Retro Σοκολάτες !

Πώς λέγονταν εκείνες οι σοκολάτες που είχαν στο περιτύλιγμα μια πεταλούδα;
 
Του Παυλίδη μήπως ήταν?
 
chocolates nasko ion 80s.jpg

Σοκολάτες Nasco, γύρω στο 1986.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
κι εγω θυμαμαι κατι σοκολατες γαλακτος,ηταν μικρες με κοκκινο περιτυλιγμα και πεταλουδα.Μηπως ηταν αυτες οι σοκολατες που πισω απ το ασημενιο εσωτερικο περιτυλιγμα ειχαν και φιγουρες απο χαρτονι που ειχαν πανω τους ηρωες απο κινουμενα σχεδια;

BETTY BOOP είπε:
Πώς λέγονταν εκείνες οι σοκολάτες που είχαν στο περιτύλιγμα μια πεταλούδα;
επιτελους βρεθηκε το περιτυλιγμα αυτης της σοκολατας :)

attachment.php
πηγη

ο ιδιος χρηστης ανεβασε και τα παρακατω περιτυλιγματα

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Γεννάται λοιπόν ένα ερώτημα. Την σοκολάτα με την πεταλούδα την θυμάμαι και εγώ, πολύ καλά. Ποτέ όμως κυκλοφόρησε η lacta και σε τι διέφερε από την εν λόγω;

Ήρθε με την έλευση της kraft, η οποία πρέπει να εξαγόρασε την Παυλίδου πριν το 88 σύμφωνα με αυτό

http://www.newsbomb.gr/chrhma/psonizo-ellinika/story/231257/ion-100-elliniki-sokolata

???
 
Γεννάται λοιπόν ένα ερώτημα. Την σοκολάτα με την πεταλούδα την θυμάμαι και εγώ, πολύ καλά. Ποτέ όμως κυκλοφόρησε η lacta και σε τι διέφερε από την εν λόγω;

Ήρθε με την έλευση της kraft, η οποία πρέπει να εξαγόρασε την Παυλίδου πριν το 88 σύμφωνα με αυτό

http://www.newsbomb.gr/chrhma/psonizo-ellinika/story/231257/ion-100-elliniki-sokolata

???
 
η Lacta δεν ξερω ποτε κυκλοφορησε αλλά αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι πρωτα δοκιμασα αυτη με την πεταλουδα που ηταν πεντανοστιμη και αργοτερα τη Lacta

Οσο για τις διαφορες:απ οτι θυμαμαι αυτη με την πεταλουδα δε σε λιγουριαζε,αντιθετα η Lacta σου αφηνε στο στομα μια γευση παρα πολυ γλυκια που εμενα προσωπικα δε μ αρεσε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΠΩ ΠΩ η πεταλούδα!!!

Μπράβο Κατερίνα, για κάτι τέτοια λατρεύω το φόρουμ :D :D
 
Lord_Makro είπε:
ΠΩ ΠΩ η πεταλούδα!!!Μπράβο Κατερίνα, για κάτι τέτοια λατρεύω το φόρουμ :D :D
να 'ναι καλα αυτος/αυτη που ανεβασε τη φωτο και την ξαναειδαμε μετα απο τοooooσα χρονια :)

Εχω την εντυπωση οτι οταν εξαγοραστηκε η εταιρια "Παυλιδης" απο την πολυεθνικη Kraftfoods σταματησε και η κυκλοφορια της σοκολατας με την πεταλουδα,δηλαδη πριν το 1988 με βαση το δημοσιευμα που βρηκε ο foutix.

Ημουν πολυ μικρη οταν ετρωγα τη σοκολατα αυτη και μαλιστα θυμαμαι που ειχα κι ενα παιχνιδι σε σχημα πεταλουδας και τα συνδυασα ετσι στο μυαλο μου :flower:
 
Εφόσον έγινε αναφορά στη Lacta, την οποία θυμάμαι από πάντα...

Athens Syntagma 1973.jpg

Στο ανεγειρόμενο κτίριο (Σύνταγμα) υπάρχουν διαφημίσεις της Lacta στη περίφραξη. Έτος 1973.
 
Ναι αλλά ο παρασκευαστής μιλάει για 30 χρόνια. Κάπου υπάρχει αντίφαση. Είσαι σίγουρος Prisma οτι η φωτο είναι 73 και όχι 83;

Σε άλλο σημείο αναφέρει οτι η υγέιας παυλίδου είναι πάνω από 170 και έναρξη 1840. Συνεπώς ακόμα και αν πάρουμε ως βάση το 170 έπεται 1840+170=2010. Δηλαδή ακόμα και αν το περιεχόμενο του σιτε έχει καιρό να ενημερωθεί η λάκτα κυκλοφόρησε μετά το 1980.
 
foutix είπε:
Ναι αλλά ο παρασκευαστής μιλάει για 30 χρόνια. Κάπου υπάρχει αντίφαση. Είσαι σίγουρος Prisma οτι η φωτο είναι 73 και όχι 83;
Σε άλλο σημείο αναφέρει οτι η υγέιας παυλίδου είναι πάνω από 170 και έναρξη 1840. Συνεπώς ακόμα και αν πάρουμε ως βάση το 170 έπεται 1840+170=2010. Δηλαδή ακόμα και αν το περιεχόμενο του σιτε έχει καιρό να ενημερωθεί η λάκτα κυκλοφόρησε μετά το 1980.
Το υπό κατασκευή κτίριο (Βασ. Γεωργίου & Σταδίου), σημερινό Athens Plaza Hotel, νομίζω είναι απίθανο να ήταν υπό κατασκευή εν έτη 1983. Αυτό κυρίως αλλά και άλλες λεπτομέρειες της φωτογραφίας το αποκλείουν (ανάρτησα μέρος της φωτογραφίας και όχι ολόκληρη).

Επιπρόσθετα υπάρχει και αυτό...

Η σοκολάτα γάλακτος Lacta δημιουργήθηκε τη δεκαετία του ΄60 στο εργοστάσιο Παυλίδη της οδού Πειραιώς. Η επιχείρηση “Παυλίδης” ιδρύθηκε το 1841 από τον Σπυρίδωνα Παυλίδη στην Αθήνα, στην γωνία των οδών Αιόλου και Βύσσης, ως “Γλυκισματοποιείο” και φημιζόταν για τον εκλεκτό μπακλαβά, τα κομφέτα και τα λουκούμια του. Το 1952 η οικογένεια Παυλίδη δημιουργεί την πρώτη ελληνική σοκολάτα.
https://sites.google.com/site/lactachoco/istoria-etaireia

Αν δεν απατώμαι, ήδη καθ'όλη τη δεκαετία του '80 ήταν ένα καταξιωμένο προϊόν του Παυλίδη.
 
Πρίσμα προφανώς και δεν αντιδικούμε, προσπαθούμε να βρούμε την αλήθεια. Στο site που έδωσες αναφέρει ότι η kraft εξαγόρασε την Παυλίδη το 91 ενώ οι ίδιοι αναφέρουν το 88, δηλαδή έχουμε 4 χρόνια διαφορά. Το ίδιο και με την λακτα. Εδώ δεν έχουμε 3-4 χρόνια διαφορά, αλλά μια εικοσαετία.
 
Σαφώς και δεν αντιδικούμε. Το λινκ λέει ότι 1988 συγχωνεύτηκε με τη Jacobs Suchard και το 1991 εξαγοράζεται από τη KRAFT. H Jacobs Suchard επίσης αποτέλεσε μέρος της εταιρίας KRAFT.

Βέβαια δε νομίζω ότι η Lacta έχει άμεση σχέση με αυτά, εφόσον τη θυμάμαι από πολύ μικρός (και αυτό ήταν πολύ πριν το 1988 π.χ. :animlaugh: ). Πάντως νομίζω ότι η φωτό είναι φανερό ότι δεν αφορά το 1983, αλλά είναι προγενέστερη.
 
Η Lacta σίγουρα υπήρχε πριν το 1980, διότι την ήξερα όταν ζούσα Ελλάδα, και εδώ ήρθα το 1980.
 
Μητρική παρέμβαση στο forum: η μητέρα μου γεννήθηκε το 1955 και θυμάται να τρώει στο δημοτικό Lacta. Λέει μάλιστα πως δεν ήταν τόσο υπερβολικά γλυκιά όπως σήμερα.
 
Αυτό ξαναπείτε το! Πολύ γλυκιά αυτή η Lacta πια... Και έχει κάνει και τις πιο ωραίες, "αγαπησιάρικες" διαφημίσεις... Φαίνεται ήθελαν να εξισώσουν τη γλύκα που εκπέμπουν τα σποτάκια τους με τη γλύκα του ίδιου του προϊόντος :p :p:p

Εγώ θα γράψω για τις Inka. Δεν έχω διαβάσει πολλά από τα παραπάνω να δω αν έχει ήδη αναφερθεί. Τις θυμάστε αλήθεια; Με αρκετές γεύσεις θυμάμαι, πολύ καλές! Δεν βρίσκω φωτογραφία στο google...
 
Kαι μια διαφήμιση που επιβεβαιώνει το γεγονός ότι η Lacta υπήρχε πολύ πριν το 1980 (και επιβεβαιώνει και τη πιο πάνω φωτογραφία που ανάρτησα)

Lacta 1-2-1973.jpg

καταχώρηση στον ημερήσιο τύπο στις 1/2/1973.
 
Ως συνήθως λοιπόν οι επιχειρηματίες που πήραν την Παυλίδη ούτε καν ξέρουν την ιστορία του. Μόνο μπίζνες, μόνο μπίζνες.
 
Πίσω
Μπλουζα