Retro Ένδυση

domniki την εχω απο το 92 και την χρησιμοποιω ακομα καθε μερα στην δουλεια μου!!!!! :thumbup:

βλεπεις τι γραφει ε??telonie??

picture105eo0.jpg
 
Ω ναί αδερφέ. Keep on rockin' :thumbup:

Δεν είχα ποτέ τέτοια τσάντα αλλά την έβλεπα συχνά. Συνήθως ήταν σήμα κατατεθέν του ροκά/μετάλου στο σχολείο. :headbangdude:
 
τα λεπτα σακκακια καρο κατα προτιμηση με τα μανικια γυρισμενα. θυμαμαι τα ζιβαγκο μαυρα πλεκτα σε συνδιασμο με τζην. Σα στολη ηταν, εβγαινες βολτα, και το φοραγαν τον ιδιο συνδιασμο ολοι...
 
Σωστός ο simonkey! :D δεν την λυπάσε τόσα χρόνια! χαχα...
 
simonkey είπε:
domniki την εχω απο το 92 και την χρησιμοποιω ακομα καθε μερα στην δουλεια μου!!!!! :thumbup: βλεπεις τι γραφει ε??telonie??
Το θρυλικό και αξέχαστο σακίδιο M71 εχεχεχεχεχεχ...
 
θυμαμαι το σημα-υπογραφή του Ντερεκ Ρίγκς που πολλοι νομίζαμε οτι ήταν σατανιστικό σύμβολο,
 
Juanita είπε:
Εκείνες τις θρυλικές ποδιές που φορούσαμε στο δημοτικό τα παλιά καλά χρόνια τις έχει αναφέρει κανείς;;;;
Εγώ πάντως δεν τις πρόλαβα... Πρώτη δημοτικού πήγα τον Σεπτέμβριο του '82 και είχαν καταργηθεί πρόσφατα. Δεν ξέρω όμως πότε ακριβώς. Ξέρει κανείς από σας πότε καταργήθηκαν οι ποδιές/στολές;

Γενικά ήταν μια εποχή σημαντικών μεταρρυθμίσεων στην εκπαίδευση και όχι μόνον. Π.χ. την ίδια χρονιά (1982) το πολυτονικό σύστημα έπαψε να είναι το επίσημο σύστημα τονισμού της Νεοελληνικής (κατ' εμέ απολύτως σωστή απόφαση - με εξαίρεση την κατάργηση της χρησιμότατης δασείας).

Επίσης τότε περίπου ( το 1980;;; ) έγινε άλλη μια μεταρρύθμιση, η μετατροπή των σχολείων σε μεικτά. Πράγμα που δημιούργησε σημαντικά προβλήματα συμπεριφοράς των μαθητών, όπως έχω ακούσει (π.χ. απίστευτη επιδειξιομανία από πλευράς καί των δύο φύλων).
 
Δεν μπορω να θυμηθω ακριβως την χρονολογια καταργησης του πολυτονικου νομιζω πηγαινα τριτη ή τεταρτη δημοτικου δηλαδη 79 - 80. Στις ποδιες θυμαμαι ομως τον ασπρο γιακα που απο το κηνυγητο που παιζαμε μας εμενε στο χερι, η μανα μου ειχε βαρεθει να τον ραβει.

Θυμαμαι επισης μια ανακοινωση που ειχε απαγορευσει τις ποδιες με αιχμηρο φερμουαρ γιατι ειχαν γινει ατυχηματα, ηταν καποια που κατεληγαν σε αιχμηρο τριγωνο, αλλες σε κυκλο, και αλλες σαν μπιλλιτσες ενωμενες που κατεληγαν σε μια μεγαλη.

Και καταργηθηκαν οταν ημουν πεμπτη αρα το 81.

Οσο αφορα τα μεικτα σχολεια ηταν για τα Γυμνασια και Λυκεια, αν και εμας στο Κορυδαλλο δεν ηταν η επιδειξιομανια το προβλημα.....Ηταν που ξαφνικα εμφανιστηκαν οι μινι φουστες,τα κολαν ....και τα ματια ξεκολαν
 
demos8enes είπε:
Οσο αφορα τα μεικτα σχολεια ηταν για τα Γυμνασια και Λυκεια, αν και εμας στο Κορυδαλλο δεν ηταν η επιδειξιομανια το προβλημα.....Ηταν που ξαφνικα εμφανιστηκαν οι μινι φουστες,τα κολαν ....και τα ματια ξεκολαν
Αχ, αχ... και θέλω να διδάξω στο Λύκειο... Άντε ν' αγιάσεις εκεί μέσα.

Πάντως Demos8enes σ' ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την κατάργηση της ποδιάς. Πράγματι, στο τσακ ΔΕΝ την πρόλαβα! Όπως και τις εξετάσεις στο Γυμνάσιο, οι οποίες επανήλθαν μόλις πήγα Λύκειο! ;)
 
Λίγο δύσκολο να σκύψεις.... :p
 
exetlaios είπε:
"Τσάκισμα" στα τζήν !


τί μου θύμησες!! ο μονιμος καυγάς με την μάνα μου ήταν!! τότε ήταν που αποφάσισα να μάθω να σιδερώνω μόνη μου τα ρούχα μου!!

:D
 
Αντε..και σε λίγο Belt Buckles με κάρτες flash :)
 
πωπω! και σε μένα έκανε τσάκιση στα τζίν η μάνα μου και γινόταν χαμός! και όχι μόνο αυτό... και στο στρατό όταν ήμουν (96-97), όποτε γύρναγα στο στρατόπεδο από άδεια γέλαγε και το παρδαλλό κατσίκι από το τσάκισμα στην παραλλαγή!!!
 
Γεια σου ρε Stan,θα ήσουν φανταράκι στην πένα όμως...!!
 
Στην πένα δεν πάει να πεί τίποτα! Επειδή κυκλοφορούσα σχετικά ελεύθερα στο χωριό που ήταν το στρατόπεδο...πολλές κοπέλες της περιοχής με πέρναγαν για αξιωματικό! χεχε...είχα κάψει πολλές καρδιές τότε...αλλά μία με είχε ρίξει ;)
 
Και στις ποδιές έπαιζε η φίρμα...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως αν δεν ήταν Tseklenis ή Aslanis θεωρούνταν καραβόπανο και έπεφτε και ο σχετικός σχολιασμός...

Το χειρότερο ήταν πως ένας μισθωτός ή συνταξιούχος (όπως ήταν η γιαγιά μου ) για να πάρει μία ποδιά έδινε ΤΟΤΕ το λιγότερο πεντοχίλιαρο, τη στιγμή που μιά μακαρονάδα από την πιτσαρία της γειτονιάς δεν είχε πάνω από 15 δρχ.

Και δυστυχώς έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον δύο για να μπορεί ο μαθητής να αλλάζει μεσοβδόμαδα.

Καταργήθηκαν το 1982 μαζί με το πολυτονικό.

Αν και ήταν μεγάλη ανάσα για τους γονείς να μη χρειάζεται να πετούν τα χρήματά τους σε βλακείες, νομίζω πως τα πράγματα εξελίχθηκαν προς το χειρότερο αργότερα...

Ειδικά όταν για να πας στο σχολείο σήμερα πρέπει όχι μόνο να είσαι ντυμένος -η στην τρίχα αλλά και βαμμένη ή χτενισμένος ανάλογα...

Όσο για την κατάργηση του πολυτονικού, το μόνο που κατάφερε ήταν να βγάλει στρατιές ανορθόγραφων...

O tempo'a, o mo'es... που έλεγε ο κουτσός πειρατής στον Αστερίξ...
 
Juanita είπε:
Και στις ποδιές έπαιζε η φίρμα... Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως αν δεν ήταν Tseklenis ή Aslanis θεωρούνταν καραβόπανο και έπεφτε και ο σχετικός σχολιασμός...

Το χειρότερο ήταν πως ένας μισθωτός ή συνταξιούχος (όπως ήταν η γιαγιά μου ) για να πάρει μία ποδιά έδινε το λιγότερο πεντοχίλιαρο, τη στιγμή που μιά μακαρονάδα από την πιτσαρία της γειτονιάς δεν είχε πάνω από 15 δρχ.Και δυστυχώς έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον δύο για να μπορεί ο μαθητής να αλλάζει μεσοβδόμαδα.Καταργήθηκαν το 1982 μαζί με το πολυτονικό.
Το χαρτονόμισμα των 5000δρχ έγινε πολύ μετά την κατάργηση της ποδιάς.

Και παρόλο που δεν υπήρχε χαρτονόμισμα των 5000δρχ την εποχή της ποδιάς, φυσικά και δεν κόστιζε 5000δρχ μια ποδιά.

Στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού είχα ποδιές του Τσεκλένη.

Πρέπει να κόστιζαν πολύ κάτω από 1000δρχ.

Σαφώς ακριβότερες από τις φθηνές, αλλά όχι τρελή τιμή.

Ο πατέρας μου μαραγκός ήταν άλλωστε, δεν είχε και τίποτε τρελά φράγκα.

Η γιαγιά μου έκανε μια φοβερή ανάλυση για τα οικονομικά μας σήμερα, λίγο πριν πεθάνει , το 2006.

Είπε ότι σήμερα με το ? οι τιμές σε όλα τα αγαθά, είναι όσο ήταν σε ΔΡΧ τη δεκαετία του '50. Π.χ. 70 λεπτά της δρχ είχε το '50 το ψωμί , 70λεπτά του ευρώ έχει σήμερα. 400δρχ νοίκι είχε ένα μέτριο σπίτι το '50 , 400? έχει σήμερα ...

 


ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ , ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '50 ΕΝΑΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΠΑΙΡΝΕ 1500 ΔΡΧ ΕΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 500? ...
 
Πίσω
Μπλουζα