Resident Evil Rebirth (2015 Xbox One,PS4,PS3,Xbox 360,PC)

Kαλα το Remake που παιξαμε στο Game Cube του αρχικου παιχνιδιου αυτοι θα το ξανακανουν Remake για ps4,xbox one κλπ;;;;Ελεος δηλαδη.

Οι ανθρωποι της Crapcom ειναι για τα μπαζα και δεν ειναι τυχαιο πως πανε απο το κακο στο χειροτερο με ελαχιστα παιχνιδια μετρημενα στα δαχτυλα του ενος χεριου να κανουν καλες πωλησεις.
 
Tο καλυτερο Resident Evil κατα πολλους θα αποκτησει remake,το παιχνιδι μεχρι και τωρα δεν εχει ξαναβγει σε κονσολα περα απο το Cube ,(μαζι με το Ζero) και δεν το χει παιξει κανεις περα απο τους Cube owners, αν γινει σοβαρη δουλεια με next gen γραφικα ,η διαφορα του στα γραφικα θα ειναι αντιστοιχη Με αυτη που ειχε το Remake του Cube με το 1 του Playstation.


Θα το χαρουν οι
,Xbox One, PS4, PS3, Xbox 360 and PC οwners για πρωτη φορα.


Περισσοτερα οταν και αν εχουμε νεωτερα.
 
Oχι θα αποκτησει remake γιατι remake υπαρχει στο game cube αλλα θα αποκτησει ξανα remake για δευτερη φορα.Του Remake το καγκελο δηλαδη..Αστοχη κινηση για μενα οπως ειπα και αντι να ασχοληθουν με παιχνιδια που τα εχουν ξεχασει οπως ειναι η σειρα Ghosts'n Goblins πχ καθονται και ασχολουνται με remakes.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά εδώ και χρόνια οι "παραδοσιακοί" οπαδοί του resident evil ζητάνε ένα remake του RE2 και αυτοί επικεντρώνονται πάλι στο πρώτο???
 
sephirothson είπε:
Καλά εδώ και χρόνια οι "παραδοσιακοί" οπαδοί του resident evil ζητάνε ένα remake του RE2 και αυτοί επικεντρώνονται πάλι στο πρώτο???
Aυτο ακριβως λεω και γω πως υπαρχουν ενα σωρο πραγματα να ασχοληθουν οχι να βγαλουν remake σε ενα παιχνιδι που το εχουν κανει ηδη remake ημαρτον δηλαδη.
 
Ας είναι με στατικές κάμερες να γουστάρουμε με τρέλα...
 
Εμένα δεν με χαλάει. Ετσι κι αλλιώς καλό παιχνίδι καινούριο δεν μπορούν να βγάλουν, ειδικά καινούριο RE. Οπότε κάτι είναι και αυτό. Αν μάλιστα το κάνουν με στατικές κάμερες και pre-rendered γραφικά, όπως δηλαδή το original και το Remake, αλλά σε HD θα χαρώ ιδιαίτερα γιατί πότε ήταν η τελευταία φορά που είδαμε κάτι τέτοιο σε κονσόλα?

Επίσης είναι και το θέμα ότι το REmake αν και καταπληκτικό (αξεπέραστο βασικά) οπτικά, είναι low res πια. Ακόμα και σε emulator δεν μπορείς να το βελτιώσεις (όπως μπορείς άλλα games του GC/Wii) λόγω pre-rendered backgrounds, το μόνο που μπορείς να βελτιώσεις είναι τα 3D μοντέλα. Οπότε αν τα επανασχεδιάσουν από την αρχή σε 1080p ή παραπάνω και 16/9 aspect, θα είναι καλή φάση και αν γίνει επιτυχία ίσως να αρχίσουν να ξαναβγαίνουν παιχνίδια με τέτοιου είδους γραφικά.

EDIT: Τελικά από ότι φαίνεται δεν ξανασχεδιάζουν νέα assets, απλά πήραν τα παλιά SD, τα χώσανε στο photoshop, τα περάσανε εκεί 5-6 filters και μετά τα κάνανε crop για να τα κάνουν 16/9. CROP! Δηλαδή βλέπεις πιο λίγο οπτικό υλικό από ότι έβλεπες στην παλιά έκδοση αφού ένα μέρος πάνω και κάτω στην οθόνη λείπουν... Το τελικό αποτέλεσμα είναι σκέτη απογοήτευση στα μάτια μου.

Είπα κι εγώ, θα έκανε κάτι σωστό η Crapcom? Τελικά προσγειώθηκα στην πραγματικότητα. Αν και ήταν λίγο ανώμαλη προσγείωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από αυτά που βλέπω μάλλον μιλάμε για τίτλο με στατικές εικόνες...

Θα είναι σε 16/9 και όταν χρειάζεται θα σκρολάρει η εικόνα πάνω κάτω προκειμένου να αποκαλύψει οπτικό υλικό που κόβετε από τη μετατροπή του από 4:3 σε 16:9.

resident-evil-1-getting-remastered-re-release-on-pc-ps3-ps4-xbox-360-and-xbox-one-140723334035.jpg

περισσότερα εδώ...

http://www.play3-live.com/news/le-reboot-du-premier-resident-evil-arrive-en-2015--67792

προσωπικά δηλώνω ενθουσιασμένος...

announcementscreen002-1407232564.jpg

announcementscreen003-1407232564.jpg

announcementscreen010-1407232565.jpg
 
Fred Madison είπε:
και όταν χρειάζεται θα σκρολάρει η εικόνα πάνω κάτω προκειμένου να αποκαλύψει οπτικό υλικό που κόβετε από τη μετατροπή του από 4:3 σε 16:9.
Α, πάλι καλά, κάπως το διορθώσανε αυτό.

Πάντως θα έπρεπε να ξανασχεδιάσουν τα backgrounds σύμφωνα με τα νέα δεδομένα και όχι να πειράξουν απλά τα SD assets του Gamecube. Θα είχε ακόμα καλύτερα γραφικά και οι devs θα έπαιρναν πιο σοβαρά τα games με στατικές οθόνες.
 
Επίσης μόλις διάβασα πως θα έχει ήχο 5.1 και επιλογή κάδρου 4:3 ή 16:9.

Το ξενέρωμα όμως είναι πως θα διατεθεί μόνο ψηφιακά...

Χάλια !
 
Imgema είπε:
Α, πάλι καλά, κάπως το διορθώσανε αυτό.
Πάντως θα έπρεπε να ξανασχεδιάσουν τα backgrounds σύμφωνα με τα νέα δεδομένα και όχι να πειράξουν απλά τα SD assets του Gamecube. Θα είχε ακόμα καλύτερα γραφικά και οι devs θα έπαιρναν πιο σοβαρά τα games με στατικές οθόνες.
Ελαφρά offtopic, αυτά τα Resi του GC πόσο καλά είναι ; Έχω το 4 , αλλα σκέφτομαι να βρώ και τα υπόλοιπα (0 και 1) και μια γνώμη απο όσους τα έχουν παίξει και είναι resident-άδες βοηθάει.

Το συγκεκριμένο remake για το PS3 πάντως θα το τσιμπήσω σίγουρα, ας είναι και digital, εδώ και καιρό ήθελα να ξαναπαίξω το πρώτο resi αλλα μια ξενέρα με τα ολίγωνα την έτρωγα και το ανέβαλλα συνεχώς.
 
Other_Reality είπε:
Ελαφρά offtopic, αυτά τα Resi του GC πόσο καλά είναι ; Έχω το 4 , αλλα σκέφτομαι να βρώ και τα υπόλοιπα (0 και 1) και μια γνώμη απο όσους τα έχουν παίξει και είναι resident-άδες βοηθάει.
Το συγκεκριμένο remake για το PS3 πάντως θα το τσιμπήσω σίγουρα, ας είναι και digital, εδώ και καιρό ήθελα να ξαναπαίξω το πρώτο resi αλλα μια ξενέρα με τα ολίγωνα την έτρωγα και το ανέβαλλα συνεχώς.
Παιχνιδαρες ειναι δεν χρειαζονται πολλα παραπανω λογια.
Το 1 το ξερουν οι παντες οποτε να στο αναλυσω δεν εχει σημασια απλα ειναι κορυφη τοπ remake στο Game Cube.To 0 επισης ειναι φανταστικο και ενα μικρο review εχω γραψει παλαιοτερα εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25613-Resident-Evil-0-%28Review%29
 
Ελαφρά offtopic, αυτά τα Resi του GC πόσο καλά είναι ; Έχω το 4 , αλλα σκέφτομαι να βρώ και τα υπόλοιπα (0 και 1) και μια γνώμη απο όσους τα έχουν παίξει και είναι resident-άδες βοηθάει.
Πολυ καλα ως αριστα,μην περιμενεις απο μας να στο πουμε,εχουν γραφτει χιλιαδες σελιδες στο διαδικτυο για τα συγκεκριμενα.


Το remake Καλυτερο απο το Zero σε στορυ,γραφικως ομοιαζουνε και τα δυο προς το αριστα με μονο μειονεκτημα οπως τα περισσοτερα παλια ειναι προϊοντα της εποχης τους,αν εχεις συνηθισει τις ευκολιες των σημερινων παιχνιδιων σε saves και χειρισμο,ορισμενα πραματα θα σου κακοφανουνε.
 
Aardvark είπε:
Πολυ καλα ως αριστα,μην περιμενεις απο μας να στο πουμε,εχουν γραφτει χιλιαδες σελιδες στο διαδικτυο για τα συγκεκριμενα.
Το remake Καλυτερο απο το Zero σε στορυ,γραφικως ομοιαζουνε και τα δυο προς το αριστα με μονο μειονεκτημα οπως τα περισσοτερα παλια ειναι προϊοντα της εποχης τους,αν εχεις συνηθισει τις ευκολιες των σημερινων παιχνιδιων σε saves και χειρισμο,ορισμενα πραματα θα σου κακοφανουνε.
Ναι 'ντάξει, στα internets λένε πολλά, και υπάρχει και μια τάση εκθείασης για ότι γράφει Resident Evil και Nintendo, επειδή εδώ ξέρω ότι έχουμε και residentάκηδες και nintentάκηδες είπα να δώ και μια ελληνική συμφορουμίτικη βερσιόν ! Για την παλαιότητα του χειρισμού/save system δεν έχω θέμα, είπαμε, παλιατζήδες είμαστε. Πιο πολύ με κόφτει η ατμόσφαιρα και τα γκράφικς, και πιό πολύ απλά θέλω να ξαναπαίξω το 1, αλλα όχι του PS1, το οποίο δοκιμασα να το ξεκινήσω και στο PSVita μήπως το ομορφέψει λιγάκι η OLED αλλα μπα...
 
Το RE Remake ειναι οτι πρεπει να ειναι ενα remake ,δηλαδη οταν ακουμε καποιο παιχνιδι γινεται remake αυτο που κοιταμε ειναι το Resident Evil του Cube,Κρατησε την ατμοσφαιρα του πρωτου αλλαξε τελειως τα γραφικα προς το καλυτερο και προσθεσε και νεους χωρους.


Οτι πρεπει να ειναι ενα Remake,τωρα η μοδα της εποχης ειναι τα remasters ,κατωτερα των remakes με πολυ λιγοτερη δουλεια και ελαφρως upscaled προϊοντα.
 
Εαν ασχοληθουν σοβαρα κα δεν κανουν απλα ενα hd lifting που ειναι και πολυ της μοδας τωρα τελευτεα θα αξιζει η προσπαθεια .60 καρε ας πουμε μερικες νεες πινελιες στο gameplay .Και ναι οι pc gamers το ειδαν στον καταπληκτικο emulator που λεγεται Dolphin οπως βεβαια το δοκιμασα και εγω αλλα δεν τρελαθηκα και ολας απο το upscaling οπτικο αποτελεσμα.Περιμενουμε να δουμε
 
Δυο ενδιαφεροντα αρθρακια,ενα για το μελλον του Resi απο την Capcom και ενα για την μοδα των HD remasters.




Link

Link
 
Πίσω
Μπλουζα