Retro Ένδυση

Shirt with diagonal zip or buttons. Που να βρεθεί... Τα ρούχα που κυκλοφορούν σε αυτό το στυλ είναι τύπου vintage militairy ή ακόμα καλύτερα τα perfecto. Στην λευκή του μορφή το μπουφάν φορούσε ένα μέλος των Alphaville όπως φαίνεται στο βίντεο

(όπως βλέπουμε την εικόνα το φοράει αυτός με τη φράτζα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προσθέσω και τα ελαστικά κοντά παντελονάκια μαύρου χρώματος σαν βερμούδα με τη χρωματιστή ρίγα στο πλάι για τη γυμναστική κατά τις αρχές δεκαετίας του 90...Αξέχαστα χρόνια!!!
 
Να προσθέσω και τα ελαστικά κοντά παντελονάκια μαύρου χρώματος σαν βερμούδα με τη χρωματιστή ρίγα στο πλάι για τη γυμναστική κατά τις αρχές δεκαετίας του 90...Αξέχαστα χρόνια!!!Θυμάμαι έντονα τις φόρμες με τον ελαστικό ποδόγυρο, την πλεξούδα για το μέτωπο να απορροφά τον ιδρώτα, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω και το κούρεμα σε στυλ ''καπελάκι'' στα αγοράκια που πάντα μου άρεσε...
 
Τέτοια κολάν βρίσκει κανεις στα American Apparel (μεσω ιντερνετ και στην Αθηνα σε καποια μαγαζια) σήμερα καθώς και την βελτιωμένη εκδοχή των ιριδίζοντων-λαμέ. Εγώ ειχα ένα πολύ αγαπημένο σε ροζ ασημί απόχρωση και το φόραγα με χρυσα γοβάκια!!!! Βεβαια τώρα τα φοράνε σεμνά με μονοχρωμο φουστάνι και μπαλαρίνες και καμιά γυναίκα άνω των 20 δεν τολμά να τα βάλει ακόμα και αν ειναι η Κειτ Μος. Τοτε η εποχές ηταν απενοχοποιημένες και χωρίς ίχνος προσποίησης (στην μόδα τουλάχιστον). Και τώρα που λέω αυτό θυμήθηκα το εξής. Στο σχολείο μου το στυλ ηταν unisex και κατι σαν την ελληνικη εκδοχη του preppy look στο πιο νεοπλουτιστικο και επαρχιώτικο. Ολοι έπρεπε να φοράνε Timberland loafers ή μποτάκια (τα οποια τα βρίσκω ακόμα σιχαμένα) fruit of the loom ή lacoste μπλούζα και τζην lewis ή εστω lee. Μερικοί ψαγμένοι φοραγαν all star αλλά συνήθως το καλό θεωρουταν κατι τεράστια adidas ή nike. Παραδοξως τα υπερκομψα adidas stan δεν ηταν δημοφιλη.Ολοι δε ειχαν μαλλι με χωριστρα ακομα και οι μεταλλαδες! Τα δε κοσμηματα και μακιγιαζ ηταν διακριτικα και σεμνά (στα 80᾽ς!). Μιλάμε για πολύ συντηριτισμο. Ετσι εγω που ημουν παρδαλη και μοδάτη (λεμε τώρα) ημουν κάπως αλλου. Ενας δυο φοραγαν τις στολές των 80᾽ς αλλά αντιμετωπίζοταν ως άλλιενς. Τελοσπάντων.

Αυτο που εγω θυμάμαι με νοσταλγια ηταν οι μοδίστρες. Σχεδον όλα μας τα ρουχα τα ράβαμε και έχω κρατήσει ακόμα μερικά κομμάτια. Συμβουλη προς οσους δεν βρισκουν κάτι σε στοκατζίδικα, Λονδινα, Βερολινα και λαικές ειναι να το ράψουν. Τα υφάσματα έχουν φτηνήνει,οι μοδίστρες επίσης και το ρουχο δεν παθαίνει τίποτα, ποτέ. Στοιχίζει περίπου όσο δυο-τρια παντελονια ή φουστες από μεγάλα πολυεθνικά καταστήματα αλλά κρατάει για πάντα και ειναι μοναδικό. Ψαξτε να βρειτε μοδιστρες ή ραφτες συνοικιακούς και κάποιας ηλικίας ( προσοχη - οι υφασματάδες προτεινουν συνήθως τις φίρμες). Ενας καλος ράφτης βγάζει άνετα πατρόν απο φωτογραφἰα. Επισης οσο βινταζ φαν και να ειμαστε μη ξεχνάμε πως από τα μεσα 60᾽ς ως τα τελη 80᾽ς ηταν η χαρά του πλαστικου, του συνθετικου και του πολυέστερ, αυτά τα σχεδια αξιζουν να φτιαχτουν με καλά υφάσματα.

Για παπουτσια έχω βρει μερακλή μάστορα στο Ηράκλειο Κρήτης οποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου να του δωσω πληροφοριες - του πας φωτο και στο κανει σχεδον ίδιο (μονο γυναικεια όμως).

Για δερματινα βρειτε κάποιον που να έχει άκρες με Αργεντινη. Εκτος που ειναι φτηνα και τα καλυτερα δέρματα στον κόσμο (απίστευτη ποιότητα) τα σχέδια ειναι εντελώς ρετρό με εμφανή λατρεια στα 80᾽ς και αν θες παραγγέλνεις και στο φτιάχνουν σε μερικές μέρες.

Βέβαια δεν πάντα το χειροποίητο και το καλύτερο π.χ. τα περισσότερα χειροποιήτα πουλόβερ (πολύ δημοφιλή στα 80᾽ς και οι γυναικες της οικογένειας μου έπλεκαν όλες) ειναι τύπου σακί ή δεν εφαρμόζουν καλά διότι το πλεκτό θέλει άριστη γνώση πατρον για να κάτσει καλά ειδικά στο γυναικείο σώμα. Τα πλεκτα δε μωρουδιακά, δεν ειναι καθόλου πασέ η κόρη μου (ετών ενός) απεκτησε ήδη μια γκαρνταρόμπα με ζακετάκια, σκουφάκια και φουστανάκια όλα σε αποχρώσεις παγωτών, αν και φτιάχτηκαν τώρα μοιάζουν ρετρό υπόσχομαι φωτος εν καιρώ καθώς και από τα βινταζ ρούχα που έχω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
na πω για αρχες δεκαετιας 90 τα μπουφαν φλαι με τα αναλογα ''ραψιματα'' κονκαρδες κ για τουσ πιο ''κακους'' με καλικες απο σφαιρες στη τσεπη στο μπρατσο..... φυσικα τησ θρυλικες κ αθανατες martins-geta(sto εργο του μεγκα ,γενια των 592 ευρο..νομιζω ειδα τον ενα τυπο με κοκκινες μαρτινς....

shmara poy pmoroyme να βρουμε martins??
 
fonis είπε:
na πω για αρχες δεκαετιας 90 τα μπουφαν φλαι με τα αναλογα ''ραψιματα'' κονκαρδες κ για τουσ πιο ''κακους'' με καλικες απο σφαιρες στη τσεπη στο μπρατσο..... φυσικα τησ θρυλικες κ αθανατες martins-geta(sto εργο του μεγκα ,γενια των 592 ευρο..νομιζω ειδα τον ενα τυπο με κοκκινες μαρτινς....shmara poy pmoroyme να βρουμε martins??
Ω!ναι!Από το Σεπτέμβρη κ μετά εγώ τις βλέπω παντού!Είναι ξανά στη μόδα οι DocMartens στην πιο funky εκδοχή τους...Κυκλοφορούν μόνο χρωματιστές(απ'όσο έχω δει τουλάχιστο),φούξια,κόκκινο,κίτρινο,πράσινο παίζουν παλύ....Δεν είναι κακές,αλλά δε μου κάνουν την ίδια αίσθηση όπως τότε που τις φορούσαμε.......

(ίσως να παίζει ρόλο το γεγονός οτι τις έχω δει μόνο σε ντεμέκ προχω-trendy 20χρονα,τι να πω?
 
fonis είπε:
na πω για αρχες δεκαετιας 90 τα μπουφαν φλαι με τα αναλογα ''ραψιματα'' κονκαρδες κ για τουσ πιο ''κακους'' με καλικες απο σφαιρες στη τσεπη στο μπρατσο..... φυσικα τησ θρυλικες κ αθανατες martins-geta(sto εργο του μεγκα ,γενια των 592 ευρο..νομιζω ειδα τον ενα τυπο με κοκκινες μαρτινς....shmara poy pmoroyme να βρουμε martins??

Martins κυκλοφορουνε κανονικα, περυσι αγορασα το νεο μου μαυρο ζευγαρι με την κιτρινη ραφη, παρε λινκ και δες

http://www.drmartens.com/Locator.asp
 
Παντελονι καμπανα και σακακι!!!

Γεια σας!!! Ψαχνω για ( ασπρο αν ειναι δυνατον ) παντελονι καμπανα και σακακι 70's - 80's (boney m - daddy cool τετοιο styl :p )

οποιος εχει και θελει να τα δωσει τα αγοραζω!!! Ξερω οτι ζηταω κατι δυσκολο γιατι αυτα ειναι κειμηλια αλλα....!

Ευχαριστω...!!! :sealed:
 
sorry...Δεν τον θυμομουν τον κανονισμο...Ειχα να μπω καιρο...Τι να κανω? να το σβησω το ποστ?
 
Αυτο που ζητας ειναι ευκολο αρκει να εχεις χρονο

Ψαξε σε αμερικανικες αγορες στην Αθηνα (αυτη στην Αθηνας δινει ρεστα) και μαγαζια με vintage ρουχα στην Αγγλια ή στην Γερμανια, ειδικα σε Λονδινο,Εδιμβουργο και Βερολινο. Εχει και στην Αθηνα τετοια μαγαζια αλλα με λιγοτερη ποικιλια. Μην σνομπαρεις και αυτα που μαζευουν λεφτα για φιλανθρωπικους σκοπους, στο Βρεταννικο Oxfam εχω βρει θησαυρους σχεδον τσαμπα! Αν θες διευθυνσεις στειλε μυνημα.
 
Να ρωτήσω,το παρακάτω ανδρικό ντύσιμο,πότε περίπου ξεκίνησε να είναι μόδα στους νέους,στην Ελλάδα και πότε ντύνονταν έτσι πολύ συχνά?Μέχρι και πριν 3-4 χρόνια πάντως αρκετοί νεαροί ντύνονταν έτσι!

blueshirtk.jpg


whiteshirt.jpg
 
@thebest20: σαν αισθητική και σαν γραμμή, όπως τα βλέπω αυτά τα ρούχα, μου βγάζουν κάτι σε μέσα-τέλη 90's / αρχές 00's. Πιο πριν οι γραμμές στα ρούχα δεν ήταν τόσο στενές, ήταν λιγάκι πιο φαρδιές και σε χρωματισμούς ανοιχτούς και με περίεργους συνδυασμούς. Αυτή η γραμμή, σε πιο επίσημη ενδυμασία, ξεκίνησε κάπου στα μέσα των 90's.
 
Έτσι δεν ντύνονταν συνήθως και οι νεαροί καλεσμένοι σε εκπομπές,στην TV κλπ,και ακόμα και για καθημερινό ντύσιμο πολλοί?Και συνήθως από πάνω κάποιο δερμάτινο κοντό?
 
Φωτογραφία του 1986. Δύο τα κύρια χαρακτηριστικά: 1) Οι ελεεινές και τρισάθλιες φράντζες στο μαλλί. 2) Οι ακόμα πιο ελεεινές και τρισάθλιες άσπρες κάλτσες. Disco μόδα, που προσπάθησε να μιμηθεί τον Michael Jackson! Προσέξτε ότι και τα παντελόνια δεν είχαν τσάκιση στο τελείωμα. Η άσπρη κάλτσα δεν έπρεπε μόνο να φοριέται, αλλά και να φαίνεται! Ο αριστερά της φωτογραφίας την γλύτωσε γιατί ήταν σχετικά κοντός, ενώ εγώ έχω το άλλοθι ότι φορούσα άσπρα αθλητικά παπούτσια. Ο μεσαίος... δράμα!!!

attachment.php
 
Τότε ξυριζόσασταν κάθε μέρα εντελώς?Δεν έπαιζε αξύριστο look 1-2 ημερών?
 
thebest20 είπε:
Τότε ξυριζόσασταν κάθε μέρα εντελώς?Δεν έπαιζε αξύριστο look 1-2 ημερών?
Με τίποτα. Αξυρισιά δύο-τριών ημερών και πάνω, ήταν αδιανόητη. Εκτός αν ήθελες να αφήσεις μούσι (που ελάχιστοι είχαν).
 
Αυτά τα δερμάτινα μπουφάν που πήγαιναν,με το ντύσιμο που έχω βάλει πιο πριν,πως λέγονταν?Είχαν κάποιο συγκεκριμένο όνομα?
 
thebest20 είπε:
Ντυνόταν κανείς έτσι ακριβώς πχ από μαθητής Λυκείου σε επίσημες μέρες?Θυμάμαι ότι ακριβώς το δεύτερο συνδυασμό τον κάναμε στην παρέλαση της Τρίτης Λυκείου,ενώ έναν από τους δύο συνδυασμούς όταν ήταν παραμονή 28ης Οκτωβρίου,25ης Μαρτίου και όταν γιορτάζαμε και πηγαίναμε για μάθημα μετά την Εκκλησία.
 
Εμενα ολοι σχεδον οι συμμαθητες μου ντυνοταν ετσι, ,μονο που στο σχολειο φοραγαν επωνυμο τζην και αθλητικα και ηταν και μεταλλαδες! Στα παρτυ και στις γιορτες το λουκ ηταν ετσι ακριβως. Πραγμα που μου δινει την αφορμη να γραψω δυο λογια για τους μυθους που αφορουν την μοδα των 80ς.

 




Στα 80ς υπηρχε μια αξιολογη βιομηχανια μοδας η οποια σε μεγαλο βαθμο εχει διασωθει και βελτιωθει με πολλους αξιολογους Ελληνες σχεδιαστες να συνεχιζουν να φτιαχνουν ωραια ρουχα. Οι μεγαλες διαφορές αφορουν τα μαζικα παραγομενα ρουχα. Τοτε σχεδον τα πάντα φτιαχνοταν στην Ελλαδα σε εργαστηρια με καλες ή εστω ικανοποιητικες συνθηκες εργασιας. Πολλες θειες του αντρα μου δουλευαν εκει και εχουν να πουν τα καλυτερα συν πως ειχαν μεγαλες εκπτωσεις στα ρουχα της εταιριας.

Παραλληλα υπηρχαν πολλες βιοτεχνιες που εφτιαχναν παπουτσια, εσωρουχα και αξεσουαρ που κρατουσαν σχεδον μια ζωη. Τα υφασματα ηταν σχετικα φτηνα, οι ραφτες και οι μοδιστρες προσιτες οποταν πολλοι εραβαν ακομα τα ρουχα τους. Ακομα και μια χαμηλομισθη στις εκπτωσεις ειχε προσβαση σε ρουχα επωνυμων Ελληνων σχεδιαστων. Η ιδεα ηταν ᾽καλυτερες ποιοτητες αλλα λιγοτερα ρουχα στην ντουλαπα᾽ , ντυνοσουν γενικα προσεγμενα και τα ρουχα τα συντηρουσες, τα αεριζες, τα πηγαινες καθαριστηριο και τα φυλασες για χρονια μεσα σε μπαουλα και ντουλαπες με λεβαντα ή καμφορα.

Αυτο ομως που ηταν σχεδον αδυνατο να βρεις ηταν πολύ φτηνα απλα ρουχα καθημερινης χρησης. Το ρουχο ηταν επενδυση και μεταβιβαζοταν για αυτο θα δειτε πολλα κομματια εποχης να εχουν περιθωριο να ανοιγμα ή για να μακρυνουν με το σκεπτικο πως η κορη μπορει να ειναι πιο μεγαλοσωμη απο την μαμα! Θυμηθειτε και το δημοφιλες ρετρο ρητο ᾽Ἠ φτηνια τρωει τον παρα᾽᾽ - το ρουχο επρεπε να ειναι καλοραμμενο και γερο τελεια και παύλα.

Μια μεγάλη παρανοηση αφορα την μυθικη μοδα-τσιρκο των 80ς. Τα ᾽80ς σιγουρα δεν θα μεινουν στην ιστορια ως η δεκαετια της κομψοτητας αλλα παρα την αυξημενη οικονομικη ανεση η μεση Ελληνιδα δεν μπορουσε ακομα να ξοδευει μεγαλα ποσα σε αισθητικους πειρατισμους. Το ᾽᾽λιγα και καλα᾽᾽ ηταν η αποψη της μεσης ταξης και ακομα και στα ανωτερα στρωματα δεν υπηρχε τιποτα το ντροπιαστικο στο να εμφανιζεσαι πολλες φορες με τα ιδια ρουχα ακομα και σε επισημα γεγονοτα. (κουιζ- δειτε ποσο συχνα εμφανιζεται η ιδια βραδυνη τουαλετα στην ιδια κυρια στα κοσμικα της εποχης).

Το κιτς εμφανιζοταν κυριως στα χτενισματα (αντρικα και γυναικεια, με διαφορα μεγαλοπρεπη μουστακια και τις περιφημες φραντζες να ζουν και να βασιλευουν βλ. η μοδα του περμαναντ), στο μακιγιαζ και στο βραδυνο ντυσιμο. H κακογουστια ηταν κυριως θεμα συνδυασμων πχ. ενα ασημενιο μινι φορεμα μπορει να ειναι υπερκομψο φορεμενο με πεδιλα και χωρις κοσμηματα αλλα στα ᾽80ς συνδυαζοταν με μαλλι αφανα, σκουλαρικι-πολυελαιο, γυαλιστερο καλτσον και μεικ απ-στοκο. Τα ιδια τα ρουχα απο μονα τους ηταν αρκετα κομψα και αν δεν με πιστευετε ανοιξτε κανενα οικογενειακο αλμπουμ ή το μπαουλο. Στα δε γυναικεια περιοδικα θα παραξενευτειτε ποσο συχνα αναφερονται οι φρασεις ᾽᾽κλασσικη απλοτητα᾽᾽, ᾽᾽διακριτικο μακιγιαζ᾽᾽, ᾽᾽φυσικη ομορφια᾽᾽!

Μην κοιτατε τα σελεμπριτις, οπως και στα κομψα ᾽50ς η μεση Ελληνιδα δεν κυκλοφορουσε σαν μοντελο του Ντιορ ή εστω σαν την Ιλυα Λιβυκου ετσι και ουτε η μεση γυναικα των ᾽80ς εμοιαζε με τις εικονες των ΜΜΕ.

Μαλιστα η μοδα των ᾽80ς αφορουσε κυριως τις ηλικιες 20-40. Για τους ανω των 40 το κοινωνικα αποδεκτο ντυσιμο ηταν ταγερ ή κουστουμι (ενταξει ταγερ με χρυσα κουμπια και βατες αλλα παντως ταγερ, κουστουμι σε διαφορα χρωματα και γυαλιστερο αλλα παντως κουστουμι), τα δε παπουτσια ηταν παντα δερματινα. Οσο για τους νεοτερους βλ. παρακατω.

Σε πολλα μικρα κυριως μερη μεχρι και τα μεσα των ᾽80ς υπηρχαν ανθρωποι που φοραγαν ακομα εκδοχες των παραδοσιακων ρουχων πχ. οι χηρες στα νησια ανεξαρτητως ηλικιας ακομα και οι νεες, φοραγαν μαυρα για χρόονια, καθε αγροτης τραγιασκα και καρο πουκαμισο και καθε αγροτισσα μαντηλι, το παντελονι στις γυναικες σε πολλους εργασιακους χωρους απαγορευοταν, το casual look ηταν σχεδον ανυπαρκτο. Τα φαινομενα αυτα αρχισαν να ατονουν μετα το ᾽85 και στα ᾽90ς ειχαν σχεδον εξαφανιστει με μονο τις γνωστες εξαιρεσεις πχ. τους βρακοφορους της Κρητης ή τις γυναικες απο τον Ολυμπο της Καρπάθου, το πενθος αλαφρυνε σημαντικα, τα μαντιλια σχεδον εξαφανιστηκαν και το παντελονι στις γυναικες κυριαρχησε ως ρουχο εργασιας ενω το καθημερινο ντυσιμο εγινε πιο αθλητικο και unisex.

Στο πρωτο μισο της δεκαετιας ειδικα στα παιδικα ρουχα ηταν πολύ διαδεδομενο το ᾽᾽καντο μονος σου᾽᾽ με μαμαδες και γιαγιαδες που ειχαν την ορεξη (αλλα οχι πάντα το ταλέντο) να πλέκουν και να ράβουν τα ρουχα των παιδιών της οικογένειας, πολλές φορές με φαιδρά αποτελέσματα - ᾽᾽δεν το φοραωωω αυτοοοοο!᾽᾽ ουρλιαζε η εφηβη μπροστα στο πλεκτο πουλοβερ - σακο με τον χιονανθρωπο που τωρα αν δεν το χε φαει ο σκορος θα γινοταν ενα ωραιοτατο μαξιλαρι.

Καποια στιγμη στα μεσα της δεκαετιας αρχισαν να εμφανιζονται οι ᾽εισαγωμενες᾽ μαρκες πολυεθνικων (βλ. ᾽᾽Λαλακης ο εισαγωμενος᾽᾽). Για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ζησαμε την δικτατορια της μαρκας κυριως επειδη η μαρκα προμοταροταν ως εγγυηση ποιοτητας. Τα πρωτα χρονια μεχρι να ξεσπασουν τα σκανδαλα με τα εργαστηρια-κατεργα στην ακρη του κοσμου ο κοσμος αντιμετωπιζε τα επωνυμα ρουχα εισαγωγης οπως ειχε μαθει, δηλαδη τα φροντιζε, τα κρατουσε χρονια και απο κει προερχεται και η περιφημη ᾽᾽τσακιση στο τζην᾽᾽ των ρετρο μαμαδων. Για αυτο κιολας τα πρωτα ρουχα πολυεθνικων ειχαν πολλα απο τα χαρακτηριστικα που εκτιμουταν τοτε διεθνως οπως προσεγμενα υφασματα, καλες ραφες κτλ. Θυμαμαι συμμαθητη που οταν ανακαλυψε στα επωνυμα αθλητικα του το made in China εκανε ιστορια στο μαγαζι απαιτωντας να του δωσουν τα ᾽᾽αυθεντικα, τα Αμερικανικα᾽!᾽

Στα σχολεια σε μεγαλο βαθμο εξακολουθησε να υπηρχει ενας βαθυς συντηρητισμος με το preppy unisex τριπτυχο μπλουζα Lacoste ή Fruit of the loom, παντελονι Lewis και παπουτσι Timberland ή επωνυμο αθλητικο να κυριαρχουν σε βαθμο που να θεωρειται παραλογο να φορεσεις κατι αλλο. Ο πιο ευκολος τροπος να κανεις επανασταση ηταν να φορεσεις κατι διαφορετικο απο τους συμμαθητες σου. Δεν μιλαω μονο για τα ρουχα ᾽᾽φυλης᾽᾽ (ρετρο αναφορα στο Κλικ) πχ, οι μεταλλαδες, οι ροκαδες, οι σκυλαδες, τα λαικα παιδια κτλ. αλλα κυριολεκτικα για ό,τι αλλο π.χ. ενα απλο, μη επωνυμο φορεμα ή κατι χειροποιητο.

Αν κατι πρεπει να παρατηρησουμε για την μοδα των ᾽80ς ειναι το ποσο αλλαζει το ντυσιμο απο τα μεσα της δεκαετιας και μετα. Στην προσπαθεια τους για εξυνγχρονισμο και κοινωνικη αναβαθμιση πολλοι Ελληνες αλλαξαν εν μια νυκτι τις ενδυματολογικες τους συνηθειες ξεχνωντας συνηθειες δεκαετιων. Ο πιο ευκολος τροπος να γινει αυτο ηταν η αμεσα αναγνωρισιμη μαρκα και του unisex στυλ με αμεση συνεπεια την κατακορυφη πτωση στα ρουχα παραγγελιας και την κυριαρχια του πρετ-α-πορτέ.

Οι ελληνικες εταιριες ρουχων και αξεσουαρ μαζικης παραγωγης σιγα-σιγα παρηκμασαν και πλεον απομειναν ελαχιστες. Επισης, αν και οπως ξαναειπα τωρα υπαρχουν πολλοι αξιολογοι Ελληνες σχεδιαστες, δεν απευθυνονται τόσο στον μεσο Ελληνα ακομα αν και στις εκπτωσεις ή σε παζαρια πιθανα να μπορει κανεις να βρει προσιτα κομματια. Το ρουχο οπως και το παιχνιδι θεωρειται πλεον προιον που αντικαθισταται συντομα. Αυτο ειχε και καποια θετικα οπως μεγαλυτερη ελευθερια επιλογων και μεγαλη ποικιλια στυλ και τασεων.

Στα νεοπλουτιστικα 90ς και 00ς ναι μεν τα επωνυμα ρουχα εισαγωγης εξακολουθησαν να εμπνεουν κυρος και τα φαινομενα υπερκαταναλωσης κορυφωθηκαν, αλλα κατι τα ταξιδια σε Ευρωπη και Αμερικη, κατι οι αποκαλυψεις περι των συνθηκων με τα οποια φτιαχνοταν τα εν λογω ρουχα απο τις εταιριες- φιρμες μερικοι αρχισαν να πειραματιζονται με το ντυσιμο τους και αρχισες να βλεπεις ποικιλια υφους. Απο την αλλη μπορει να εχασαν μερος του κυρους τους τα ακριβα ρουχα των πολυεθνικων γεμισαμε ομως με φτηνα πολυκαταστηματα αναλογων εταιριων απο τα οποια ψωνιζουν σχεδον ολοι, στα εργοστασια των οποιων ομως επικρατουν επισης αθλιες συνθηκες.

συμπερασμα: σε σχεση με την ποιοτητα ηταν γενικα καλυτερη, το κακο στυλ των ρουχων ειναι σε μεγαλο βαθμο μυθος. Γενικα τα υφασματα ηταν καλυτερα, υπηρχε ενγχωρια αγορα μοδας που απευθυνοταν λιγο πολυ σε ολα τα κοινωνικα στρωματα, υπηρχε ομως ελαχιστη ποικιλια, ηταν σχετικα ακριβα και το ντυσιμο ηταν κυριως μεσο προβολης και οχι προσωπικης εκφρασης. Τωρα τα καθημερινα ρουχα ειναι φτηνα, τα χρησιμοποιουμε σε μεγαλο βαθμο για να παιζουμε με διαφορα στυλ και μετα τα πεταμε. Επισης οι συνθηκες που παραγοταν τοτε ηταν καλυτερες για τους εργαζομενους απο οτι τωρα και το made in Greece ηταν συνηθισμενο αν και απο το δευτερο μισο της δεκαετιας και μετα στερουταν κυρους. Τα ελληνικα 80ς ομως οσον αφορα τους πειραματισμους στο στυλ και την ελευθερια στο ντυσιμο (᾽᾽η δεκαετια του κιτς᾽᾽,᾽᾽φοραγες οτι ηθελες᾽᾽ κτλ.) ειναι μυθος, ακομα και η εμφανιση-ουρανιο τοξο ηταν δειγμα τυφλης και μαζικης υπακοης στην μοδα και προς Θεου δεν φοραγες οτι ηθελες, ακομα και το πιο κραυγαλεο κιτσαριο υπαγοταν σε αυστηροτατους κωδικες αναλογα με την ᾽ὀμαδα᾽᾽, την ᾽᾽φυλη᾽᾽, την ᾽᾽παρεα᾽᾽ και την περιπτωση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα