Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

Έχω HiFiBerry εδώ και έχω λίγο πειραματιστεί (ελάχιστα). Καλό απλά το module δεν δουλεύει παντού και πάντα, μπορεί να πηγαίνει μέσω ALSA (το τελικό.layer) και να φαίνεται ότι συνεργάζεται με τα πάντα αλλά π.χ δε μπορούσα να το κάνω να δουλέψει κάποια εποχή με OpenELEC, μπορούσα όμως με :LibreELEC...

Ίσως άμα έχεις χρόνο θα βγάλεις άκρη, αλλιώς να προσεύχεσαι να το έχουν κάνει άλλοι πριν από σένα!

PS. Δεν φτάνει μόνο το καλό DAC χρείάζεσαι και το ανάλογο ρεύμα, που συνήθως κοστίζει παραπάνω από το HiFiBerry
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πλεον δουλευει και αναγνωριζεται σχεδον απο παντου. Στο Volumio αμεσως, στο Librelec θελει αν θυμαμαι μια γραμμη στο config.

Τα linear πανε πολυ. Eνας φθηνος τροπος για καλυτερο ρευμα ειναι η χρηση παλαιων non-switched τροφοδοτικων.
 
Η διαφορά στον ήχο έχει νομίζω να κάνει και με τι στερεοφωνικό έχεις. Για να ελέξγεις διαφορές μπορείς να δουλέψεις το Pi  με ρεύμα απευθείας από ένα power bank και να κρίνεις αν η διαφορά στον ήχο αξίζει το 50άρικο (τουλάχιστον) του linear τροφοδοτικού...
 
Για μένα, ο μόνος λόγος που αξίζει να παρει κανείς Pi είναι η πολύ μεγάλη του κοινότητα.  Είμαι βέβαιος ότι η επόμενη έκδοση του Pi θα έχει και USB3 και περισσότερη μνήμη/CPU και ενδεχομένως η κάρτα δικτύου (ενα από τα μεγάλα του μειονεκτήματα) να τρέχει σε δικό της τσιπ (ή έστω εντός της CPU) αντί πάνω στο usb hub, έτσι ώστε να φτάσει το 1gbit. Κατά τα άλλα, υπάρχουν πολύ καλύτερα SBC να πάρει κανείς και μάλιστα σε κόστος μεχρι 60 ευρώ. SBC που έχουν όλα αυτά που προανέφερα (βλέπε π.χ. το Odroid). Πάντως η μισή κοινότητα του Pi ασχολείται με χαζοπρότζεκτς του στυλ "Πως να εντοπίσετε τον παππού σας" ή "Εντοπίστε τη γάτα σας και ταϊστε τη αυτόματα". Ντάξει, είναι γελοία! Και αυτά δεν τα βγάζω από το μυαλό μου, αλλά κάθε βδομάδα παίρνω ενημέρωση με τα τρέχοντα πρότζεκτς και όλο και καμια τέτοια χαζομάρα θα διαβάσω. Πάντως εγώ έχω ένα pi ως MQTT bridge για ενα προτζεκτ που ασχολούμαι και το Raspbian πρέπει να πω ότι περιέχει πολύ bloatware. Τις επόμενες μέρες θα μεταβώ σε Dietpi.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

To Pi ειναι μια χαρα ως vanilla για RetroPie και καποιους baremetal emulators, για Kodi αν το εχεις για ταινιες

Με ενα DAC (και ενα καλυτερο ρευμα που λεει και ο 1@Shock[/USER] ) ειναι μια χαρα και για μουσικη (Volumio,Kodi)

Για αλλα πραγματα, ειναι οντως για "βρες τον παππου" κτλ. Βασικα ομως αυτος ηταν και ο σκοπος κατασκευης του. Σιγουρα δεν ειχαν στο μυαλο τους εμας να παιζουμε Metal Slug οταν το κατασκευαζαν :)

 
Οχι ρε γμτ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και μόλις χτες παρέλαβα ενα Pi 3 model B. Πάντως με αρέσει η αρκετά βαριά ανακαίνιση.Με το "βαριά" αναφέρομαι περισσότερο στο ethernet και λιγότερο στη CPU
 
Ήλπιζα σε κάτι λίγο πιο τσιτατο...κάνα USB 3.0, λίγο καλύτερη GPU...όπως και να έχει θα το τσιμπήσω.

Έχω απορία αν και πως θα παίζει το Retropie
 
USB 3 σε ένα μηχανάκι που δεν μπορεί να το χειριστεί; Το Ethernet είναι αρκετά σημαντικό για όσους το έχουν σαν NAS ή θέλουν ένα φθηνό firewall. Ως τώρα το PI3 δικτυακά ήταν απαράδεκτο. Ελπίζω τώρα οι άνθρωποι του FreeBSD να ασχοληθούν και να μας φέρουν το PFSense
 

Να και μερικα official benchmarks

Οποτε Pi4 του χρονου τετοια εποχη παλι...

EDIT: 1@Shock[/USER] ξερεις αν αυτο το Power Over Ethernet ειναι και ενας τροπος για πιο "ησυχο" ρευμα?

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To POE είναι για να παιρνάς το ρεύμα τροφοροσίας από το Ethernet καλώδιο. Πάλι η πηγή θα πρέπει να είναι καθαρή, δεν αλλάζει κάτι. Από την άλλη, βάζεις το PI στην ταράτσα με ένα καλώδιο δικτύου μόνο, ενώ πριν ήθελες και ρεύμα.
 
Και φυσικά το καλώδιο δικτύου που θα βάλεις πάνω στο Pi πρέπει κι αυτή να συνδέεται σε PoE πόρτα πάνω στο switch ή σε κάποιον ανταπτορα που να δέχεται δίκτυο και να το μετατρέπει σε PoE. Δεν εχω ψάξει αν υπάρχουν ρουτερς που να υποστηρίζουν  PoE, αν και θα προτιμούσα ενα powerline με PoE.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν δεις στην εικόνα δεν παίρνει ρεύμα από την είσοδο του αλλά από το ETH0 και το σπρώχνει στην ETH4 όπου είναι το AP.

Router και remote AP με μια πηγή ρεύματος.

Υπάρχουν πολλοί και σε καλές τιμές. Εγώ έχω έναν Microtik και έναν Ubiquiti

IMG_8006.jpg
 
Εδώ βλέπουμε ένα NES που έκαναν οι Γερμανοί από το site που ψωνίζω συνέχεια, με βάση ένα Raspberry Pi. 

raspberry.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω φτιαξει πανω απο 5 RiscOS στο Pi3 μου, ομως ποτε δεν ειμαι ευχαριστημενος.

Κατι η "κρυψιανιαση" τηε open riscos κοινοτητας, και τα συνεχιζομενα incompatibilities του Riscos με τα Pi3...ξενερωνω

Βρηκα ενα εξαιρετικο tutorial απο εναν Αυστραλο.

Το ακολουθησα κατεβαζοντας τη νεα εκδοση (5.24 βγηκε τον Απριλη) ελπιζοντας σε καλυτερα αποτελεσματα.

Παω να μπουταρω αλλα μενει στο progress bar. Θα αγορασω μια νεα SD μηπως και φταιει η καρτα που χρησιμοποιω.

Θα ποσταρω εντυπωσεις
 
Εν αναμονη των SD, παραθετω καποια links RiscOS related

You can download stable ADFFS builds herePublic beta builds of ADFFS can be found hereInstructions on how to install and use ADFFS are hereHow to image floppies, can be found hereOfficial game releases can be found hereDetails on which games support Joysticks can be found hereThe USB Joystick driver for RISCOS 5 can be downloaded here
Recommended Software

Μια σημειωση για οποιον επιθυμει αν μπει στη φαση φορτωματος παιχνιδιων RiscOS μεσω ADFFS (το σκεφτομαι πολυ αν)

NOTE: You must use "Boot floppy" to run supported games. If you don't, you could end up with a machine that isn't bootable, as some games alter the CMOS. Provided "Boot floppy" is used, ADFFS will prevent games from altering both the CMOS and unplugging modules.DO NOT try to run a game by launching it's Icon - it will almost certainly damage your machine.
Το ADFSS σε καποια παιχνιδια κανει update το CMOS του Pi!

Να επαναλαβω ομως οτι αυτο ισχυει μονο αν θες να μπεις στη φαση του ADFSS. Για απλο RiscOS, δεν υπαρχει θεμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μολις κυκλοφορησε το νεο μοντελο (χωρις καποια προηγουμενη ειδοποιηση) υπο το ονομα Pi3A+ στα 25 νταλαρς :)

Λιγο ξενερωμα διοτι ειναι εχει μονο 0.5GB RAM...

Benchmarks
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βγηκε και νεο update για το Raspbian καθως και VLC με hw acceleration.

Συμβουλη:κατεβαστε το image και ξανακαντε το οποιο configuration διοτι το apt-get θα σας παρει κανα 4ωρο+
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα