Retro Ένδυση

Καλώς ήρθες Soft crystal...Εδώ έχεις να θυμηθείς πολλά...Τώρα για τα σανδάλια καλά έκανες και ρώτησες τις γυναίκες γιατί εγώ τότε μόνο σανδάλια δεν πρόσεχα...Απλά έπαιζα ατελείωτο παιχνίδι στις γειτονιές..... :)
 
Καλωσήρθες softcrystal!
 
Σας ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα ότι θυμάμαι και εγώ θα το καταθέτω δυστυχώς όμως δεν έχω καλή μνήμη για ονόματα και ακριβής ημερομηνίες.

Ααααααα κορίτσια μην ξεχνάτε και τα μαντήλια τα λεπτά τα πλεχτά που φοράγαμε και στον λαιμό και στην μέση σε διάφορα χρώματα.
 
welcome softcrystal!!!Να προσθέσω και τις βάτες, που ήταν απαραίτητο κομμάτι όλων των ρούχων που κυκλοφορούσαν τότε.Προσωπικά τις απεχθανόμουν!!!

http://www.only80s.com/80sFashionFile.html
 
Η μνήμη μου με πάει στη προσχολική ηλικία που φόραγα μάλλινη εφαρμοστή μπλούζα ζιβάγκο και κοτλέ παντελόνι-φόρμα (αυτο που έχει ενα κομμάτι μπροστά που κλείνει με τιράντες!).

Πολύ αργότερα φόρεσα και σακάκι με φόδρα από μέσα έντονο χρώμα να φαίνεται όταν γυρίζεις τα μανίκια. Ή τουλάχιστον τα σούφρωνες μέχρι τον αγκώνα! Πολύ της μοδός τότε!

Τώρα βλέπω τα μικρά που κάνουν το ίδιο και βλέπω ότι δεν τους πασάρουν τίποτα καινούριο..
 
:silly: Τις σιχαινόμουν και εγώ candy τις βάτες μπλιαχ !! δεν τις φόραγα τις έβγαζα από όλα τα ρούχα .

Θυμάμαι πουλόβερ με βάτες ήμασταν σαν ρομποτακια με αυτές:silly:
 
Βρε καλώς την και ας άργησε........

Περιμένουμε να "διαβάσουμε" τις αναμνήσεις σου ;)
 
Aπίθανα ντυσίματα 80's... βλέπε Miami Vice...
 
telonio είπε:
Τα τζήν τα μπουφάν με ραμμένες εκείνες τις ραφτές εικόνες απο ροκ συγκροτήματα metallica, maiden κλπ. Ηταν must για κάθε ροκά-μεταλλά που σεβόταν το ευατό του. Συνήθως πήγαιναν σετ μαζί με μαύρο κολλητό τζιν παντελόνι και αρβύλες βέρμαχτ!
Να πως την εμφάνιση του σωστού μεταλλά την συμπλήρωναν: Τα μαύρα – γκρίζα τζην μπουφαν, τα παντελόνια σωλήνες (δεν ξέρω πως έμπαιναν και πως έβγαιναν), οι κονκάρδες στο πέτο που για να τις δεις ήθελες μεγεθυντικό φακό, τα ραφτά επίσης στο πέτο και στα μπράτσα κι ένα γιγαντιαίου μεγέθους ραφτό που είχε το πολύ τα χρώματα του Spectrum, κάλυπτε όλη την πλάτη και συνήθως άλλαζε από μακριά όλο το χρώμα του μπουφάν.

Επίσης περιβραχιόνια και περικάρπια δερμάτινα με καρφιά (στρογγυλεμένα στις άκρες μη γίνει και κανένα ατύχημα και βγάλουμε κανένα μάτι. Δεν είμαστε εξάλλου όλοι Kerry King.) και ζώνες ίδιου τύπου που μετά από ένα δυο μπες - βγες τα καρφιά θα χαλούσαν όλες τις θηλιές από το παντελόνι.

Όσο για τα υποδήματα εκτός από τις Wermacht και τις Dr. Marteen, συμπεριλάμβαναν και αθλητικά παπούτσια λευκά μποτάκια (γκρίζα από την ταλαιπωρία), καμιά φορά και με αυτοκόλλητο στο πάνω μέρος (ναι οι μεταλλάδες ήταν οι τελευταίοι που τα φορούσαν ή μάλλον που τα έβγαλαν). Τα αθλητικά αυτά συνήθως φοριόντουσαν με λευκή κάλτσα που ξεπερνούσε στο ύψος το μποτάκι και «αγκάλιαζε» και λίγο το παντελόνι - σωλήνα.

Τέλος την όλη ένδυση και υπόδηση συνόδευε το ανάλογο βάδισμα του στυλ φυγεεέτε όλοι από μπροστά μου γιατί έχω σκύψει πολύ και είναι σαν να βαδίζω και να κάνω headbanging.

Άνοιγμα βαδίσματος τουλάχιστον 1m (σαν τριπλούν) και προσπάθεια ομιλίας με άλλους «αδελφούς» με μπάσα φωνή για να φανεί τρομαχτικός.

Μη απαραίτητο αξεσουάρ του retro-μεταλλά: η ομπρέλα.

Αλήθεια είχατε δει ποτέ μεταλλά να κρατάει ομπρέλα όταν έβρεχε; Προσωπικά όχι....
 
Ειναι ρετρο-ενδυση αλλα οχι οπως τα παραπανω γιατι τα δικα μου ειναι καινουργια. :D

Σας αρεσουν τα καινουργια μου παπα;

2004773151568345795_fs.jpg


2005355835433847805_fs.jpg
 
τρελό κέφι !

Να τα φορέσεις στην επόμενη ρετρ-συνάντηση !
 
EEEE Αυτά τα παπούτσια δεν είναι ρετρό...είναι καινούρια. :D
 
akmakas είπε:
EEEE Αυτά τα παπούτσια δεν είναι ρετρό...είναι καινούρια. :D
Τι λες τωρα!Αυτα τα παπουτσια ειναι ο ορισμος του retro! :thumbup: Βγαινουν και σε Rainbow Islands; :D

Τα αγορασα και εγω!:biglaugh:

aahh014_1.jpg


aahh009.jpg


Rainbow Islands παπα δεν βγηκαν ακομα... :)

aahh009.jpg

aahh014_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Zηλιαρη τα δικα σου ειναι μαιμου.:biglaugh: :biglaugh:
 
1) Πουκάμισο "λαχούρι"

2) Ρόζ πουκάμισο (για να ξεχωρίζουμε στο πάρτυ)

3) Κούρεμα "καπελλάκι"
 
μιλάμε το καπελάκι μου ήταν απίστευτα εκνευριστικό ειδικά όταν κουρεύονταν έτσι κορίτσια...
 
miko63 είπε:
μιλάμε το καπελάκι μου ήταν απίστευτα εκνευριστικό ειδικά όταν κουρεύονταν έτσι κορίτσια...
Δεν είχε τύχει να δω κορίτσια με τέτοιο κούρεμα. :eek:

Πρέπει να ήταν ολέθρια ιδέα, για γυναίκα !
 
AADVARK και Tallman τα παπουτσάκια σας είναι τέλεια :thumbup: :thumbup: :thumbup: .Ζηλεύω θέλω και εγωωωωώ.... :icon_cry: :icon_cry:
 
Δεν ειναι ακριβως ρετρο...μαλλον ωραια δωρα για πιτσιρικια (ναι καλα το καταλαβατε...βαριομουν να ανοιξω νεο θεμα :D )

http://www.metalbabies.com/index.php?item_category_id=9

Παντως η επιτομη του φρικτου ντυσιματος ειναι

(Στα ασπρα με τερατωδεις βατες-παντελονι σχεδον στο γονατο-ασπρη καλτσα-παπιγιον ο Ρακι και με τη Μενεγακη πριν γινει "κανονι")
Ειμαι φαν του Μιχαλακη αλλα σχεδον παντα φοραει απιστευτα πραγματα :biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα