Pseudo Saturn

HeianJapan

RetroN00b
Joined
15 Ιουν 2011
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
0
παιδια τι γινεται με αυτο? ειναι ευκολη η διαδικασια? το εχει δοκιμασει κανεις?
 
HeianJapan είπε:
παιδια τι γινεται με αυτο? ειναι ευκολη η διαδικασια? το εχει δοκιμασει κανεις?
Υφισταται και ανανεωνεται πολυ τακτικα, η διαδικασια ειναι πολυ επεξηγηματικη και πληρως αναστρεψιμη. Το δοκιμασε φιλος κανονικα, ειναι και καλυτερη επιλογη απο το να κανεις patch ενα ενα τα isos σαν PAL για πολλους λογους.

kajwbtfe είπε:
Ειναι ενα προγραμμα οπου αλλαζει κασετες τυπου action replay με νεο firmware ωστε να παιζουν αντιγραφες διχως να εχεις τσιπακι η να κανεις swap κτλ. Προυποθεση να εχεις μια συμβατη κασετα με το προγραμμα και να εισαι προθυμος να το "θυσιασεις" για αυτο το σκοπο. Σε καθε περιπτωση παντως μπορεις να το επαναφερεις στην αρχικη του μορφη οποτε θες.

Μερικα βιντεκο επι αυτου, εδω περα:

https://www.youtube.com/watch?v=WKl0U2D0Nto
 
υπαρχει καποιος που να εχει τετοιο φλασαρισμενο καρτ [edit]?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
HeianJapan είπε:
υπαρχει καποιος που να εχει τετοιο φλασαρισμενο καρτ [edit]?
Δεν υπαρχει λογος να επενδυσεις πανω σε κατι τετοιο, απο την στιγμη που μεσα στο 2016 θα κυκλοφορησει το wasca. Υποστηριζει ολες τις λειτουργιες του action replay / pseudo saturn και ακομα περισσοτερες. Αν δεν μπορεις να κανεις λιγο καιρο υπομονη, το action replay το εχει προσφορα στο yes-asia.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
βασικα ειχα ηδη ενα τσιπαρισμενο σατουρν που τα εφτυσε και εχω μεινει με 100 αντιγραφα που δεν μπορω να παιξω στο δευτερο μηχανημα :precry:

αυτο που προτεινεις θα παιζει και κοπιες η μονο ρομς?

επισης μηπως υπαρχει καποιος να μου προτεινεις να ριξει μια ματια στο μηχανημα μηπως το σωσουμε? μενω Νικαια
 
HeianJapan είπε:
βασικα ειχα ηδη ενα τσιπαρισμενο σατουρν που τα εφτυσε και εχω μεινει με 100 αντιγραφα που δεν μπορω να παιξω στο δευτερο μηχανημα :precry: αυτο που προτεινεις θα παιζει και κοπιες η μονο ρομς?

επισης μηπως υπαρχει καποιος να μου προτεινεις να ριξει μια ματια στο μηχανημα μηπως το σωσουμε? μενω Νικαια
Θα μπορουσα να σε βοηθησω αλλα μενω Δραμα.
 
HeianJapan είπε:
βασικα ειχα ηδη ενα τσιπαρισμενο σατουρν που τα εφτυσε και εχω μεινει με 100 αντιγραφα που δεν μπορω να παιξω στο δευτερο μηχανημα :precry: αυτο που προτεινεις θα παιζει και κοπιες η μονο ρομς?

επισης μηπως υπαρχει καποιος να μου προτεινεις να ριξει μια ματια στο μηχανημα μηπως το σωσουμε? μενω Νικαια
Γλυφαδα το ειχες τσιπαρει το μηχανημα; τι προβλημα σου κανει;

Στη παρουσα μορφη το wasca παιζει αντιγραφες αλλα υπαρχουν σκεψεις να ενωθει με το rhea και να παιζει και παιχνιδια σε μορφη iso. Υπαρχει κατηγορια στο φορουμ για τεχνικες λυσεις και βοηθεια, δες εδω:
 
καταρχας σας ευχαριστω ολους για το χρονο και τις απαντησεις σας - ειχα ενα οριτζιναλ σατουρν απο ιαπωνια οταν ειχε πρωτοκυκλοφορησει το οποιο παρεπιπτοντως δουλευει ακομα αψογα - πριν απο 2 χρονια πηρα ενα ακομη λευκο model 2 & ενα βικτορ model 2 τσιπαρισμενο στο οποιο επαιζα τις αντιγραφες - προσφατα δεν λειτουργουσε το cd μοτερ αλλες φορες εβγαζε μηνυμα λαθους δισκου - το ανοιξα καθαρισα το ματακι, ξαναεβαλα τις καλωδιοταινιες στη θεση τους - αλλαξα ακομη και το cd lens απο το αλλο model 2 αποτελεσμα επαιξε για λιγο αλλα μετα τζιφος το προβλημα επιμενει - θα μου πειτε ξεκολλα και ασχολησου με κατι αλλο αλλα καταραμενη ρετρονοσταλγια τα shooters στο σατουρν ειναι απο τα αγαπημενα μου :cry:
 
Αν και οχι η σχετικη ενοτητα, το οτι απλα πηρες απο το ενα saturn το μηχανισμο του laser και το εβαλες σε αλλο, ειναι λαθος. Υπαρχουν αρκετες διαφορετικες κυκλοφοριες απο laser σε saturn model two και ειναι πολυ πιθανο ετσι να του εκανες μεγαλυτερη ζημια.

Απο εκει και περα, οι περισσοτερες βλαβες στο laser ειναι αναστρεψιμες, αλλα ειναι αρκετες και διαφορετικες. Ανοιξε ενα θεμα στην ενοτητα για τις επισκευες μαζι με φωτογραφιες του μηχανηματος, υπαρχουν ατομα απο το ρετρομανιαξ που μπορουν να σε βοηθησουν.

Οπως και να εχει το μηχανημα αφου ανοιγει και λειτουργει, μπορεις να παρεις το wasca/rhea καποια στιγμη στο μελλον και να παιζεις παιχνιδια απο SD αντι απο cd.
 
εννοειται εψαξα και ειδα στο νετ και ειδα και ιδιοις ομμασι οτι οι μηχανισμοι ειναι ολοιδιοι - οπως και αν εχει ευχαριστω και συγγνωμη για το off topic...
 
Αν και άργησα να πάρω είδηση αυτό το topic επειδή κάποιος παραπάνω ρώτησε για το pseudo πρέπει να πω ότι ειδικά στην τελευταία του έκδοση (στο video που το δοκίμασα βλεπετε την προτελευταία έκδοση) παίζουν πραγματικά τα πάντα.

Αν θέλει κάποιος να "επενδύσει" στο action replay σίγουρα είναι μια πολύ καλή επιλογή

[video=youtube_share;rpReSxSRjXY]

 
φιλε καλησπερα αν και λογω capital controls δεν μπορεσα να παρω το action replay 4mb plus απο play asia και το παρατησα, λεω να ξαναπροσπαθησω - αν τελικα ερθει, μηπως μπορεις να με βοηθησεις να περασουμε το pseudo saturn? εννοειται αν και εφοσον θελεις να ασχοληθεις και μενεις κοντα στον Πειραια...
 
Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα αλλά Τρίκαλα. Πάντως αν το πάρεις είναι σχετικά εύκολο από google να βρεις οδηγούς για να σε βοηθήσουν.
 
εγινε ευχαριστω πολυ για την απαντηση να εισαι καλα
 
HeianJapan εχεις δοκιμασει να περασεις το pseudo saturn και αντιμετοπισες καποιο προβλημα; Αν ναι, τι ακριβως συνεβει;
 
Getta Robbo καταρχας ευχαριστω για το ενδιαφερον - περιμενω να ερθει απο amazon και επειδη μαλλον το χρυσοπληρωσα φοβαμαι μη γινει καμια στραβη και το brickαρω - να φανταστεις δεν εχω δοκιμασει ποτε το swap trick - ασε που σαν διαδικασια μου φαινεται μαλλον περιεργη...

τελος παντων μαλλον ειμαι τελειως noob... (ασχετο η πιο προσφατη εκδοση ειναι η 0832, σωστα?)
 
Η τελευταια εκδοση ειναι οντως η 0.832. Δεν ξερω αν χρειαζεται ακομα cd swap, αλλα σε καθε περιπτωση ειναι αρκετα απλη διαδικασια και εφικτη να την κανει ο καθενας. Εχει παρα πολλους οδηγους γιαυτο στο youtube. Ποσα εδωσες για το action replay απο το amazon;
 
αν δε χρειαζεται disc swap τοτε ακομη καλυτερα - απο οτι εχω λιγο ψαχτει γραφω το image σε cd και ειναι λιγο τυφλοσουρτης, σωστα?

το πληρωσα 45 ευρω με τα μεταφορικα...
 
Πίσω
Μπλουζα