Rambo: First Blood (1982)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.772
Μου εκανε εντυπωση οτι ενω εχουμε αναφερθει παμπολλες φορες για τις συγκεκριμενες ταινιες σε παρα πολλα θεματα,

οτι δεν υπηρχε θεμα για τις ιδιες τις ταινιες με ηρωα τον Ραμπο !!!!!! :eek:

Πηρα λοιπον την πρωτοβουλια να κανω ενα αφιερωμα για αυτη την τριλογια ταινιων

που εχουμε δει (πιστευω) ολοι οι 30+ κατα την δεκαετια του '80

- την εποχη που γινοταν χαμος για το ποιος θα τις πρωτονοικιασει απο τα βιντεοκλαμπ -

οσο και μετεπειτα απο την μικρη οθονη που τις εβαζε αρκετα συχνα σε σημειο

που να φτανουμε να λεμε..."Ωχ...παλι Ραμπο εχει?...Ελεος!". Αλλα μερικες στιγμες

μετα καθομασταν πανω σε καποιο ζαπινγκ να δουμε τις σκηνες με το ακαταπαυστο πιστολιδι

και τον Ραμπο να λεει "Murdock...I'm coming to get you"... :armed:

Ξεκιναω το αφιερωμα με την πρωτη ταινια της σειρας το First Blood.


Τιτλος:
First Blood


Ετος:
1982


Ειδος:
Action/Adventure


Παραγωγη:
USA


Διαρκεια:
92'


Πρωταγωνιστες:
Sylvester Stallone,Richard Crenna,Brian Dennehy,Jack Starret,David Caruso


Σκηνοθεσια:
Ted Kotcheff









Υποθεση


Ο Τζων Ραμπο,ενας παρασημοφορημενος στρατιωτης των Ειδικων Δυναμεων γυριζει στην Αμερικη μετα απο τρια χρονια στο Βιετναμ.

Οι συνθηκες ομως διαβιωσης ειναι πολυ διαφορετικες απ' οτι εκεινες που ειχε συνηθησει στο Βιετναμ.Ετσι οταν φτανει σε μια μικρη

επαρχιακη πολη, τον συναντα ο σεριφης Γουιλ Τιζλ (Ντενεχι) ο οποιος και τον οδηγει στα ορια της πολης λεγοντας του

οτι ανθρωποι σαν και αυτον (περιπλανωμενοι) δεν ειναι επιθυμητοι στην πολη του. Οταν ο Ραμπο ρωτα τον σεριφη για

καποιο κοντινο εστιατοριο,ο σεριφης του προτεινει ενα 30 χιλ. μακρια δειχνοντας τους οτι δεν ειναι επιθυμητος για αλλη μια φορα!

Βγαινοντας απο το περιπολικο,ο Ραμπο ξεκινα με κατευθυνση και παλι προς την πολη αγνοωντας τον Τιζλ.

Ο οποιος τον συλλαμβανει για αλητεια,αντισταση κατα της αρχης και οπλοκατοχη (το γνωστο μας σουγιαδακι... :D )

και τον πηγαινει στο τμημα.Εκει οι αντρες του σεριφη αρχιζουν να το "πιεζουν" και να του συμπεριφερονται ασχημα

σε σημειο ωπου "ξυπναει" μεσα του ο πρασινοσκουφης και αρχιζει το πανηγυρι Η' μαλλον το εργο!!! :armed:




Φωτοκολαζ...ετσι για να γουσταρουμε!!! :headbangdude:

attachment.php


Πηγες

Φωτοκολαζ

 


Αφισα ταινιας

 


Στοιχεια ταινιας

 


Υποθεση ταινιας


 
Εξαιρετικο review Σταυρο!

stayros είπε:
Ενταξει...μην βαρατε... :takethat: ...και το Ροκυ τον εχει "σημαδεψει" αλλα πως να το κανουμε....τον προτιμω Ραμπο!!!! :armed:

[/b]
:bash: :bash: Προσωπικα θεωρω τα Ροκυ ανωτερα ως ταινιες(οχι βεβαια το Ροκυ 5 :D ) απο τα Rambo... Απλα τα Ραμπο οπως ειναι λογικο εχουνε περισσοτερη δραση.

ps. Περιμενουμε τα επομενα part του αφιερωματος!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το καλύτερο Ράμπο της σειράς. Αν και ξέφευγε πολύ από την αρχική ιδέα ( ένας βίαιος, ψυχοπαθής βετεράνος που τρομοκρατεί μια μικρή πόλη). Μάλιστα, αρχικά ο ρόλος ήταν να δοθεί στον Ντάστιν Χόφμαν ( σαν να λέμε δηλαδή, να έπαιζε στο ρόκυ ο Πατσίνο). Αυτό που μου φαινόταν πάντα κάπως , ήταν ο λόγος της αναμπουμπούλας. Δηλαδή έγινε ο κακός χαμός, επειδή ο σερίφης του είπε να μην τριγυρνάει στη πόλη. Και ποιος ο λόγος να θέλουν να τον βασανίσουν στο τμήμα ( ξύλο , μάνικα, ξύρισμα χωρίς αφρό κλπ); Καταλαβαίνω πως κάπως έπρεπε να αρχίσει το κυνηγητό και το πιστολίδι, αλλά ίσως να χρειαζόταν μια καλύτερη δικαιολογία...
 
Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση! :thumbup:

RIO είπε:
Το καλύτερο Ράμπο της σειράς. Αν και ξέφευγε πολύ από την αρχική ιδέα ( ένας βίαιος, ψυχοπαθής βετεράνος που τρομοκρατεί μια μικρή πόλη). Μάλιστα, αρχικά ο ρόλος ήταν να δοθεί στον Ντάστιν Χόφμαν ( σαν να λέμε δηλαδή, να έπαιζε στο ρόκυ ο Πατσίνο). Αυτό που μου φαινόταν πάντα κάπως , ήταν ο λόγος της αναμπουμπούλας. Δηλαδή έγινε ο κακός χαμός, επειδή ο σερίφης του είπε να μην τριγυρνάει στη πόλη. Και ποιος ο λόγος να θέλουν να τον βασανίσουν στο τμήμα ( ξύλο , μάνικα, ξύρισμα χωρίς αφρό κλπ); Καταλαβαίνω πως κάπως έπρεπε να αρχίσει το κυνηγητό και το πιστολίδι, αλλά ίσως να χρειαζόταν μια καλύτερη δικαιολογία...
Κατά την ταπεινή μου γνώμη εγώ πιστεύω πως η ταινία πέρα από τα μπαμ-μπουμ που προσφέρει, έχει να κάνει και με το πως ο πόλεμος του Βιετνάμ κατέστρεψε τις ζωές των απλών στρατιωτών που συμμετείχαν σε ψυχολογικό και κοινωνικό επίπεδο, πέρα από το προφανές σωματικό (βλέπε και Ελαφοκυνηγό). Και υποψιάζομαι ότι στην πραγματικότητα όσοι επέζησαν σωματικά δεν είχαν και την καλύτερη αντιμετώπιση από την πολιτεία και από το κοινό. Τέτοια αντιμετώπιση είχε και ο Ράμπο γι' αυτό του τη "σβούρηξε" με τον σερίφη.

Παρεμπιπτόντως και για μένα είναι η καλύτερη ταινία της σειράς. Τις άλλες ούτε που μπήκα στον κόπο να δω (Bad Soviets versus Good Americans).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά δεν συμπαθώ ιδιαίτερα τον Σταλόνε (γενικώς) και τους Ράμπους (ειδικώς). Αναμφισβήτητα όμως είναι μια σειρά ταινιών που σφράγισε τον κινηματογράφο δράσης της δεκαετίας του 1980 και σίγουρα είναι πολύ καλύτερη αυτή η ταινία εν συγκρίσει με τα δύο (άθλια κατά τη γνώμη μου) σίκουελ
 
Σε ευχαριστούμε Σταύρο. Είναι από τις ταινίες που έχω χρόνια να δω και πρέπει να το βάλω στο πρόγραμμα να τις δω ξανά. :thanx2:
 
Η συγκεκριμενη ταινια αν και ξεφευγει σεναριακα απο το μυθιστορημα του David Morell θιγει ενα πολυ σημαντικο προβλημα εκεινης της εποχης στις Η.Π.Α.Την αντιμετωπιση των βετερανων του πολεμου του Βιετναμ.Ειναι αληθεια οτι ακομα απο τα τελη της δεκαετιας του 60 ηταν εντονη η αρνηση στρατευσης απο τη νεολαια, πολλες οργανωσεις απαιτουσαν την απεμπλοκη των αμερικανικων στρατευματων και πολλοι φανταροι ειδη κατα τη διαρκεια της θητειας τους ηταν κατεστραμενοι απο τα ναρκωτικα.Μην ξεχναμε οτι ηταν η περιοδος οπου εμφανιστηκαν και οι hippies.Oσον αφορα τη συμπεριφορα των αστυνομικων ισως να ειναι τραβηγμενη αρκετα αλλα ειναι συχνο φαινομενο αρκετοι να δειχνουν τετοιο σαδισμο ωστε να δικαιολογει τετοιο ξεσπασμα σε ενα ανθρωπο οπου βιωσε πολυ χειροτερη συμπεριφορα με αποτελεσμα να βγαινουν στην επιφανεια ακροτητες.Και ενα trivia:Aρχικα το ρολο του Τrautman ηταν να τον ενσαρκωσει ο Kirk Douglas αλλα καπου σκαλωσε η φαση και τελικα το ρολο τον πηρε ο Richard Crena.Mαλιστα υπαρχουν και production posters με τον Κirk στο StalloneZone.
 
Το να πω οτι ειναι ταινιαρα...ειναι κατι κοινο.

Απλα να πω οτι ημουν τυχερος οτι μου ηρθε απο το πουθενα. Πρεπει να ημουν 9 ετων περιπου και μας ειχαν καλεσει στο σπιτι ενος συμαθητη μου. Εκεινος ειχε πατερα ναυτικο και ειχε βιντεο απο νωρις, εμεις δεν ειχαμε παρει ακομα. Η επαφη μου με ταινιες ηταν στο σινεμα, οι Ελληνικες του Σαββατου στην ΥΕΝΕΔ και κατι καουμπόικα που εβαζε η κρατικη τις Δευτερες.

Μαζευομαστε λοιπον, οι μαναδες αραζουν στο καθιστικο και η μανα του συμαθητη μου (αφου γλυτωσε κατι μηνυσεις διοτι γεμιζαμε σακουλες με νερο και τις πεταγαμε απο το μπαλκονι στα διερχομενα αυτοκινητα) του ειπε να παμε εγω, ο αδερφος μου και αυτος στο σαλονι και να δουμε καμια ταινια να ηρεμησουμε.

Μου λεει παμε εχω μια τρελη ταινιαρα. Και ξεκιναμε...Ραμπο To Πρωτο Αιμα. Μεσα στο πρωτο πενταλεπτο ειχα κολλησει στην οθονη. Τι δραση, τι βια, τι αγωνια, τι συναισθημα ταυτισης με τον πρωταγωνιστη, τι αυτο το μυστηριο που αποπνεε ο πολεμος του Βιετναμ ως εμπειρια, τι η απολυτη πολεμικη μηχανη που ως τετοια παρουσιαζοταν ο ηρωας, τι τα θεματα τιμης και πειθαρχιας, τι η επιβιωση στο αγριο δασος κτλ κτλ. Το συννεφιασμενο, μουντο σκηνικο στον παγωμενο Καναδα τονιζε την ολη φαση.

Τελειωνοντας η ταινια ειχα μεινει παγωτο και στο δρομο της επιστροφης συζητουσαμε αποκλειστικα για την ταινια αυτη.

Κανεις δεν μπορουσε να παιξει καλυτερα τον Ραμπο απο οτι ο Σταλλονε...
 
Να μην ξεχάσουμε στα μεγάλα συν της ταινίας και η καταπληκτική μουσική του Jerry Goldsmith (The Omen, Planet of the Apes, Star Trek: TMP κτλ.).

Από μια εποχή που η κινηματογραφική μουσική ήταν τέχνη και μας προσέφερε πολλές αριστουργηματικές μουσικές, σε αντίθεση με σήμερα, που η μουσική σε ανάλογες ταινίες είναι απλώς συνοδευτική-διακοσμητική χωρίς καλλιτεχνικές αξιώσεις!

[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο λόγω υποβολής αξίωσης πνευματικών δικαιωμάτων από το χρήστη DMCA Force [edit]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
filmmusic είπε:
Από μια εποχή που η κινηματογραφική μουσική ήταν τέχνη και μας προσέφερε πολλές αριστουργηματικές μουσικές, σε αντίθεση με σήμερα, που η μουσική σε ανάλογες ταινίες είναι απλώς συνοδευτική-διακοσμητική χωρίς καλλιτεχνικές αξιώσεις!
Πόσο αλήθεια... :(
 
Είδα την ταινία σήμερα μετά από πολλά χρόνια και μάλλον δεν θυμόμουν τίποτα. Λοιπόν, μπορεί τότε που τα βλέπαμε πιτσιρίκια να μας ένοιαζε μόνο το πιστολίδι και τα ακροβατικά αλλά τώρα στα 30+ δίνεις βάση και στο σενάριο το οποίο πάσχει σε αυτή την ταινία. Καταρχάς τι τον πείραζε τον Τιζλ που ο Ραμπο κυκλοφορούσε? Και ο Ράμπο πολύ θερμόαιμος πια. Κατέστρεψε σχεδόν όλη την πόλη...Παρόλαυτα θέλω πολύ να δω τις άλλες δύο ταινίες. Θυμάμαι έντονα μια σκηνή που ο Ράμπο είναι δεμένος σε ηλεκτροφόρο σύρμα και του ανοιγοκλείνουν το ρεύμα. Στο 2 είναι?
 
johnny19818 είπε:
Είδα την ταινία σήμερα μετά από πολλά χρόνια και μάλλον δεν θυμόμουν τίποτα. Λοιπόν, μπορεί τότε που τα βλέπαμε πιτσιρίκια να μας ένοιαζε μόνο το πιστολίδι και τα ακροβατικά αλλά τώρα στα 30+ δίνεις βάση και στο σενάριο το οποίο πάσχει σε αυτή την ταινία. Καταρχάς τι τον πείραζε τον Τιζλ που ο Ραμπο κυκλοφορούσε? Και ο Ράμπο πολύ θερμόαιμος πια. Κατέστρεψε σχεδόν όλη την πόλη...
να σου πω την αλήθεια και μένα μου έκανε εντύπωση το όλο σκηνικό.

Όλη η αναμπουμπούλα δημιουργήθηκε για ψύλλου πήδημα!
 
filmmusic είπε:
να σου πω την αλήθεια και μένα μου έκανε εντύπωση το όλο σκηνικό.Όλη η αναμπουμπούλα δημιουργήθηκε για ψύλλου πήδημα!
Πραγματικά όμως για ψύλλου πήδημα. Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι.
 
johnny19818 είπε:
Θυμάμαι έντονα μια σκηνή που ο Ράμπο είναι δεμένος σε ηλεκτροφόρο σύρμα και του ανοιγοκλείνουν το ρεύμα. Στο 2 είναι?
Στο Ραμπο 2 ειναι Γιαννη. ;)

filmmusic είπε:
Όλη η αναμπουμπούλα δημιουργήθηκε για ψύλλου πήδημα!

johnny19818 είπε:
Πραγματικά όμως για ψύλλου πήδημα.
Τι το καλυτερο απο το να "ζορισουν" εναν πρωην πρασινοσκουφη ωστε να τα παρει στο κρανιο και να αρχισει το νταβαντουρι... :armed:
 
Δείτε το με τα δεδομένα της εποχής!

Μην ξεχνάτε ότι το τραύμα των Αμερικανών για την ήττα τους στο Βιετνάμ ήταν ακόμα νωπό, οι στρατιώτες που συμμετείχαν βίωναν στην καθημερινότητα τους την ήττα ως προσωπική παρά την υπερπροσπάθεια τους στα πεδία των μαχών, με αποτέλεσμα οι Αμερικανοί να αποφεύγουν κάθε σχετική συζήτηση μέχρι τότε νιώθοντας ντροπή! Δεν είναι τυχαίο χρονικά ότι σχεδόν μόλις είχε γίνει η ισλαμική επανάσταση στο Ιράν όπου εκδιώχθηκαν οι ξένοι και κυρίως οι Αμερικανοί, το ψυχροπολεμικό κλίμα ήταν ακόμα πολύ έντονο, οι Σοβιετικοί είχαν εισβάλλει στο Αφγανιστάν και οι Αμερικάνοι βίωναν ουσιαστικά στο πετσί τους την πρώτη μεγάλη ήττα τους (αν θεωρήσουμε τον πόλεμο της Κορέας στα 50'ς ισοπαλία! Επακόλουθο αυτού ήταν η ψύχωση με την νίκη στο Ιράκ το 1991 και το 2002! Ήθελαν στα μάτια του λαού να πάρουν την ρεβάνς. Να εξαλειφθεί και η παραμικρή υποψία ότι είναι το παγκόσμιο αφεντικό στρατιωτικά! )

---------------

Σε αυτές τις συνθήκες έγινε η ταινία, από την μία απενοχοποιήθηκαν έμμεσα οι δυνατότητες του στρατού και συγκεκριμένα των ειδικών δυνάμεων, από την άλλη επιχειρήθηκε να κατευναστούν οι εσωτερικές φωνές στις ΗΠΑ που υποτιμούσαν τους βετεράνους πλέον για την δράση τους στον πόλεμο! Κάτι σαν: "δεν έφταιξαν τα παιδιά μας που πολέμησαν, ούτε τα όπλα μας, απλά ήταν συγκυρία η ήττα που δεν θα επαναληφθεί διότι είμαστε οι καλύτεροι!"

Αντικειμενικά το πρώτο Ράμπο βλέπεται ευχάριστα ακόμα και σήμερα, πολύ ευκολότερα από τις συνέχειες του! Από τις πλέον κλασσικές ταινίες του είδους!
 
stayros είπε:
Στο Ραμπο 2 ειναι Γιαννη. ;)
Μόλις είδα τη 2η ταινία σήμερα. Καλά θυμόμουν τελικά! Τρέχω να σχολιάσω στο ανάλογο thread.
 
johnny19818 είπε:
Πραγματικά όμως για ψύλλου πήδημα. Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που το βλέπει έτσι.
Δεν ειναι ακριβως χωρις αιτια ολα αυτα ,αν κανουμε εναν παραλληλισμο με την Ελλαδα της δεκαετιας του 80 και ενα οποιοδηποτε επαρχιακο χωριο οπου ενας μακρυμαλλης αξυριστος νεαρος αποφασιζει να διανυκτερευσει και ισως να μεινει και λιγο παραπανω,ο χωροφυλακας του χωριου καθως και οι κατοικοι του τον αντιμετωπιζουν με καχυποψια απο το τι θελει εδω ο μαλλιας,τι δουλεια εχει στο χωριο μας,απο διακινηση ναρκωτικων μεχρι διακορευση των θυγατερων.
 
Aardvark είπε:
Δεν ειναι ακριβως χωρις αιτια ολα αυτα ,αν κανουμε εναν παραλληλισμο με την Ελλαδα της δεκαετιας του 80 και ενα οποιοδηποτε επαρχιακο χωριο οπου ενας μακρυμαλλης αξυριστος νεαρος αποφασιζει να διανυκτερευσει και ισως να μεινει και λιγο παραπανω,ο χωροφυλακας του χωριου καθως και οι κατοικοι του τον αντιμετωπιζουν με καχυποψια απο το τι θελει εδω ο μαλλιας,τι δουλεια εχει στο χωριο μας,απο διακινηση ναρκωτικων μεχρι διακορευση των θυγατερων.
Χμμμ...You've got a point! ;)
 
Αll time classic. Επίσης από την λίγες ταινίες που μ' έκαναν να δακρύσω (προς το τέλος του έργου όπου ο Rambo λυγίσει συναισθηματικά, τελείως manly tears σκηνικό). Καλά, για το πόσο μεγάλη επιρροή άφησε στην video games σκηνή με παιχνίδια όπως το Metal Gear και το Contra δεν το συζυτώ. Oι συνέχειες αν και δεν φτάνουν σε αξία την πρώτη ταινία είναι εξίσου εντυπωσιακές. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο και για το Rambo IV που βγήκε το 2008 και το βρήκα άκρως απογοητευτικό και η ιστορία του τελείως ηλίθια ακόμα και για ταινία δράσης.

johnny19818 είπε:
Και ο Ράμπο πολύ θερμόαιμος πια. Κατέστρεψε σχεδόν όλη την πόλη...
Καλά τους έκανε! :cool: Δεν θυμάσαι που τον αντιμετώπιζαν λες κι ήταν εγκληματίας; Ο άνθρωπος δεν πείραξε κανέναν κι ο αστυνομικός αμέσως να του πουλήσει τσαμπουκά και να τον χώσει στην φυλάκα επειδή δεν του γέμιζε το μάτι.
 
Παιρνω πασα απο το παρακατω σχολιο που εγινε εδω....

starsky είπε:
δε το βγαζει σειρα στη τηλεοραση καλυτερα........

Ηρθε η στιγμη που θα γινει και αυτο....

Hot on the heels of Rocky box-office follow-up Creed, Fox is targeting a TV reboot of Rambo with Sylvester Stallone.

The network is teaming with the franchise's star for Rambo: New Blood, a potential series based on the Rambo feature films


with Stallone on board to exec produce, The Hollywood Reporter has confirmed.

It's unclear whether Stallone will have an on-screen role in the drama, which revolves around Rambo and his son.

So, itʼs not entirely shocking that, as Deadline reports, Fox is currently working with regular bad-idea phenomenon Sylvester Stallone to make a father-son show based off of the Rambo franchise.

In 2013, the first rumblings started that Sylvester Stallone was looking to continue another of his long-running franchises β the blood-soaked action one featuring John Rambo β on TV. Itʼs taken a while for everything to come together, but now the Fox network in the States has ordered an initial script for Rambo: New Blood.
Πηγες: hollywoodreporter.com -- collinder.com -- empireonline.com

Σκληρο καρυδι για να πεθανει ο Γιαννης ο Ραμπος!!!!!! :armed: ..... :D
 
Πίσω
Μπλουζα