Retro Σοκολάτες !

katerinak είπε:
Στην ταινια "ο γιγας της Κυψελης" ο Νικος Ριζος κραταει μια σοκολατα γαλακτος (δε μπορω ομως να καταλαβω τι μαρκα ειναι)Προβολή συνημμένου 48636 Προβολή συνημμένου 48637 Προβολή συνημμένου 48638
Χμμμμ... Μήπως είναι Παυλίδου; Μάλλον με καλλιγραφικά γράμματα αυτό γράφει...

Βρήκα γνωστά σοκολατάκια σε διαφήμιση από Κύπρο, στην οποία έχουμε αναφερθεί ξανά (για τη Μίνα που γιορτάζει.... έλαγε το τραγουδάκι) και η οποία αναζητείται!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
της σοκολατας disney family
Απο τις συγκεκριμενες σοκολατες εχω ακομα τις καρτες! :D

attachment.php


attachment.php


Περιεργο...αλλα εχω την αισθηση οτι καπου τις εχω ξαναβαλει τις εν λογω καρτες...:what:

Anyway... :)

Καθως επισης και μια αφισα POCAHONTAS η οποια ακομα διακοσμει την ντουλαπα μου! :D

attachment.php
 
Αν θυμάται κανείς και έχει φωτό, ψάχνω αιώνες τώρα μια σοκολάτα που έτρωγα πιτσιρίκι αρχές του 80 μάλλον της ΙΟΝ ήταν λεπτή πολύ με περιτύλιγμα ανάλογο σε χρώμα με τις σημερινές αμυγδάλου και μήκος περίπου 10-12 πόντους (μην πάει ο νους σας στο πονηρό!!!) Μου άρεσε πολύ τόσο η γεύση αλλά και το περίεργο σχήμα της. Σε σχήμα έμοιαζε με δύο ή τρία ορθογώνια στη σειρά ενωμένα. Το πάχος της ήταν μισός πόντος με το ζόρι.
 
@bambinella ξανα δοκιμασες ενα χρονο αργοτερα αμυγδαλου ιον;
 
Να προσθέσω τις σοκολατένιες μπαλίτσες Maltesers, κυκλοφορούν μέχρι σήμερα.

(η εικόνα είναι από το Διαδίκτυο)malteser.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος θυμάται αν κάποτε κυκλοφορούσαν σοκολατάκια (ΙΟΝ ή Παυλίδης) σαν αυτά (με τον ίδιο τρόπο περιτυλίγματος) αλλά με περιτύλιγμα που απεικόνιζε διάφορα μοντέλα αυτοκινήτων; Υπήρχαν πράγματι ή είναι η φαντασία μου;

sokolataki.JPG

(Η παραπάνω φωτογραφία είναι από έναν παλιό Τσελεμεντέ)
 
Φυσικά και υπήρχαν. Επίσης υπήρχαν πάλι τέτοια τυλιχτά σοκολατάκια με ανάγλυφο άνθος.

Δεν ξέρω, έχουν αναφερθεί πουθενά οι μεγάλες σοκολάτες ζαχαροπλαστείου που είχαν και χαρτοκοπτική από πίσω στο κουτί; Θυμάμαι "Το μαγεμένο δάσος".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα δυο μικρές μαριονέτες απο τέτοιες σοκολάτες, ένα αγόρι (7 κομμάτια, γιατί κάθε πόδι ήταν δύο κομμάτια ώστε να έχει άρθρωση στο γόνατο) και ένα κορίτσι (5 κομμάτια, άρθρωση σε ώμους και μηρούς), όταν το συναρμολογούσες τραβούσες ένα σκοινάκι και σήκωναν τα χέρια και τα πόδια.
 
panp είπε:
Φυσικά και υπήρχαν. Επίσης υπήρχαν πάλι τέτοια τυλιχτά σοκολατάκια με ανάγλυφο άνθος.Δεν ξέρω, έχουν αναφερθεί πουθενά οι μεγάλες σοκολάτες ζαχαροπλαστείου που είχαν και χαρτοκοπτική από πίσω στο κουτί; Θυμάμαι "Το μαγεμένο δάσος".
οποτε περναω απο την Bingo στα σπατα βλεπω σε κατι δεξαμενες που εχουν μαζι με τις αλλες σοκολατες που γραφουν εκει γραμμενο με μεγαλα γραμματα το μαγεμενο δασος οποτε αυτοι πρεπει να το εβγαζαν τωρα γιατι σταματησε ποιος ξερει....
 
Hamtaro είπε:
Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος θυμάται αν κάποτε κυκλοφορούσαν σοκολατάκια (ΙΟΝ ή Παυλίδης) σαν αυτά (με τον ίδιο τρόπο περιτυλίγματος) αλλά με περιτύλιγμα που απεικόνιζε διάφορα μοντέλα αυτοκινήτων; Υπήρχαν πράγματι ή είναι η φαντασία μου;
Προβολή συνημμένου 74645

(Η παραπάνω φωτογραφία είναι από έναν παλιό Τσελεμεντέ)
Τι ωραία ανάμνηση! Τα έτρωγα στο χωριό της μαμάς μου και μου άρεσαν πολύ! Σίγουρα τα τοποθετώ να υπήρχαν ακόμα το 1990-91. Και αμυδρά στις αρχές της δεκαετίας του ' 80 θυμάμαι παρόμοια συσκευασία με αυτοκίνητα, αντίκες και ποδήλατα.
 
Mπραβο,ημουν σχεδον σιγουρος με τα τσακαλια που εχουμε εδω μεσα.


Θα τα διαγραψουμε σε λιγο τα εδω μεσα.
:)
 
Λοιπόν παιδιά ο λόγος που μπήκα σ ΄αυτή εδώ την ενότητα είναι ο εξής.

Λοιπόν , ελπίζω να θυμάστε μια παλιά διαφήμιση από τις σοκολάτες Αmaretti όπου πρωταγωνίστούσε ο Πέτρος Φιλιππίδης με μια παρέα νεαρών και παίζανε κάτι σαν παντομίμα δεν θυμάμαι. Λοιπόν , όσοι θυμάστε την εν λόγο διαφήμιση μπορεί να θυμάστε και την μουσική της διαφήμισης που είναι μια πάρα πολύ γνωστή μελωδία τραγουδιού αλλά ποτέ μου όμως δεν μπόρεσα να την μάθω ούτε καν ποιο είναι το προτώτυπο τραγούδι της. Την έχω ακούσει διασκευασμένη και σε γαλλικό και σε ελληνικό τραγούδι.

Λοιπόν ,,παιδιά τα φώτα σας! Εϊμαι σίγουρος ότι εσάς δεν σας ξεφεύγει τίποτα!

Στα ελληνικά μου φάνηκε ότι είχαν κάνει διασκευή στην εν λόγω μελωδία ένα τραγούδι της Βικτόριας Χαλκίτη αλλά όσο και αν έψαξα δεν το βρήκα ποτέ. Μπορεί τελικά να μην το έλεγε και η Χαλκίτη. Στα γαλλικά την έχω ακούσει αλλά ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω πιο τραγούδι ήταν . Την έχω ακούσει πολλές φορές και σε ινστρουμένταλ αλλά ποτέ δεν κατάφερα να μάθω ποια είναι.

Στην διαφήμιση με τα Amaretti η μελωδία αυτή είναι προσαρμοσμένη σε στίχους για το εν λόγω προϊόν.

Πιστεύω ότι εσάς δεν σας ξεφεύγει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
stakovios είπε:
Ποια ήταν η πρώτη λευκή σοκολάτα που φάγατε;΄Εγώ μία κραντς. Θυμάμαι και την διαφήμιση με την τυπισσα που της φευγουν στο λεωφορείο όχι μόνο τα γουόκμαν, αλλά και τα σκουλαρίκια από τα αυτιά, όταν δαγκώνει την εν λόγω σοκολάτα ένας μπάρμπας.:biglaugh::biglaugh:

Νομιζω η πρωτη λευκη σοκολατα ηταν break με σταφιδες(και ξηρους καρπους?)

Δεν θυμαμαι αλλη λευκη πριν απο αυτη...
 
σταφιδες και αμυγδαλο, ισως και φουντουκι
 
Λοιπόν παιδιά τελικά η μελωδία που έψαχνα ήταν από τραγούδι Pale Movie των Saint Ettien το οποίο έγινε και διασκευή απο την Βικτώρια Χαλκίτη το 1994 (οπότε καλώς υπέθεσα) και αργότερα διασκευάστηκε και για τις ανάγκες του διαφημιστικού για τα γκοφρετάκια Amaretti.

Και για να μην βγω τελείως εκτός θέματος αφού το θέμα είναι οι σοκολάτες και όχι η μουσική τα Amaretti δεν με συγκινούσαν και πολύ δεν ξέρω , εξάλλου μαύρο περιτύλιγμα δεν είναι και ότι καλύτερο για να τραβήξει μικρά παιδιά.

Αυτές που με ξετρέλαιναν ήταν οι σοκολατίτσες στο κόκκινο χαρτί με την πεταλουδίτσα. Τις έτρωγα μέχρι που μεγάλωσα αρκετά περίπου στα 14.

Λευκή σοκολάτα δεν θυμάμαι πότε είχα φάει για πρώτη φορά. Πρέπει να είχα βγάλει το δημοτικό , πρέπει να ήταν μια BREAK σκέτη χωρίς σταφίδες ,ξυροκάρπια κλπ.

Ευχαριστώ παιδιά , τα λέμε!
 
Α! εκείνα ήταν ωραία ιδίως με γεύση πορτοκάλι με τρέλαιναν!
 
η ΙΟΝ ειχε την pocket pie - η Bingo την Amaretti - η Παπαδοπουλου δεν θυμαμαι.
 
Πίσω
Μπλουζα