Retro Σοκολάτες !

exetlaios είπε:
Αγαπητή Arduina, μη χρησιμοποιείς τέτοιες εκφράσεις ("αραπάκι"), γιατί θα σε ακούσει κανένας ψευτο-προοδευτικός από αυτούς που βγαίνουν στα τηλεοπτικά παράθυρα και θα σε επιπλήξει για "άκρατο ρατσισμό" !

Καλύτερα να χρησιμοποιείς πιο "πολιτικά-ορθές" εκφράσεις,

όπως "έγχρωμο γλυκό" ! :D
:rofl: :rofl:
 
Χμ...και ομως ουτε το "εγχρωμο" θα σας σωσει - μιας και το επιθετο αυτο το χρησιμοποιουσαν κατα κορο ολοι αυτοι που σημερα θεωρουνται "ρατσιστες"...δεν το λετε καλυτερα "ΑφροΕλληνικο" ? που και στη μοδα ειναι και το γουσταρουν οι "παραθυραδες" των καναλιων..
 
ΑφροΕλληνικό??? LOL :biglaugh: :biglaugh:

Απ'το μυαλό σου το έβγαλες έτσι? (Πως λέμε ΑφροΑμερικάνικο :p :p)
 
+1 rep, στο Telamona, για την "ορθότερη πολιτική έκφραση" της εβδομάδας !
 
Μάλλον δεν μιλάμε για γαριδάκια εδώ, αλλά εγώ θυμήθηκα κάτι τεράστια γαριδάκια μάρκας ΠΑΦΣ και τα δρακουλίνια σε σακουλάκι μπλέ, χωρίς τα πιπέρια. Εμένα μου αρέσαν καλύτερα.
 
Δηλαδή το γνωστό άσμα:"αραπίνες,μαύρες,ερωτιάρες..." θα πρέπει να μετονομαστεί σε σκέτο: "αφροελληνίδες, ερωτιάρες";Αυτό είναι μουσική διαστροφή... :D
 
[edit] dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν θελω γελια :D [edit] dead pics [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τώρα άμα πω ότι είχα αδυναμία στο Τurbo γρανίτα φράουλα, εγώ θα φταίω; :D

Όσο για το shaker του Κουικάρα, νομίζω ότι είχε κάνει θραύση τότε!!!
 
Τα Τι & τι, τα Φουντούνια μελένια και η Pizza mexicana και τα γαριδάκια με το ντιπ κέτσαπ μέσα στο σακουλάκι (πώς τα έλεγαν???).
 
fontana είπε:
τα γαριδάκια με το ντιπ κέτσαπ μέσα στο σακουλάκι (πώς τα έλεγαν???).
Fontana, θα σε κεράσω fontan(χεχε ;) ). Μου θύμισες τα "tasty dips"…(έτσι πρέπει να τα έλεγαν).

:thumbup:
 
Τότε οι παιδικές τροφές είχαν άλλη γεύση, πιο γλυκιά.Τώρα έχουν βγάλει και τη ζάχαρη από τις φρουτόκρεμες, σκέτη απελπισία!!!Δοκίμασα σχετικά πρόσφατα μπισκοτόκρεμα και ήταν εντελώς άγευστη.Άμα έχεις μεγαλώσει με ζαχαρούχο γάλα και μερέντα, άντε να ζήσεις χωρίς ζάχαρη μετά. :baby2:
 
pooky είπε:
ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ με αυτοκόλητα του Woody.
Θυμάμαι τις διαφημίσεις της Bingo από όταν ήμουν στο δημοτικό. Απίστευτο κόλλημα με τα αυτοκόλλητα που έδινε.

Έπειτα από κάποιο καιρό χάλασε την ποιότητά της μια και έπαψε νε είναι βουτηγμένη στη σοκολάτα. Νομίζω ότι υπάρχει ακόμα.
υπάρχει ακόμη και είναι όπως τη θυμάσαι σε γευση...
 
Θυμάστε τις μικρές βανίλιες με το κουταλάκι που τις είχαν στα πιο απίθανα δοχεία;Τηγανάκι,μίξερ και λοιπά σκεύη;Όπως και οι μερεντούλες με το κουταλάκι.Τους χυμούς της εταιρίας Φλώρινα;Αυτοί που ήταν στα μικρά κουτάκια με τα μικροσκοπικά καλαμάκια!Θυμάμαι δυο συσκευασίες, την πορτοκαλάδα και την βερικοκάδα.Η πρώτη σε πράσινο κουτί και η δεύτερη σε μπλε.Προσωπικά είχα αδυναμία στην βερικοκάδα!!!Γιατί εξαφανίστηκαν και αυτές;;(Κλαψ!)
 
Αντιπάθεια είχα στη ρετρο-διαχρονική Μαρς, η οποία δεν ξεχώριζε από τσίχλα που προσπαθούσες να τη μασήσεις και κόλλαγε στο στόμα. Δεν καταλάβαινα την ευχαρίστηση και απορούσα πως δεν είχε εξαφανιστεί.

Αντιθέτως η σοκολάτα Snickers παρόλο που έμοιαζε, ήταν πιο απολαυστική γιατί είχε τα φυστίκια μέσα και έσπαγε την "κόλλα".
 
Θα διαφωνήσω ευθέως με τον Audio ....

Mars FTW!!!!
 
ambu_dare είπε:
Θέλεις ένα Kiss; Ναι. Πάρε:[edit] dead pic [edit]
Ρε σεις, αυτή ήταν η σοκολάτα που είχε μια περίεργη ροζ γέμιση; Αν όντως ήταν αυτή, είναι το πιο αηδιαστικό πράγμα που έφαγα ποτέ στη ζωή μου. Ακόμα τη θυμάμαι αυτή τη γεύση!

geoanas είπε:
Γκοφρέττα ΣΑΦΑΡΙ (Με δώρο χρωματιστές κάρτες άγριων ζώων)
Λοιπόν έχω κάπου καταχωνιασμένο ένα τετράδιο από το νηπιαγωγείο (1978), με αυτοκόλητα από τη Σαφάρι. Όταν επιστρέψω Ελλάδα θα ψάξω να το βρω!

gtsamour είπε:
Επίσης θυμάμαι ότι είχα πετύχει το τυχερό αυτοκόλλητο στην κουκουρούκου και μου είχανε στείλει την αφίσα της Σοφίας Σακοράφα (ακοντίστρια της εποχής για όποιον δε θυμάται).
Και συ κέρδισες πόστερ της Σακοράφα; Τελικά μου φαίνεται η μισή Ελλάδα είχε κερδίσει το πόστερ αυτό. Τώρα συνειδητοποιώ πως δεν ήμουν τόσο special όσο νόμιζα όταν κέρδισα....

Dominion είπε:
Καραμέλες ΚΟΚΟS (στο χρυσόχαρτο με σήμα την κόκκινη αγελάδα)
Πωωωωωω..... τι μου θύμησες τώρα. Καφέ χρώματος, μαλακές, ήταν συνήθως η επιλογή της απελπισίας, όταν δεν υπήρχε άλλο γλυκό στο σπίτι.

candy είπε:
Τους χυμούς της εταιρίας Φλώρινα;Αυτοί που ήταν στα μικρά κουτάκια με τα μικροσκοπικά καλαμάκια!Θυμάμαι δυο συσκευασίες, την πορτοκαλάδα και την βερικοκάδα.Η πρώτη σε πράσινο κουτί και η δεύτερη σε μπλε.
Σε παρακαλώ να μην ξεχνάς το Μπυράλ! Έπαιζε πολύ σε κινηματογράφους στην Κρήτη:



Dominion είπε:
Καραμέλες Pez (σαν τετράγωνα χάπια ήσαντε)
Ναι!!! Το cornerstone του retro! Φοβερό προϊόν. Δείτε φώτο εδώ!

[edit] dead pics [edit]

kapaki3.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχετε ξεχάσει μερικά.

Γιοκο Τσοκο. Σοκολατούχο γάλα σε κουτάκι χάρτινο

Κρονάκια. Μικρές ροζ καραμέλες στο σχήμα του Κρόνου

Μελένια. Κάτι καμμένα γλυκά γαριδάκια που βγήκαν για λίγο και εξαφανήστικαν (στη διαφήμηση έλεγε: Τα παιδία με γένια τρώνε μελένια και δεν έχουνε έννοια...)

Τι και Τι ένα φίλος μου λέει ότι πουλάνε ακόμα στην Ακράτα

Κορυφαίο όλων ήταν βέβαια τα Φοφίκο, στο άσπρο πράσινο σακουλάκι, με το διάφανο παραθυράκι σε σχήμα σκίουρου για να φαίνονται μέσα. Συμφωνώ και γω για το κιςς, έχει αλλάξει η γεύση.

Πάνω κάτω σοκολάτα, να ποια είναι η σερενάτα

Μες τη γλύκα με τη γεύση, δάγκωσε θα σε μαγέψει

Σερενάτα του σχολείου και του πανεπιστημίου

............................... , για το Μπίλη, για τη Σάρα

Σερενάτο του ενός, του μηνός

του Νίκου του ανηλίκου

της ωραίας, της παρέας της ομάδας

Σερενάτα και πάσης Ελλάδας.

Αυτό θυμάμαι μόνο. Υπάρχει πουθενά ολόκληρη η διαφήμηση. Από τις καλύτερες που βγήκαν ποτέ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
2) Σοκολάτα γίγας με "κουτί παιχνίδι".Ήταν τεράστια σε μέγαδος και αν θυμάμαι καλά,

είχε μέσα μικρότερες σοκολατίτσες.

Το κουτί ήταν χαρτονένιο και είχε σαν "συρταράκια".

Απεικόνιζε φιγούρες, και κινώντας τα "συρταράκια" αριστερά-δεξιά,

έφτιαχνες δικά σου ανθρωπάκια με διαφορετικά, χέρια-κορμούς-κεφάλια.

Σπανίως την έτρωγα, αλλά την αγόραζα για το παιχνίδι.

Δεν πρέπει να υπάρχει πλέον.
οι καλύτερες μου!! ήταν γάλακτος ορίτζιναλ, μου τις έπαιρνε ο πατέρας μου Θεός σχωρές τον! Τις βρίσκαμε κυρίως στα φέρυ που μας πήγαιναν Σαλαμίνα και σε λοταρίες σε μπουζούκια (εκείνες τις εποχές τα μπουζούκια ήταν αλλιώς, έμπαιναν και παιδιά, άλλες εποχές...)

:rolleyes:
 
Καλά, είστε θεοί!

Λοιπόν, αν γουστάρετε τραγουδάκια πάμε όλοι μαζί:

Διαφήμιση Κουκουρούκου του 1988, τιμή δρχ. 30:

ΚΟΥΚΟΥΡΟΥΚΟΥ ΝΟΣΤΙΜΙΑ,

ΝΟΣΤΙΜΙΑ ΚΑΙ ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ,

Μ'ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΤΡΕΛΑ,

ΜΕ ΤΟΝ GARFIELD ΝΑ ΓΕΛΑΩ,

ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ!

Να συμπληρώσω και το choco bloom (τιμή δρχ. 50 όπως αναφέρθηκε):

ΜΠΛΟΥΜ ΜΠΛΟΥΜ ΜΠΛΟΥΜ

ΧΤΥΠΑ ΕΝΑ ΤΣΟΚΟ ΜΠΛΟΥΜ

ΓΕΥΣΗ ΚΑΝΟΝΙ,

ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΛΙΩΝΕΙ,

ΚΑΙ ΞΕΣΗΚΩΝΕΙ!!! (Για το "ξεσηκώνει" έχω μια μικρή επιφύλαξη)

Για το Yoko Choco δεν θυμάμαι και πολλά από τα λόγια:

ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑ ΜΕ ΚΑΚΑΟ,

YOKO CHOCO ΤΟ ΖΗΤΑΩ,

..........................

..........................

YOKO CHOCO, ΒΑΖΩ ΣΤΟΧΟ!

Nesquik:

ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΣΕΪΚΕΡ ΤΟΥ ΚΟΥΙΚΥ

ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ NESQUIK

Η ΓΕΥΣΗ ΠΟΥ ΖΗΤΑΜΕ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΑΜΕ!!!

(μικρή επιφύλαξη για το "προτιμάμε". Παλιότερα ήταν το ίδιο νομίζω, απλά έλεγε ΤΟΥ ΚΟΥΙΚΑΡΑ αντί για ΚΟΥΙΚΥ)

Από Big Babol θυμάμαι τη διαφήμιση με τον Bud Spencer αλλά όχι ακριβώς τί γινόταν, φαντάζομαι κάποιος από εσάς θα θυμάται καλύτερα.

Μπαίνει ένας τύπος στο σαλούν και ζητάει κρέμα. Οι άλλοι που είναι γύρω λένε: "Κρέεεεεμα;;; Χα χα χα χα!!!". Μετά ζητάει και φράουλα. "Φράάάάουλα;;; Χα χα χα χα!!!". Και εκεί που γελάνε νομίζω ότι μπαίνει ο Bud Spencer και τους δέρνει και τους περνάνε τα γέλια.

Και μια ερώτηση: Αναφέρθηκε ότι η Κουκουρούκου σταμάτησε να είναι βουτηγμένη στη σοκολάτα. Δηλαδή παλιότερα είχε και επικάλυψη σοκολάτα, σαν τη σοκοφρέτα/σερενάτα ας πούμε;
 
Πίσω
Μπλουζα