Rambo: First Blood (1982)

Θα φριξουν οι γυναικες ,ειναι γερη σπλατερια!

Ο ρυγκαρ ασχολιαστος, εγω προσωπικα δεν του ξαναμιλαω.
 
Εγω δεν θα ανακοινωσω εκ των προτερων σε ΠΟΙΑ ταινια θα παμε. Απλα θα τις προτεινω σινεμαδακι ;)  Οταν βγει το εισιτηριο, θα εχουμε διαβει τον Ρουβικωνα ;)   ;)   ;)  

Το γεγονος οτι υπαρχει πιθανοτητα να παω με τον Ρηγανη, δεν σημαινει οτι θα του μιλαω κιολας :D
 
Οσον αφορά το audience score,  δε μου λέει τίποτα πλέον. Ειδικά οι μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι κρίνουν από νοσταλγία. Αν ζούσε ο James Dean και έβγαζε στα 80 φεύγα του το Επαναστάτης χωρίς αιτία 2, θα του έβαζαν 10 όλοι οι παπούδες, ασχέτως από το πόσο καλά ή άσχημα έπαιξε. 
Το προβλημα ειναι οτι οι κριτικοι σημερα δεν κρινουν τις ταινιες για αυτο που ειναι, αλλα με ιδεολογικα κριτηρια. Γι' αυτο και την μαυρισαν, επειδη λεει οτι ολοι οι "κακοι" ειναι λατινοαμερικανοι και επειδη προβαλει την οπλοκατοχή και οπλοχρησία κλπ.

Και απο την αλλη οταν πας να δεις μια τετοια ταινια, η νοσταλγια ειναι built in. Ειναι απο defacto μερος της ταινιας. Συνεπως το να λες οτι καποιοι την προτιμουν για λογους νοσταλγιας, ειναι σαν να λες οτι καποιοι προτιμουν ενα παγωτο γιατι ειναι γλυκο και δροσερο!
 
Μια χαρα θα ειναι το νεο Rambo , διαφορετικο απο τα αλλα  απο τι καταλαβαινω. Αλλα μια χαρα θα βλεπεται μια χαρα δραση θα εχει. Ετσι και αλλιως μονο η πρωτη ταινια ηταν καπως ποιο κοινωνικη/σοβαρη  να το πω,  οι αλλες 3 ειναι American Hero action movie... 
 Μια χαρα θα περασετε αμα πατε  μην καθεστε και γκρινιαζετε  σαν μπαρμπαδες :p   (το τελευταιο για σενα ειναι κυριε Ρυγκαρ  :diablotin: ).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπαρμπαργιά και Τούνεζι. Με το γκάθε παπούλιακα που γυρνάει ταινίες στα ογδομήνταφέβγα του! Προτιμώ να δω τον παππού της γυναίκας μου να προσπαθεί να βγει απο το αμάξι μου. Ξέρεις για τί action movie μιλάμε; Ακους και ιστορίες από τότε που ηταν στη Μακρόνησο, μέχρι να βγει από την πόρτα.
 
Ράμπο το πρώτο αίμα, Ράμπο το δεύτερο αίμα, Ράμπο η μετάγγιση, δεν ξέρω αν ξέχασα κάποια ταινία από την θρυλική σειρά των πολυβραβευμένων φιλμ του Σταλόνε που άπαντα είχαν προταθεί για όσκαρ, αλλά η εντελώς άσχετη και προκατειλλημένη κάστα των αμερικανών κουλτουριάρηδων απέρριψε την βράβευση τους που δικαιωματικά άξιζαν.
Πέρα από την πλάκα η πρώτη ταινία της τριλογίας ασφαλώς ξεχώριζε από τις επόμενες δύο γιατί πέρα από τσαμπουκαλέματα, τα πιστολίδια και τις δολοφονίες . υπήρχε και η ανθρώπινη διάσταση που παρουσίαζε πολύ παραστατικά και ρεαλιστικά τις συνέπειες του πολέμου του Βιετνάμ στους αμερικανούς στρατιώτες που επέστρεφαν στις ΗΠΑ. Άτομα με ψυχολογικά προβλήματα και τραύματα που κουβαλούσαν από τις εχθροπραξίες, τις κτηνωδίες και τα βασανιστήρια του πολέμου που όχι μόνο δεν έτυχαν συμπαράστασης και αποδοχής από τους αμερικανούς πολίτες, αλλά αντιμετωπίστηκαν περίπου σαν παρείσακτοι, ψυχάκηδες και επικίνδυνοι για την εσωτερική τους γαλήνη και κοινωνική ηρεμία. Δεν το είχε και για πολύ να σεληνιαστεί με την αντιμετώπιση που του έτυχε και ο φίλος μας ο Ράμπο και να αρχίσει τους τσαμπουκάδες και τις εχθροπραξίες.
Ας μου επιτραπεί και ένας ίσως αδόκιμος αλλά κατ' εμέ ρεαλιστικός παραλληλισμός με τους έλληνες που επέζησαν από τον πόλεμο της Κύπρου το 1974. Πολλοί από αυτούς αντιμετώπισαν τρομαρά ψυχολογικά προβλήματα, δεν αναγνωρίστηκε από το επίσημο ελληνικό κράτος ο αγώνας τους σε καν;eνα επίπεdο και τέθηκαν στον κοινωνικό περιθώριο. Ας αναλογιστεί κανείς γιατί πολεμούμε πλέον, για ποιο λόγο και για πια ιδανικά. Είναι μεγάλη η κουβέντα και φυσικά off topic.
 
  • Like
Reactions: RIO
Μεγαλη αδικια για τους Αμερικανους βετερανους διοτι εκτος των αλλων, αυτο που δεν ειναι πολυ ευρεως γνωστο ειναι οτι η πλειοψηφια ΔΕΝ ηταν εθελοντες. Τους στρατευαν με το ετσι θελω. Κυριακη σερφ στο Μαλιμπου με εκλεκτη γυναικοπαρεα και μετα απο 30 μερες Μεκονγκ Ντελτα...

Δεν θα κανω καμια αναφορα για την αθλιοτητα της μη αναγνωρισης των Ελληνων βετερανων της Κυπρου (που ομοιως δεν ηταν εθελοντες αλλα γι αυτους δεν αναγνωριστηκε καν οτι υπηρξαν!).
 
Πίσω
Μπλουζα