ειχαν κανει τρελη εντυπωση τοσο οι δυνατοτητες του οσο και το οραμα και η φιλοσοφια των κατασκευαστων του (John Sosoka).

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=E0C55PEcj5E]YouTube - Ugobe's Pleo Robotic Dinosaur

Το Σαββατο ειχαμε παει σε γνωστο πολυκαταστημα να παρω μια ηλεκτρικη σκουπα. Αμ δε! Τα μικρα ειχαν καρφωσει στο κεφαλι τους το δεινοσαυρακι και η μεγαλη το εντοπισε χωμενο σε σημειο που δεν φαινεται.

Η Ugobe εχει κλεισει οποτε υπαρχει μεγαλη εκπτωση (50%). Το καλο ειναι οτι αλλη εταιρεια εξαγορασε τον Pleo ο οποιος ο αρχες Οκτωβρη θα ξεκιναει να παραγεται ξανα κανονικα.

Διαθετει 14 μοτερ, καμια δεκαρια σενσορες, 2 καμερες (κανονικη και υπερυθρων), μικροφωνα σε καθε πλευρα του κεφαλιου και 6 συνολικα CPUs.

PleoSensors.jpg


Το "μυαλο του" ειναι το LifeOS το οποιο αναβαθμιζεται χαριζοντας του νεες δυνατοτητες. Εχει SDK με το οποιο μπορει ο χρηστης να προγραμματισει μοντιφες και συμπεριφορες. Οι τελευταιες μαλιστα μπορουν να μπουν σε SD καρτα και να ισχυουν οσο εχουμε τη καρτα μεσα (πχ συμπεριφορα γενεθλιων με ενα Pleo χαρουμενο που λεει τραγουδακια)

O Pleo εχει πολυ φαση. Αντιδρα να αναλογα με το πως του συμπεριφερεσαι και ειναι τοσο καλοφτιαγμενος που ενιοτε ξεχνας οτι ειναι ρομποτ. Spooky!

Τα δικα μου παντως ξετρελαθηκαν. Σιγουρα δεν υποκαθιστα σε καμια περιπτωση κατοικιδιο αλλα και η λυση του κατοικιδιου σε διαμερισμα ειναι αμφιλεγομενη.

Να 2 ποζες του retroPleo :)

picture.php


picture.php


Ενα ωραια αρθρο για το πως λειτουργει θα βρειτε ΕΔΩ

Ανεπισημο φορουμ (μεχρι να ξανα-ανοιξει η Jetta τα παλια) με Downloads

Επισημη σελιδα

Pleopatra API
 
Το πηρες βρε θηριο;;;;

Παραδοξως εχτες διαβαζα ενα αρθρο για αυτο και σημερα βλεπω θεματακι.

Απο οτι διαβασα σε γνωστο πολυκαταστημα στο the mall το εχει κανα 300αρι.

Keep us posted με τα κατορθωματα του και αν παρω και εγω καποτε να μου το δωσεις να τα ζευγαρωσουμε. :D
 
150 σε γνωστη Γερμανικη αλυσιδα ηλεκτρικων ;)

Και ενα ομορφο video του Pleo πριν κυκλοφορησει (final prototype - μπαταριες εξωτερικες κτλ) με τους κατασκευαστες του, που βρηκα ψαχνωντας

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=0CLOVW2JkZI]YouTube - Pleo Dinosaur
 
Eντυπωσιακο! στο βιντεο συμπεριφερετε λες και ειναι ζωντανο! καλοριζικο wally.
 
Το ειχα βαλει και εγω στο ματι αλλα δεν ηξερα αν ηταν και τοσο καλο οσο λεγανε... Ομως απο αυτα που γραφεις αλλα και απο τα βιντεακια πρεπει να ειναι εκπληκτικο robo pet !!!!wally φιλε καλοριζικο και απο μενα !!!
 
Ρε, γιατί θέλεις να με βάλεις σε έξοδα;;;

Αν το δούνε τα πιτσιρίκια, χαθήκαμε...

Θα σου στείλω το λογαριασμό! :)
 
Στερνη μου γνωση...γραψε και εσυ (χωρις επικολληση) μαζι με εμενα

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

.....

:)
 
Μήπως το υποκοριστικό του είναι και "Skynet"? Μήπως απαντάει με την φράση "By your Command"? Για να τα προσέχουμε κάτι τέτοια! :p .
 
OK. Χωρίς επικόλληση λοιπόν. :)

Ανοίγω Command Line XP.

Γράφω

echo off (enter)

Γράφω

for /l %a in (1 1 100) do echo den tha ksanapaw me ta mikra se polykatasthma hlektrikon (enter)

Γράφω

echo on (enter)

Αν θέλεις περισσότερες φορές την τιμωρία, άλλαξε το 100 με ότι γουστάρεις. :p
 
Wally είπε:
Στερνη μου γνωση...γραψε και εσυ (χωρις επικολληση) μαζι με εμενα
Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

Δεν θα ξαναπαω με τα μικρα σε πολυκαταστημα ηλεκτρικων

.....

:)
Pleo τα μικρά,

Kleo™ ο Wally... :D
 
A, ρε Wally, κρίμα. Και ότι έλεγες να χτυπήσεις το PS3 slim με τις αιματηρές οικονομίες, τα μικρά το έκαναν δεινόσαυρο!!!!

Υπομονή φίλε μου. Υπομονή. Τα όνειρα δεν γίνονται εύκολα πραγματικότητα!
 
Οπως ειχα αναφερει, ολοκληρωνεται σιγα σιγα η ενσωματωση του Pleo στην εταιρεια Jetta η οποια αρχισε να επαναλειτουργει σταδιακα το επισημο site που για καποιους μηνες ηταν ανενεργο.

Μαλιστα για περιορισμενο αριθμο ημερων προσφερει το νεο Development Kit (PDK) δωρεαν για κατεβασμα. Οι κατοχοι επιβαλεται να ορμηξουν να το κατεβασουν διοτι δινει φοβερες δυνατοτητες επεμβασης πανω στο συμπαθεστατο δεινοσαυρακι.

Επισης ετοιμαζεται νεο update του firmware σε 1.1.1
 
Κανονικο ρομποτακι απο το μελλον με firm updates και τα ολα του,αν συνεχισει η υποστηριξη ενας θεος ξερει που θα φτασουν οι δυνατοτητες του.

Θελει προσοχη ,ειχα δει μια ταινια ονοματι terminator και απο τοτε δεν ξαναβαζω ρομποτ σπιτι μου,μακρια.

Τωρα την εχω την απορια ,το usb καλωδιο που μπαινει στο pleo;;;; :xm:
 
Aardvark είπε:
Τωρα την εχω την απορια ,το usb καλωδιο που μπαινει στο pleo;;;; :xm:
Μερικές απορίες καλό είναι να μένουν αναπάντητες. :)
 
Τελικά δε θέλω Pleo. Θέλω Asimo:

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=cGAWmlFaOK4]YouTube - HONDA Asimo 2009
 
Θυμησε μου να μην περασω με τα πιτσιρικια απο το εργοστασιο της Honda :)

Φοβερος ο Asimo!
 
Έλα μωρέ, ένα εκατομμυριάκι κοστίζει. Μπορείς όμως να τον νοικιάσεις και με τον χρόνο, μόλις 160 χιλιάδες δολλαριάκια λέει... :)

Ο μόνος φόβος θα είναι μην σου πάθει κάτι τέτοιο...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ASoCJTYgYB0]YouTube - HONDA ASIMO FALLS DOWN STAIRS - Sexy Robots Videos

Φταίει που ήθελε να ανέβει την σκάλα κοιτώντας αλλού. Και εμείς να το κάναμε, τα μούτρα μας θα τρώγαμε! :p
 
Καπου ειχα διαβασει οτι αυτο το τετραγωνο πραγμα πισω στην πλατη του ΑSIMO ειναι η μπαταρια του !!!!!!
 
Γιατρέ μου, όταν ο Asimo έπεσε γιατί τον κάλυψαν; Στήθηκε πρόχειρο χειρουργείο; :rofl:
 
Πίσω
Μπλουζα