Retro Πασχαλινές Λαμπάδες

Πρέπει να ήταν αρχές της δεκαετίας του 90 που είχε βγει λαμπάδα με την bibi-bo και τον τζον τζον μαζί! Ήθελα να την πάρω γιατί η μπιμπι μπο μου είχε εξαφανιστεί αλλά όταν τη ζήτησα να μου την αγοράσουν η απάντηση ήταν ότι ήμουν μεγάλη για λαμπάδες με κούκλες!!! :( :( :( ( γύρω στα 13). Βέβαια και τώρα στα 34 έχω περισσότερες από τότε :) :) :) !!

Νομίζω μια τέτοια πήρε το μάτι μου κάπου στο ebay και μένα αυτό τον καιρό
 
Εγώ ήμουν από τους τυχερούς με ανοιχτοχέρη νονό, όποια ζητούσα την έπαιρνε (μέχρι να γίνω 11 περίπου, μετά ντρεπόμουν να ζητήσω με παιχνίδι).
 
120kwg1.jpg
 
Ευχαριστούμε thebest. Επιτέλους αντικρίζουμε και μία λαμπάδα Playmobil. 3 σελίδες θέμα και ούτε μία φωτό εκτός των παραπομπών στα links :)
 
spirtoulis είπε:
Στις περιδιαβάσεις μου στο ιντερνετ βρήκα λαμπάδα με τζον τζον και μπι-πμι μπο μαζί που γράφει ιστορία αγάπης κάτω και είναι και οι δύο στην λαμπάδα και φαίνεται να κρατούν τα χέρια.

η αδερφη μου ειχε μια τετοια το 89.καπου υπαρχρει φωτογραφια,που αχνοφαινεται και η λαμπαδα. :)
 
Πάντα μου άρεσαν οι πασχαλινές λαμπάδες με παιχνίδι, συνέχεια κάτι λαμπάδες στολισμένες με λουλουδάκια αποκτούσα. Μια φορά είχα στερεώσει μια Sindy (που είχα αποκτήσει την Πρωτοχρονιά) στη λαμπάδα και φοβόμουν μην καεί το πλούσιο μαλλί της κούκλας...
 
Πρώτη φορά βλέπω λαμπάδα playmobil!

Εγώ τη μόνη "επώνυμη" λαμπάδα που είχα (μιας που μου άρεσαν άλλου τύπου) ήταν μία με μία κουκλίτσα Happy Happy η οποία έπαιζε και μουσική. Φωτογραφία της κούκλας εχω βάλει στο αντίστοιχο νήμα.
 
Guitarmaniαc, ευχαριστούμε για την φωτογραφία. :thanx2: :thanx2: :thanx2: 'Ελειπε από το θρεντ μία λαμπάδα της bibi-bo. Και αυτή που μας δείχνεισ, πρέπει να είναι πιο σπάνια, αφού εχει και τον Τζον-Τζον.
 
η φωτογραφια εχει τραβηχτει το 89.δυστυχως ουτε η bibi-bo υπαρχει πια αλλα ουτε ο τζον τζον.νομιζω ομως οτι ειναι μια καλη αρχειακη φωτογραφια... :)
 
Είναι όντως ωραία αρχειακή φωτογραφία και είναι πολύ καλό το να μοιράζεται κανείς αρχεία και ντοκουμέντα.
 
Ρετρο πασχαλινες λαμπαδες

Μιας και ειμαστε σε Πασχαλινη τροχια,ειπα να ανοιξω ενα θεματακι για τις πασχαλινες λαμπαδες. :)

Γνωριζω οτι υπαρχει ηδη θεμα, αλλα αναφερεται μονο σε Πασχαλινες λαμπαδες El Greco και LYRA. ;)

Πασχα...η γιορτη που περιμενουν τα βαφτιστηρια τον νονο / την νονα (Κατερινακι....Πετσουλα.... :p :D)

για να παρουν τα δωρα τους ( τσουρεκι,σοκολατενιο αυγο,παπουτσια,λαμπαδα κλπ...) πως και πως!

Και προπαντος την πασχαλινη λαμπαδα και με το τι δωρο θα εχει πανω. :)

Βλεπετε σημασια για εμας τα πιτσιρικια τοτε ειχε το δωρο της λαμπαδας

και τι εντυπωση θα μας εκανε... :eek:

Παρακατω θα δουμε μερικες ρετρο πασχαλινες λαμπαδες (οχι δικες μου) ετσι για να μπουμε στο κλιμα και να θυμηθουμε. ;)

Λαμπαδα GI JOE (δυστυχως μονο το κουτι βρηκα... :( )

attachment.php


Λαμπαδα Τransformers

attachment.php


Λαμπαδα Αction Man

attachment.php


Λαμπαδα Εκπληξη της Hasbro

attachment.php


Λαμπαδα Barbie

attachment.php


attachment.php


attachment.php


ολες οι φωτο ειναι απο το e-bay

Eχω κρατησει ακομα καποια απο τα δωρα που ειχαν οι πασχαλινες λαμπαδες του νονου μου. :)

Η παρουσιαση συντομα.... ;)

Μια παρακληση...αν γινεται να παραμεινει αυτονομο το παρον θρεντ,

μιας και αναφερονται λαμπαδες απο διαφορες εταιριες. :)

Αν δεν ειναι εφικτο...κατανοητο απολυτα! :flower:
 
Οπως ειπα χθες,οριστε τα δωρα που εχω κρατησει

απο τις πασχαλινες μου λαμπαδες. :)

Ξεκιναμε με μια φιγουρα του Bumblebee απο λαμπαδα TRANSFORMERS

(η μονη επωνυμη λαμπαδα που πηρα ποτε)

attachment.php


Μετα εχουμε μια αρκετα καλοφτιαγμενη φιγουρα Βatman απο την ταινια του 1989.

(η μπερτα που βλεπετε μπηκε αρκετα χρονια αργοτερα,μιας και η αρχικη -πανινη- μας αφησε χρονους.)

attachment.php


Στην συνεχεια ενα μηχανοκινητο σπορ αυτοκινητακι μαρκας Renold!!! :eek:

(εδω υποθετω ηθελαν να γραψουν Renault αλλα δεν ειχαν αδεια μαλλον)

attachment.php


Και τελος το υπερτατο και ακρως σπανιο Batmobile του Βatman...φτιαγμενο απο κερι!!!!!! :D

(θυμαμαι την αντιδραση και την γκριματσα που εκανα οταν πηρα την λαμπαδα στα χερια μου.... :eek: )

attachment.php
 
Λόγω του Πάσχα που πλησιάζει, ξεθάβω το θέμα. Μία ερώτηση : Είχε τύχει σε κανέναν να του κάνουν δώρο λαμπάδα με τη Μάγια Μέλισσα;
 
Με την ευκαιρία της ερώτησης της Spirtoulis από πάνω θα ρωτήσω κι εγώ. Εγώ ποτέ δεν πήρα τέτοια φανταχτερή λαμπάδα. Κάτι ψευτιές ήταν, ένα κερί με ένα μπιχλιμπίδι. Ήμουν ο μόνος;
 
Κι εγώ το ίδιο! Παντα ηταν στολισμενες οι λαμπαδες μου με λουλουδάκια, πουλάκια...και καμια φορα και μια πλαστικη μικρη φιγουρα, το κερί ήταν χρωμα κόκκινο ή ροζ.

Πάντα μου αρεσαν οι λαμπαδες με παιχνίδι (κατα προτίμηση κουκλα) όμως ποτε δεν πήρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η καλύτερη που θυμάμαι είχε ενα χελονωνιντζακι...
 
Πίσω
Μπλουζα