PSP Slim

TA-088v3

προς το παρόν τρέχω ChickHEN και CF 5.03 GEN B αλλά κάθε φορά που κρασάρει πρέπει να τα ξαναφλασάρω
 
Θα σας παρακαλούσα να μην συνεχίσετε στο θρεντ την κουβέντα περί χακερέματος του psp, καθώς η διαδικασία αυτή είναι παράνομη.
 
και να παίζουμε παιχνίδια στο mame που δεν έχουμε στη κατοχή μας είναι παράνομο αλλά όλοι παίζουμε. :wait2:

εξ άλλου δε ποστάρησε κανένας links.
 
Αν παίζεις με ROMs του ΜΑΜΕ που είναι free για κατέβασμα δεν είσαι παράνομος.

Αν θέλετε να συνεχίσετε την κουβέντα για "σπάσιμο" του Psp κάντε την με πμ
 
το σπάσιμο του PSP είναι απο τα πιο αθώα..προσωπικά δε με ενδιαφέρει να παίζω PSP games απο memory card, απλά θέλω να μπορώ να φέρω το μηχάνημα στα μέτρα μου.

original games αυτά που θέλω μπορώ να τα αγοράσω δεν έχω πρόβλημα..

Αν θέλω να το σπάσω ξέρω πως και δε χρειάζομαι οδηγίες απο φόρουμ ;)
 
Η διαδικασια ή και το ποια προγραμματα θα χρησιμοποιησει κανεις για να "σπασει" μια κονσολα που ειναι (ειδικα) καινουργια στην αγορα, δεν εχει σχεση με το φορουμ μας. Τις προαλλες σε ερωτηση του Σαουλοτ για αναφορα της διαδικασιας soft mod του Wii την ιδια απαντηση ακριβως πηρε.

Το τι κανει καποιος στο σπιτι του και αν παιζει mame ή πυροβολει περιστερια με αεροβολο ειναι δικο του θεμα - και δεν αφορα το φορουμ. Οποτε τετοιου ειδους απαντησεις και ειδικα μετα απο παρακληση supermod, καλο ειναι να αποφευγονται.

Ας το συνεχισετε με pms δεν χαθηκε ο κοσμος.

* Αθωο σπασιμο δεν υπαρχει - σε καθε περιπτωση παραβιαζεις τους ορους χρησης που εχει θεσπισει ο κατασκευαστης και μπραβο που ξερεις πως να το κανεις και που δεν χρειαζεσαι οδηγιες απο το φορουμ - οποτε απλα μην τις αναφερεις εδω.
 
Ευχαριστώ για τις υποδείξεις, αλλά καλό θα είναι να αποφεύγονται punch lines όπως "πυροβολεί περιστέρια με αεροβόλο".
 
Προφανως απαντησα στη ατοπη δικη σου για το mame - και δεν αναφερθηκα προσωπικα σε εσενα. Αλλα αφου δεχεσαι τις υποδειξεις το θεμα κλεινει εδω.
 
Δεν τρέχει λόγος ανησυχίας, όλοι ξέρουμε τους κανόνες πόσο μάλλον όταν είμαστε από το 2006 σ'αυτό το forum.

Αντίστοιχα post υπάρχουν και από παλιά ..

12-09-07, 10:44 #3

23-09-07, 23:44 #7

05-10-07, 21:29 #14

17-03-08, 11:44 #24

17-01-10, 19:45 #35
 
Kambia είπε:
Θα σας παρακαλούσα να μην συνεχίσετε στο θρεντ την κουβέντα περί χακερέματος του psp, καθώς η διαδικασία αυτή είναι παράνομη.
Για να είναι κάτι παράνομο, θα πρέπει να αντιβαίνει σε κάποιο νόμο. Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να λέει τι μπορείς ή δεν μπορείς να κάνεις με το psp σου, ή με το οποιοδήποτε psp. Από τη στιγμή που το έχεις αγοράσει είναι δικό σου να το κάνεις ότι θέλεις, να το "σπάσεις" με software ή και να το σπάσεις πραγματικά, πετώντας το από τον 7ο όροφο. Αυτό που "απαγορεύει" τις χακεριές στο psp είναι η EULA του, η οποία σε καμιά περίπτωση δεν αποτελεί νόμο. Ούτε καν συμβόλαιο δεν είναι αφού δεν το έχεις υπογράψει, ούτε την έχεις δει πριν αγοράσεις το psp, κάτι το οποίο μάλλον κάνει την EULA παράνομη την ίδια. Άρα το "σπάσιμο" παράνομο δεν είναι σε καμία περίπτωση, ανεπιθύμητο από τη sony μπορεί να είναι.

Αν αντί για "παράνομο" είχες γράψει "δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του GRM" δεν θα είχα καμία αντίρρηση.
 
Gapan με το συμπάθιο αλλά δεν ισχύει αυτό που λες. Αν ήταν έτσι θα τρέχανε στα δικαστήρια τη Microsoft που σε banάρει αν έχεις χακέψει το μηχάνημα της. Φυσικά και δεν μπορείς να αγνοήσεις την άδεια χρήστης (EULA). Δε σε αναγκάζει κανείς να το αγοράσεις το μηχάνημα και την ώρα που το πρωτοανοιγεις ή κάνεις update σου πετάει φάτσα κάρτα

Your continued access to or use of the System Software will signify your acceptance of any changes to this Agreement.
Αγόρασες κοινώς άδεια χρήσης του ολοκληρωμένου πακέτου (hardware+software) το οποίο η Sony πουλάει σαν ΕΝΑ και το ονομάζει PSP.

Φυσικά και είναι νόμιμο δικαίωμα σου αν διαφωνείς με την άδεια χρήσης η οποία εμφανίζεται όταν το πρωτοανοίγεις, να το γυρίσεις πίσω και κανείς δε θα σου πει τίποτα.
 
Δεν είπα ότι αν αγνοήσεις την άδεια χρήσης η sony ή η Microsoft απαγορεύεται να σου μπλοκάρουν το μηχάνημα ή ότι δεν έχουν το δικαίωμα να το κάνουν. Είπα ότι η άδεια χρήσης δεν αποτελεί νόμο σε καμία περίπτωση. Άρα το να την αγνοήσεις δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί παράνομο. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
 
αυτά τα EULA είναι μια μεγάλη ιστορία. αν κάποιος τα ακολουθούσε κατα γράμμα ουτέ accelerators και εσωτερικοί δίσκοι δε θα έβγαιναν ποτέ για Amiga γιατί δεν έπρεπε να ανοίξεις το μηχάνημα για 1-2 χρόνια μέχρι να λήξει η εγγύηση.

σου ξεκαθαρίζει απλά η κάθε sony ότι σε περίπτωση που παραβείς την άδεια χάνεις τα "τάδε" δικαιώματα σου κοινώς σπάστο και αν δεν ανάβει μην έρθεις σε μας να ζητάς και τα ρέστα.
 
Ας φέρω ένα παράδειγμα.

Φτιάχνω ένα πρόγραμμα και στο πουλάω (είναι και η δουλειά μου)

Στην άδεια χρήσης γράφω τα γνωστά όπως οι περισσότερες EULA.... απαγορεύεται η εγκατάσταση σε περισσότερους του ενός υπολογιστή, μπλα-μπλά συνεχίζοντας τη χρήση συμφωνείς με την άδεια...μπλά-μπλά.

...και εσύ πας και το εγκαθιστάς σε όλα τα PCs του σπιτιού σου ή της εταιρίας σου, είσαι παράνομος ή όχι?

Μπορεί να μην σκότωσες κανέναν αλλά αθέτησες μια συμφωνία που σε καμία περίπτωση δεν ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις, οπότε έχεις και τις ανάλογες συνέπειες.

Πιστεύεις ότι ο νόμος δε μου δίνει το δικαίωμα να κινηθώ δικαστικά εναντίον σου?

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και στη περίπτωση του PSP.
 
Φιλε μου ΑΑ+ το γνωριζω οτι ειμαστε μαζι σχεδον απο την αρχη του φορουμ - οπως γνωριζεις και εσυ οτι 175000 posts ειναι αδυνατον να ελεγχθουν - παροτι σβηνω ή modαρω καθημερινα - αρα εχει υποσταση η παρακληση ενος supermod που τρωει τον απιστευτο χρονο πανω στο forum για να ειναι ολα οσο το δυνατον οκ - και το να δειξουμε οτι "να , εδω εχει ειπωθει αυτο που μου ζητας να μην αναφερω" δεν βοηθαει την ολη κατασταση. Το τι εχει γινει (και εχουν γινει πολλα) στο παρελθον δεν μας δεσμευει να τα συνεχισουμε και στο μελλον ε ? ;)

Gapan - καλως κακως η EULA ειναι αυτη που καθοριζει τη σωστη και νομιμη χρηση του καθε προιοντος - και ταυτοχρονα δημιουργει δικαιωμα στη καθε εταιρεια να εφαρμοσει μετρα που συμφωνουν με τον νομο. Απο περσι πχ η ΕΟΚ εχει δεχτει το δικαιωμα του καθε κατασκευαστη να οριζει το πως θα λειτουργει το προιον του και να κινει διαδικασιες οταν θεωρει οτι παραβιαζεται αυτο - περιπτωση της EULA της SONY για την απαγορευση μεταπωλησης των παιχνιδιων των κονσολων της - οποτε καθε αναφορα στη διαδικασια ή στα "συστατικα" που χρειαζονται για να μεταβληθει η λειτουργια οποιουδηποτε προιοντος ειναι και παρανομη.

Εννοειται οτι προσωπικα δεν συμφωνω με αυτο - και αν πχ καποιος ανελυε εδω τη διαδικασια "πειραγματος" ενος zx81 δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα (εχει συμβει πολλες φορες) αλλα οταν μιλαμε για συγχρονα προιοντα κατασκευαστων που εχουν παμπολες φορες τσινισει στο παρελθον - τοτε το θεμα αυτο δεν εχει θεση στο retromaniax. Υπαρχουν πολλα σημεια στο internet που θα βρει καποιος τις πληροφοριες αυτες και δεν χρειαζεται να μπλεξουμε εμεις σε κατι τετοιο.
 
Shock είπε:
Ας φέρω ένα παράδειγμα.Φτιάχνω ένα πρόγραμμα και στο πουλάω (είναι και η δουλειά μου)

Στην άδεια χρήσης γράφω τα γνωστά όπως οι περισσότερες EULA.... απαγορεύεται η εγκατάσταση σε περισσότερους του ενός υπολογιστή, μπλα-μπλά συνεχίζοντας τη χρήση συμφωνείς με την άδεια...μπλά-μπλά.

...και εσύ πας και το εγκαθιστάς σε όλα τα PCs του σπιτιού σου ή της εταιρίας σου, είσαι παράνομος ή όχι?

Μπορεί να μην σκότωσες κανέναν αλλά αθέτησες μια συμφωνία που σε καμία περίπτωση δεν ήσουν υποχρεωμένος να κάνεις, οπότε έχεις και τις ανάλογες συνέπειες.

Πιστεύεις ότι ο νόμος δε μου δίνει το δικαίωμα να κινηθώ δικαστικά εναντίον σου?

Ακριβώς τα ίδια ισχύουν και στη περίπτωση του PSP.
Έχεις μπερδευτεί. Αυτό που λες έχει να κάνει με νόμους περί πνευματικής ιδιοκτησίας, όχι με EULA.

Πιο ταιριαστό παράδειγμα θα ήταν: σου πουλάω ένα μαχαίρι και στην άδεια χρήσης σου δηλώνω ότι έχεις το δικαίωμα να το χρησιμοποιήσεις μόνο για να κόβεις ψωμί. Αν κόψεις τυρί, είσαι παράνομος; Ποιόν νόμο θα έχεις παραβεί ακριβώς;

Τους νόμους δεν τους δημιουργούν οι πωλητές που θέτουν τους όρους χρήσης. Τους νόμους τους δημιουργεί η Βουλή.

Paspartoo είπε:
Gapan - καλως κακως η EULA ειναι αυτη που καθοριζει τη σωστη και νομιμη χρηση του καθε προιοντος - και ταυτοχρονα δημιουργει δικαιωμα στη καθε εταιρεια να εφαρμοσει μετρα που συμφωνουν με τον νομο. Απο περσι πχ η ΕΟΚ εχει δεχτει το δικαιωμα του καθε κατασκευαστη να οριζει το πως θα λειτουργει το προιον του και να κινει διαδικασιες οταν θεωρει οτι παραβιαζεται αυτο - περιπτωση της EULA της SONY για την απαγορευση μεταπωλησης των παιχνιδιων των κονσολων της - οποτε καθε αναφορα στη διαδικασια ή στα "συστατικα" που χρειαζονται για να μεταβληθει η λειτουργια οποιουδηποτε προιοντος ειναι και παρανομη.
Θα ήθελα ένα link γι'αυτό, για να καταλάβω τι εννοείς. Γιατί υποψιάζομαι ότι μάλλον είναι κάτι άλλο από αυτό που κατάλαβες. Μπορεί να έχει να κάνει με εμπορικούς νόμους και εισαγωγές εκτός ΕΕ και δεν ξέρω και γω τι. Είναι παράνομο στην ΕΕ να σου πουλήσω εγώ ένα παλιό μου παιχνίδι για playstation; Για το autocad πάντως που η autodesk ήθελε να απαγορεύσει τη μεταπώληση, τα δικαστήρια τη βάλαν στη θέση της: http://arstechnica.com/tech-policy/news/2008/05/court-smacks-autodesk-affirms-right-to-sell-used-software.ars

Για να το ξεκαθαρίσω (ξανά): Δεν διαφωνώ στο ότι δεν επιτρέπεται από τους κανόνες του GRM να γίνονται συζητήσεις για αυτά τα θέματα. Είναι δικαίωμα του forum και αφού συμμετέχω, συμφωνώ. Δεν διαφωνώ στο ότι αν αγνοήσεις μια άδεια χρήσης, η οποιαδήποτε εταιρεία δεν μπορεί να σου μπλοκάρει τo μηχάνημα. είναι δικαίωμα της να σου απαγορεύσει τη χρήση υπηρεσιών της αν παραβείς τους κανόνες χρήσης που έχει θέσει. Διαφωνώ όμως στο ότι το να αγνοείς μια άδεια χρήσης χαρακτηρίζεται παράνομο.
 
Δυστυχώς φίλε gapan, ο Paspartoo έχει δίκιο. Διάβασε την Ντιρεκτίβα της ΕΕ για το θέμα η οποία έχει υιοθετηθεί πλήρως από την Ελλάδα με το νόμο 3057/2002 άρθρο 81.

Άρθρο 81 Εναρμόνιση με την Οδηγία 2001 29 ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου της 29ης Μαίου 2001 για την εναρμόνιση ορισμένων πτυχών του δικαιώματος του δημιουργού και των συγγενικών δικαιωμάτων στην κοινωνία της πληροφορίας και άλλες διατάξεις1. Η παράγραφος 1 του Άρθρου 3 του Ν. 2121/1993 (ΦΕΚ 25 Α') αντικαθίσταται ως εξής:

"1. Το περιουσιακό δικαίωμα δίνει στους δημιουργούς ιδίως την εξουσία (δικαίωμα) να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν:

α) Την εγγραφή και την άμεση ή έμμεση, προσωρινή ή μόνιμη αναπαραγωγή των έργων τους με οποιοδήποτε μέσο και μορφή, εν όλω ή εν μέρει.

β) Τη μετάφραση των έργων τους.

γ) Τη διασκευή, την προσαρμογή ή άλλες μετατροπές των έργων τους.

δ) Όσον αφορά το πρωτότυπο ή τα αντίτυπα (αντίγραφα) των έργων τους, τη διανομή τους στο κοινό με οποιαδήποτε μορφή μέσω πώλησης ή με άλλους τρόπους. Το δικαίωμα διανομής εντός της Κοινότητας αναλώνεται μόνο εάν η πρώτη πώληση ή η με οποιονδήποτε άλλο τρόπο πρώτη μεταβίβαση της κυριότητας του πρωτοτύπου ή των αντιτύπων εντός της Κοινότητας πραγματοποιείται από τον δικαιούχο ή με τη συγκατάθεση του.

ε) Την εκμίσθωση και το δημόσιο δανεισμό, όσον αφορά το πρωτότυπο ή τα αντίτυπα των έργων τους. Τα δικαιώματα αυτά δεν αναλώνονται από οποιαδήποτε πώλη*ση ή άλλη πράξη διανομής του πρωτοτύπου ή των αντιτύ*πων. Τα δικαιώματα αυτά δεν εφαρμόζονται σε σχέση με τα έργα αρχιτεκτονικής και τα έργα των εφαρμοσμένων τεχνών. Η εκμίσθωση και ο δημόσιος δανεισμός νοούνται σύμφωνα με τα οριζόμενα στην οδηγία 92/100 του Συμβουλίουτης 19ης Νοεμβρίου 1992 (ΕΕΕΚαριθμ. L 346/61 - 27.11.1992).

στ) Τη δημόσια εκτέλεση των έργων τους.

ζ) Τη μετάδοση ή αναμετάδοση των έργωντους στο κοινό με τη ραδιοφωνία και την τηλεόραση, με ηλεκτρομαγνητικά κύματα ή με καλώδια ή με άλλους υλικούς αγω*γούς ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, παραλλήλως προς την επιφάνεια της γης ή μέσω δορυφόρων.

η) Την παρουσίαση στο κοινό των έργων τους, ενσυρμάτως ή ασυρμάτως ή με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, καθώς και να καθιστούν προσιτά τα έργα τους στο κοινό κατά τρόπο ώστε οποιοσδήποτε να έχει πρόσβαση στα έργα αυτά, όπου και όταν επιλέγει ο ίδιος. Τα δικαιώματα αυτά δεν αναλώνονται με οποιαδήποτε πράξη παρουσίασης στο κοινό με την έννοια της παρούσας ρύθμισης.

θ) Την εισαγωγή αντιτύπων των έργων τους που παρή*χθησαν στο εξωτερικό χωρίς τη συναίνεση του δημιουρ*γού ή, εφόσον πρόκειται για εισαγωγή από χώρες εκτός της Ευρωπαϊκής Κοινότητας, αν το δικαίωμα της εισαγω*γής αντιτύπων στην Ελλάδα είχε συμβατικά διατηρηθεί από τον δημιουργό.

(άρθρα 2, 3 παρ. 1 και 3, 4 Oδηγίας 2001/29 ΕΕΕΚ αριθμ. L. 167/10 - 22.6.2001)."

2. Μετά το Άρθρο 28 του Ν. 2121/1993 προστίθενται τα άρθρα 28Α, 28Β και 28Γ ως εξής:

"Άρθρο28Α Αναπαραγωγή προς όφελος τυφλών και κωφαλάλων

Επιτρέπεται η αναπαραγωγή του έργου προς όφελος τυφλών και κωφαλάλων προσώπων, για χρήσεις που συν-δέονται άμεσα με την αναπηρία και δεν έχουν εμπορικό χαρακτήρα, στο βαθμό που απαιτείται λόγω της συγκε-κριμένης αναπηρίας. Με απόφαση του Υπουργού Πολιτι-σμού μπορούν να καθορισθούν οι όροι εφαρμογής της ρύθμισης, καθώς και η εφαρμογή της σε άλλες κατηγορίες προσώπων με αναπηρίες.

(Άρθρο 5 παρ. 3 περίπτωση β' Οδηγίας 2001/29)
Φυσικά και εγώ διαφωνώ, αλλά αυτό δεν έχει απολύτως καμία σημασία. Dura lex sed lex.
 
Γιατί το firmware/software του PSP δεν είναι πνευματική ιδιοκτησία της Sony? Ξεχωριστά το πουλάει? :)

Για το θέμα με την autodesk θα έλεγα ότι είναι νωρίς να έχουμε άποψη για το ποιος κέρδισε και ποιος όχι μιας και το οριστικό αποτέλεσμα της δίκης θα έρθει προς το τέλος του 2010.
 
Το παραπάνω άρθρο αφορά σε πνευματικά δικαιώματα και δεν μπορώ να καταλάβω που κολλάει με το θέμα μας. Όταν κάποιος αγοράζει ένα psp, αγοράζει το hardware και μαζί παίρνει μια άδεια χρήσης για το software. Αν αποφασίσει να μην τηρήσει την άδεια χρήσης, είναι δικαίωμά του. Όπως και δικαίωμα της sony είναι να του αφαιρέσει την άδεια χρήσης σ'αυτή την περίπτωση. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις αναπαραγωγής, αντιγραφής κλπ οι οποίες εμπίπτουν σε νομοθεσίες περί πνευματικών δικαιωμάτων. Είναι σαφώς παράνομο για παράδειγμα να ανεβάσω το firmware του psp στο internet. Αλλά αν θέλω να πάρω ένα τρυπάνι και να κάνω μια τρύπα στη μέση του psp μου, ώστε να κρεμιέται εύκολα στον τοίχο, έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω.
 
τι λέτε ρε παιδιά αμα είναι να τους ρωτήσω αν θα πρέπει να βγάζω το PSP στο αεροδρόμιο. μπορεί να κατηγορηθώ για δημόσια προβολή. :D :D
 
Πίσω
Μπλουζα