Project Natal [Kinect]

Ωρε. Να χορεύει και να ανεμίζει και το σούβλακος.........
 
Ούτε η MS δεν περίμενε ότι υπάρχουν τόσοι που θα τους άρεσε να χαϊδεύουν εικονικά ζωάκια... :p

Σύμφωνα λοιπόν με το eurogamer στις 60 πρώτες μέρες του kinect, 8 εκατομμύρια kinect έγιναν shipped από τα οποία τα 7 εκατομμύρια πουλήθηκαν.

Το 60% πουλήθηκε μεμονωμένα στις ήδη υπάρχουσες κονσόλες, ενώ το 40% bundled με τα xbox slim.

Pooky(1), Wally κ.λ βοηθήσατε σε αυτά τα νούμερα... παραδεχτείτε το. :p
 
Αρα η υποσχεση του Balmer οτι το Kinect θα "πατησει" το iPad βγηκε αληθινη!

Και ειχε φαει ΤΟ κραξιμο απο τους Μηλαρακηδες...
 
Καλά οι απλακηδες δεν το ήθελαν γιατί έγραφε MS πάνω. Και δεν το πήρα για να χαιδευω εικονικά ζωακια. Το πήρα για τις χακιες στον υπολογιστή.

Σαν περιφερειακο έχει απίστευτες δυνατότητες και μελλοντικά θα παίξει μεγάλο ρόλο.
 
Εμένα η διαφωνία μου είναι στο κατά πόσο μπορείς να το χρησιμοποιήσεις παρατεταμένα για gaming;; Τώρα όσον αφορά το face-object και τις μη gaming εφαρμογές του, σίγουρα εκεί έχει λαμρό μέλλον. Η Μ$ ήδη έχει έτοιμη μία ευρεία γκάμα Kinect βιβλιοθηκών οι οποίες θα βρουν εφαρμογή στα επερχόμενα Windows 8.
 
Όπως και το Wii, έτσι και το Kinect, ομοίως και το move δεν είναι για hardcore gamers, από την άποψη ότι δεν μπορείς να ξετσουβαλιάζεσαι τρέχοντας σαν αγριοκάτσικο και χωροπηδώντας σαν τον 50cent που έπεσε σε λάκο με νέφτι, για πολύ ώρα.

Το Wii μου μαζεύει σκόνη, ακόμα και το καινούργιο Kong βαρέθηκα να παίξω γιατί έπρεπε να κοπανιέσαι καθιστός με το wiimote. To kinect είναι ακόμα χειρότερο μια και στην ουσία στο 360 είναι ένα wii χωρίς wiimote. Χάλια μαύρα.

Αλλά στο pc έχει απίστευτες δυνατότητες.
 
Ας δούμε και τα υπόλοιπα παιχνίδια που αναμένονται για το kinect πάντως. Πχ το Steel Battalion: Heavy Armor σε μια μίξη κλασικού controller για κίνηση, aiming, shooting και πατήματος κουμπιών (από τα λίγα που έχει :p ) στον "αέρα", θα μου άρεσε. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο μπορεί να συνδυαστεί Kinect και HD...

Νομίζω το κλειδί για το Kinect είναι να συνδυαστεί μαζί με το controller του xbox και όχι σαν ξεχωριστός controller. Είδωμεν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις μεγάλες του δυνατότητες, πάντως, πιστεύω ότι θα τις δούμε στην επόμενη γενιά κονσολών.
 
Συμφωνώ. Αλλά που να περιμένουμε 2 χρόνια... Ας ζήσουμε το σήμερα :p
 
παιδιά μια ερώτηση.. τι θα μπορεί να κάνει το κινεκτ στο pc??
 
Κάνε ένα Google search "kinect for pc" , πάρε καλό καφέ και απόλαυσε διάβασμα!!!!!!! Δεν χωράνε σε ένα thread, όχι καν post, οι πιθανότητες και οι δυνατότητές του.
 
Ενδελεχες blog post στο Engineering Blog της MS για προχωρημενο καλιμπραρισμα του Kinect

Kinect Tuner: Tracking and Audio

Φημη: MS has quadrupled the resolution of Kinect by secret update

Συμφωνα με το αρθρο η MS ανεβασε ενα silent patch πριν τα Χριστουγεννα που προσφερει δυναμικη αναλυση μεταξυ των καμερων ωστε να μπορουν να επιτευχθουν προχωρημενα detections.
 
Wally είπε:
Φημη: MS has quadrupled the resolution of Kinect by secret updateΣυμφωνα με το αρθρο η MS ανεβασε ενα silent patch πριν τα Χριστουγεννα που προσφερει δυναμικη αναλυση μεταξυ των καμερων ωστε να μπορουν να επιτευχθουν προχωρημενα detections.
Άμα ισχύει αυτό, θα αφήνει και λίγο επεξεργαστή ελεύθερο για να τρέξει η κονσόλα κάνα γραφικό της προκοπής; :p
 
Τραβαει ελαχιστη ισχυ. Το ολο θεμα ειναι η ισοροπια των αναλυσεων μεταξυ των καμερων. Αν ισχυει το αρθρο θα μπορουμε να εχουμε πραγματα οπως hand/finger-gestures κτλ
 
Wally είπε:
Αν ισχυει το αρθρο θα μπορουμε να εχουμε πραγματα οπως hand/finger-gestures κτλ
Τέλεια, πάντα ήθελα να δείξω "δάχτυλο" στην κονσόλα μου. Αυτή η Microsoft πραγματικά πιάνει τον παλμό των χρηστών. Μέχρι και ο Paspartoo θα αγοράσει τώρα. :p
 
Ελπίζω να αναγνωρίζει μούτζες! :p
 
Gunstringer Teaser Trailer

[video=youtube;R42-CJjPSRE]

 
Μαύρη διαφήμιση; Μπαααα :p
 
To επομενο παιχνιδι του Tim Schaffer θα ειναι το Sesame Street: Once Upon a Monster!!

Θα κυκλοφορησει φετος!

Info / Trailer

Interview
 
Πίσω
Μπλουζα