Retro Πασχαλινές Λαμπάδες

Παίζει να είμαι η μόνη που δεν ήθελε ποτέ λαμπάδα με παιχνίδι; Μόλις έβγαζες για παράδειγμα την κούκλα σου έμενε ένα σκέτο παλούκι! Η νονά μου πάντα μου έφερνε (κι ακόμα φέρνει :p ) λαμπάδες ζωγραφιστές στο χέρι, πραγματικά πανέμορφες. Μία φορά μόνο κάποιος άλλος μου είχε κάνει δώρο λαμπάδα με πόνυ. Το πόνυ το λάτρεψα, είχε στο πόδι του ζωγραφισμένα πασχαλινά αβγά, το κερί...στην γιαγιά!
 
πασχαλινές λαμπάδες (διαφήμιση 2000)

@BETTY BOOP Τι όμορφα χρόνια τότε , σε ευχαριστούμε που μας τα θύμησες , εγώ αγαπούσα πολύ θυμάμαι τις λαμπάδες με τη Barbie , δεν με πείραζει καθόλου που η λαμπάδα της συσκευασίας δώρου είχε μόνο πάνω ένα ροζ φιόγκο που έγραφε Barbie
 
Θυμάστε τις λαμπάδες των αρραβωνιασμένων ή των νιόπαντρων;;; Στα 70s κι στα 80s ήταν "έθιμο", στα αρραβωνιασμένα ή νιόπαντρα ζευγάρια, ο γαμπρός να δωρίζει στη νύφη την πασχαλινή της λαμπάδα.
Ήταν συγκεκριμένο στιλ: σετ αποτελούμενο απο 2 λευκές λαμπάδες, μια για το γαμπρό, μια για τη νύφη, οι οποίες είχαν πανομοιότυπο στόλισμα μπουκετάκι με ανθάκια ή λουλουδάκια κι λευκή κορδέλα.
Δεν ξέρω αν συνεχίζεται κι στις μέρες μας αυτό το "έθιμο"....
 
Θυμάστε τις λαμπάδες των αρραβωνιασμένων ή των νιόπαντρων;;; Στα 70s κι στα 80s ήταν «έθιμο», στα αρραβωνιασμένα ή νιόπαντρα ζευγάρια, ο γαμπρός να δωρίζει στη νύφη την πασχαλινή της λαμπάδα.
Είναι συγκεκριμένο στιλ: σετ αποτελούμενο από 2 λευκές λαμπάδες, μια για το γαμπρό, μια για τη νύφη, οι οποίες είχαν πανομοιότυπο στόλισμα μπουκετάκι με ανθάκια ή λουλουδάκια κι λευκή κορδέλα.
Δεν ξέρω αν συνεχίζεται και στις μέρες μας αυτό το "έθιμο"....
Δεν το ήξερα καν το έθιμο η μάλλον μπορεί να το έχω ακούσει κάποια στιγμή και δεν το συγκράτησα.
 
Παίζει να είμαι η μόνη που δεν ήθελε ποτέ λαμπάδα με παιχνίδι; Μόλις έβγαζες για παράδειγμα την κούκλα σου έμενε ένα σκέτο παλούκι! Η νονά μου πάντα μου έφερνε (κι ακόμα φέρνει ) λαμπάδες ζωγραφιστές στο χέρι, πραγματικά πανέμορφες. Μία φορά μόνο κάποιος άλλος μου είχε κάνει δώρο λαμπάδα με πόνυ. Το πόνυ το λάτρεψα, είχε στο πόδι του ζωγραφισμένα πασχαλίνα αβγά, το κερί...στην γιαγιά!
Αχ μακάρι να μπορούσαμε να δούμε την λαμπάδα με το πονυ που περιγράφεις.
 
Θυμάστε τις λαμπάδες των αρραβωνιασμένων ή των νιόπαντρων;;; Στα 70s κι στα 80s ήταν "έθιμο", στα αρραβωνιασμένα ή νιόπαντρα ζευγάρια, ο γαμπρός να δωρίζει στη νύφη την πασχαλινή της λαμπάδα.
Ήταν συγκεκριμένο στιλ: σετ αποτελούμενο απο 2 λευκές λαμπάδες, μια για το γαμπρό, μια για τη νύφη, οι οποίες είχαν πανομοιότυπο στόλισμα μπουκετάκι με ανθάκια ή λουλουδάκια κι λευκή κορδέλα.
Δεν ξέρω αν συνεχίζεται κι στις μέρες μας αυτό το "έθιμο"....
Βεβαίως συνεχίζεται ακόμα και στις μέρες μας αλλά με πιο μοντέρνο στολισμό
 
οι αρωματικές λαμπάδες σε πλακέ κερί είναι σύγχρονη μόδα....δεν θυμάμαι τέτοιες λαμπάδες τη δεκαετία του 90...
 

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    8,3 KB · Προβολές: 2
Πίσω
Μπλουζα