Retro Σοκολάτες !

Πάλι εδώ!!!Είναι να μην κολλήσω!!Θα γίνω το spam bot σας!! :p :D
 
Ίσως δεν ήμουν ο μόνος που δεν έτρωγε τις σοκολάτες και απλά κρατούσε τις χάρτινες φιγούρες. Πραγματικά εντυπωσιακότατες.

Κάποιος που να θυμάται την Choco Bloom;; Αν δεν κάνω λάθος κυκλοφορεί ακόμη.

Erynies…. γράψε αυτά που θέλεις, γνωρίζω εξάλλου πως έχεις ακόμη πολλά να μοιραστείς μαζί μας ;)
 
Alucard είπε:
Κάποιος που να θυμάται την Choco Bloom;;
Πάμε το τραγουδάκι, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ( ξέρετε τα λόγια ! ) :

ΜΠΛΟΥΜ-ΜΠΛΟΥΜ-ΜΠΛΟΥΜ,


ΧΤΥΠΑ ΕΝΑ CHOCKO-BLOOM !!!


Κόστιζε (τότε) 50 δραχμές και το έτρωγα ΜΑΝΙΟΔΩΣ !
 
Ρε συ extlaios έλεος!!!!! :help:

Πάλι στο τραγούδι το'ριξες!;;!!!!! :thumbup:

Λες να είναι που κάποιοες συνήθειες που δεν κόβονται.......με τίποτε, λέμε τώρα;;;;;:biglaugh:
 
pooky(1) είπε:
Ρε συ extlaios έλεος!!!!! :help:
Πάλι στο τραγούδι το'ριξες!;;!!!!! :thumbup:

Λες να είναι που κάποιοες συνήθειες που δεν κόβονται.......με τίποτε, λέμε τώρα;;;;;:biglaugh:
Ωχ, τι μου το θύμισες ! :nervous:

Βλέπω τον akmaka, να βάζει την φάτσα μου στο περιτύλιγμα του Choco-Bloom ! ΕΧΕTLO-BLOOM ! :biglaugh:
 
Απίστευτη retro-μνήμη exetlaios.....

Ανήκεις σίγουρα σε κάποια άλλη εποχή. Πράγματι retro-Psycho :D . Ο κατάλληλος άνθρωπος για το κατάλληλο forum (όπως και οι υπόλοιποι βεβαίως).
 
Alucard είπε:
Απίστευτη retro-μνήμη exetlaios.....Ανήκεις σίγουρα σε κάποια άλλη εποχή. Πράγματι retro-Psycho :D . Ο κατάλληλος άνθρωπος για το κατάλληλο forum (όπως και οι υπόλοιποι βεβαίως).
Πω πω, θα κοκκινήσω !

Όχι τίποτα άλλο, αλλά τυχόν blush-response, θα έχει ως αποτέλεσμα να με περάσουν για replicant και να με κυνηγήσουν !

( μάλλον πρέπει να σταματήσω να βλέπω συνέχεια το Blade Runner !!! ) :biglaugh:
 
Θυμάστε κάτι καραμελάκια μικρά, που μόλις ακούμπαγαν τον ουρανίσκο σου, κάνανε σαν μικρές εκρήξεις ; Νομίζω ότι λέγονταν POP ROCKS ή κάπως έτσι !
 
τι τοξικα αποβλητα εχουμε φαει κατα καιρους...:biglaugh:
 
geoanas είπε:
Γκοφρέττα ΣΑΦΑΡΙ (Με δώρο χρωματιστές κάρτες άγριων ζώων)

Υπήρχε και σχετική ασπρόμαυρη διαφήμιση στην ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ

...Σαφάρι,Σαφάρι και ποιος δεν θα την πάρει...
Ααααμαααν τι μου θύμησες τώρααααα...

ήταν σε κόκκινο περιτύλιγμα και νομίζω είχε απέξω μια τίγρη ή ένα λιοντάρι.

Μέσα είχε αυτοκόλλητα με άγρια ζώα.

Θυμάμαι μου τις έφερνε με το τσουβάλι η γιαγγιά μου όταν πήγαινα παιδικό σταθμό.

Επίσης θυμάμαι ότι είχα πετύχει το τυχερό αυτοκόλλητο στην κουκουρούκου και μου είχανε στείλει την αφίσα της Σοφίας Σακοράφα (ακοντίστρια της εποχής για όποιον δε θυμάται).
 
Αλλα μπινελικια της εποχης ηταν και οι σοκοφρετες κομμενες κομματακια, και συγκεκριμενα οι "ανταγωνιστριες" Pocket Pie και Amaretti:D Αν θυμαμαι καλα τη διαφημιση της εποχης το catch phrase ηταν το "κοβεις οσο θελεις, και την αλλη την κρατας"!
 
kiss πορτοκαλί με καφέ και ένα ζευγάρι να φιλιέται... αχ να βρίσκαμε μια διαφήμιση παλιά...
 
Λοιπόν μιας και η μητέρα μου διατηρούσε ψιλικατζίδικο επιτρέψτε μου να σας πάω ένα γλυκό χρονολογικό ταξίδι γεμάτο (σκατολοίδια έτσι τα λεγε ο φαδερ μου)

κοκα κόλα σε γυάλινο μπουκάλι φυσικά με τα χρώματα των γραμμάτων ξεφτυσμένα (λογο επανακύκλωσης) είχε καλυτερη γεύση από την τωρινή πάντως

σερενάτα και πάσης ελλάδος (νομίζω από Bingo)

σοκοφρέτα (ιον)

ιον αμυγδάλου (1η και μοναδική)

kiss στο παλίο πορτοκαλί χαρτί με σούπερ ντούπερ γεύση KAMIA ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ

Κουκουρούκου

Δρακουλίνια σε κόκκινο σακουλάκι και έναν χοντρό δράκουλα να τα καταπίνει

γαριδάκια σε ένα πολύ μικρό σακουλάκι μπλε σκούρο και λευκό από τσιπίτα (με ένα περίεργο σήμα)

Φουντούνια βγήκανε γύρω στα 1986/7

Φοφίκο βγήκανε γύρω στα 1987

Πιτσίνια

Τιροσούζας

Ντέρμπυ (ΙΟΝ)

Αμμαρέτι (η πιο ρετρό γκοφρέτα)

Σεράνο (σοκολάτα της ιον)

Τομπλερόνε (η ελβετική)

ΒιG Babol (τεράστιες τετράγωνες και έντονα ρόζ μέσα 80 με τέλη βγήκε σε κρέμα και φράουλα και αργότερα σε μπανάνα χρώμα χαρτιού μπλε σκούρο-χρώμα σήματος ρόζ)

lacta της παυλίδης πριν να γίνει yacobs suchard (όντως πολύυυ γλυκιά)

Break (η πιο σκληρή σοκολάτα της από την bingo νομίζω τότε, τώρα από ΙΟΝ)

παστάκι Dream ήρθε τέλη 1988/89

Choco Bloom επίσης στα τέλη της δεκαετίας 1980

Μaltezers (ή κουρκουμπίνια)

Καραμέλες ΚΟΚΟS (στο χρυσόχαρτο με σήμα την κόκκινη αγελάδα)

Καραμέλες Pez (σαν τετράγωνα χάπια ήσαντε)

καραμέλες τικ τακ (σαν χαπάκια πολύ μικρές) σε κουτί

αυτά τα σκαστράκια που βάζαμε στο στόμα και σκάγανε (σε κόκκινο σακούλι με κίτρινο σήμα)

Mπισκότα γεμιστά παπαδοπούλου (the best) μέσα 1980 βγήκανε και σε γευσεις με γέμιση φράουλα και μπανάνα

Mπισκότα πτί-μπερ παπαδοπούλου τεράστια (από τα πιο οld school)

Mπισκότα Παπαδοπούλου Μιράντα (τέλεια για καφέ και τσάι)

γεμιστά Rollers (εμένα με άρεζανε πιο πολύ από παπαδοπούλου βασικά ήταν πιο μεγάλα με γεύσεις σοκολάτα και βανίλια)

συνεχίζεται
 
γαριδακια στρουμφακια κ τα μυαλα στα καγκελα!!!!!!
 
Dominion είπε:
κοκα κόλα σε γυάλινο μπουκάλι φυσικά με τα χρώματα των γραμμάτων ξεφτυσμένα (λογο επανακύκλωσης) είχε καλυτερη γεύση από την τωρινή πάντως
σερενάτα και πάσης ελλάδος (νομίζω από Bingo)

σοκοφρέτα (ιον)

ιον αμυγδάλου (1η και μοναδική)

kiss στο παλίο πορτοκαλί χαρτί με σούπερ ντούπερ γεύση KAMIA ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΩΡΙΝΟ

Κουκουρούκου

Δρακουλίνια σε κόκκινο σακουλάκι και έναν χοντρό δράκουλα να τα καταπίνει

γαριδάκια σε ένα πολύ μικρό σακουλάκι μπλε σκούρο και λευκό από τσιπίτα (με ένα περίεργο σήμα)

Φουντούνια βγήκανε γύρω στα 1986/7

Φοφίκο βγήκανε γύρω στα 1987

Πιτσίνια

Τιροσούζας

Ντέρμπυ (ΙΟΝ)

Αμμαρέτι (η πιο ρετρό γκοφρέτα)

Σεράνο (σοκολάτα της ιον)

Τομπλερόνε (η ελβετική)

ΒιG Babol (τεράστιες τετράγωνες και έντονα ρόζ μέσα 80 με τέλη βγήκε σε κρέμα και φράουλα και αργότερα σε μπανάνα χρώμα χαρτιού μπλε σκούρο-χρώμα σήματος ρόζ)

lacta της παυλίδης πριν να γίνει yacobs suchard (όντως πολύυυ γλυκιά)

Break (η πιο σκληρή σοκολάτα της από την bingo νομίζω τότε, τώρα από ΙΟΝ)

παστάκι Dream ήρθε τέλη 1988/89

Choco Bloom επίσης στα τέλη της δεκαετίας 1980

Μaltezers (ή κουρκουμπίνια)

Καραμέλες ΚΟΚΟS (στο χρυσόχαρτο με σήμα την κόκκινη αγελάδα)

Καραμέλες Pez (σαν τετράγωνα χάπια ήσαντε)

καραμέλες τικ τακ (σαν χαπάκια πολύ μικρές) σε κουτί

αυτά τα σκαστράκια που βάζαμε στο στόμα και σκάγανε (σε κόκκινο σακούλι με κίτρινο σήμα)

Mπισκότα γεμιστά παπαδοπούλου (the best) μέσα 1980 βγήκανε και σε γευσεις με γέμιση φράουλα και μπανάνα

Mπισκότα πτί-μπερ παπαδοπούλου τεράστια (από τα πιο οld school)

Mπισκότα Παπαδοπούλου Μιράντα (τέλεια για καφέ και τσάι)

γεμιστά Rollers (εμένα με άρεζανε πιο πολύ από παπαδοπούλου βασικά ήταν πιο μεγάλα με γεύσεις σοκολάτα και βανίλια)

συνεχίζεται
Σταμάτα…. Ανακατεύομαι... :vomit:

:rofl:

;)
 
θυμόσαστε την ΤΖΟΥ ΤΟΥ?? (ζουμερή καραμελότσιχλα)

:)
 
Εγώ τώρα θα τσάκιζα ενα Αραπάκι άνετα..Μικρή έχεις ανακαλύψει κανέναν να πουλάει ακόμα Αραπάκι? (σε έχω ικανή να βρείς!) :)
 
Ναι έχω βρει και νομίζω σχετικά πρόσφατα έφαγα ένα τέτοιο.Αλλά τώρα που, δεν θυμάμαι...:whothehell:
 
Arduinna είπε:
Εγώ τώρα θα τσάκιζα ενα Αραπάκι άνετα..Μικρή έχεις ανακαλύψει κανέναν να πουλάει ακόμα Αραπάκι? (σε έχω ικανή να βρείς!) :)
Αγαπητή Arduina, μη χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις ("αραπάκι"),

γιατί θα σε ακούσει κανένας ψευτο-προοδευτικός από αυτούς που βγαίνουν στα τηλεοπτικά παράθυρα και θα σε επιπλήξει για "άκρατο ρατσισμό" !

Καλύτερα να χρησιμοποιείς πιο "πολιτικά-ορθές" εκφράσεις,

όπως "έγχρωμο γλυκό" ! :D
 
Πίσω
Μπλουζα