Retro Ένδυση

θυμοσαστε κατι μπουφαν απομιμησης δερματος που ειχαν 3-5 μικρα φωτακια στη μερια του γιακα?
 
Λοιπόν τέτοιο μπουφάν λέω

4100_0196.JPG


Το φορούσαν συνήθως με πολύ καλό ντύσιμο,συμμαθητές μου ή ξαδέρφια μου σε τραπέζια συγγενών,αντί για σακάκι!

4100_0196.JPG
 
exetlaios είπε:
ALL TIME CLASSIC :
Παντελόνι απροσδιορίστου υφής (μεταξύ τζην και υφασμάτινου).

ΧΩΡΙΣ ζώνη.

Με θαλασσί πουκαμισάκι και γραβάτα σούπερ-λεπτή (σε στυλ "κορδονέτο").

Η περιβολή πλαισιώνεται από το απαραίτητο "κυριλέ" δερμάτινο μποτάκι.

new3es3.jpg
Ο κύριος ονομάζετε Βαγγέλης Μουρίκης -ειταν ηθοποιός του ελληνικού βίντεο- , βρισκόμαστε στο 1987 (έχει γεννηθεί το 1960 ,μου το είχε πεί κάποτε ή αδερφή του που είταν γνωστή μας!)και ΝΑΙ θα έλεγα οτι αυτή είταν η τάση της μόδας ,βέβεα ειπήρχαν και άλλες παραλαγές ,οπως καποιοι σε προιγούμενα Post που ανέφεραν ρούχα ξεθοριασμένα με χλωρίνες και βαψήματα κτλ κτλ...

Πάντος κατά τη γνωμη μου ο ηθοποιός ντιθηκε πιο ...μεγαλίστικα εδώ.
 
exetlaios είπε:
Ας θυμηθούμε ορισμένα είδη ενδιέτησης από την δεκαετία των 80's (που μόνο πολιτισμικό σοκ, μπορούν πλεον να προκαλέσουν) :

ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΡΑΤΕ/ΝΙΝΤΖΑ. Μαύρα παντοφλέ παπούτσια, από ευτελή υλικά. Έγιναν της μόδας, επειδή τα φοράγανε οι πρωταγωνιστές, στις ταινίες πολεμικών τεχνών, που ένα διάστημα είχαν γίνει ιδαίτερα δημοφιλείς στους πιτσιρικάδες. Must "συνοδεία" τους (για μέγιστο κιτς) ήταν οι ... άσπρες κάλτσες !

Απόρροια της αγοράς τέτοιων παπουτσιών, ήταν συνήθως η ανταλλαγή κλωτσιών με φίλους, συμμαθητές κλπ.
εκτός από αυτά υπήρχαν και οι "σπαντρίγιες" (που μάλλον τις ονομάσαμε από το ισπανικό espadrillas ή κάτι ανάλογο) και που ήταν παρόμοιες με τα υποδήματα που αναφέρεις,εκτός από δύο βασικές διαφορές - α) ότι ήταν φτιαγμένες από ύφασμα σαν το λινό και β) ότι ο πάτος ήταν από ψάθα.

στο σχολείο μου έκαναν θραύση στα μέσα της δεκαετίας του '80 !

μπορείς να φανταστείς την έκπληξή μου όταν τις είδα μόλις πέρυσι να πωλούνται από την benetton σε νέα,βελτιωμένη,υπερηχητική έκδοση !

είναι αντιπροσωπευτικά του λεγόμενου "κινέζος αχθοφόρος" στυλ
 
Επίσης υπήρχαν και οι "σκοινένιες" εσπαντρίλλιες, που φορούσαν κλασικά οι ταξιτζήδες το καλοκαίρι. Δηλ. στο ίδιο σουλούπι, αλλά το πάνω μέρος φτιαγμένο από αραιοπλεγμένο σχοινί, για να παίρνει αέρα το πόδι...

Υπήρχαν ακόμα διάφοροι ρετρό τύποι καλοκαιρινών παπουτσιών, όπως :

- τα μπλε ή άσπρα αντρικά παντοφλέ με διάτρητο (πικέ) ύφασμα, και χαρακτηριστικό περιμετρικό "νεύρο" πάνω στο κουντεπιε. Τα προτιμούσαν ηλικιωμένοι.

- τα -κλειστά στα μπροστινά δάχτυλα- πέδιλα από δερμάτινες λωρίδες, που αφήναν διάκενα στο πλάτος των λωρίδων, συνήθως μαύρα ή καφέ, και κλείσιμο με λουρί και αγκράφα.

- τα καλοκαιρινά "δίχρωμα" : μλπε-άσπρα, μπεζ-άσπρα, αντρικά παπούτσια κατάλοιπα της δεκαετίας 60, που δε διασώζονται πια στις μέρες μας...Και έχω να καταγγείλω ότι είναι κρίμα πια που τα αντρικά δερμάτινα παπούτσια βγαίνουν πια μόνο σε μαύρο και καφέ, καθώς εγώ υπήρξα λάτρης και των μπλε, και των μπορντώ...Εντάξει, κάτι extreme καταστάσεις όπως λαδί, κάποια στιγμή θα εξαφανίζονταν...

Ρετρό χρώματα δερμάτινων ζωνών : ταμπά, μπλε, καφεπορτοκαλί, λαδί, άσπρο, μπορντώ κροκοδειλέ...

Ρετρό χρώματα παλτών : καμηλό, γκρι, καφέ. Έχουν απομείνει μαύρα και σκούρα μπλε.

Ρετρό χρώματα δερμάτινων μπουφάν : μπλε, λαδί, άσπρο. Έχουν απομείνει μαύρα και καφέ.
 
οι σκοινένιες εσπαντρίγιες των ταξιτζήδων και των ηλικιωμένων -κυρίως- ανθρώπων είναι επίσης διαχρονικά κομμάτια

σκέφτηκα πολλές φορές να αγοράσω ζευγάρι και να κυκλοφορήσω έξω !

επίσης,σχετικά με τα χρώματα δερμάτινων παπουτσιών και το σχετικό παράδειγμα που αναφέρεις,νομίζω πως η τάση άλλαξε και πλέον βγαίνουν σε αρκετά χρώματα και μάλιστα πολύ "μυστήρια" (έντονο κίτρινο,πορτοκαλί,μπλε ελεκτρίκ και άλλα )
 
Ίσως μιλάς για "loafers" (αντρικά καστόρια). Γιατί σε δερμάτινο, τα τελευταία χρόνια εκτός από μαύρο και καφέ, έχω δει μόνο το χρώμα του "πάγου"...
 
έχω δει και loafers αλλά και τύπου clarks desert boots αν έχεις ακουστά - πάντα σε καστόρι και καλά έκανες και το διευκρίνισες γιατί κατάλαβα λάθος

ημι-μποτάκια με μόλις δύο τρύπες για κορδόνια,κλασσικό στυλ,τα έχω δει σε βιτρίνες σε τουλάχιστον δέκα διαφορετικές αποχρώσεις
 
Οι εσπαντριγιες ειναι πονεμενη ιστορια. Καθως χαλανε ευκολα (και οι αντρικες και οι γυναικειες αλλα οι γυναικειες ειναι λιγο πιο ανθεκτικες λογω ογκου) επρεπε να αγοραζεις δυο - τρια ζευγαρια ιδιες και να τις φορας εναλλαξ. Στα 80ς και αρχες 90ς υπηρχε μια αντρικη παραλλαγη τους με λαστιχο αντι για σκοινι οχι ομως σαν τα παπουτσια νιτζα που λετε. Ηταν σε χρωματα κρεμ, γκρι και μπλε και πολυ δημοφιλη σε αντρες ανω των 50. Φοριοταν με αντιστοιχης αποχρωσης καλτσα και υφασματινα παντελονια. Εχω να τα δω χρονια αυτα τα παπουτσια ομως. Αν ξερετε που πουλανε ενημερωστε διοτι πολλοι φιλοι τα ψαχνουν- κανουν την ιδια δουλεια με τις εσπαντριγιες αλλα αντεχουν ανετα ενα δυο καλοκαιρια.
 
Οι εσπαντρίγιες είχαν γίνει δημοφιλείς ξανά πολύ νωρίτερα, ίσως γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 60, ίσως στα πολύ λίγα 70'ς, αλλά δεν λέγονταν εσπαντρίγιες τότε. Επειδή τις έφτιαχνε / πουλούσε η Σπορτέξ, λέγονταν έτσι (δεν είχε ταυτιστεί με αθλητικά παπούτσια ακόμη η μάρκα... τα αθλητικά τα λέγαμε "ελβιέλλες"). Μας είχαν πάρει οι γονείς μου. Απαίσια παπούτσια. Δεν είχαν πάτο, οπότε τα τρυφερά μου ποδαράκια - ήμουν παιδάκι ακόμη :) - πατούσαν κατ' ευθείαν στη σχοινένια σόλα και πονούσαν. Αλλά το χειρότερο ήταν έτσι και τύχαινε να πατήσεις σε βρεγμένο δρόμο. Οι σόλες ρουφούσαν νερό σαν σφουγγάρι και μετά μύριζαν απαίσια, και βρεχοταν και το επάνω μέρος του παπουτσιού (υφασμάτινο) και έκανε και σημάδια... γενικα χάλια. Τα φόρεσα αρκετό καιρό, άς μη μου άρεσαν, διότι ήταν της μόδας και δεν είχα αρκετό μυαλό ακόμη να ρίξω δέκα φάσκελα στη μόδα.
 
Εχεις δικιο η εσπαντριγια οταν βρεχεται σαπιζει και βρωμαει, στις γυναικειες εκτος απο σχοινι εβαζαν και κομματια χαρτονι αποταν αστα, κολαση... οταν ειναι καινουργιες δειχνουν ωραιες ομως και πολυ καλοκαιρινες. Το αστειο ειναι πως προκειται για μαλλον ακριβο παπουτσι για την ποιοτητα του.

Εγω τα αντρικα παπουτσια που λεω εμοιαζαν στο σχημα με τις κλασσικες εσπαντριγιες αλλα ειχαν λαστιχενιους πατους και απο πανω συχνα αντι για το γνωστο καραβοπανο ειχαν ενα υφασμα πιο σκληρο με τρυπες. Οπως ξαναπα ηταν μονο μπλε, κρεμ ή ζαχαρι και γκρι και τα φοραγαν παπουδες ή μεσηλικες. Μεχρι προσφατα τα εβρισκες κυριως σε μαγαζια με παντοφλες απο ελληνικες βιοτεχνιες αλλα εδω και 5-6 χρονια εχουν εξαφανιστει. Ειναι ομως ανθεκτικα και δειχνουν πολυ καλοκαιρινα με λινα και υφασματινα παντελονια. Ξερει καποιος πως λεγοταν η εταιρια ή να έχει καποια φωτο?

Μια που λεμε για ρετρο-οχι-και -πολυ μοδατα παπουτσια μπορει επισης καποιος να με ενημερωσει πού βρισκω κλασσικες σαγιοναρες? Ψαχνω την γνωστη ελληνικη 80ς σαγιοναρα με τις τρεις ριγες στον χοντρο πατο, τα αναγλυφα σχεδια στα λουρια που ηταν κυριως σε χρωματα πρασινο ή κοκκινο. Υπαρχει και η γυναικεια παραλλαγη που ειναι το ιδιο με ενα πλαστικο λουλουδι πανω! Μου αρεσαν παρα πολυ παντα και επισης εδω και καποια χρονια ειναι αορατες! Καποτε μονο αυτες υπηχαν στην αγορα, οταν πρωτοβγηκαν αυτες με την ψαθα στον πατο και με τα υφασματινα λουρια τις εβλεπα σαν εργο τεχνης. Ωραιες ειναι αυτες που υπαρχουν και τωρα αλλα εγω ψαχνω τις ρετρο - οι απομιμισεις γνωστης και καλης μαρκας παραπεμπουν σε αυτο που λεω αλλα δεν ειναι ιδιας ποιοτητας ουτε αισθητικης. Οι αυθεντικες συνδυαζονται με πετσετε σορτς με ριγα. (επισης θα ηθελα να μαθω που πουλιεται ακομα αυτο!)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για τις σαγιονάρες θα ρίξεις μια ματιά εδώ που έχουμε ήδη συζητήσει.

Για το ανδρικό παπούτσι με το ύφασμα με τις τρύπες, το θυμάμαι και εγώ αλλά το πιο κοντινό που βρήκα είναι αυτό:

breathable men shoe.jpg

(Πηγή φωτό: www.ronherman.com)
 
Ευχαριστω- αυτη ειναι μια πολύ πιο κομψη εκδοχη αυτου που λεω!
 
Cathy είπε:
Μια που λεμε για ρετρο-οχι-και -πολυ μοδατα παπουτσια μπορει επισης καποιος να με ενημερωσει πού βρισκω κλασσικες σαγιοναρες?
Μου θύμισες τις σούπερ σαγιονάρες τύπου Mitsuko - ριγέ (μπλέ και άσπρες ρίγες) με τη χαρακτηριστική μυρωδιά του λάστιχου... Αχ, αρχές καλοκαιριού, μόλις τέλειωνε το σχολείο, τρέχαμε να αγοράσουμε καινούργιο ζευγάρι, το οποίο βέβαια το βγάζαμε Σεπτέμβριο από το πόδι μας...

images
 
caprice είπε:
...Για το ανδρικό παπούτσι με το ύφασμα με τις τρύπες...
Λοιπόν έχω να δηλώσω τα κάτωθι: μιας και με διέπει μια διάχυτη ρετρομανία, πηγαίνοντας μια βόλτα προ καιρού, είδα ένα κατάστημα που έκλεινε λόγω συνταξιοδότησης του ιδιοκτήτη. Και λέω: πωπω! αυτά τα παπούτσια τα θυμάμαι από τότε που...θυμάμαι! Για κάτσε να τα βγάλω μια φωτογραφία, δε ξέρεις ποτέ. Και την έβγαλα. Και αφού έφαγα τα λύσσακά μου σήμερα γιατί δε θυμόμουν που την είχα καταχωνιάσει, τελικά τη βρήκα και ορίστε :)

attachment.php
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ανδρικό ντύσιμο,που είχα παρουσιάσει 2-3 σελίδες πριν,γενικά έχει χαθεί σήμερα.Είναι μία πολύ safe λύση για τον οποιονδήποτε θέλει να είναι ντυμένος για καλή έξοδο και ταιριάζει με πολλά μπουφάν.Επιπλέον δεν έχει πολλά έξοδα,2 ίδια παντελόνια,2-3 πουκάμισα και 2 ζευγάρια παπούτσια να έχει κάποιος,δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για καλό ντύσιμο.Επίσης τη ζώνη αυτή τη θεωρώ μακράν καλύτερη από τις κλασικές.Μετά από αυτό,πάμε σε πιο καθημερινό ντύσιμο,όπως στα μπλουζάκια με στάμπες,τα οποία είναι φθηνά και έχω πολλά από αυτά,αν και δεν βλέπω κανένας να φοράει.
 
σε ποιο ποιο ποστ αναφερεσαι best?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Λοιπόν έχω να δηλώσω τα κάτωθι: μιας και με διέπει μια διάχυτη ρετρομανία, πηγαίνοντας μια βόλτα προ καιρού, είδα ένα κατάστημα που έκλεινε λόγω συνταξιοδότησης του ιδιοκτήτη. Και λέω: πωπω! αυτά τα παπούτσια τα θυμάμαι από τότε που...θυμάμαι! Για κάτσε να τα βγάλω μια φωτογραφία, δε ξέρεις ποτέ. Και την έβγαλα. Και αφού έφαγα τα λύσσακά μου σήμερα γιατί δε θυμόμουν που την είχα καταχωνιάσει, τελικά τη βρήκα και ορίστε :)
attachment.php
Εύγε ! Το ένα παπούτσι, το "ταξιτζήδικο" που λέγαμε, είναι αυτό. Τώρα απομένει το μπλε με τρυπητό ύφασμα και περιμετρικό ρέλι πάνω στο κουντεπιέ. Φαντάζομαι ότι αν πας στην ίδια βιτρίνα, κάπου πιο δίπλα θα είναι...
 
panp είπε:
Εύγε ! Το ένα παπούτσι, το "ταξιτζήδικο" που λέγαμε, είναι αυτό. Τώρα απομένει το μπλε με τρυπητό ύφασμα και περιμετρικό ρέλι πάνω στο κουντεπιέ. Φαντάζομαι ότι αν πας στην ίδια βιτρίνα, κάπου πιο δίπλα θα είναι...
Το μαγαζί έκλεισε και δεν το είχε αυτό που λες. Αλλά θα βρεθεί κάποια στιγμή. Εδώ βρέθηκαν άλλα κι άλλα :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα