Retro Ένδυση

Κοτλέ παντελόνια, παπουτσια με δερματινα κορδόνια (που δεν δενονταν τα καταραμενα) κατι το χαζεμα στις βιτρίνες για το πρωτο μας τζην...

σνιφ ομορφες εποχες...

Θελω την παιδική μου ηλικια πισω, να ξαναπαιζω chase hq στον 6128 μου (που μου τον πεταξε η μανα μου μαζι με τον ΖΧ81)
 
Καλώς ήρθες Saulot!

Αισθάνομαι ότι πρέπει να σας συστήσω το νέο μέλος Saulot, μια και ο telamonas.stokos λείπει...

Πρόκειται για τον τρίτο της εκπομπής Retro, Γιώργο Αβρονιδάκη. Έχει έρθει και σε συναντήσεις του mame.gr και έχει γνωριστεί μάλιστα με αρκετούς από εδώ.

Saulot είπε:
Θελω την παιδική μου ηλικια πισω, να ξαναπαιζω chase hq στον 6128 μου (που μου τον πεταξε η μανα μου μαζι με τον ΖΧ81)
Σύντομα η επιθυμία σου θα γίνει πραγματικότητα...

Θα έχουμε έναν 6128 πάνω στον πάγκο, για να "δοκιμάζουμε" τα παιχνίδια.

Τώρα στο θέμα, να πω ότι θυμάμια που φορούσα χρυσαφί φιλέκο με λαχούρι, στυλ Milli Vanilli.
 
Καλωσήρθε το παληκάρι!

Βαγγέλη, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ (13-8-07 21:42) έχω στους 10 πόντους ένα πληκτρολογιάκι που γράφει 6128 και φτιάχνω δισκετούλες. Για σπάσιμο στο Saulot, θα φτιαξω το Chase HQ. Εγώ φίλε Saulot, είχα πάθει μεγάλο ταράκουλο όταν το είχα δει να παίζει στο αμιγκάκι. Και μεγαλύτερο βέβαια, στα arcades, αλλά στο αμιγκάκι έπαιζε σχεδόν το ίδιο.
 
ALL TIME CLASSIC :

Παντελόνι απροσδιορίστου υφής (μεταξύ τζην και υφασμάτινου).

ΧΩΡΙΣ ζώνη.

Με θαλασσί πουκαμισάκι και γραβάτα σούπερ-λεπτή (σε στυλ "κορδονέτο").

Η περιβολή πλαισιώνεται από το απαραίτητο "κυριλέ" δερμάτινο μποτάκι.

new3es3.jpg
 
Θυμάστε τη μόδα, του να μετατρέπουμε όσα τζην παντελόνια είχαν σκιστεί στο γόνατο, σε "βερμούδες" ;

Μάλιστα υπήρχαν δύο "σχολές" :

1) αυτοί που θέλανε "καθαρό" κόψιμο (συνήθως "καθάριζε" η μαμά, σε ρόλο μοδίστρας)

2) αυτοί που θέλανε "άγριο" κόψιμο (αφήνοντας όσο το δυνατόν περισσότερα κρόσσια).
 
Ααααα καλά είσαι!!!! Για 2 καλοκαίρια, 89 και 90, έκανα αυτή τη δουλειά σε ολα μου τα τζιν σε "αγριο κόψιμο" οπως γράφεις. Μαλιστα σε πολλά από αυτά έκανα σκισίματα στο μπούτι για να δείχνω πιο ατσςςςςςςςςςςςςςςς!!!!

(αυτή τη στιγμή εδώ έχει χιονοθύελα!)
 
Μα εγώ ρε παιδιά......σκίζω ακόμη τα τζιν μου !!!!! :nervous: :eek: :nervous: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Εγώ ξέρω μια σχολή.... του ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟΥ. :D
 
Δεν έχω προλάβει να διαβάσω το θρεντάκι,

αλλά θυμάμαι κάτι έξαλλα ντυσίματα

με την μποτα λίγο πιο΄πάνω από το γόνατο

τζην φούστα κοντή

και λίγο παλιότερα κάτι μπλούζες νυχτερίδες...:vampy:

Φρίκη...
 
Εγώ πάλι θυμάμαι τις φόρμες από ένα περίεργο ναυλον ύφασμα που έκαναν ένα απαίσιο χρουτσου χρουτσου και ήταν σε έντονα χρώματα. Τις σιχαινόμουν από χιλιόμετρα!! Αυτός ο απαίσιος ήχος ήταν απαράδεκτος!!

Μήπως θυμάστε και την ελαστικη πετσετέ πλεξούδα που έμπαινε στο μέτωπο; Αηδία..
 
QueenofHearts είπε:
Εγώ πάλι θυμάμαι τις φόρμες από ένα περίεργο ναυλον ύφασμα που έκαναν ένα απαίσιο χρουτσου χρουτσου και ήταν σε έντονα χρώματα. Τις σιχαινόμουν από χιλιόμετρα!! Αυτός ο απαίσιος ήχος ήταν απαράδεκτος!!
Τις φόρμες που αναφέρεις τις είχα φορέσει πολύ τέλη δημοτικού που ήταν η μόδα τους.Vielen ήταν οι περισσότερες και είχαν τρελά χρώματα πάνω.Όντως ο θόρυβος που έκαναν ήταν πολύ ενοχλητικός.Για κρυφτό ήταν ό,τι χειρότερο!!! :D
 
εγώ διαβάζοντας το thread ένιωσα λιγουλάαακι κιτσ!

όλα σχεδόν τα παντελόνια μου είναι σωλήνες (skinny jeans, είναι της μοδός - άσχετα που εγώ τα φορούσα πριν γίνουν της μόδας! και ποτέ δεν υπήρξα μεταλλού). επίσης τα conversakia μου (ολόμαυρα μποτάκια) είναι τα αγαπημένα μου παπούτσια. martin's εδώ και λίγα χρόνια δε φοράω, αλλά συνεχίζουν να μ'αρέσουν πολύ!

μήπως να προσλάβω στυλίστα!?΄;D
 
επειδη ειναι η δουλεια μου το να ασχολουμε με την μοδα, φετος φορεθηκε πολυ το παντελονι σωληνας οντως με συνδιασμο δερματινα μποτακια στρογγυλη μυτη λουστριν και σβησιμο στην φτερνα κατι που ειδαμε πολυ το 1985 και 1986,επισης και η μποτα ιππασιας με σωληνα παντελονι , φυσικα αυτο το στυλ κλεινει 3 χρονια και ειμαστε στο τελος του πλεον.οσο για τα converse ειναι ξανα στα επανω τους ειδικα τα κιτρινα μποτακια converse φετος την ανοιξη θα βρεθουν σε πολλες βιτρινες, οπως το 1987 το κιτρινο ηταν ταση που κολλουσε παντου τοτε ακομη και στα μαγιω και σε εσωρουχα.
 
:animeek::animeek::animeek::animeek:

Ο Μάκης Τσέλιος είσαι;
 
jaguar-man είπε:
επειδη ειναι η δουλεια μου το να ασχολουμε με την μοδα, φετος φορεθηκε πολυ το παντελονι σωληνας οντως με συνδιασμο δερματινα μποτακια στρογγυλη μυτη λουστριν και σβησιμο στην φτερνα κατι που ειδαμε πολυ το 1985 και 1986,επισης και η μποτα ιππασιας με σωληνα παντελονι , φυσικα αυτο το στυλ κλεινει 3 χρονια και ειμαστε στο τελος του πλεον.οσο για τα converse ειναι ξανα στα επανω τους ειδικα τα κιτρινα μποτακια converse φετος την ανοιξη θα βρεθουν σε πολλες βιτρινες, οπως το 1987 το κιτρινο ηταν ταση που κολλουσε παντου τοτε ακομη και στα μαγιω και σε εσωρουχα.

εγώ που τα φορούσα όλα αυτά μετά το 85 και πριν γίνουν μόδα ξανά (και μάλλον θα συνεχίσω να τα φοράω και αφού ξεγίνουν μόδα) είμαι πρωτοπόρος ή αναχρονίστρια;; :rolleyes: :D
 
Πίσω
Μπλουζα