Project άσπρισμα κίτρινων πλαστικών

Το βλέπω για "ΘΕΜΑ" στο PHOENIX #5, αυτό το thread! ;)

Και να συνοδεύεται και με ανάλογο σκίτσο:

"Γιατρέ μου, ο υπολογιστής μου κιτρίνισε!"

"Χμ... Κλασική περίπτωση... Θα σου δώσω Xantham Gum των 20g, Glycerin των 50g και Hydrogen Peroxide των 930g... 2 φορές την ημέρα, πριν τρέξει οποιοδήποτε πρόγραμμα!" :D

Συγχαρητήρια παιδιά! Κάνετε καταπληκτική δουλειά! :thumbup:
 
Παιδιά χίλια μπράβο σας, φοβερό αποτέλεσμα. (Νομίζω πως κατάλαβα γιατί πια η πλειονότητα των πληκρολογίων που πωλούνται τώρα έχουν μαύρο χρώμα εξ' αρχής :) )
 
παιδια τα εχω ολα εκτος απο Xantham Gum.. δεν μπορω να βαλω κατι αλλο στην θεση του? η και τιποτα.. θα καθαρισω ενα ST 1040 ο οποιος ειναι κατι σε χακι.. ομοιομορφα ειναι βεβαια αλλα δεν ειναι γρι και στραβωνω
 
Amigos είπε:
παιδια τα εχω ολα εκτος απο Xantham Gum.. δεν μπορω να βαλω κατι αλλο στην θεση του? η και τιποτα.. θα καθαρισω ενα ST 1040 ο οποιος ειναι κατι σε χακι.. ομοιομορφα ειναι βεβαια αλλα δεν ειναι γρι και στραβωνω
Αγόρασα από το eBay, από το χρήστη ora-heal. Το κόστος είναι πολύ μικρό μαζί με τα ταχυδρομικά.
 
metsgr είπε:
To xanthan gum κάνει περίπου την ίδια δουλειά που κάνει το άμυλο του αραβοσίτου, αυτό που χρησιμοποιούμε για να «δέσουμε» τις σάλτσες και για να φτιάξουμε κρεμούλες και μπεσαμέλ χωρίς να σβολιάζουν (αυτό είναι μυστικό :D - αποκαλύψτε το στη μαμά ή τη σύζυγο, για να μην παιδεύονται με το αλεύρι, θα το εκτιμήσουν δεόντως και θα κάνετε και τον έξυπνο… ;) )

Οπότε μια σκέψη δική μου είναι να αντικατασταθεί το xanthan gum – που δεν ξέρω ούτε πόσο εύκολα βρίσκεται ούτε πόσο κοστίζει- με άμυλο αραβοσίτου (θα το βρείτε επίσης ως νισεστέ ή κορν φλάουρ στο σούπερ μάρκετ και είναι πάμφθηνο). Το ανακατεύουμε καλά με το υγρό οξυζενέ και τη γλυκερίνη και επειδή δε σβολιάζει, έχουμε ένα ομοιόμορφο μίγμα. Σε θερμοκρασία δωματίου υποθέτω ότι θέλει το χρόνο του για να απορροφήσει το νερό και να γίνει παχύρρευστο.

Amigos είπε:
παιδια τα εχω ολα εκτος απο Xantham Gum.. δεν μπορω να βαλω κατι αλλο στην θεση του? η και τιποτα.. θα καθαρισω ενα ST 1040 ο οποιος ειναι κατι σε χακι.. ομοιομορφα ειναι βεβαια αλλα δεν ειναι γρι και στραβωνω
Για δοκίμασε το παραπάνω. Kάτι ξέρει και το λέει ;)
 
βρήκα Xantham Gum στην Ελλαδα απο εταιρία ΑΕΒΕ 25 κιλα ντενεκέ με 150 ευρω... πόσοι θέλουν να τσοντάρουμε να πάρουμε τον ντενεκέ να τελειώνουμε μια για πάντα..
 
βρηκααααααααααα τελικά βρήκα 1 κιλό xanthan gum περίπου 20 ευρώ. όποιος δεν βρίσκει να μου να του πω που βρήκα να πάει να πάρει... η καλύτερα για να μείνει και στις μελλοντικές γενιές δείτε από κάτω.... (ελπίζω Ηρακλή μην έκανα βλακεία χεχε)

Π. ΡΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗΣ

Σωκράτους 30

(πίσω από το Δημαρχείο της Αθήνας)

τηλ 5222294 - 5222328
 
Η πλακα ειναι οτι η οδοντοκρεμα Sensodyne ProEnamel που χρησιμοποιω εχει μεσα xanthan Gum!!!

Amigos χυμα την αγορασες? Περιμενουμε αποτελεσματα γιατι και γω ψηνομαι να ασπρισω λιγο την παλια Α500 μου
 
σε λίγες μέρες θα μου έρθει.. θα ανεβάσω φωτογραφίες και θα σου πω εντυπώσεις..
 
Το xanthan gum σε χαμηλό pH (που έχει το υπροξείδιο του υδρογόνου) αποπολυμερίζεται και το μίγμα χάνει το ιξώδες του και μέσα σε 2 εβδομάδες γίνεται σαν νερό.

Οπότε το φτιάχνεις επιτόπου και το χρησιμοποιείς, δεν μπορείς να φτιάξεις ποσότητα και να την κρατήσεις έτοιμη για καιρό. Εννοείται πως αν τοποθετηθεί στο ψηγείο διατηρείται περισσότερο.

Εγώ χρησιμοποίησα για πηκτικό πολυακρυλικό πολυμερές που δεν επηρεάζεται απο το (αρκετά) χαμηλό pH. Λέγεται polycarbophil και έχει εμπορικό όνομα NOVEON AA 105P (κατασκευαστής Noveon), δύσκολο όμως να το βρεί κανείς αφού πωλείται σε μεγάλες ποσότητες σε φαρμακευτικές εταιρίες και εταιρίες καλλυντικών. Χρησιμοποιείται σε ποσότητα 2.5-3% κατα βάρος για να δώσει επιθυμητό ιξώδες.

Με αυτό το μίγμα μπορεί να διατηρηθεί στο ψηγείο για πολύ καιρό χωρις να χρειάζεται να φτιάχνουμε και να ξαναφτιάχνουμε όποτε θέλουμε να λευκάνουμε κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οχι ρε GTSS μην μου το κάνεις αυτό έβγαλα την κόρυζα να βρω xanthan gum και τώρα μου λες να ψάχνω για άλλα? καραLOL
 
Amigos είπε:
οχι ρε GTSS μην μου το κάνεις αυτό έβγαλα την κόρυζα να βρω xanthan gum και τώρα μου λες να ψάχνω για άλλα? καραLOL
Ε όχι εντάξει, είπαμε....

Απλά ώς χημικός και εργαζόμενος σε χώρο με πρόσβαση σε πάρα πολλά είπα να τελειοποιήσω λίγο τη φόρμουλα για ιδία χρήση :)
 
GTSS?? βρήκα Carbopol 940 κάνει?
 
Όχι σίγουρα δεν κάνει, το carbopol 940 πήζει σε pH 4.5 και πάνω. Ψάξε για NOVEON AA 105P (είχα κάνει ένα λαθάκι στο όνομα) ή αλλιώς polycarbophil. Και το Xanthan gum κάνει δουλειά αλλά είπαμε, δεν διατηρείται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
GTSS είπε:
Όχι σίγουρα δεν κάνει, το carbopol 940 πήζει σε pH 4.5 και πάνω. Ψάξε για NOVEON AA 105P (είχα κάνει ένα λαθάκι στο όνομα) ή αλλιώς polycarbophil. Και το Xanthan gum κάνει δουλειά αλλά είπαμε, δεν διατηρείται.
OT : Καλα εσυ που χαθηκες? Ωραια αφου ζεις θα τα ασπρισουμε μαζι τα πλαστικα οοοοοταν με το καλο βρεθουμε τρελε χημικε!
 
Του κουτιού και του σπιτιού έγινε το μηχάνημα!

Με βάζετε στην πρίζα κι άρχισα να κοιτάζω περίεργα τα Micro μου, αλλά προς το παρόν διστάζω.

Ξεκινάω ασκήσεις θάρρους κι επανέρχομαι.

Υ.Γ. Και το κυριότερο, δεν ξεθώριασαν τα γράμματα στα πλήκτρα. Χμμμμ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δρ.Χού είπε:
Του κουτιού και του σπιτιού έγινε το μηχάνημα!Με βάζετε στην πρίζα κι άρχισα να κοιτάζω περίεργα τα Micro μου, αλλά προς το παρόν διστάζω.

Ξεκινάω ασκήσεις θάρρους κι επανέρχομαι.

Υ.Γ. Και το κυριότερο, δεν ξεθώριασαν τα γράμματα στα πλήκτρα. Χμμμμ
Προχώρα άφοβα!!!
 
xanthan gum

Για το xanthan gum (Ξανθανικό κόμμι, κόμμι ξανθάνης). Είναι γνωστό και ως αραβικό κόμμι. Ακριβώς το ίδιο που έχει στο retr0bright.wikispaces.com (Doves farm) υπάρχει στην Θεσσαλονίκη σε κατάστημα στην πλατεία Άθωνος (Το Ελληνικόν, Βατικιώτου 28, 2310 257503, www.to-ellinikon.gr).

Στην Αθήνα υπάρχει στο Μπαχάρ, Ευριπίδου 31-33, 2103217225. www.bahar.gr.

Ελπίζω να βοήθησα, μιας και εμένα αυτό ήταν που με δυσκόλεψε περισσότερο.
 
amiga 600 στην φώτο αυτή έχω κάνει μόνο το πάνω μέρος.. δείτε διαφορά με μια μόνο χρήση

09092010591.jpg


και εδώ έχω κάνει και το κάτω μέρος

09092010599.jpg


η 600 ... δυστυχώς ξεχάστηκα και δεν την έβγαλα όπως ήταν πρι που ήταν κίτρινη σαν καναρίνι

09092010598.jpg


σειρά έχει τώρα η 500plus.. δείτε πως είναι τώρα

09092010595-1.jpg


09092010596.jpg
 
η 500plus τώρα.. κούκλα.. δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι απο κινητό και δεν φαίνεται τόσο καλά η καλή δουλειά που έχει γίνει

10092010612.jpg


10092010610.jpg


αυτο που θέλω με αγωνία να δω είναι το mouse της 600.. δείτε πως είναι τώρα

10092010601.jpg


:eek: o_O
 
Πίσω
Μπλουζα