Retro Ένδυση

Best20 παρότι δεν είμαι ειδικός επι των ρούχων αυτές οι ζώνες που λες, στον λαιμό μου κάθονται. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου την έσπαγε-σπάει αυτή η αγκράφα πλάκα.

Κριε δεν μας είπες περιοχή μαγαζιού. Πότε περίπου έκλεισε;
 
Από ότι φαίνεται το κλασικό ανδρικό ντύσιμο επανέρχεται!Τουλάχιστον σε ξένα sites υπάρχει!

Product634860968677956448.jpg
 
Ένα μπρελόκ που είχαν τα παιδικά ρούχα αυτής της εταιρίας. Δεν τη θυμάμαι, απλά θυμάμαι 2-3 τέτοια μπρελόκ που είχαμε.

lemmiclothing_zps8e94bd08.jpg


lemmiclothing.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Λοιπόν έχω να δηλώσω τα κάτωθι: μιας και με διέπει μια διάχυτη ρετρομανία, πηγαίνοντας μια βόλτα προ καιρού, είδα ένα κατάστημα που έκλεινε λόγω συνταξιοδότησης του ιδιοκτήτη. Και λέω: πωπω! αυτά τα παπούτσια τα θυμάμαι από τότε που...θυμάμαι! Για κάτσε να τα βγάλω μια φωτογραφία, δε ξέρεις ποτέ. Και την έβγαλα. Και αφού έφαγα τα λύσσακά μου σήμερα γιατί δε θυμόμουν που την είχα καταχωνιάσει, τελικά τη βρήκα και ορίστε :)
attachment.php
Αυτά τα παπούτσια ήταν τα αγαπημένα του πατέρα μου (γνωστός βέβαια ως fashion victim:D) κάθε καλοκαίρι σε βαθμό φετίχ...

Επίσης ανάλογο "ελαφρύ" παπούτσι, μαύρο πάνινο με λεπτότατη σόλα και πάμφθηνο βεβαίως είχα κι εγώ ένα καλοκαίρι στα 12 μου. Πιο πολύ έμοιαζε με παπούτσι γυμναστικής...
 
Εννοείς τα γνωστά gianno petri?
 
Παντελόνι τζην (ασφαλώς χωρίς ζώνη) και μπλουζάκι "Playboy".

attachment.php
 
Για τα κοριτσάκια υπήρχε το σετ μάλλινο κολάν και μπλούζα πουλοβεράκι, πολύ ζεστό για το χειμώνα. Συχνά τα κολάν είχαν λάστιχο που εφάρμοζε στο πόδι αλλά ήταν λίγο ενοχλητικό. Συνδυαζόταν με αθλητικό παπούτσι (σπορτέξ) ή καλό παπούτσι.

Και πάλι για τα κοριτσάκια υπήρχαν οι μπλούζες με κρόσσια στο κάτω μέρος.


Μόδα με μπλούζες FIDO DIDO.


Μόδα με λουλουδάτα φορέματα που συνδυάζονταν με αρβυλάκια, το καλοκαίρι.

Μόδα με κοντομάνικες μπλούζες με γελαστά μωράκια, εμφανίστηκαν κάπου στα τέλης της δεκαετίας του 90...

υπάρχουν και τα σχετικά threads.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκτός από τα γελαστά μωρά υπήρχαν και οι μπλούζες με πειρατές,γύρω στο 95-96 που είχαν ραμένο ένα κανονικό σκουλαρίκι επάνω.
 
Τα παπούτσια που δεν έχουμε αναφέρει είναι τα κολλεγιακά. Πολύ στη μόδα στις αρχές της δεκαετίας του '90. Τα συνήθη χρώματά τους ήταν το μαύρο και το μπορντώ. Φοριόντουσαν κυρίως με άσπρη κάλτσα...

attachment.php


Πηγή:

 
Με άσπρη κάλτσα?Lol!!!!Εγώ θυμάμαι πάντως τέτοια σε μαύρο χρώμα,αλλά με μαύρο χρώμα και από μέσα φορούσαν κάτι μεγαλύτερα ξαδέρφια μου,με μαύρη κάλτσα όμως,και καλά ρούχα,αλλά μπουφάν κάτι σε κολλεγιακό,ή δερμάτινο στο στυλ του κολλεγιακού.
 
Νομίζω το κλασικό πλέον ντύσιμο της δεκαετίας του 90,με ακριβώς αυτή τη ζώνη!Αυτά τα χρώματα στο πουκάμισο έπαιζαν κυρίως,αλλά και λευκό,μαύρο και πιο σκούρο μωβ!Και πάντα ήταν φρεσκοξυρισμένοι όσοι ντύνονταν έτσι τότε.Το πρόλαβα μέχρι 2005 νομίζω!Τώρα βέβαια έχει καταργηθεί και το ντύσιμο αυτό αλλά και το ξύρισμα,καθώς όλοι έχουν μούσια.

Επίσης και αυτά τα μπουφάν ήταν κάποτε στη μόδα,σε τέτοιο ύφασμα για πιο καλά,

Free-Shipping-Sli(6).jpg

john-varvatos-black-asymmetric-biker-jacket-product-1-9637257-512007638.jpg
 
Ήταν μόδα τα ξεβαμμένα ρούχα τη δεκαετία του 90. Θυμάμαι τζιν παντελόνια σε χρώμα πολύ ανοιχτό μπλε και μπλούζες κοντομάνικες ξεβαμμένες με χλωρίνη στο σχήμα ομόκεντρων κύκλων, κάτι που πολύ μου άρεσε. Είχα διαβάσει ότι για να ξεβάψεις μια μπλούζα και για να κάνεις σχέδιο τους κύκλους, τη δένεις σε κόμπους, τη βάζεις σε χλωρίνη και τέλος στο πλυντήριο.
 
Την περασμένη βδομάδα λόγω ειδικών συνθηκών εκεί που δουλεύω, είδα 5 παλιές ελληνικές ταινίες (του 50-65). Παρατήρησα πως είτε κάποιος ρόλος ήταν πλούσιος είτε φτωχός, το σακάκι είτε ως μέρος κοστουμιού είτε ως coat έδινε και έπαιρνε. Ξέρει κανείς γιατί ήταν μόδα τότε και γιατί εκδιώχθηκε εν πολλοίς στις μέρες μας;

Υγ: εμένα με βολεύει αφάνταστα καθώς αλλάζω μόνο πουκάμισα τον χειμώνα και είναι πιο εύκολο στο μπες βγες.
 
Το σακάκι πιστεύω ότι ήταν απαραίτητο,ως δείγμα σεβασμού από ότι έχω δει σε photos παλιές (τύπου ζωγραφιές που συγκρίνουν το τότε και το τώρα) ακόμα και σε οικογενειακό τραπέζι ο πατέρας φορούσε ή το έβαζε πίσω από την καρέκλα.Τώρα λόγω οικονομικής κρίσης έχει αλλάξει εντελώς το ντύσιμο και ακόμα και πουκάμισο κλασικό μονόχρωμο,δεν φοράμε τα άτομα της ηλικίας μου,μόνο οι άνω των 30-35 και κυρίως όσοι δουλεύουν σε εταιρείες που επιβάλλεται.
 
Είμαι πάνω από 30 και αν και δεν έχω αυστηρό dress code στην δουλειά, το σακάκι μου φαίνεται αρκετά βολικό. Τώρα, όπως έγραψα και πριν δεν νομίζω ότι εξοβελίστηκε ως ένδυμα λόγω οικονομικής κρίσης καθώς ο χαμηλόμισθος του 60 ήταν πιο φτωχός από τον σημερινό. Άλλωστε και το ποσοστό ανεργίας καθώς λένε είναι συγκρίσιμο με εκείνες τις περιόδους. Κάτι άλλο νομίζω ότι φταίει και ίσως ένας πιο σχετικός με τη μόδα μας διαφωτίσει...
 
Έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο και αυτό που λέω,λόγω κρίσης,συγκριτικά με τη δική μου εποχή καθώς μέχρι το 2008 περίπου οι περισσότεροι φίλοι μου πήγαιναν στα μπουζούκια με κουστούμι,ακόμα και στη σχολή τους μερικές φορές για να το παίξουν νεόπλουτοι και για να τους προσέξουν τα κορίτσια.Με την κρίση θα φαινόταν κάπως αυτό,όχι τόσο σύνηθες.

Όσο για το ότι παλιά ήταν όλοι με κουστούμια,ακόμα και οι φτωχοί,πιστεύω για πολλούς λόγους : 1) δεν υπήρχαν και πολλά είδη ρούχων τότε 2) οι κοινωνίες ήταν πιο συντηρητικές 3) επειδή μάλλον είναι ταινία και και ήθελαν οι ηθοποιοί να φαίνονται πιο προσεγμένοι (ίσως να μην ίσχυε 100% στην πραγματικότητα)
 
Για να μας πει και κανένας μεγαλύτερος που έχει ζήσει τα 70 και τα 80ς καμία άποψη.
 
Παιδιά είναι περισσότερο θέμα άνεσης, ένα αντιανεμικό μπουφάν είναι πιο βολικό φθινόπωρο-άνοιξη, το ίδιο και μια ζακέτα φούτερ ή fleeze. Όσο για τον χειμώνα τα σημερινά μπουφάν κάνουν θαύματα, με λίγα λόγια το σακάκι είναι άβολο στην καθημερινή χρήση. Χρειάζεται επίσης καθαριστήριο ενώ όλα τα άλλα τα πετάς στο πλυντήριο και γειά σας!
 
Το αντιανεμικό μπουφάν όμως σε συνδυασμό με το παντελόνι του κουστουμιού,και πουκάμισο επίσημο?Γιατί και αυτό το συνδυασμό τον έκαναν μερικοί στην ηλικία μου,παλιότερα όταν έβγαιναν έξω.

Νομίζω γενικά ότι το ντύσιμο συνδυάζεται και με το ξύρισμα.Για παράδειγμα τη δεκαετία του 90 όσοι ντύνονταν επίσημα ήταν ξυρισμένοι κόντρα και ελαφρώς αξύριστοι 1 ημέρας με πιο sport ντύσιμο καθημερινά, ενώ από το 2000 και μετά το γενάκι 2-3 ημερών ήταν μόδα, και σήμερα οι περισσότεροι νέοι είναι με μούσια παπά (και δημιουργούνται νέες τάσεις όπως οι hipsters)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο θέμα πρακτικότητας έχει δίκιο ο φίλος γαλατσιωτης. Λόγω του μαλλιού που συνήθως είναι το υλικό κατασκευής των κοστουμιών/σακακιων απαιτείται καθαριστήριο. Από την άλλη όμως είναι ιδιαίτερα κομψό ένδυμα, ειδικά όταν το ράβεις.

Ακούστε και μια ιστοριουλα. Πριν κάνα 6 μηνο είχα ραψει ένα κοστουμακι καθημερινής χρήσης. Στην δεύτερη πρόβα είχα μαζί μου τον ανηψιό μου 3 και κάτι τότε. Μόλις με είδε, αναφώνησε το "θέλω και εγώ" είχε ο ράφτης ένα παιδικό από άλλο παιδάκι, του το βάζει και του έρχονταν γάντι, μια μικρή επιδιόρθωση στο παντελόνι ήθελε( που να τον βλεπατε πως έκανε όταν του έπαιρνε μέτρα ο ράφτης, σαν άγαλμα στέκονταν ο καπετάν φασαρίας) Του το πήρα. Ε ο μικρός για μια βδομάδα το φόραγε μες το σπίτι και έξω, παντού. Όταν του έβγαλε για να το πλύνει η μάνα του έκλαιγε. Η νύφη μου ακόμα με κυνηγάει γιατί ο μικρός θέλει να ξαναπαμε στον ράφτη και δεν το ξεχνάει ο κερατάς.
 
Πίσω
Μπλουζα