Raspberry Pi - o Η/Υ των 25$ του Braben

Ο τύπος στο video με το SNES να τρέχει στο NES είναι ιδιοφυΐα ...! Τι έκανε ο άνθρωπος, απίστευτο.
 
Raspberry Pi4 Σπευδω να διαβασω specs και benchmarks

  • A 1.5GHz quad-core 64-bit ARM Cortex-A72 CPU (~3× performance)
  • 1GB, 2GB, or 4GB of LPDDR4 SDRAM
  • Full-throughput Gigabit Ethernet
  • Dual-band 802.11ac wireless networking
  • Bluetooth 5.0
  • Two USB 3.0 and two USB 2.0 ports
  • Dual monitor support, at resolutions up to 4K
  • VideoCore VI graphics, supporting OpenGL ES 3.x
  • 4Kp60 hardware decode of HEVC video
  • Complete compatibility with earlier Raspberry Pi products
Buy
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επιτέλους USB3, ξεχωριστό chip κάρτας δικτύου και μνήμη πάνω από ένα gigabyte ρε αδερφέ!!!! 
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ καλη η αναβαθμιση, περιμενα παντως περισσοτερα απο τον επεξεργαστη. Δεν επαρκει ακομα για Ν64/Dreamcast/PSP εξομοιωση. Ελπιζω το 4B+ στο 2020 να ειναι ακομα καλυτερο.
 
Εγω εξεπλαγειν με το ποσο αξαφνα εσκασε. Δεν ξερω τι NDA υπηρχε (μιλησες, πεθανες?) και σημερα απο το πουθενα ειδαμε το hardware και υπαρχαν ετοιμα benchmarks, θηκες κτλ ενω δεν υπηρχε ουτε υπονοια μεχρι χτες!

Πολυ τιμιο οτι διατηρησαν μια εκδοση στα 35 ευρω (αν και νομιζω πως ολοι θα πανε για τα 4GB)

Διαβαζω οτι αν το Open GLES 3.x ειναι οντως accelerated, θα δουμε μεγαλη διαφορα στο emulation 

Αν θελω να γρινιαξω: πιο "καυτερο" απο το 3 (στους 80 βαθμους μπαινει σε Throttle), δεν υπαρχει 100% ετοιμο OS και διαδεδομενα πακετα (πχ RetroPie) δεν τρεχουν ακομα.

Εχω εναν φοβο αν θα χρειαστει ξαναστησιμο του RetroPie Και οχι απλα migration...βασικα ιδρωνω με την ιδεα αν ξαναστησω τα παντα εκ του μηδενος

Οπως και να εχει περιμενω να πληρωθω μηπως τσιμπησω ενα
 
Κι εγώ πριν κάτι μήνες, νομίζω τέλη του 2018, είχα διαβάσει ότι δεν παίζει κάτι στο άμεσο μέλλον και ότι πρέπει να αναθεωρήσουν πολλά τμήματα του hardware για να βγάλουν κάτι σύγχρονο. Ενδεχομένως να το αναθεώρησαν αυτό και για να μη μείνουν πολύ πίσω, έφτιαξαν πάλι κάτι ενδιάμεσο πριν ανακοινώσουν κάτι πιο βαρύ. Πάντως για μένα είναι μεγάλη υπόθεση αυτά τα 3 upgrades που ανέφερα πιο πάνω. Εμείς στο εργοστάσιο τα δουλεύουμε πολύ ως thin client μεσω RDP ή VNC και το gigabit ethernet είναι αδιαπραγμάτευτο.

Εχω εναν φοβο αν θα χρειαστει ξαναστησιμο του RetroPie Και οχι απλα migration...βασικα ιδρωνω με την ιδεα αν ξαναστησω τα παντα εκ του μηδενος
Φοβιτσάρη! Θα στο στήσει ο aardvark. Τώρα που τελείωσε το Fallout 4, έχει γίνει εξπερ στο να χακεύει terminals και να στήνει πισί, οπότε θα στο εχει στήσει μέχρι να βγει το επόμενο Λάστοβα.

Σοβαρά τώρα, σίγουρα θελει άλλο driver για τα ethernet και USB. Πιθανόν να παίξουν με τη μία μολις κανεις apt-get upgrade. Αυτό θα το μάθουμε στο επόμενο update του raspbian.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και κατι που εχει να συμβει χρονια: αυτη την στιγμη υπαρχουν διαθεσιμα raspberry pi στο nettop.gr! :shocked::bigeyes::wacko:
 
Ωρεεεεεεε!!! Έρχεται το νέο Raspberry Pi 5 τον Οκτώβρη!!! 2-3 φορές πιο γρήγορο από το 4. Γρηγορότερο διαβασμα SD κάρτας. 4MB ή 8 MB μοντέλα. On-Off διακόπτης. Pci interface.
 
Το Rasberry ειναι ενας πρακτικος και οικονομικος τροπος να ακους αρκετα αξιοπρεπως τι μουσικουλα σου.
Μπορεις να τα εχεις παντα ανοιχτα αφου δεν καταλωνουν καποιο σοβαρο ρευμα (τουλαχιστον τα Pi3 που τρεχω).
Τσιμπας hat DAC Hifiberry (η καποιο αξιολογο Κινεζικο κλωνο - θελει λιγο ψαξιμο), το κουμπωνεις στο Pi και το συνδεεις με τον ενισχυτη σου. Βαζεις ενα Volumio (τζαμπε) για τη προσωπικη σου δισκοθηκη και εισαι ωραιος.

Τωρα η καλη μαγκια και γι αυτο ανοιξα το ποστ αυτο ειναι οτι αν πλερωνεις και Tidal, εχεις και εναν ανεξοδο τροπο να χρησιμοποιησεις Tidal Connect.
Αν εχεις Tidal λοιπον, ξερεις οτι το Tidal Connect (να μπορεις να στειλεις σε καποια συσκευη μουσικη με το κινητο ως remote control και οχι ως πηγη) δεν λειτουργει για το desktop app. Προσωπικα εχω εναν φορητο που τρεχω Tidal με μια Komplete Audio 2 USB καρτα ηχου και πρεπει να σηκωνομαι απο τον καναπε για να αλλαξω μουσικη. Το Tidal του κινητου δεν "μιλαει" με το Tidal που τρεχω στα Windows.

Δηλαδη πρεπει να εχεις καποιο ακριβο streamer ή να χρυσοπληρωνεις Roon, Audionirvana κτλ

Μεσω του Pi εχεις την τζαμπε λυση. Κατεβαζεις το HifiberryOS (που ειναι δωρεαν) και συνεργαζεται με το Hifiberry DAC (και γκουχ γκουχ τους σωστους Κινεζοκλωνους του) και εχεις αμεσα Tidal Connect λυση. Πλεον απο το Tidal app του κινητου στελνεις την μουσικη εκει και απο φευγει μεσω του OS και του DAC στον ενισχυτη σου.

To Hifiberry OS συνεργαζεται και με Spotify και με αλλες τετοιες stream φασεις.

Λενε οτι η επενδυση σε ενα καλυτερο τροφοδοτικο για το Pi προσφερει εξτρα βελτιωση στον ηχο. Επισης οτι το down-clocking επισης κατι προσφερει. Μακρια απο κατι παπατζηδες που λενε για τροφοδοσια του Pi με μπαταρια.
 
Χμμ ωραια ιδεα ενα θρεντ με το πως ακουμε μουσικη και τι εργαλεια χρησιμοποιουμε.
Εχω και εκει κανει πειραματα.
 
καλησπερα εχω παρει το Rasberry 3 αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα αρκετα να το σεταρω ,και με ενδιαφερει να παιζω παιχνιδια με emulators apo atari ,μεχρι kai psp η ps.απο που ξεκιναω ?kapoio link για αρχαριους?
 
Κατέβασε ένα image του Retropie από εδώ για το Raspberry Pi 3:
https://retropie.org.uk/download/#Pre-made_images_for_the_Raspberry_Pi
Κατέβασε το Raspberry Pi Imager για Windows από εδώ:
https://www.raspberrypi.com/software/
και με αυτό γράψε το image σε μια κάρτα SD. Προτίμησε μια 64αρα και πάνω για να έχεις χώρο για παιχνίδια του Playstation και του PSP.
Αν έχεις επιμέρους απορίες, εδώ είμαστε.
Α, υπάρχουν και έτοιμα images με παιχνίδια ήδη μέσα κτλ εδώ:
https://www.arcadepunks.com/category/raspberry-pi-images/raspberry-pi-3-images/
 
Απογοητεύτηκα πολύ με το Retropie. Μου έφτιαξε ένας φίλος μου μια sd με το retropie με το mame, megadrive, snes κτλ. Το έβαλα σε μια μικρή καμπίνα που ετοιμάζω και μόλις ένα οποιαδήποτε παιχνίδι έκανε loading και κινούσα σε μια κατεύθυνση το joystick, τότε εμφανιζόταν ένα menu που έπρεπε να επλέξεις emulator. Ενώ πατούσα διάφορα κουμπιά για να βγω από αυτό το menu άλλα προφανώς τους emulators και κανένα παιχνίδι δεν έτρεχε. Τον ρώτησα αν γίνεται να μην εμφανίζει αυτό το menu και μου απάντησε πως δεν γίνεται.

Τι να πω, μήπως να δοκιμάσω καμιά sd με το retropie από το ebay; Τι προτείνεται παρακαλώ;
 
Κατέβασε ένα image του Retropie από εδώ για το Raspberry Pi 3:
https://retropie.org.uk/download/#Pre-made_images_for_the_Raspberry_Pi
Κατέβασε το Raspberry Pi Imager για Windows από εδώ:
https://www.raspberrypi.com/software/
και με αυτό γράψε το image σε μια κάρτα SD. Προτίμησε μια 64αρα και πάνω για να έχεις χώρο για παιχνίδια του Playstation και του PSP.
Αν έχεις επιμέρους απορίες, εδώ είμαστε.
Α, υπάρχουν και έτοιμα images με παιχνίδια ήδη μέσα κτλ εδώ:
https://www.arcadepunks.com/category/raspberry-pi-images/raspberry-pi-3-images/
ευχαριστω πολυ για την απαντηση,
 
PSP με Raspberry Pi 3 χλωμο το κοβω...

Θα ριξω μια ψηφο για το Recalbox, πολυ πολυ φιλικο προς τον αρχαριο απο οτιδηποτε αλλο εχω δει.
 
PSP με Raspberry Pi 3 χλωμο το κοβω...

Θα ριξω μια ψηφο για το Recalbox, πολυ πολυ φιλικο προς τον αρχαριο απο οτιδηποτε αλλο εχω δει.
αν φτανουν οι δυνατοτητες του οκ, πιο πολυ ειμαι commodorakias ,spectrum klp,8 bit 16 bit,
 
Πίσω
Μπλουζα