Pleo

Βρε δε πα να λέτε....ξέρω ότι το όνειρό σας είναι αυτό !LOL!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WbFFs4DHWys]YouTube - AKIBA ROBOT FESTIVAL 2006: Actroid Female Robot
 
Μετα απο αρκετο καιρο, κυκλοφορησε το πολυαναμενομενο νεο firmware που δινει νεες δυνατοτητες στον Pleo.

Κατεβαστε το απο εδω

Some Features of LifeOS 2:New Sounds

Updated Behaviours

Pleo will now track a red-coloured object in front of him

Many more! Download for yourself to find out! (Derek is going to provide me with a detailed list of new stuff and how to trigger it, in the next day or two.)

Innvo will be uploading a video of how to update/the new features shortly!

Installation Instructions:

Obtain a standard SD card 2GB or smaller in size and ensure that there are no files on the SD card.

Download the ZIP file from the link here: SD Card Updater for LifeOS PM2

Extract the files from the ZIP file onto the SD card. You should end up with 3 files directly inside the SD card.

Ensure Pleo is powered off and the battery is fully charged. Insert the SD card into Pleo and turn on Pleo. The update will start automatically and Pleo will say "updating".

The update will take a few minutes and then the Pleo will say "Done!" and curl up into a sleeping position.

Turn off the Pleo and remove the SD card. The update is complete, your Pleo is running the new software. Pleo may start out sluggish, he's been through a lot!

Note: There will not be any more USB updaters, from now on it's SD card only folks!
 
Δυστυχως ενα απο τα συρματοσχοινα του Pleo εσπασε!! :(

Παραθετω δυο φωτο μηπως με βοηθησετε να δω που μπορω να προμηθευτω τετοιο συρματοσχοινο

picture.php


picture.php
 
Μπορεί να βρεις σε καταστήματα ναυτιλιακών ειδών.
 
Πολύ κρίμα..... Ισως αν στείλεις ένα mail στην ίδια την εταιρεία.....!
 
Δυστυχως δεν εχει αντιπροσωπεια εδω. Μαλιστα η μαμα εταιρεια ειχε χρεοκωπησει και την εξαγορασε η Innvo Labs η οποια κυκλοφορει νεα εκδοση με βελτιωσεις στις αντοχες.

To να σταλει στο Χονγκ Κονγκ ή στις ΗΠΑ δυστυχως θα μου κοστισει οσο και ο Pleo... :(

Για αυτο λεω να το διορθωσω μοναχος μου...ο Θεος να βαλει το χερακι του (μην σου πω και το ποδαρακι του)
 
Πήγαινε προς Αθηνάς στα σιδεράδικα και ίσως σταθείς τυχερός.

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις και σε προμηθευτές κοσμημάτων μήπως έχουν (θα βρεις διάφορους στο κέντρο της Αθήνας....)
 
πόσα χιλιοστά είναι? Δεν μπορώ να δω καθαρά απο την φωτογραφία. Σίγουρα θα βρεις συρματόσχοινα σε είδη ψαρέματος - ναυτιλιακά.
 
Παιδια το καλωδιο που χρειαζομαι για την επισκευη ειναι

0.54mm 7x7 A4-AISI 316 Stainless Steel Cable MBL 18kgs

Ξερετε που μπορω να το βρω Ελλαδα?

Το βρηκα στους αρχικλεφταρους τους Αγγλους και για 1 μετρο καλωδιο των 0.55 ευρω (διψηφια γραμμαρια βαρος) ζητανε 12 λιρες μεταφορικα και δεν γουσταρω να τους κανω την χαρη
 
Άλλο ένα thread που δεν είχα βρει. Έχω πάρει ένα Pleo για την κόρη μου από τον Αύγουστο 2009. Εδώ και κάμποσους μήνες έχει αρχίσει και ξεφτήνει το δέρμα του Pleo.

@wally Το δικό σας παρουσιάζει τέτοιο πρόβλημα; Απο ότι είδα στις photo φαίνεται ok.
 
H πρωτης γενιας Pleo εχουν θεμα με το ξεφτισμα.

Επισης ειναι θεμα χρονου να σου κοπουν τα καλωδια του λαιμου :(

Οποιος ξερει για το που θα βρω τον τυπο του καλωδιο που εγραψα στο προηγουμενο ποστ, ας ριξει μια απαντηση
 
Και πόσο απλο είναι να αλλάξεις το καλώδιο αν κοπεί;;
 
Δυστυχως οχι και τοσο ευκολο.

Οταν και αν βρω το καλωδιο ειναι στο προγραμμα μου να φτιαξω εναν καλο φωτογραφικο οδηγο (και αν μπορω να αλλαξω ολα τα (ιδιαιτερα κακης ποιοτητος) καλωδια του Pleo).

Καποιος εχει κανει κατι αναλογο αλλα με κακες φωτογραφιες.

Κριμα ενα τοσο καλο και πρωτοποριακο κατασκευασμα να εχει τετοια χαζα προβληματα. Η δε νεα εταιρεια δεν αναλαμβανει την επιδιορθωση, απλα σου δινει μια εκπτωση για τον Pleo δευτερης γενιας (ο ιδιος απλα εχει καλυτερο skin, καλυτερα καλωδια).

Οι μικρες μου, εφαγαν μεγαλο πακετο οταν εσπασε το καλωδιο...
 
Εμένα ευτυχώς δουλεύει μιά χαρά. Αλλά ο λαιμός κοντεύει να γίνει κοκκάλινος όπως λέει και η μικρή!!
 
Κριμα ενα τοσο καλο και πρωτοποριακο κατασκευασμα να εχει τετοια χαζα προβληματα. Η δε νεα εταιρεια δεν αναλαμβανει την επιδιορθωση, απλα σου δινει μια εκπτωση
Σαν να ακουω κριτικη για το kinect...
 
Οι νέες εκδόσεις έχουν ξεπεράσει αυτά τα προβλήματα;
 
Ετσι λενε τουλαχιστον...
 
Τελικα ο Pleo RB εχει αρκετες βελτιωσεις αλλα και διπλασια τιμη...

The pleo rb is much improved from the older versions of pleo. They have greatly improved the skin and paint so it is much more durable. This is a big plus if it is for your children. The older pleos loose paint very quickly just from normal stroking and patting. The new pleo rb's don't loose paint so fast. The general consensus from the few pleo rb owners on the forum is that the new skin and paint is holding up well. The pleo rb has a special chip in it's nose that allows it to recognize different accessories that come with the pleo rb. It can distinguish between different foods, medicines, and toys and behaves differently for each. It also allows it to use the ID card and learning stones. It has voice recognition and can learn it's name and voice commands to perform tricks. There is a different learning stone for each trick.

The pleo rb has an internal clock so it can tell if it is daytime or nighttime and wont want to play at nighttime It will just want to sleep.

The pleo rb also feels temperature differences and feels pain. It can get injured if you drop it and you will need to feed it medicine to make it well again.
Το καλωδιο με τα χρυσα ταχυδρομικα δεν μου εχει ερθει ακομα btw...
 
Δεν σκοπεύω να τον αγοράσω, ειδικά αυτή την περίοδο, με τα οικονομικά μας σε κακά χάλια!! Λογικό, να είναι βελτιωμένος. Αλλά διπλάσια τιμή για λίγους αισθητήρες παραπάνω και τα έξτρα κόλπα!
 
Πίσω
Μπλουζα