Retro Σοκολάτες !

mk193 είπε:
Αυτό ξαναπείτε το! Πολύ γλυκιά αυτή η Lacta πια... Και έχει κάνει και τις πιο ωραίες, "αγαπησιάρικες" διαφημίσεις... Φαίνεται ήθελαν να εξισώσουν τη γλύκα που εκπέμπουν τα σποτάκια τους με τη γλύκα του ίδιου του προϊόντος :p :p:p
ενα φεγγαρι ετρωγα και Lacta(αφου δεν υπηρχε πια η σοκολατα με την πεταλουδα) αλλά τωρα ουτε να τη βλεπω δε θελω αφου ειναι σχεδον σαν να τρως ζαχαρη,δε θυμιζει σε τιποτα την παλια της γευση(επιμενω ομως οτι δε συγκρινοταν με τιποτα με τη γευση της σοκολατας "πεταλουδα" )..

δυστυχως οταν μπλεκουν πολυεθνικες το αποτελεσμα ειναι να μην παραγονται προϊοντα καλης ποιοτητας

(Το ιδιο χαλια και η γευση της Μερεντας..καλυτερα Nutella)
 
Nassos83 είπε:
Lila Pause, μακράν η αγαπημένη μου. Επι σχεδόν 20 χρόνια δεν υπηρχε περίπτωση να μην έχω φάει τουλάχιστον 2-3 την εβδομάδα. Εθισμός!!
Στις θέσεις 2 και 3 είναι η Crunch και τα πουράκια Παπαδοπούλου αντίστοιχα. Υπάρχουν και άλλες, γνωστές και μή, σοκολάτες που έχω κατα καιρούς δοκιμάσει, αλλά οι παραπάνω μου αλλάζουν τη διάθεση κάθε φορά που τις βάζω στο στόμα

Μια άλλη σοκολάτα που μου άρεσε αλλά πλέον εδώ και χρόνια δεν πωλείται στην Ελλάδα είναι η LION. Στο εξωτερικό όμως πωλείται κανονικά και όσες φορές τυγχάνει να ταξιδεύω αγοράζω καμιά 10αριά κομμάτια. :p
H Lion υπάρχει και στην Ελλάδα, σε επιλεγμένα μέρη, όπως τα καταστήματα Today στη Θεσσαλονίκη. Όσοι είσαστε από εκεί θα ξέρετε ότι τα today είναι ο παράδεισος των σοκολατών, γιατί έχουν σοκολάτες που δεν τις βρίσκεις πουθενά αλλού. Εκεί λοιπόν έπαιρνα Lion, αλλά αυτό που βρήκα και που κόντεψα να πέσω κάτω, ήταν η Ioν noisetta, όχι τα σοκολατάκια, η ολόκληρη κανονική σοκολάτα, με το πράσινο περιτύλιγμα. Την έπαιρνα από κει συχνά και η γεύση της είναι σκέτη κόλαση! Επίσης, στο ίδιο μέρος είχα βρει λευκά maltesers! Υπέροχα, αλλά δεν τα έχω ξαναβρεί. Γενικώς σε σύγκριση με τις παλιές ωραίες εποχές, όλες οι σοκολάτες έχουν χαλάσει, άλλες λιγότερο, άλλες περισσότερο. Οι πιο σταθερές παραμένουν της Ιον, γι'αυτό και είναι οι αγαπημένες μου. Η πιο σπαστική όμως σοκολάτα, όπως ανέφεραν κι άλλοι, έχει γίνει η Kiss. Παλιά γευόσουν ωραία γεύση φράουλας ή μπανάνας στο εσωτερικό της ενώ τώρα... Πραγματικά μου ρχεται να δέσω σε μια καρέκλα τους υπεύθυνους της Κiss και να τους ταϊσω με το ζόρι αυτό το ροζ σίχαμα που αποκαλούν γεύση φράουλα. :angry:
 
foutix είπε:
Ως συνήθως λοιπόν οι επιχειρηματίες που πήραν την Παυλίδη ούτε καν ξέρουν την ιστορία του. Μόνο μπίζνες, μόνο μπίζνες.
Μα εδώ σας λέω ότι η μητέρα μου έτρωγε Lacta στο δημοτικό στα 60s! Αυτή η διαφήμιση του 73 ήταν ανανέωση του υπάρχοντος προϊόντος!
 
perlastar είπε:
Η πιο σπαστική όμως σοκολάτα, όπως ανέφεραν κι άλλοι, έχει γίνει η Kiss. Παλιά γευόσουν ωραία γεύση φράουλας ή μπανάνας στο εσωτερικό της ενώ τώρα... Πραγματικά μου ρχεται να δέσω σε μια καρέκλα τους υπεύθυνους της Κiss και να τους ταϊσω με το ζόρι αυτό το ροζ σίχαμα που αποκαλούν γεύση φράουλα. :angry:
Συμφωνώ απόλυτα. Έφαγα πέρσι μετά από πολλά χρόνια και η αρχική χαρά μετατράπηκε σε απογοήτευση. Επειδή είχα πάρει μερικές (όχι για μένα) δοκίμασα και 2η φορά μήπως έκανα λάθος εκτίμηση και όντως η γεύση της έχει αλλοιωθεί αρκετά ώστε να μην έχει καμία σχέση με εκείνο το γλύκισμα της δεκαετίας του '80 που θυμάμαι. :rant:
 
δυστυχως ισχυει αυτο που εγραψα κι εδω

οπου ακουω πολυεθνικη ξερω οτι τα προϊοντα τους ειναι "μαπα το καρπουζι".. αλλά τι να κανουμε που δεν εχουμε παντα εναλλακτικες; αναγκαστικα θα φαμε και θα χρησιμοποιησουμε ο,τι σκουπιδι μας δινουν οι πολυεθνικες :frypan: :frypan: :frypan:

Το περιεργο ειναι οτι οταν λες σε καποιον οτι αλλοιωθαν οι γευσεις απ τα ταδε προϊοντα,στην προκειμενη περιπτωση τα σοκολατοειδη,δε σε πιστευει..!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dr. SLUMP είπε:
Την Lion τη θυμάται κανείς; Εδώ στην Βρετανία υπάρχει ακόμα, στο επόμενό σας meeting θα σας κεράσω μια κούτα!
και στην Κύπρο υπάρχουν!! ;)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι αγαπημενες μου σοκολατες ειναι μαλλον αγαπημενες γιατι τις εχω συνδυασει με κατι, ηταν τα maltezers τα οποια ετρωγα παντα στη διαδρομη για να παω στο μπαλετο ή στη ρυθμικη, αυτα του ντισνει που ειδα αναφερθηκαν, που ειχε μια φιγουρα με λευκη σοκολατα και προσπαθουσα κι εγω να τη σωσω για το τελος, αυτο το ετρωγα γυρνωντας απ το μπαλετο.

Και τα υπερ αγαπημενα μου, ηταν κατι μεγαλα σοκολατακια σε χρυση, κοκκκινη, δε θυμαμαι, σακουλα, ειχαν σχημα καρδιας και μεσα λικερ και εχω χρονια να τα δω και τα θελω!
 
Ήθελα να ρωτήσω, αν θυμάται κανείς:

- αν οι Toblerone ήταν στα τέλη των ΄70s είδος κάπως δυσεύρετο, μόνο από καταστήματα αφορολογήτων ειδών (που νομίζω ότι ήταν στη Ρόδο)

- πότε είδατε για πρώτη φορά στην Ελλάδα τα m&m;

- πότε εξαφανίστηκαν οι παστίλιες Droste από τα περίπτερα;
 
Clemence είπε:
Ήθελα να ρωτήσω, αν θυμάται κανείς:- αν οι Toblerone ήταν στα τέλη των ΄70s είδος κάπως δυσεύρετο, μόνο από καταστήματα αφορολογήτων ειδών (που νομίζω ότι ήταν στη Ρόδο)
Δυσεύρετες ήταν αλλά όχι μόνο στα αφορολόγητα, διότι τότε δεν θα τις ήξερα. Ήταν όμως πανάκριβες, υπήρχαν σε λίγα και ακριβά μαγαζιά, και είχαν φήμη κορυφαίας σοκολάτας. Είχα φάει 1-2 φορές, μάλλον από δώρο. Όταν το 1980 ήρθα Αμερική και είδα ότι στη μικρή πόλη του πανεπιστημίου μου τα σούπερ μάρκετ της σειράς πουλούσαν όλα Toblerone αλλά δεν είχαν, ας πούμε, φέτα, δεν πίστευα στα μάτια μου :) .
 
Αχ, γιατί δεν ήρθαν ποτέ στην Ελλάδα τα pocket coffee της Ferrero με τον υγρό καφέ εσπρέσο μέσα;
 
Ήθελα να ρωτήσω, αν θυμάται κανείς:

- αν οι Toblerone ήταν στα τέλη των ΄70s είδος κάπως δυσεύρετο, μόνο από καταστήματα αφορολογήτων ειδών (που νομίζω ότι ήταν στη Ρόδο)

Θυμαμαι οτι τουλαχιστον ως τις αρχες του 80 τις εβρισκα μοναχα σε καποια απο τα μαγαζια του Βασιλοπουλου..
 
Clemence είπε:
Αχ, γιατί δεν ήρθαν ποτέ στην Ελλάδα τα pocket coffee της Ferrero με τον υγρό καφέ εσπρέσο μέσα;
Κι όμως, Pocket coffee έχω δει, κάπου στα 90's, σε ένα κουτί σοκολατάκια, που είχε και μια άλλη γεύση της Ferrero, τα Mon Cheri. Ήταν σε ειδική συσκευασία με τις δύο γεύσεις μαζί (παίζει να είχε κι άλλα σοκολατάκια μέσα), αλλά δεν ξέρω από πού τα είχε αγοράσει αυτός που μου τα πρόσφερε.

Λόγω του καφέ, δεν το δοκίμασα, ή μπορεί και να το δοκίμασα και να μην το θυμάμαι, γιατί γεύση καφέ θυμάμαι σε καραμέλες (νομίζω του Λάβδα), οπότε σαν γεύση δε μπορώ να ξεχωρίσω αν ήταν όντως και από το σοκολατάκι.
 
Οι τζόκοντες έχουν αλλάξει γευσή με το πέρασμα του χρόνου; Ας πούμε μέσα του 80 και σήμερα;

Και θύμαμε παλιά αρχές 80; μια σοκολάτα που είχε στο χαρτόνι της, ζωγραφιές διαφόρων λαών/ εθνικού ντυςιματος του κόσμου. Ξέρει κανείς το όνομα της;
 
Paladin είπε:
Οι τζόκοντες έχουν αλλάξει γευσή με το πέρασμα του χρόνου; Ας πούμε μέσα του 80 και σήμερα;
Και θύμαμε παλιά αρχές 80; μια σοκολάτα που είχε στο χαρτόνι της, ζωγραφιές διαφόρων λαών/ εθνικού ντυςιματος του κόσμου. Ξέρει κανείς το όνομα της;
Η μόνη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η MELO της ΙΟΝ που έδινε διάφορα χαρτάκια όπως π.χ. με ήρωες της Ντίσνεϋ αλλά και με εθνικές ενδυμασίες που συμπλήρωνες ένα άλμπουμ! Δυστυχώς εγώ δεν τα πρόλαβα αυτά και τώρα κοστίζουν μια μικρή περιουσία να τα αποκτήσεις...

MELO 6.jpg

MELO 3.jpg

MELO 1.jpg

MELO 2.jpg

MELO 5.jpg

MELO 4.jpg
 
Paladin είπε:
Οι τζόκοντες έχουν αλλάξει γευσή με το πέρασμα του χρόνου; Ας πούμε μέσα του 80 και σήμερα;
Ναι, έχουν αλλάξει κάπως στη γεύση, όπως και οι Noisetta. Δυστυχώς η σοκολάτα που χρησιμοποιούν δεν είναι της ίδιας ποιότητας και η γεύση φέρνει περισσότερο προς κακάο και λιγότερο προς σοκολάτα (ακούγεται χαζό όπως το γράφω, αλλά εννοώ ότι είναι περισσότερο flat γεύση, και όχι τόσο έντονη). Η δε noisetta δε γίνεται πια από τη μασίφ σοκολάτα γάλακτος, αλλά από μια και καλά σοκολάτα γάλακτος, που στη μέση είναι μαλακή, σαν μους κακάο.
 
Για μένα τα σοκολατάκια Τζοκόντα έχουν αλλάξει σε αηδιαστικό βαθμό. Παλιά ήταν από τα αγαπημένα μου, αλλά τώρα τα βρίσκω χάλια. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Ιον είναι η μόνη σοκολάτα που δεν χάλασε, και παραμένει η αγαπημένη μου, κυρίως η αμυγδάλου. Επίσης, εδώ που ζω έχω βρει κάτι τρελές σοκολατογεύσεις που έσπευσα από περιέργεια να δοκιμάσω, όπως Snickers φυστικοβούτυρο και Milky Way μαύρη σοκολάτα με γέμιση καραμέλα. Δεν μου άρεσαν καθόλου όμως.
 
perlastar είπε:
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η Ιον είναι η μόνη σοκολάτα που δεν χάλασε, και παραμένει η αγαπημένη μου, κυρίως η αμυγδάλου.
Κι όμως, η ΙΟΝ αμυγδάλου έχει αλλάξει σε γεύση, και είναι λιγότερο σοκολάτα γάλακτος και περισσότερο σοκολάτα κακάο. Πιο ωραία είναι η Join της ΙΟΝ, και θυμίζει την παλιότερη γεύση της αμυγδάλου.
 
Σοβαρά, έχει αλλάξει; Τουλάχιστον δεν το έχω καταλάβει στη γεύση, σε αντίθεση με όλες τις άλλες!
 
Συμφωνω απολυτα, Νωντα. Περιεγραψες τις σκεψεις μου επακριβως!

Η παλια και αγαπημενη ΙΟΝ αμυγδαλου εδωσε τη θεση της σε μια σοκολατα με πολυ λιγοτερο γαλα, πρισσοτερο κακαο, λιγοτερο αρωμα και κατωτερη ποιοτητα.

Τωρα πια, οπως κι εσυ, καταφευγω κι εγω στις Join.
 
καποιοι τους κανουν παραπονα αλλά αυτοι της ΙΟΝ επιμενουν και λενε οτι δεν αλλαξε η γευση της σοκολατας,εδω ενα παραδειγμα:

ion.JPG

την τελευταια φορα που εφαγα σοκολατα ΙΟΝ δεν ειχε την ιδια γευση,τη JOIN δεν καταφερα ακομα να τη δοκιμασω
 
Πίσω
Μπλουζα