Project άσπρισμα κίτρινων πλαστικών

Αν αφαιρέσεις μεμβράνες και ότι ευπαθές ίσως να μπορεί να γίνει απευθείας, χωρίς να χρειαστεί να αφαιρεθούν τα πλήκτρα, άλειμα με πινέλο ώστε να πάει και ανάμεσα...

ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΙΣΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ GEL ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο Δημήτρη!!! Καταπληκτικό!!!

Paspartoo είπε:
Βλεπω τους Amiga users να τρεχουν αφριζοντας στις ταρατσες τους..
Ακριβώς!! :D :D:D:D Και όχι μόνο οι Amiga users... ;)

Ανακοίνωση προς τους Spectrum users:


ΟΧΙ, το ZX σας δεν ήταν ΠΟΤΕ άσπρο!
:p :p
 
Το Retr0bright πρέπει να κάνει πραγματικά θαύματα και όχι μόνο σε computers.

Ρίξτε μια ματιά εδώ για φωτό πρίν και μετά.
 
gtsamour είπε:
[...]

ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΜΠΙΣΕΙ ΟΜΩΣ ΤΟ GEL ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ

επειδή τα ανοξείδωτα είναι η δουλειά μου θέλω να σας πληροφορήσω ότι αν κάτι καυστικό οποιασδήποτε μορφής έρθει σε επαφή με ανοξείδωτο μέταλο, τότε το διαβρώνει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ και είτε χάνει την γυαλάδα του είτε - στην χειρότερη περιπτωση - σκουριάζει όπως όλα τα μέταλλα. Το θέμα είναι να μην "φαγωθεί" το νίκελ που έχει το μέταλο στο μίγμα του , αν γίνει αυτό τότε σκουριάζει, μεμονομένα μεν αλλά σκουριάζει κανονικά.... υπάρχουν πιο ανθεκτικές "ποικιλίες" ανοξειδώτου, αλλά δεν είναι για ευρεία χρήση ;)

Οπότε κανόνας είναι να μην έρχεται σε επαφή με καυστικές ουσίες ΚΑΝΕΝΑ μέταλλο (από τα κοινά που χρησιμοποιύμε ΛΟΛ πχ το τιτάνιο των spectrum δεν έχει ανάγκη :p )
 
Δεν νομίζω ότι υπάρχει φόβος για ανοξείδωτα μέταλλα. Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι καυστικό στο μείγμα. Από όσο γνωρίζω το οξυζενέ δεν κατατάσσεται στις καυστικές ουσίες. Τι στο καλό, τόσες "ξανθιές" το βάζουν στο κεφάλι τους. ;)

keropi, οι Spectrum δεν έχουν ανάγκη γενικώς, αφού από την αρχή έβγαιναν στο σωστό χρώμα. Μαύρο. ;)
 
Και πάνω που έλεγα να κάνω τον ST έχει συννεφιά γμτ.... :cry: :cry:
 
Υπομονή λίγες μέρες και ας είναι Δεκέμβρης, θα ξαναβγεί ήλιος. Σκέψου να έμενες σε καμμιά Αγγλία ή Γερμανία... :)
 
Ήλιος σήμερα. Ανέβασα ταράτσα μια ψωμιέρα που απο γκρί είχε γίνει ελαφρώς μπέζ. Ήδη τα αποτελέσματα είναι εμφανή, έχει γίνει γκρί.

Αλήθεια πόση ώρα στον ήλιο χρειάζεται?

Σημείωση...

Το Oxy Action να διαλύεται σε ένα φλυτζανάκι με λίγο ζεστό νερό πρώτα και μετά να το ρίχνετε στο μίγμα, αλλιώς κατευθείαν στο μίγμα δεν διαλύεται καλά.

Σειρά έχει το case της ελαφρώς κιτρινισμένης Dreamcast μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το πρωί ως το απόγευμα νόμιζω πρέπει να είναι αρκετά.
 
Μια – δυο μικρές παρατηρήσεις, μήπως και βοηθηθεί κανείς από αυτές. :)

Καταρχήν να δούμε – ή μάλλον να επαναλάβουμε- τη δουλειά που κάνουν τα συστατικά του μίγματος:

Το «ξεκιτρίνισμα» το κάνει ουσιαστικά το οξυζενέ, το οποίο όμως δρα αποτελεσματικά και γρήγορα παρουσία μιας ουσίας που βρίσκεται στα απορρυπαντικά, που διαφημίζονται ως λευκαντικά που περιέχουν «ενεργό οξυγόνο». Γιʼ αυτό και το απορρυπαντικό προστίθεται μόνο την τελευταία στιγμή, όταν θέλει κανείς να χρησιμοποιήσει το μίγμα.

Η γλυκερίνη χρησιμοποιείται για την κατακράτηση της υγρασίας, ώστε να μη στεγνώσει το μίγμα και γίνει… τσιμέντο!

Το xanthan gum βοηθά στο να αποκτήσει το υγρό οξυζενέ μια παχύρρευστη υφή. Δεν έχω δει πως είναι, αλλά από τη σύνθεσή του υποθέτω ότι λειτουργεί ως εξής. Ενυδατώνεται όταν απορροφά νερό και διογκώνεται, οπότε δημιουργεί το gel. Γιʼ αυτό θέλει και το χρόνο του.

Το xanthan gum χρησιμοποιείται στις διάφορες sauce και τα διάφορα dressings για σαλάτες, για να αποκτήσουν αυτή την παχύρρευστη υφή (ναι, τρώγεται παρά το παράξενο όνομά του).

Τώρα… οι παρατηρήσεις. Εδώ μπαίνουμε λίγο στη χημεία της κουζίνας και του νοικοκυριού. :D

To xanthan gum κάνει περίπου την ίδια δουλειά που κάνει το άμυλο του αραβοσίτου, αυτό που χρησιμοποιούμε για να «δέσουμε» τις σάλτσες και για να φτιάξουμε κρεμούλες και μπεσαμέλ χωρίς να σβολιάζουν (αυτό είναι μυστικό :D - αποκαλύψτε το στη μαμά ή τη σύζυγο, για να μην παιδεύονται με το αλεύρι, θα το εκτιμήσουν δεόντως και θα κάνετε και τον έξυπνο… ;) )

Οπότε μια σκέψη δική μου είναι να αντικατασταθεί το xanthan gum – που δεν ξέρω ούτε πόσο εύκολα βρίσκεται ούτε πόσο κοστίζει- με άμυλο αραβοσίτου (θα το βρείτε επίσης ως νισεστέ ή κορν φλάουρ στο σούπερ μάρκετ και είναι πάμφθηνο). Το ανακατεύουμε καλά με το υγρό οξυζενέ και τη γλυκερίνη και επειδή δε σβολιάζει, έχουμε ένα ομοιόμορφο μίγμα. Σε θερμοκρασία δωματίου υποθέτω ότι θέλει το χρόνο του για να απορροφήσει το νερό και να γίνει παχύρρευστο.

Το λευκαντικό Oxy action κυκλοφορεί στο εμπόριο και σε υγρή μορφή, μπορεί να το δοκιμάσει κανείς αντί για τη σκόνη, που δε διαλύεται εύκολα και δημιουργεί ανομοιογενές μίγμα, αν δεν ανακατευτεί πολύ καλά.

Επίσης διαπίστωσα ότι το Vanish Oxy action κυκλοφορεί στο εμπόριο και σε spray, που δημιουργεί αφρό και χρησιμοποιείται για να απομακρυνθούν λεκέδες πχ στα χαλιά χωρίς να χρειαστεί να πλύνει κανείς το χαλί. Μπορεί κανείς να το δοκιμάσει και σκέτο αντί του όλου μίγματος και ίσως δει αποτελέσματα. Τα πλήκτρα στο pc μου είναι μαύρα και δεν μπορώ να το δοκιμάσω εγώ. Αν βρω κανένα κιτρινισμένο πλήκτρο θα το κάνω – αλλά χειμωνιάτικα δε βλέπω και ήλιο για να είμαι ειλικρινής.

Σχετικά με το διάλυμα του H2O2. Πυκνά διαλύματα (30% και άνω) είναι εξαιρετικά διαβρωτικά, γιατί το H2O2 είναι πολύ ισχυρό οξειδωτικό. Ειδικά σε συνδυασμό με το oxy action. Προκαλεί εγκαύματα στο δέρμα –αυτό το άσπρισμα στο δέρμα που φαίνεται στη φωτογραφία σε παραπάνω ποστ. Καλού κακού βάλτε γάντια, τόση ώρα θα έχετε τα χεράκια σας στο μίγμα, μέχρι να αλείψετε όλα τα πλήκτρα.

@Maddog: αυτό το παθαίνουν στο δέρμα τους και οι «ξανθιές» που λες (κι ας είναι μόνο 6-12% το διάλυμα), από ό,τι ξέρω τουλάχιστο – ιδία πείρα δεν έχω (αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος…)

Αυτά... και καλή τύχη! :)
 
Η ψωμιέρα (C64) επανήλθε στο φυσικό της χρώμα.

ΑΛΛΑ.....

Προσοχή με τα σηματάκια σε αυτά τα παλιά μηχανήματα (και γενικότερα) ειδικά αυτά που είναι χρώμα πάνω σε πλακα αλουμινίου.

Στον C64 έκανε σε κάποια σημεία φουσκαλίτσες που ξεφλούδιασαν και έμεινε απο κάτω σκέρτο το αλουμίνιο στο σηματάκι POWER στα δεξιά.

Καλό είναι να προσέχουμε να μην πηγαίνει σε σημεία που δε χρειάζονται λεύκανση... (πχ κολλάμε μονωτική ταινία στα σηματάκια για προστασία)
 
gtsamour είπε:
Η ψωμιέρα (C64) επανήλθε στο φυσικό της χρώμα. ΑΛΛΑ.....

Προσοχή με τα σηματάκια σε αυτά τα παλιά μηχανήματα (και γενικότερα) ειδικά αυτά που είναι χρώμα πάνω σε πλακα αλουμινίου.

Στον C64 έκανε σε κάποια σημεία φουσκαλίτσες που ξεφλούδιασαν και έμεινε απο κάτω σκέρτο το αλουμίνιο στο σηματάκι POWER στα δεξιά.

Καλό είναι να προσέχουμε να μην πηγαίνει σε σημεία που δε χρειάζονται λεύκανση... (πχ κολλάμε μονωτική ταινία στα σηματάκια για προστασία)
Πολύ σωστή παρατήρηση για το αλουμίνιο!!! Στον Acorn δεν το τσέκαρα, μιας και δεν έχει το σασί του κάτι μεταλλικό επάνω. Το μόνο που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι ότι δεν ξέβαψε ούτε μόριο από τα γράμματα του πληκτρολογίου. Θα δοκιμαστεί και στον Atari βέβαια για πιο ασφαλή συμπεράσματα!!
 
Ναι όντως τα γράμματα πληκτρολογίου δεν φαίνονται να επηρεάζονται. Στον C64 βέβαια είναι ειδική περίπτωση αφού τα πλήκτρα είναι σκούρα καφέ και το χρώμα των γραμμάτων είναι μάλλον το χρώμα του πλαστικού που είναι απο κάτω.

Στον C64 τα γράμματα είχαν γίνει μπέζ και μετά τη λεύκανση έγιναν αρκετά πιο ανοιχτά όπως μάλλον ήταν όταν ήταν καινούργιο.

Αλλά ειδικά όταν υπάρχει αλουμινένιο πλακίδιο με επίστρωση χρώματος, φαίνεται να επηρρεάζεται.

Χθές έκανα μια πρώτη λέυκανση αλλά επειδή ο ήλιος δεν ήταν αρκετός τα αποτελέσματα δεν ήταν τέλεια. Χθές το σηματάκι δεν έπαθε τίποτα. Σήμερα όμως που είχε πολύ ήλιο (δεύτερη λεύκανση) φαίνεται ότι το gel επηρέασε το σηματάκι σλουμινίου και το χρώμα πάνω του έκανε μερικές μικρές φουσκαλίτσες που ξεφλούδισαν στη συνέχεια, σαν να φούσκωσε το χρώμα...

Εντάξει δεν έγινε καμια φοβερή ζημιά και αυτό το C64 που έκανα την πρώτη δοκιμή ήταν ήδη λίγο κανιβαλισμένο (είχε λιωσήματα στο πλαστικό του σαν απο κολλητήρι στο κάτω μέρος του case) αλλά αν το είχα πάθει σε κανένα καλό μηχάνημα θα τα είχα πάρει κρανίο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
gtsamour είπε:
Ναι όντως τα γράμματα πληκτρολογίου δεν φαίνονται να επηρεάζονται. Στον C64 βέβαια είναι ειδική περίπτωση αφού τα πλήκτρα είναι σκούρα καφέ και το χρώμα των γραμμάτων είναι μάλλον το χρώμα του πλαστικού που είναι απο κάτω.Στον C64 τα γράμματα είχαν γίνει μπέζ και μετά τη λεύκανση έγιναν αρκετά πιο ανοιχτά όπως μάλλον ήταν όταν ήταν καινούργιο.

Αλλά ειδικά όταν υπάρχει αλουμινένιο πλακίδιο με επίστρωση χρώματος, φαίνεται να επηρρεάζεται.

Χθές έκανα μια πρώτη λέυκανση αλλά επειδή ο ήλιος δεν ήταν αρκετός τα αποτελέσματα δεν ήταν τέλεια. Χθές το σηματάκι δεν έπαθε τίποτα. Σήμερα όμως που είχε πολύ ήλιο (δεύτερη λεύκανση) φαίνεται ότι το gel επηρέασε το σηματάκι σλουμινίου και το χρώμα πάνω του έκανε μερικές μικρές φουσκαλίτσες που ξεφλούδισαν στη συνέχεια, σαν να φούσκωσε το χρώμα...

Εντάξει δεν έγινε καμια φοβερή ζημιά και αυτό το C64 που έκανα την πρώτη δοκιμή ήταν ήδη λίγο κανιβαλισμένο (είχε λιωσήματα στο πλαστικό του σαν απο κολλητήρι στο κάτω μέρος του case) αλλά αν το είχα πάθει σε κανένα καλό μηχάνημα θα τα είχα πάρει κρανίο.
Γι' αυτό καλό είναι

1) Να κάνουμε τα πειράματα σε πιο ασήμαντα μηχανάκια πριν πάμε στα πιο σημαντικά

2) Να αναφέρουμε εδώ το τι πρέπει να προσέχουμε στο gel όσον αφορά την εφαρμογή του(προσοχή πχ στους Atari γιατί ξεβάφει το....... ή προσοχή στα αλουμίνια γιατί διαβρώνονται) και ενδεχόμενα tips από τις προσωπικές μας εμπειρίες, ωστε να γίνει μια "βάση δεδομένων" για να επωφεληθούν οι επόμενοι!!!!

gtsamour είπε:
Η ψωμιέρα (C64) επανήλθε στο φυσικό της χρώμα. ΑΛΛΑ.....

Προσοχή με τα σηματάκια σε αυτά τα παλιά μηχανήματα (και γενικότερα) ειδικά αυτά που είναι χρώμα πάνω σε πλακα αλουμινίου.

Στον C64 έκανε σε κάποια σημεία φουσκαλίτσες που ξεφλούδιασαν και έμεινε απο κάτω σκέρτο το αλουμίνιο στο σηματάκι POWER στα δεξιά.

Καλό είναι να προσέχουμε να μην πηγαίνει σε σημεία που δε χρειάζονται λεύκανση... (πχ κολλάμε μονωτική ταινία στα σηματάκια για προστασία)
Αν δεν βαριέσαι βγάλε καμια φώτο για το πριν και το μετά, καθώς και τις φουσκαλίτσες!! Θα ήταν ωραία, κατά τη γνώμη μου, να δημιουργήσουμε ένα φωτογραφικό αρχείο με το πως παραλάβαμε τα retroσυμπράγκαλά μας και πως τα "αναπαλαιώσαμε" και τα φέραμε στην παλιά τους δόξα!!! :cool:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήθελα να παραθέσω και την δική μου εμπειρία σχετικά με τον καθαρισμό και το ξάσπρισμα των κιτρινισμένων πισί...

Από όλα όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα τα τελευταία 15 χρόνια πο υασχολούμε με υπολογιστές μπορώ να προτείνω τα 2 παρακάτω.

1- υγρό καθαρισμού επιφανειών CIF, με τρίψιμο κάνει πολύ καλή δουλειά.

2- υγρό καθαρισμού απορροφητήρων ERES.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

Ψεκάζεις πάνω στο πλαστικό ή στο σίδερο, αφήνεις λίγα λεπτά και σκουπίζεις.

Έχει δοκιμαστεί σε παλιά πισί 10ετίας+ με τρομερά αποτελέσματα.

Δεν προκαλεί αλλοιώσεις από όσο έχω παρατηρήσει.

Για τα πληκτρολόγια ακολουθώ την λύση της αφαίρεσης των πλήκτρων και της εμβάπτισης στο υγρό νούμερο 2 που αναφέρω παραπάνω.

Με λίγο παραπάνω τρίψιμο τα κάνει σαν καινούργια.

Όλα τα παραπάνω βρίσκονται σε οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ...
 
dpol είπε:
Θα ήθελα να παραθέσω και την δική μου εμπειρία σχετικά με τον καθαρισμό και το ξάσπρισμα των κιτρινισμένων πισί...Από όλα όσα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα τα τελευταία 15 χρόνια πο υασχολούμε με υπολογιστές μπορώ να προτείνω τα 2 παρακάτω.

1- υγρό καθαρισμού επιφανειών CIF, με τρίψιμο κάνει πολύ καλή δουλειά.

2- υγρό καθαρισμού απορροφητήρων ERES.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ.

Ψεκάζεις πάνω στο πλαστικό ή στο σίδερο, αφήνεις λίγα λεπτά και σκουπίζεις.

Έχει δοκιμαστεί σε παλιά πισί 10ετίας+ με τρομερά αποτελέσματα.

Δεν προκαλεί αλλοιώσεις από όσο έχω παρατηρήσει.

Για τα πληκτρολόγια ακολουθώ την λύση της αφαίρεσης των πλήκτρων και της εμβάπτισης στο υγρό νούμερο 2 που αναφέρω παραπάνω.

Με λίγο παραπάνω τρίψιμο τα κάνει σαν καινούργια.

Όλα τα παραπάνω βρίσκονται σε οποιοδήποτε σούπερ μάρκετ...
Είναι μια σαφώς καλύτερη διαδικασία αφού είναι πανεύκολη και φθηνη!!! Θα το δοκιμάσω... Ευχαριστώ!
 
Δε νομίζω ότι τα ισχυρά χημικά τύπου "καθαριστικό για απορροφητήρες και είδη υγιεινής" αντιστρέφουν τη διαδικασία κιτρινίσματος με ασφαλή τρόπο.

Εγώ πάντως δεν θα το διακινδύνευα...
 
gtsamour είπε:
Δε νομίζω ότι τα ισχυρά χημικά τύπου "καθαριστικό για απορροφητήρες και είδη υγιεινής" αντιστρέφουν τη διαδικασία κιτρινίσματος με ασφαλή τρόπο.Εγώ πάντως δεν θα το διακινδύνευα...

Χαρακτηριστικό παράδειγμα.

Κουτί από μηχάνημα Intel 486 10ετίας, από άνθρωπο που κάπνιζε δίπλα του συνέχεια σαν φουγάρο και που δεν είχε καθαριστεί ποτέ.

Καθαρίστηκε με το ERES πριν από 3 χρόνια και επανήλθε στο αρχικό του χρώμα.

Έκτοτε το κράτησα για να το αξιοποιήσω κάποια στιγμή (που δεν ήρθε ποτές :p ) και μέχρι σήμερα που το έχω σε κάποια γωνιά στο γραφείο δεν έχει παρουσιάσει τίποτα...(εγώ είμαι άκαπνος :) )

Δεν αντιλέγω με την άποψη για τα ισχυρά χημικά αλλά η παραπάνω διαδικασία έχει γίνει αρκετές φορές σε κουτιά και πληκτρολόγια σε βάθος 15 χρόνων και σε εταιρεία για την οποία εργαζόμουν τα 10 από αυτά και δεν παρατήρησα κάποιο πρόβλημα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι δε διαφωνώ, αλλά άλλο το κιτρίνισμα απο καπνό και βρωμιά και άλλο το κιτρίνισμα του πλαστικού ABS λόγω του Br όπως εξηγήθηκε αναλυτικά πιο πρίν (πρώτη σελίδα).

Αυτό το κιτρίνισμα αναστρέφεται μόνο με οξειδωτική αντίδραση και UV ακτινοβολία.

Λοιπόν, για όσους έχουν ζυγαριά... (φόρμουλα δοκιμασμένη απο εμένα για να δίνει σωστό ιξώδες και να μη στεγνώνει εύκολα). Εφτιαξα ένα κιλάκι εδώ στο εργαστήριο για να έχω να πορεύομαι μέσα στις γιορτές :D

XANTHAN GUM 20g (2%)

GLYCERIN 50g (5%)

HYDROGEN PEROXIDE 30% 930g (93%)

Τέλος ανά 200g του παραπάνω gel προσθέτουμε 1/4 απο κουταλάκι του γλυκού Vanish Oxy Action διαλυμένο σε μισό φλιτζανάκι ζεστό νερό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα