Project άσπρισμα κίτρινων πλαστικών

τα λόγια είναι περιττά

10092010614.jpg


εκεί που είχα πρόβλημα ήταν με τα πλαστικά του atari st τα έκανε λίγο χάλια με ασπρίσματα.. έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα? και αν το έλυσε ας πει πως να μάθουμε και εμείς
 
πιο χάλια από όσο είναι εκ κατασκευής ο st δεν υπάρχει περίπτωση να τον κάνεις! :p
 
Ρε Γιάννη,να σου φέρω και την Α1200 μου να την περιποιηθείς ένα χέρι; :p
 
φυσικά ρε μανο και το ρωτάς... αλλα δεν ειμαι αθηνα τωρα. σε κανα μηνα που θα ανεβω μαζεψε οτι κιτρινο εχεις να μου το φερεις..
 
Καλά,βασικά πλάκα έκανα,αλλά αν έχεις την όρεξη να το κάνεις,δε θα πω και όχι! :p :p
 
το κατάλαβα οτι κάνεις πλάκα αλλα εγω δεν κάνω.χαοαοχοχα .. σιγά ρε δεν είναι τίποτα 5 λεπτά δουλεία είναι μετα τα κάνει όλα ο ήλιος και το αεράκι..

spyros πες τα ρε φίλε με τα ρημάδια.. η amiga συνεργάζεται ακόμα και στο άσπριζα ρε φίλε αυτά τα patati τίποτα
 
Project Falcon 030

DSC01433.jpg


Νομίζω είναι περριτό να σας πω ποιο "ξασπρίστηκε" :cool:

Μείγμα 6 μηνών που είχε γίνει ζουμί!!!

1 πέρασμα, 3 ώρες στον ήλιο (2-5)

Κανένας απολύτως λεκές.

Επειδή μου τελείωσε το μείγμα και δεν έχω οξυζενέ, τα υπόλοιπα αύριο (αν βρω οξυζενέ, αλλιώς σε μια βδομάδα...
 
Τελικά το "ξάσπριμα" του Falcon ήταν αποτυχία :(

Δημιουργήθηκαν "νερά" και κηλίδες άσπρου χρώματος στα πλαστικά, εκτός απ' το πληκτρολόγιο που χρησιμοποίησα άλλο μείγμα.

Ο λόγος;

Το παράκανα με το oxy action και έβαλα μισή κουταλιά του γλυκού απο 1/4 που προτείνεται, με αποτέλεσμα το μείγμα να επιτεθεί και στο πλαστικό.

Για να μην την πατήσουν και οι υπόλοιποι, πρέπει να τηρείται ΠΑΝΤΑ η αναλογία, αφού περισσότερο απ' το προτεινόμενο, είτε οξυζενέ είτε oxy action, δεν έχει απλά και μόνο κανένα αποτέλεσμα, αλλά κάνει και ζημιά. Το πληκτρολόγιο τη γλύτωσε γιατί το έκανα σε δεύτερη φάση με τη σωστή δοσολογία.

Το πρόβλημα το έχω λύσει ως ένα βαθμό χρησιμοποιώντας πολλές στρώσεις σιλικόνη-σπρέυ, απ' αυτό που έχουμε για το ταμπλώ του αυτοκινήτου. Για κάποιο λόγο έχει καλύψει το 90% των ατελειών και πρέπει να είναι κάποιος παρατηρητικός για να το δει ή να δει σε συγκεκριμένα σημεία τον υπολογιστή που η ζημιά είναι πιο εκτεταμένη.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ λοιπόν, γιατί και ο νόμος του Μέρφυ λέει ότι θα την πατήσεις στο πιο πολύτιμο μηχάνημα, όπως εγώ!

Φώτος το βράδυ.
 
κρίμα γιατί είναι σπάνιο μηχάνημα... :(
 
(Αν και δεν ειναι αμεσα σχετικο με το θεμα) ψαχνοντας στο ebay βρηκα ενα τυπο που πουλαει μονο τα πλαστικα για αυτους με αποτυχια στο retrobright ή με πολυ κιτρινισμα σε amiga:http://www.ebay.co.uk/itm/Amiga-500-plus-original-case-tops-ideal-for-replacment-or-upgrade-good-condition-/121024684181?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item1c2da22095
 
angel_grig είπε:
(Αν και δεν ειναι αμεσα σχετικο με το θεμα) ψαχνοντας στο ebay βρηκα ενα τυπο που πουλαει μονο τα πλαστικα για αυτους με αποτυχια στο retrobright ή με πολυ κιτρινισμα σε amiga:http://www.ebay.co.uk/itm/Amiga-500-plus-original-case-tops-ideal-for-replacment-or-upgrade-good-condition-/121024684181?pt=UK_VintageComputing_RL&hash=item1c2da22095
Όντως ο Tony, alias "airey36" στο eBay έχει ότι κομμάτι ποτέ χρειαστειται για Amiga, απο ένα πληκτρο μέχρι τα μεταλλικά πλέγματα απο την A1200 που δεν είχα βρει πουθενά. Γράψτε του με email εκτός eBay και παζαρεψτε την τιμή. :p

Όσο για το retobright method, ένα 110% δοκιμασμένο προϊόν για όσους δεν θέλουν να φτιάχνουν μιγματα, είναι αυτο:

http://www.ebay.co.uk/itm/B-BLONDE-HIGH-LIFT-POWDER-BLEACH-25g-75ml-40-VOL-CREAM-PEROXIDE-JEROME-RUSSELL-/230776907017?pt=UK_Health_Beauty_Hair_Care_Hair_Colouring_Dyes_PP&hash=item35bb602509&_uhb=1

Προσοχή ΟΧΙ παρόμοια όπως το swartckopf γιατι πολλά περιέχουν blu powder bleach, η οποία βαφει ένα είδος blu ice χρωμα και αλλοιώνει το αυθεντικό.

Ps. Κάτι ήξερε ο "Θείος" και έκανε τα δημιουργήματα του μαύρα ;)
 
Λοιπόν σήμερα είπα να πειραματιστώ και εγώ με το άσπρισμα κιτρινισμένων πλαστικών.

Με δεδομένο ότι το μόνο ενεργό συστατικό του Retr0Brite είναι το οξυζενέ, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω απλά οξυζενέ σε κρέμα και να αποφύγω όλες τις άσκοπες πρόσμειξης του retr0brite...

Έτσι, παράγγειλα της ξαδέρφης μου και μου έφερε από το Hondos Center το παρακάτω μπουκαλάκι:

Προβολή συνημμένου 111612

Είναι οξυζενέ σε κρέμα, 40 βαθμών (περιεκτικότητας δηλαδή 12%) και κοστίζει λιγότερο από 1 ευρώ.

Σε πρώτο στάδιο έκανα δοκιμή στο πορτάκι ενός παλιού cd-rom drive. Το Drive όπως βλέπετε είναι τελείως κιτρινισμένο:

Προβολή συνημμένου 111613

Κάλυψα το πορτάκι με την κρέμα οξυζενέ και το έβαλα σε ένα σακουλάκι:

Προβολή συνημμένου 111614

Μετά από λιγότερο από 30 λεπτά αρχίζει να γίνεται εμφανής η επίδραση του οξυζενέ:

Προβολή συνημμένου 111615

Μετά από μόνο 2 ώρες κάτω από τον ήλιο:

6.JPG

Και το πριν - μετά:

Προβολή συνημμένου 111613 Προβολή συνημμένου 111611

Το αποτέλεσμα πράγματι εντυπωσιακό, οπότε νομίζω μπορώ να προχωρήσω και στην εφαρμογή του σε "ποιο σοβαρές" επιφάνειες....

7.JPG

5.JPG

1a.JPG

2a.JPG

3a.JPG

4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γενκα το retrobright στηριζεται και λιγο στην τυχη, να βρεις το σωστο μειγμα συστατικων, τον σωστο καιρο, και την σωστη εφαρμογη ωστε να μην γινει 'τιγρε' χρωμα.

Τα προβληματα με το retrobright ειναι δυο: το βασικοτερο οτι μετα απο ενα διαστημα ξανακιτρινιζουν οπως ηταν και δευτερο οτι τα πλαστικα γινονται πολυ μαλακοτερα και ευθραυστα.
 
Για απλο οξυζενε, ειναι τρελη η διαφορα του πριν και του μετα Hamtaro!!
 
mike είπε:
Τα προβληματα με το retrobright ειναι δυο: το βασικοτερο οτι μετα απο ενα διαστημα ξανακιτρινιζουν οπως ηταν και δευτερο οτι τα πλαστικα γινονται πολυ μαλακοτερα και ευθραυστα.
Και απλά να προσθέσω και πιο εύφλεκτα, και ανάλογα σε τι "εξάρτημα" βρίσκονται, είναι κάτι που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν ίσως.
 
Εαν παιζεις με τις φλογες κοντα στα μηχανηματα, σιγουρα εχει σημασια!

Συνηθως ομως ειναι δυο διαφορετικες ασχολιες, ασχετα που μερικοι τις εχουν συνδιασει!
 
Εγώ δεν τα πειράζω...ας είναι κίτρινα. Στην τελική γερνάνε και αυτά όπως και εμείς.
 
Θεωρουνται και πιο μάχημα, οπως λεγαμε στον στρατό :D
 
Πίσω
Μπλουζα