Retro Πασχαλινές Λαμπάδες

spirtoulis

RetroMasteR
Joined
17 Ιαν 2010
Μηνύματα
1.296
Αντιδράσεις
177
Λόγω και του Πάσχα που πλησιάζει, είπα να ανοίξω το topic έχοντας θυμηθεί λαμπάδα που είχα μικρή με bibi bo.
 
Το μεγαλο μου παραπονο : ποτέ.. δεν μου εφερε λαμπάδα ο νονος μου :precry: :precry: :cry:

Τον παλιοτσιγγούνη... :rant: :rant:

Ποσο κοστιζε μια λαμπαδα βρε, να την φερεις στην βαφτιστήρα σου, την στιγμή που ολες τις οι φίλες επαιρναν οχι μονο λαμπαδες αλλα και αλλα δώρα απο τους νονους τους? :animangry:

Α ει στο καλο.. συγχύστικα πρωι πρωι.. :shake:
 
Λορένα είπε:
Το μεγαλο μου παραπονο : ποτέ.. δεν μου εφερε λαμπάδα ο νονος μου
Σε αντίθεση με σένα, σε μένα η νονά μου έφερνε λαμπάδα μέχρι που έγινα 18 χρονών γαϊδούρι. Στο σημείο που πλέον ντρεπόμουν!
 
Και μένα οι γονείς μου την πήραν αυτή. ΄Ισως να έχω απωθημένα και γι΄αυτό να έχω γεμίσει μία ντουλαπα με παιχνίδια el greco. Κάνω δώρα στον εαυτό μου.
 
Λορένα είπε:
Το μεγαλο μου παραπονο : ποτέ.. δεν μου εφερε λαμπάδα ο νονος μου :precry: :precry: :cry:
Τον παλιοτσιγγούνη... :rant: :rant:

Ποσο κοστιζε μια λαμπαδα βρε, να την φερεις στην βαφτιστήρα σου, την στιγμή που ολες τις οι φίλες επαιρναν οχι μονο λαμπαδες αλλα και αλλα δώρα απο τους νονους τους? :animangry:

Α ει στο καλο.. συγχύστικα πρωι πρωι.. :shake:
Κι εδώ μια από τα ίδια!! Πάντα λαμπάδα μου έπαιρνε ο πατέρας μου.. Μια φορά μόνο μου είχε φέρει λαμπάδα, μια με λουλουδάκια επάνω :eek: όταν ήμουν 7 χρονών κι εγώ απορούσα.... πού στο καλό είναι η κούκλα...

Ως προς το θέμα που έθεσε η spirtoulis, εγώ από τα κοριτσίστικα παιχνίδια μόνο τη Bibi-bo θυμάμαι σε λαμπάδα. :xm: Βέβαια, η κατάσταση ήταν και λίγο "χύμα" μιας και δεν ήταν λίγες οι φορές που οι καταστηματάρχες έδεναν μόνοι τους παιχνίδια σε λαμπάδες. Κάτι άλλο εξίσου πασχαλινό είναι τα αβγά που είχαν μέσα παιχνίδια από την El Greco (σπιρτούληδες, πόνυ, παταπούφες κλπ κλπ κλπ).
 
Υπήρχε και μικρό μου πόνυ. Το έχω δει στο internet. Και φιγούρες του batman έχω δει. Δεν μπορώ να αναρτήσω φωτογραφίες γιατί δεν είναι δικά μου.
 
fraoulitsa είπε:
Κι εδώ μια από τα ίδια!! Πάντα λαμπάδα μου έπαιρνε ο πατέρας μου.. Μια φορά μόνο μου είχε φέρει λαμπάδα, μια με λουλουδάκια επάνω :eek: όταν ήμουν 7 χρονών κι εγώ απορούσα.... πού στο καλό είναι η κούκλα... Ως προς το θέμα που έθεσε η spirtoulis, εγώ από τα κοριτσίστικα παιχνίδια μόνο τη Bibi-bo θυμάμαι σε λαμπάδα. :xm: Βέβαια, η κατάσταση ήταν και λίγο "χύμα" μιας και δεν ήταν λίγες οι φορές που οι καταστηματάρχες έδεναν μόνοι τους παιχνίδια σε λαμπάδες. Κάτι άλλο εξίσου πασχαλινό είναι τα αβγά που είχαν μέσα παιχνίδια από την El Greco (σπιρτούληδες, πόνυ, παταπούφες κλπ κλπ κλπ).
Αχ, υπήρχαν αυγά (εγώ είμαι της παλιάς σχολής και το γράφω με "υ" λόγω ηλικίας) με παιχνίδια της El Greco; Δεν το ήξερα. Μπράβο fraoulitsa. Για άλλη μία φορά ο θησαυρός των γνώσεών σου με χαροποιεί αφάνταστα αλλά και με στεναχωρεί (κλαψ! δεν τα είχα δει).

Ακόμα οι καταστηματάρχες (ρετρό λέξη) δένουν παιχνίδια. Είδα λαμπάδες με όλους τους ήρωες του Toy Story, Winnie the Pooh, κ.λπ. (Για τον Winnie έχουμε ανοίξει τίποτα; αναρωτιέμαι).
 
ποτε δεν εκαψα λαμπάδα απο τον νονό μου :angry: αν δεν ειχε θα έλεγα μα αυτός ειχε αρκετά λεφτά, τι θα του κόστιζε, αμα δεν θες να πας τιποτα στο παιδάκι αστο τοτε να το βαπτισει κανας άλλος, μην του στερεις την χαρά-μια φορα μετα απο κλάμα ο πατέρας μου, μου πήρε μια λαμπάδα, ανθοστόλιστη με πασχαλιτσες και μια μεγάλη πατατούφα, ηταν στην μόδα και μου είπε ψεματα οτι ηταν απο τον τσιγγούναρο τον νονό και παρηγορηθηκα μετα απο χρονια μου είπε πως τα ειχε πάρει αυτός :eek: !
 
Ααααα ώστε είμαστε αρκετοί που από νονό πάσχαμε, ε? :p Παρηγοριέμαι λίγο που δεν ήμουν η μόνη...

Spirtoulis, θα είχε ενδιαφέρον να μας έδειχνες τη λαμπάδα από τα πόνυ, δεν μπορώ να θυμηθώ τίποτε άλλο πασχαλινό από αυτά, πέρα από τις δύο εκδόσεις με τα αβγά... Νομίζω πως εάν αναφέρεις την πηγή της φωτογραφίας δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα να την αναρτήσεις..

Caprice να 'σαι καλά! Έχεις δίκιο, ακόμα αυτό αποτελεί κοινή πρακτική... :)
 
Α μάλιστα! Δηλαδή τα πασχαλινά εκτός από αβγά είχαν βγει και πάνω σε λαμπάδες, ε?

Όχι, δε νομίζω να υπάρχει θέμα με τα λινκς.. :)

Αλήθεια, παιχνίδια της Λύρα που να είχαν βγει ενδεχομένως σε τέτοιες εκδόσεις ξέρει κανείς?
 
To είχα δει στο ebay. Εκτός και ήταν καμία πατέντα. Πάντως αυγά με διάφορα παιχνίδια κυκλοφορούσαν πολλά. Από πατατούφες μέχρι μικρά κουκλάκια.
 
Ούτε εμένα ο νονός μου δεν μου έφερνε λαμπάδα.Μια φορά μου είχε φέρει μόνο,με έναν Αction Man.
 
α, είμαστε πολλοί ( με νονους τσιφούταρους :) ) αλλα είμαστε σκόρπιοι., τι κρίμα..μηπως να ανταλλαξουμε διευθυνσεις και να ταχυδρομησουμε ο ενας στον άλλον λαμπάδες και πασχαλινά αυγά, ετσι να δουμε πως ειναι μια φορά και μεις :cool: η αισθηση ρε παιδί μου!!!!!!!!!!! :p
 
Στις περιδιαβάσεις μου στο ιντερνετ βρήκα λαμπάδα με τζον τζον και μπι-πμι μπο μαζί που γράφει ιστορία αγάπης κάτω και είναι και οι δύο στην λαμπάδα και φαίνεται να κρατούν τα χέρια.
 
Ο δικός μου ο νονός με είχε αποκυρήξει από νωρίς. Γιατί ήμουν το μαύρο πρόβατο της οικογένειας. Στρατιωτικός με μεγάλο βαθμό στο στρατό ξηράς, καραβανάς με την άσχημη σημασία της λέξης επειδή δεν ήθελα να ακούσω για "καριέρα" στο στρατό, είχε να με δει χρόνια. Οπότε όχι λαμπάδα δεν είχα δει από δαύτον, ούτε κορδόνι από λαμπάδα.

Καλή του ώρα όπου και να'ναι τώρα μια και έχει πεθάνει από το 1997.

Όσο για λαμπάδες, δεν θυμάμαι ποτέ μου να είχα μικρός. Ούτε ζήλευα τις El Greco ούτε καμία άλλη γιατί ανάσταση πάντοτε κάναμε στο μαγαζί μας, το οποίο γινόταν πίτα γύρω στις 1 και μισή μέχρι τα ξημερώματα του Πάσχα, οπότε ποτέ δεν είχαμε πάει εκκλησία για το "Χριστός Ανέστη" . Κλασική παλιά καλή επαρχία. Αλλά θυμάμαι τις λαμπάδες που έφερναν τα άλλα παιδιά των θαμώνων και χάζευα με τα χρώματα και τα "φρέσκα" παιχνιδάκια που μόλις είχαν αποκτήσει.
 
Εξαιρετικο ποστ pooky (1)! Πολύ καλος ο συνδυασμος θειος-στρατιωτικός και Πάσχα σε επαρχιακο μαγαζί!Ωραιες αναμνησεις ομως!

Λαμπάδα ειχα τις κλασσικες με τα λουλούδια αλλά μου άρεσαν, ειχα εξάλλου ενα σωρο παιχνιδια Λυρα και Ελ Γκρέκο μου φαινοταν περιττο να τα κυκλοφορώ και σε λαμπάδα. Τις θυμάμαι ομως. Ηταν η Πορσε της ρετρο λαμπάδας αλλά μου φαινοταν πολύ επιδεικτικές και βαριες. Ομολογω πως ποτέ δεν καταλαβα το κονσεπτ ᾽παιχνιδι σε λαμπάδα᾽.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εκτός από το αρχικό ποστ και κανα 3-4 ακόμα όλα τα υπόλοιπα είναι εκτος θεματος! 8)

Θυμίζω οτι μιλάμε για ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΛΑΜΠΑΔΕΣ EL GRECO ΚΑΙ LYRA :)
 
Εχεις δικιο και ζητάω συγνώμη παρασυρθηκα αλλά φαινεται να ειναι πολύ δημοφιλες το θεμα ᾽ρετρο άχρηστοι νονοι το Πάσχα᾽. Σε περιπτωση που σβηστεί το παραπάνω ποστ μου ας κρατησουμε το οτι θυμάμαι ποσο πιο ακριβες, λουσάτες και επιθυμιτές ηταν οι εν λογω λαμπάδες. Επισης να πουμε πως απο οτι θυμάμαι γινοταν προσπάθεια να ειναι και εντος κλιματος με γιορτινα κοκκινα αλλα σεμνα ρουχα οι κουκλιτσες. Οχι σαν τις τωρινες Μπαρμπι που πανε στην Ανασταση σαν να πηγαινουν για κλαμπιγκ! Επισης τα αγοριστικα δεν ηταν τρομακτικά στις λαμπάδες.
 
Και για να διατηρηθούμε μέσα στο πνεύμα του θέματος... Οι λαμπάδες με παιχνίδια κάνουν αρχικά δειλά δειλά την εμφανισή τους τη δεκαετία του 80 και γεμίζουν τα καταστήματα προς τα τέλη της και κυρίως τη δεκαετία του '90, με πρωτεργάτες την El Greco και τη Mattel. Πιο πριν, οι λαμπάδες είχαν ορισμένα διακοσμητικά στοιχεία κυρίως (λουλούδια κλπ). Aρχικά, τα παιχνίδια ειχαν καθαρά διακοσμητικό χαρακτήρα, ενώ στη συνέχεια οι λαμπάδες γίνονται βασικός μοχλός προώθησης των νέων παιχνιδιών των εταιρειών και η καθ'αυτή λαμπάδα έρχεται σε δεύτερη μοίρα.

Παράδειγμα των πρώτων προσπαθειών της El Greco είναι η πρώτη λαμπάδα με τη Bibi-bo, από τις αρχές της δεκαετίας του 80. Δεν είχε κανονική κούκλα επάνω, αλλά χάρτινη. Παραθέτω τη λεπτομέρεια με τη ζωγραφισμένη κούκλα και αργότερα θα την προσθέσω και ολόκληρη. :)
 
Πίσω
Μπλουζα