Retro Σοκολάτες !

Πραγματικα, σε ευχαριστουμε πολυ katerinak για την τελευταια σου αναρτηση!

Βλεποντας τα σχολια των καταναλωτων, επιβεβαιωνονται οι σκεψεις μας περι μεγαλων αλλαγων σε γευση και ποιοτητα. Διαβαζοντας επισης τα δυο τελευταια σχολια που εγραψε ο Νωντας εντυπωσιαζομαι τρομερα που ενας αλλος ανθρωπος μιλαει με τοση λεπτομερεια για κατι λες και βρισκεται στο μυαλο μου!

Οι κυριοι στην ΙΟΝ μπορουν να επιμενουν οσο θελουν οτι δεν αλλαξε τιποτα στη συνταγη της. Κι εμεις θα επιμενουμε στην αποφαση μας να μην την αγοραζουμε πια.
 
@perlastar: κι όμως, έχει αλλάξει. Απλά αν δεν έχεις φάει τα τελευταία χρόνια, ή αν έχεις φάει μία μόνο, περιστασιακά, μπορεί να μην έχεις καταλάβει ακόμα τη διαφορά.

@bambinella: να που δεν είμαι ο μόνος! Γενικά τις παίρνουμε στο σπίτι, έτσι για ώρα ανάγκης, όπως και τις Υγείας Παυλίδη με φουντούκι, και τρώνε οι γονείς μου. Αν μου ρθει η λιγούρα, τσιμπάω, και κάποια στιγμή που δεν είχε το σούπερ τη σοκολάτα που έτρωγα (δε θυμάμαι ποιά μου χε κολλήσει τότε), τσίμπησα την αμυγδάλου, που ήταν κλασικά αγαπημένη, αλλά δεν... Είναι μεγάλη η αλλαγή, και δε σου κάνει αίσθηση.

@kaaterinak: έχουν απόλυτο δίκιο και δικαίως παραπονιούνται, κι ας λέει ό,τι θέλει η ΙΟΝ. Ως ΙΟΝ δε μπορεί να παραδεχτεί ότι έχει αλλάξει τη συνταγή της, γιατί η συνταγή δεν έχει υποστεί αλλαγή. Όμως, έχουν αλλάξει τα υλικά και η δοσολογία, δηλαδή η ποιότητα του κακάο και η ποσότητα του γάλακτος. Σου προτείνω τη Join αμυγδάλου, αλλά έχει ένα πολύ μικρό αρνητικό. Είναι λίγο πιο γλυκιά από την αμυγδάλου, χωρίς βέβαια να είναι μεγάλο πρόβλημα. Και μόνο το ότι σε γεύση θυμίζει την αμυγδάλου, αρκεί για να σε πείσει να τη δοκιμάσεις, μιας και η αμυγδάλου μας τέλειωσε...

Ο χρήστης μου θύμισε μια ακόμα σοκολάτα που έχει υποστεί φοβερή αλλαγή: τη Serano. Περισσότερο μοιάζει με σοκολάτα υγείας, παρά με Serano.
 
Σας πιστεύω εννοείται, άλλωστε εγώ όντως σπάνια έχω φάει Ιον και γι'αυτό δεν το έχω καταλάβει φαίνεται. Μιας και αναφέρατε ότι η Join αμυγδάλου είναι καλύτερη, θα τη δοκιμάσω όταν έρθω Ελλάδα, μόνο αυτήν με την καραμέλα έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα, και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πολύ.
 
Νωντα για μενα ηταν αρκετη μια μπουκια μονο για να καταλαβω την αλλαγη στη σοκολατα ΙΟΝ,ακριβως επειδη η δοκιμη ξαναγινε μετα απο αρκετα χρονια ειχα ιδιαιτερη λαχταρα να τη γευτω ξανα αλλά δεν ηταν ετσι οπως τη θυμομουν.

Σιγουρα εχει αλλαξει η ποιοτητα των υλικων,προφανως χρησιμοποιουν μια πιο οικονομικη πρωτη υλη διαφορετικη απ αυτη που χρησιμοποιουσαν στα 80ς και 90ς και γι αυτο η γευση αλλοιωθηκε.

Οταν θα εχω τη δυνατοτητα θα δοκιμασω και τη JOIN,δε νομιζω να ειναι τοσο γλυκια οσο η LACTA (εχω καμποσα χρονια να φαω κι απ αυτη αλλά και να με πληρωναν δε θα ετρωγα αυτο το πραγμα που ειναι ολο ζαχαρη)
 
@perlastar: όντως η Join καραμέλα είναι φανταστική! Είχα φάει και μ' αυτή κόλλημα!

@katerinak: όχι, ευτυχώς δεν είναι τόσο λιγωτική όσο η Lacta. Στη Lacta φτάνεις μέχρι τη μέση και σταματάς, ενώ με τη Join, σου κάνει αίσθηση να τη φας σχεδόν όλη. Επίσης, η Join έχει ολόκληρα αμύγδαλα και όχι τρίμματα αμυγδάλου, όπως η απλή αμυγδάλου, οπότε έχει πιο γεμάτη γεύση αμύγδαλου.
 
nwntas είπε:
@perlastar: όντως η Join καραμέλα είναι φανταστική! Είχα φάει και μ' αυτή κόλλημα!
@katerinak: όχι, ευτυχώς δεν είναι τόσο λιγωτική όσο η Lacta. Στη Lacta φτάνεις μέχρι τη μέση και σταματάς, ενώ με τη Join, σου κάνει αίσθηση να τη φας σχεδόν όλη. Επίσης, η Join έχει ολόκληρα αμύγδαλα και όχι τρίμματα αμυγδάλου, όπως η απλή αμυγδάλου, οπότε έχει πιο γεμάτη γεύση αμύγδαλου.
ευτυχως Νωντα,μου αρεσουν πολυ οι ξηροι καρποι στις σοκολατες (και οχι μονο) κι αν ειναι και ολοκληροι ειναι ακομα καλυτερα :) :thanx2:

Για τη Lacta: με το που καταπινεις την πρωτη μπουκια σταματας,καλυτερα να φας ενα κουταλακι ζαχαρη παρα αυτη τη δηθεν σοκολατα
 
kingtiger077 είπε:
Η μόνη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η MELO της ΙΟΝ που έδινε διάφορα χαρτάκια όπως π.χ. με ήρωες της Ντίσνεϋ αλλά και με εθνικές ενδυμασίες που συμπλήρωνες ένα άλμπουμ! Δυστυχώς εγώ δεν τα πρόλαβα αυτά και τώρα κοστίζουν μια μικρή περιουσία να τα αποκτήσεις...Προβολή συνημμένου 107679 Προβολή συνημμένου 107680 Προβολή συνημμένου 107681 Προβολή συνημμένου 107682 Προβολή συνημμένου 107683 Προβολή συνημμένου 107684
Ευχάριστο king tiger για τα φότο. Δεν θύμαμε αν είναι όμως αυτά. Η μελα τη χρόνια αγοράζοταν;

Κριμα για της τζόκοντες. Πέρσι μου έφερε πίσω η μάνα μου μια σακούλα τζόκοντες και δεν ήταν όπως της θυμόμουν....

ελπίζω τα Κιss να μην έχουν αλλαξη. Ακόμα τα ονειρευμομε. Παλιά τα Μilky way strawberry καπος είχαν την ίδια γεύση αλλά δεν υπάρχουν εδώ και χρόνια.
 
Paladin είπε:
ελπίζω τα Κιss να μην έχουν αλλαξη. Ακόμα τα ονειρευμομε.
Tα Κiss; :eek: Θα σε απογοητεύσω πολύ φίλε Paladin, αλλά ίσως αποτελούν τη χειρότερη αλλαγή που έχω δει ποτέ σε σοκολάτα που κυκλοφορούσε στην Ελλάδα. Δεν θα βρεις ξανά την υπέροχη γεύση φράουλα που είχαν παλιά. Βασικά, τώρα αυτό το ροζ πράγμα που έχουν μέσα δεν είναι καν φράουλα και στη γεύση είναι απλά ένα πολύ άνοστο marshmallow, θα καταλαβαίνεις τι εννοώ, που ποιός ξέρει τι αλχημείες έχουν κάνει μέσα του. Κατά τη γνώμη μου, δεν θα έπρεπε να πουλιούνται καν.

Τώρα που λέγαμε για την Ιον, θυμήθηκα ότι πριν καιρό γνώρισα τυχαία την κόρη του παραγωγού που εφοδιάζει την Ιον με αμύγδαλα, για τις σοκολάτες Ιον και Break (τώρα πλέον λογικά και για τη Join). Ήταν από ένα χωριό της Λάρισας, και η κοπέλα μου είπε πόσο ευγνώμονες είναι στην Ιον που στηρίζει μόνο τους Έλληνες παραγωγούς, γιατί έχουν μεγάλο πρόβλημα όταν τους μένουν ολόκληρες σοδειές επειδή μερικές εταιρείες προτιμούν τα φθηνότερα εισαγόμενα. Μου είπε μάλιστα ότι κάθε χρόνο τις γιορτές η Ιον στέλνει δώρο σε όλους τους παραγωγούς της ένα κουτί γεμάτο σοκολάτες όλων των ειδών. Ομολογώ ότι σ'αυτό ζήλεψα λίγο!
 
Kiss ομολογώ ότι έχω πάνω από 15 χρόνια να φάω. Δε μου έκανε πάντα ιδιαίτερη αίσθηση αυτή η κρέμα μους βανίλια φράουλα που χε μέσα, και ήταν αρκετά λιγωτικό.

perlastar είπε:
Τώρα που λέγαμε για την Ιον, θυμήθηκα ότι πριν καιρό γνώρισα τυχαία την κόρη του παραγωγού που εφοδιάζει την Ιον με αμύγδαλα, για τις σοκολάτες Ιον και Break (τώρα πλέον λογικά και για τη Join). Ήταν από ένα χωριό της Λάρισας, και η κοπέλα μου είπε πόσο ευγνώμονες είναι στην Ιον που στηρίζει μόνο τους Έλληνες παραγωγούς, γιατί έχουν μεγάλο πρόβλημα όταν τους μένουν ολόκληρες σοδειές επειδή μερικές εταιρείες προτιμούν τα φθηνότερα εισαγόμενα. Μου είπε μάλιστα ότι κάθε χρόνο τις γιορτές η Ιον στέλνει δώρο σε όλους τους παραγωγούς της ένα κουτί γεμάτο σοκολάτες όλων των ειδών. Ομολογώ ότι σ'αυτό ζήλεψα λίγο!
Πολύ καλή κίνηση αυτή από την ΙΟΝ, και μάλιστα σε όλες τις τις σοκολάτες αναγράφει ότι είναι ελληνικό προϊόν. Η δε ποιότητα αμύγδαλου, αν κρίνω από τη Join, είναι εξαιρετική!

Break επίσης έχω χρόνια να φάω. Ελπίζω να μην την έχουν καταστρέψει, ειδικά τη λευκή...
 
Και πολύ καλά κάνεις που έχεις τόσο καιρό να φας Kiss Νώντα! Αν δεν σου άρεσε πολύ τότε, τώρα ειδικά θα πάθαινες σοκ!

Και μένα μου άρεσε πολύ αυτή η κίνηση της Ιον, κάνει πολύ καλά που στηρίζει τους Έλληνες αγρότες. Η Break ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, αλλά πάλι παλιά νομίζω ότι ήταν καλύτερη. Την πράσινη με τα φουντούκια θεωρούσα πιο ωραία σε σύγκριση με τις άλλες γεύσεις. Τώρα, εμένα τουλάχιστον μου φάνηκε ότι τις χάλασαν και τις Break.
 
Θα συμφωνήσω με την κατάντια της Kiss για την οποία λυπάμαι για έναν ακόμη προσωπικό λόγο αφού ο συγχωρεμένος ο παππούς μου συχνά πυκνά όποτε πηγαίναμε στο χωριό μας αγόραζε μια ολοκληρη συσκευασία Kiss που είχε μια δεκαριά μέσα. Πριν από 1,5 χρόνο είπα κι εγώ με τη γυναίκα μου να δοκιμάσουμε το γλυκάκι που μεγαλώσαμε αλλά πραγματικά το μισό το πετάξαμε. Σαν να έτρωγα κόλλα ήταν. Ντροπή τους. Ευτυχώς η Σοκοφρέτα παραμένει σταθερή αξία ειδικά αυτή με το φουντούκι που λατρεύω. Επίσης ρε παιδιά το προϊόν που μου κάνει εντύπωση όσον αφορά την αντοχή του στο χρόνο είναι Choco Blοοm. Το θυμάμαι από το γυμνάσιο και δεν ήταν κάτι τρομερό!
 
Λατρεμένη σοκολάτα στο περίπτερο του παππού μου η μικρή lacta με τις διαγώνιες γραμμούλες........μάταια προσπαθούσε να με πείσει να φάω break όταν είχαν πρωτοκυκλοφορήσει!
 
Μήπως θυμάται κανείς πώς λέγοταν κάτι πουράκια πραλίνας που πουλούσαν τα περίπτερα; (πρέπει να ήταν προς το τέλος των 80ς-αρχές 90ς). Δεν λέω για τα caprice παπαδοπούλου.

Αυτά στα οποία αναφέρομαι ήταν πιο κοντόχοντρα, και μπορούσες να ρουφήχεις και όλη τη σοκολάτα που είχαν μέσα. Κάθε συσκευασία είχε 5 πουράκια αν θυμάμαι καλά, και η συσκευασία ήταν ψιλο-μπλέ.
 
Μηπως εννοείς τα Favorini Vienna ,που μας ηρθαν απο την γειτονική ιταλία??
 
Το Vienna κάτι μου λέει. Αλλά δεν είναι αυτή η συσκευασία που αχνοθυμάμαι. Όταν ανοιγες τη συσκευασία που λέω έβγαινε συρταροτά μια καφέ βάση , στην οποία ήταν ξαπλωτά 5 πουράκια. Αυτή εδώ μου μοιάζει πιο πολύ για σακουλάκι. Αλλά ξαναλέω το Vienna σαν όνομα μου θυμίζει κάτι. Ίσως να είναι αυτή η μάρκα, αλλά με διαφορετική συσκευασία!
 
η αλήθεια είναι πώς καποια περίοδο η συγκεκριμένη εταιρία εβγάζε και τέτοιες συσκευασίες αρχες του 90 περιπου,για να μην σπάει το περιεχομενο
 
Αυτό με τη συρταρωτή θήκη το θυμάμαι κι εγώ. Το όνομα όμως;
 
Λοιπόν, βρήκα το όνομα που είχαν τα πουράκια. Ένας φίλος μου τα περιέγραψε όπως ακριβώς τα θυμόμουν, δηλαδή συσκευασία των 4, με συρταρωτή καφέ θήκη με αυλώσεις.

Μου είπε ότι τα συγκεκριμένα πουράκια λέγονταν Crosta. Δυστηχώς δεν βρίσκω φωτος αλλά είναι πολύ σίγουρος.
 
Πίσω
Μπλουζα